Keressen minket

Vadászat

Őzbak helyett nutria a terítéken

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Tirinda Sándor, a szlovákiai Vághosszúfalu határában, a Hubertus Vadásztársaság területén, őzbakra vadászott, mégis nutria került terítékre. Élményeiről beszámolt lapunknak: 

Harmadnapja, a kanálison átvezető kis betonhídtól 50 méterre, a fűvel benőtt földúton, egy nyugodtan legelésző fiatal, nyársas őzbakkal találkoztam. Persze, hogy a sörétes puska volt nálam… Gondoltam, újra kimegyek rá, és megpróbálom terítékre hozni, hiszen sok szép bakunk van az állományban. Ebből a fiatalból majd igazán finom gulyás lesz.

Fotó: Tirinda Sándor – Agro Jager News

Miután kiértem a kökénybokrokkal és vadrózsával sűrűn benőtt kanális közelébe, átmentem a hídon, hogy az autót a túlparton, a bokrok takarásában hagyjam. Puskával, lőbottal és az ülőkémmel visszaballagtam a híd sarkához, hogy ott a magas gyom közé üljek.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A nap lassan ereszkedett lefelé. A fénye narancssárgába ment át, és már nem egyenesen a szemembe sütött, hanem az útmenti akácfák lombjai közt átszűrődve, inkább jobbról világított. Tíz perc elteltével sípoltam néhányat, de az úton nyugodtan legelésző, majd két kisnyulát szoptató nyúlmamán kívül, semmi nem mozdult.

Húsz perc elteltével újra sípoltam, de a fiatal bak ki tudja, hol járhatott az út egyik oldalát szegélyező, 60 hektáros kukoricatáblában. Vagy lehet, hogy bent fekszik az út másik oldalán parlagon hagyott, 30 hektáros, két méteres gyommal benőtt szántón? Úgy tűnik, az út menti fű sokkal ízletesebb, mint a gyom, mert ugyan az őzbak nem, de a nyulak egyenként kezdtek az ugar gyomtengeréből kiszállingózni az útra. Öröm volt nézni, ahogy kijönnek, körülnéznek, tisztálkodnak, odaugrándoznak a másikhoz, és így közösen boldogan hozzálátnak a vacsorához.

Mélázásomból hirtelen a kanális vizének hangos csobogása és éktelen tocsakolás ébresztett fel. Mintha a vadkacsák fürdőznének és verekszenek, de azok hápogni is szoktak. A hód is csendben úszik, hacsak nem ijed meg valamitől. A vidra sem szokott ekkor nagy zajt csapni a vízben… Felugrottam, öt lépés és – már a nem egészen tíz méter széles – kanális híd közepén álltam. Szépen végigláttam a víz békalencsével tarkított folyosólyán, ahol éppen két jól megtermett nutria verekedett. Jobban mondva, az egyik kergette a másikat körbe-körbe, amíg a gyengébb be nem vette az irányt egyenesen a vízen felfelé. Az erősebb még vagy 15 méteren kergette, amíg a menekülő el nem bújt a partoldalba kikapart lyukában. A győztes ezután büszkén, komótosan visszaúszott vagy harminc métert, saját üregének a bejáratához, és ott palotaőrt lepipáló mozdulatlanságba dermedt. Őrizte az ürege bejáratát.

Hubert, a vadászmanó története Kiskundorozsmán folytatódik. A könyvet fényképre kattintva lehet megrendelni!

A nap már érintette a horizontot, az őz sehol… Nézegettem a céltávcsövön keresztül a nutriát, vagy inkább csak a fejét, mert a teste részben az üregben, részben a vízparti növények takarásában volt. Most mit csináljak? Az utóbbi években néhány eset kivételével nem nagyon lövök nutriára, mert kímélem őket, főleg magyarországi vendégeim és barátaim számára.

Remélem, nem vagyok az egyedüli vadász, aki néha beszélget a vadállatokkal, főleg akkor, amikor nem akarom őket lelőni. Mondom neki: „Ide figyelj, ha még itt leszel addig, amíg visszalépek a lőbotomért, és széthúzom, hogy álló helyzetből lőhessek, akkor lelőlek!“ Mindez megtörtént, de a nutria továbbra is mozdulatlanul őrizte a bejáratot. „Adok neked még egy esélyt. Elmegyek az autómhoz, rágyújtok egy félig tömött pipára, és ha még mindig ott leszel, tényleg lelőlek!“ Nem hallgatott rám. Elszívtam a pipát, belenéztem a céltávcsőbe, még mindig ott van, ahol volt, mozdulatlanul, mintha nem is élőlény, hanem egy szobor lenne. A 222 Remington kaliberű golyósom volt nálam. A nutria olyan 40 méterre volt. Fejbe kell lőni, mert ha elcsúszik a lövés, behúzza magát az üregébe, és akkor elveszett. A másik szempont, hogy a fejbe lőtt nutriának tiszta marad a húsa.

A célkeresztben bekapcsoltam a piros pontot és nyugodtan elengedtem a golyót. A nutria csak összerogyott, meg sem mozdult többet.

Visszamentem az autóba Jankáért (4 éves drótszőrű magyar vizsla). Morcosan nézett rám, hogy miért ébresztettem fel, de aztán kiugrott, és már tudta, hogy ha sötétben kell dolgozni, akkor ott a nutria jöhet számításba. A nutriát pedig imádja apportolni. Végigmentünk a kökénybokros, csipkerózsás, bozótos partsáv mentén 40 lépésnyit. A nutriával egy irányba beküldtem Jankát a majd 10 méter széles bozótba, de szegény a sötétben, a sűrű bozótban egy méterre a víztől fennakadt, mert egy keresztbedőlt vadrózsabokor elállta az útját. Négykézláb, vaddisznóként fúrtam be magam a szúrós kökénybokrok közé, hogy lejussak a kutyához. Bakancsommal lenyomkodtam a kutyát megállító csipkebokrot, Janka pedig óvatosan belement a vízbe. Csak 5-6 métert kellett úsznia a vízben, amíg odaért az iszapos, sáros, de jól kialakított üregbejárathoz, a mozdulatlan nutriáig. Tapasztalt határozottsággal megfogta, és a magyar vizsla hírhedt intelligenciájával a sárból behúzta a vízbe, hogy könnyebb legyen neki a súlya. Odaúszott vele elém, de a puha, iszapos, növényzettel benőtt parton már valószínűleg csak nagy nehezen tudta volna felverekedni magát, pofájában a nagy nutriával. Inkább már a víz szélén elvettem tőle. Mire négykézláb, a nutriát magam előtt tolva, keresztülpréseltem magam a bozót élősövényén, Janka már boldogan várt kint a szélén.

A nehéz, kan nutriát kicipeltem az útra. A szeme alatt néhány milliméterrel ment be a golyó és a torkán jött ki. Elraktam a puskát a tokjába, kiszedtem a kezeimből, kopasz fejemből a tüskéket, aztán gondoltam, még csinálok egy terítékfotót. A golyóst már nem volt kedvem elővenni, ezért a sörétes puskámat tettem a nutria mellé, hogy szemléltessem a nagyságát. Súlya 8,5 kg volt.

Otthon még nyúzás, zsigerelés mindenféle éjjeli lepke, szúnyog és muslinca idegesítő társaságában, akik a fejlámpa fényére jöttek össze nagy számban, és minden áron a szememben, orromban és a fülemben szerettek volna landolni.

Mi lett a nutriahús sorsa? Másnap elajándékoztam az egyik barátomnak, aki már hónapok óta nutriát kunyerált tőlem, emlékezve a boldog gyerekkorára, amikor gyakran volt nutriagulyás a családi étlapjukon. Végül is örültem, hogy nem őzet lőttem. Elsősorban végre teljesítettem egy barátomnak tett ígéretemet, hogy kap tőlem egy nutriát.

Másodsorban, akkor az őzek párzási időszaka még nagyon az elején járt, így bőven volt időm az őzbak vadászatára is.

Írta és fényképezte: Tirinda Sándor

A nutria vadászatról további részletért kattints ide!

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu

 

Vadászat

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Print Friendly, PDF & Email

Nagy István agrárminisztern nyilatkozott a Karcagi Nagykun Vadásztársaság alapításának 150 éves jubileumi ünnepségén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra – közölte Nagy István agrárminiszter a Karcagi Nagykun Vadásztársaság alapításának 150 éves jubileumi ünnepségén, szerdán.

Fotó: AM

A tárcavezető a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy tájegységeink jellegzetes arculatához az egyes vadfajok ugyanúgy hozzátartoznak, mint a hegyek, a síkságok, a folyók vagy az erdők. Az egészséges, jó genetikai értékekkel rendelkező vadállomány fenntartásában pedig a vadászat kulcsfontosságú. Mindannyian büszkék lehetünk a vadállományunkra, amelyre szerénytelenség nélkül mondhatjuk, hogy a nemzeti kincsünk. Ezzel az értékkel pedig felelősen kell gazdálkodnunk, hogy megőrizzük a jövő generáció számára – tette hozzá.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A miniszter kiemelte, kisebb létszámú, de jobb minőségű vadállomány kialakítására kell törekedni, olyan optimális létszámra, ami megteremti a vadgazdálkodási ágazat összhangját a mező- és erdőgazdálkodással és a természetvédelemmel. Nagy István szerint az egyedülálló adottságainknak köszönhető az is, hogy a magyar vadhús népszerű Európában. A vadhús amellett, hogy különleges ízélményt biztosít, élettani szempontból is számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik. Hagyományainkat és szokásainkat tudatosan kell megvédenünk. Meg kell becsülnünk a normalitást a gazdák és a vadgazdálkodással foglalkozó szakemberek mindennapi áldozatos és kitartó munkáját, akiknek köszönhetően biztonságos élelmiszer kerülhet a magyar családok asztalaira – hangsúlyozta.

Fotó: AM

Kifejtette, a Nagykunság szívében, Karcagon a kunok földjének lakói híven őrzik és ápolják hagyományaikat, büszkék múltjukra és jelenükre egyaránt. A közös kötelességünk pedig az, hogy a természet, a vad és az ember alkotta egyensúlyt megőrizzük és fenntartsuk az utánuk jövő generáció számára.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Vadászat

170 millió az idei kiemelt kamarai programokra

Print Friendly, PDF & Email

A Vadászkamara Elnöksége döntött a kiemelt kamarai célok forrásainak elosztásáról és a kapcsolódó pályázatokról

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Vadászkamara Elnöksége április 25-ei ülésén döntött a kiemelt kamarai célok forrásainak elosztásáról és a kapcsolódó pályázatokról. A Küldöttközgyűlés márciusi határozata értelmében az ifjúságnevelésre, a hivatásos vadászokra, kutatásra és közönségrendezvényre 2024-ben összesen 169 531 250 forintot fordít az érdekképviselet Központja. Ezt a döntést váltotta aprópénzre az Elnökség a tanácskozáson, amelyen egyéb témák is napirendre kerültek.

Az ülésen az Elnökség tagjai egyhangúlag támogatták dr. Jámbor László elnök előterjesztéseit, így döntés született az ifjúságnevelési és hivatásos vadászok felkészültségét erősítő vármegyei pályázatokról, illetve központi feladatok finanszírozásáról is.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A vármegyék ugyan többletforrást igényeltek a korábban meghatározott kerethez képest, de más források átcsoportosításával ezt is biztosította az Elnökség (erre a márciusi Küldöttközgyűlés egyik határozata adott lehetőséget, részletek itt). Ezek alapján a feladatok és a hozzájuk rendelt pénzösszegek az alábbiak szerint oszlanak meg:

  • Az „Ismerd meg a vadászokat!” ifjúságnevelési programra idén 114 millió forintot fordíthat a Vadászkamara központja. Ebből 84,7 millió forint a vármegyei Területi Szervezetek ifjúságnak szóló kezdeményezéseinek, programjainak megvalósulását segítheti a 2018 óta működő pályázati rendszerben, a fennmaradó összegből pedig ez évben is megjelenhetnek a nagysikerű, gyerekeknek szóló „Kisvadász” foglalkoztató füzet újabb számai (részletek, letölthető korábbi számok itt).
  • hivatásos vadászok szakmai felkészültségét és munkafeltételeiket javító programokra a vármegyéktől beérkezett pályázatok alapján 49,9 millió forintot különített el az Elnökség, ebből a Területi Szervezetek rendeznek a vadőröknek képzéseket, szűréseket, szakmai tanulmányutakat.
  • A több éve futó, a mikotoxikonat és azok vadállományra gyakorolt hatását vizsgáló kutatásra 10 millió forintot szán a szervezet. Ezzel kapcsolatban Bajdik Péter főtitkár elmondta: a fő feladat, hogy a lehető legtöbb vadgazdálkodó és vadász értesüljön a problémáról, ha valaki rendellenességet tapasztal a szaporodásbiológia vagy trófeák terén, gondoljon erre az eshetőségre is. Ezt célozták a témában országszerte tartott előadások és ez a fő célja a Vadászkamara rövidesen megjelenő, helyes takarmányozási gyakorlatot ismertető szakkönyvének is. (A kutatás előzetes eredményeiről a Nimród Vadászújság 2023 májusi számában jelent meg cikk, elérhető itt.)
  • Végül, de nem utolsósorban a Vadászkamara legnagyobb éves közönségrendezvényét, az Országos Vadásznapot a szervezet Központja 10 millió forinttal támogatja. A rendezvényre augusztus 24-én, szombaton, Lakitelken kerül sor.

Ugyancsak egyhangú döntés született a bizottságok és szakbizottságok költségvetéséről. Ennek teljes kerete 19,6 millió forint, amelyet az Elnökség egyhangúlag támogatott.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A tanácskozás napirendjén szerepelt a Vadászévkönyv jövőbeni kiadásának módja. A tavalyig tartó gyakorlat, miszerint a Vadászkamara éves szakmai kiadványát a vadászok számával egyező számban készíttesse el a szervezet, az online vadászjegyváltás térnyerésével egyértelműen pazarlóvá, egyben okafogyottá vált. Felmerült, hogy csak digitálisan készüljön el a könyv, azonban ennél nagyobb az érdeklődés, és a hivatásos vadászok korábban egyértelműen jelezték: igénylik a papíralapú kiadványt. Idén az évkönyv letölthető volt vadászjegyváltáskor, illetve a Vadászkamara honlapjáról, és minden hivatásos vadász kapott egy-egy nyomtatott példányt, valamint a Területi Szervezetek 100-100-at. Ezt a hibridmegoldást továbbgondolva az Elnökség elfogadta, hogy a letöltés lehetőségét megtartva minden Területi Szervezet a saját belátása és igényei szerint rendeljen nyomtatott Vadászévkönyveket. (A Vadászévkönyvek digitális formában mind letölthetők a honlapunkról.)

Az „Egyebek” napirendi pont keretében Bajdik Péter tartott előadást a VadON tagnyilvántartó rendszer és kapcsolódó informatikai rendszerek fejlesztéséről. Ezzel összefüggésben elmondta az is, hogy idén már a vadászok 47%-a érvényesítette online a vadászjegyét, míg tavaly arányuk 39%, 2022-ben 28%, az első évben, 2021-ben pedig még csak 16% volt. (Az idei vadászjegy-érvényesítés statisztikai adatairól a májusi Nimród Vadászújságban adunk részletes tájékoztatást.) Emellett a többi között szó esett a közeljövőben tervezett ágazati jogszabálymódosításokról (a Vadgazdálkodási törvényt is módosító törvényjavaslatról részletek a Parlament honlapján). Hrabovszki János országos sportvadász alelnök és a Békés vármegyei Területi Szervezet elnöke felhívta a figyelmet az Alföldön tapasztalt őzelhullásokra, Szigethy Béla, a Bács-Kiskun vármegyei Területi Szervezet sportvadász alelnöke pedig az Országos Vadásznap előkészületeiről és helyszínéről adott részletes tájékoztatást.

Forrás: OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Őzet gázoltak Székkutas határában

Print Friendly, PDF & Email

Őzet gázoltak az E47-es főútvonalon Székkutas határában.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Őzet gázoltak az E47-es főútvonalon Székkutas határában. Az OPEL típusú személygépkocsi Hódmezővásárhely felől Orosháza irányába tartott, amikor az alkonyat után pár perccel, egy fiatal őzbak lépett az autó elé. A személygépkocsit vezető fiatal nő ugyan rendkívül megijedt, de nem rántotta el a kormányt és a hirtelen fékezés hatására sikerült csökkentenie a sebességét.

Őzet gázoltak Székkutas határában. Fotó: Agro Jager News

Az ütközés azonban nem maradt el és a személygépkocsi bal elejénél csapódott az állat az autóba, amely nem sokkal a baleset után elpusztult. Székkutas határában Orosháza felé haladva jobbkéz felől, védett gyepeket, ősgyepeket találhatunk, amely kiváló és háborítatlan élőhelye a nemcsak a vadászható állatfajoknak, hanem a védett és fokozottan védett természeti értékeknek. Székkutason a Petőfi Vadásztársaság gazdálkodik, eredményeik, dúvad programjuk igen nagy hatással bír a természetvédelemre, amelyre joggal lehetnek büszkék – gyakorlati tudásuk mögött persze egyetemi háttér, felsőfokú tudásbázis áll.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A téli rudlik szétoszlottak. Elfoglalták a területeiket az őzbakok és az erős, vitális bakok kifent, letisztított agancsokkal védik a területeiket, sutáikat s bár még messze vagyunk az őz nászidőszakától, már igen harciasak.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A székkutasi baleset kapcsán is ki kell emelni, hogy az alkonyati és a hajnali időszak rendkívül balesetveszélyes óráknak számít. A közútkezelő országosan tisztítja az út menti szegélyeket. Az őz napi mozgása ezekre az időszakokra korlátozódik, azonban a fiatal, gyenge őzbakok nehezen találnak maguknak nyugodt területet.

Őzet gázoltak Székkutas határában. Fotó: Agro Jager News

Magyarországon, a közelmúltban módosították a vadbaleset kárfelelősségi alakzatát, miszerint minden résztvevő viseli a maga kárát. A közlekedésben résztvevők a gépjárműveik, a vadásztársaságok az elütött vad tekintetében. Ezzel kapcsolatosan némi aggodalomra ad okot a közlekedők részéről, hogy a társaságok nem érdekeltek az utak mellé behúzódó vadlétszám csökkentésében, másfelől pedig feltűnt egy olyan jelenség, hogy bejelentik a vadbalesetet, de a helyszínre érkezve nem találják már ott az autókat, illetve az elpusztult vad testét sem. Az autóba betett, krotália nélkül szállított vad eltulajdonítása lopásnak számít, illetve felmerülhet az orvvadászat bűntette is. Egyes vélemények szerint, félő, hogy elegendő majd arra hivatkozni, hogy a fellelt vadat csak gázolták és úgy került az autóba. A jogszabályváltozás ugyan kedvező irányba mozdította a társaságok eddigi helyzetét, de olyan irányba is haladhat, amellyel mindenképpen foglalkoznia kell a szakmai és érdekvédelmi szervezeteknek.

 

Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Agro Jager News

Tovább olvasom