Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Türelem

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Kormos Csaba vaddisznóra vadászott Baranya vármegyében. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Baranya megyében Kormos Csaba megközelítőleg 25-30 éjszakán keresztül próbálkozott vaddisznót elejteni, azonban valami mindig közbeszólt.

Fotó: Kormos Csaba – Agro Jager News

Régóta egy süldőre pályázott, de ezidáig esélye sem volt. Vagy nem jöttek ki, vagy esett az eső és nem mozdult meg a vad, vagy egymáshoz olyan közel álltak, hogy nem kockáztatott. Malacra nem szeretett volna lövést tenni.  Nemrégiben egyik vadászbarátja felhívta a figyelmét, hogy több babos disznó is fel-feltűnik a területen. Többen látták már őket, sőt az elmúlt időszakban egyet el is ejtettek. Babos disznóra vadászni olyan mint egy nagy kanra – zsákbamacska. Nem lehet siettetni, csak és kizárólag a szerencsén múlik. A vaddisznó vadászata semmivel nem összehasonlítható. Ez a vad más, a tapasztalat és a kitartás kéz a kézben jár.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Kormos Csaba azon vadászok közé tartozik, akik szeretik megosztani másokkal az élményeiket. Éveken keresztül csak egy álom volt számára, hogy ő is vadász lehessen. Majd 30 éves kora körül eldöntötte, hogy utána néz mindennek és egyedül végigcsinálja a vadásztanfolyam elméleti és gyakorlati részét. A családban korábban senki nem vadászott, gyerekként sem tudott kivel elmenni vadászni. Így egy picit nehezített pályán ugyan, de néhány éve teljesítette a törvényi feltételeket. Vadász lett!

Fotó: Kormos Csaba – Agro Jager News

Egy barátjával, Dániellel, aki jelenleg még nem vadászik, indultak ki a területre ketten vaddisznóra vadászni. Előzetesen minden részletet megbeszéltek, hol, mikor fognak találkozni.

Azonban az autója  néhány kilométer megtétele után “rendetlenkedett”. Az autó eddig tökéletesen működött, az előző napokban semmi jelét nem adta, hogy valami gond lesz. A motorerő jelentősen lecsökkent. A vadászterületen belül elhelyezkedő magasleshez alig értek ki, mert meg kellett mászniuk az autóval egy nagyobb dombot.

Fotó: Kormos Csaba – Agro Jager News

Ez minden vadász rémálma. Aki már akadt el, vagy rosszabb esetben robbant le a határban, pontosan tudja, milyen nehézségek ezek, főleg zord, hideg, havas hónapokban, vagy a nyár közepén, mindentől távol. Dönteniük kellett, vagy visszafordulnak, vagy leküzdik valahogy a domboldalt, ahol pár száz méterrel odébb várta őket a magasles. Végül is Csaba úgy döntött, ha már idáig eljutottak, akkor nem hagyják annyiban. Kis szerencsével, késő délután elérték a magaslest, ahol egy csodaszép táj fogadta őket. Az addigi problémáik  szertefoszlottak. Nagy örömmel foglalták el a helyüket egy szépen karbantartott magaslesen. A szórón, nem messze tőlük, kukoricaszemek sárgállottak az összetúrt földön, ahol friss nyomok árulkodtak a vaddisznókról.

Ahogy elcsendesedett a táj, lassan be is sötétedett. A kora esti órák csendje olyan nyugalmat árasztott, amit oly sokan keresnek és nem találnak a szürke hétköznapokban. Nagyon halkan beszélgettek egymással. Figyelték az előttük elterülő rétet és az erdőt. Túl nagy volt a csönd, ami után szinte mindig történik valami. Csaba jól tudta ezt, ezért türelmesen várt.

Amikor szinte teljesen besötétedett, nem messze tőlük halk reccsenések jelezték, hogy valami feléjük tart. Eltört egy ág, ami után kis szünet következett, majd újabb és újabb zajok törték meg a csendet. Egy kisebb konda érkezett meg. Lassan. Kimérten. A kocák folyamatosan figyeltek, keresték a veszélyforrásokat, amiket most nem érzékeltek. Csabáék körülbelül 30-35 méterre lehettek.

Először a malacokat látta meg, akiket a süldők követtek, majd a végezetül meglátta a kocákat. Ekkor egy kisebb süldő jó pár méterre eltávolodott a többiektől. Csaba pontosan jól tudta, hogy eljött a megfelelő pillanat a .308-as fegyveréből a lövés leadásához. Célzott. A becsapódás hangja után a disznó nem mozdult, helyben maradt. A konda hatalmas zajt csapva eltűnt az erdő mélyén. Egy pillanattal a lövést követően ugyanolyan csönd borult a tájra, mintha semmi nem történt volna pár perccel korábban. Akinek van füle hozzá, kilométerekről is meghallotta a lövést.

Fotó: Kormos Csaba – Agro Jager News

A két barát lemászott a magaslesről, majd együtt vették birtokba a vadat. Csaba elejtette élete első babos disznóját. Közben értesítette a vadászatra jogosultat, aki egyből gratulált ismerősének az elejtéshez.

Azonban itt még nem ért véget a vadászatuk. Miután elkészítették a terítéket, és megadták a végtisztességet a vadnak, hirtelen megváltoztak a körülmények. Az addig csöndes éjszaka a másik arcát mutatta meg. Feltámadt és hideget hozott a nyugati szél, nagyobb felhők osontak be az eddig tiszta égre. A csillagokat sem látták. Tudták, hogy jön az eső és a “beteg autó”- nak semmi más nem hiányzik, csak egy kis sár a meredek domboldalakon.

Fotó: Kormos Csaba – Agro Jager News

Bár mindent megtettek, hogy ne így történjen, leszakadt az ég. A nagy cseppekben érkező eső miatt hirtelen minden vizes lett, az addig száraz ruhájuk elázott. Szakadt az eső. Szakadt, úgy, mintha dézsából öntenék. A disznót gyorsan bevarázsolták az autóba a felszerelésükkel együtt. Ha sietni kell, valahogy minden könyebbé válik, mert mindketten tudták, hogy kevés idejük maradt.

Bár a Suzuki terepmintás gumikkal volt felszerelve, hatalmas sártengerré változott az addig porszáraz dűlőút. A terepen való vezetés az egyik legnehezebb, még azoknak is okozhat meglepetést, akik nap mint nap a határban járnak. A vadászat is érdekes volt, de a hazaút még több izgalmat okozott, mert az autó többször keresztbe állt, amire Csaba intenzív kormánymozdulatokkal reagált.  Hazafelé főleg lefelé mentek, így az autó is jobban bírta a terhelést. Sokszor nem is a technika viszi át az autót a “necces” helyeken, hanem a lendület, amivel nagyobb az esély arra, hogy valamerre elindul az autó. Ez koromsötétben még nehezebb, mert egy elöregedett törlőlapát nagyban csökkenti a látási viszonyokat. Az autó közben még “köhögött” is, ami azt mutatta, hogy valami baj lehet a diesel üzemű autó üzemanyag ellátásával. Mindezek ellenére, jóval nehezebb feltételek mellett hazaértek a vaddal.

Bár nem így terveztem, felejthetetlen élmény volt a barátommal együtt vadászni Baranya vármegye lankás dombjain az első babos disznómra – zárta beszámolóját Kormos Csaba

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

 

***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu

Vadászat

A szentlászlói gímbikák

Print Friendly, PDF & Email

Váczi Sándor kísérővadász beszámolója:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A SEFAG Zrt. Szántódi Erdészetének Szentlászlói kerületében osztrák vendégünk – Váczi Sándor közreműködésével – szeptember 15-én két gímbikát is terítékre hozott:

Fotó: SEFAG Zrt.

„A reggel elejetett példányt két hete láttam először, egy elég nehezen megközelíthető területen bőgött mélyen bent az erdőben, ráadásul az eső is esett. Kiadós cserkelést követően tett rá lövést a vendég, a vadat megsebezte, melyet egy eredményes utánkeresést követően talált meg Nagy Árpád vérebvezető, Cárral, a 7 éves hannoveri véreb kannal. Az öreg, visszarakott bika trófeájának becsült tömege 8,5 kilogramm, kora véleményem szerint legalább 12 év. Idén az agancsának bal szárán már hiányzik a jégág és a középág, igazi kuriózum, a vendég nagyon boldog volt.

Fotó: SEFAG Zrt.

A második bika délutáni lesvadászat alkalmával került terítékre. Az erdő felől érkezett a vad, megállt a nyiladékon és az elejtő kb. 100 méterről egyetlen jól irányzott lövéssel terítékre is hozta.  7 év körüli bika agancsának bal szára villás, az agancs vékony, a jobb szár koronája gyenge, a trófea becsült tömege 6,5-7 kilogramm.”

Gratulálunk a vendégnek és gyakorlott kísérőjének

Forrás: SEFAG Hunting Hungary

 

 

Tovább olvasom

Vadászat

Második bikám elejtésének története

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Tuba Szilárd gímszarvasra vadászott a Barnakmenti Vadásztársaság területén, amely Rábakecöl határában fekszik Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Élményeiről beszámolt lapunknak:

Az idei évben a társaságunk szabályzata szerint jogosult lettem szarvasbika elejtésre. Már jóval az idény kezdete előtt, figyelmesen jártam a területet, néhányszor a hivatásos vadász barátommal és próbáltunk minden apró jelből következtetni a szarvasok jelenlétére, mozgására.

Fotó: Tuba Szilárd – AJN

Néhány kihelyezett vadkamera is a segítségünkre volt, szórók, dagonyák környékén láttunk tarvadakat és bikákat is. Nagy reményekkel,  fellelkesülve, bizakodva vártam az idény kezdetét. Volt elképzelésem a vadászhely kiválasztását illetően,de a szélirány néha módosította a terveket.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Szeptember 7.-éig, minden este és pár alkalommal reggel is, a lesen ülve vártam a bika megjelenését. Többször láttam tarvadakat, nagyon távolról bikát is, de lövéshez nem jutottam. Eljött a szombat hajnal, amikor már 4 óra után nem sokkal igyekeztem minél csendesebben elfoglalni az aznapra jónak vélt leshelyet. Ez a hely a Rába árterében van, egy hosszú és rá merőlegesen elágazó allé kereszteződésében. Szemből, kissé balról ért a dél/délkeleti szél, minden optimális volt a vadászathoz. Némi várakozás után egy őzsuta, kicsit utána egy bak váltott át előttem. A bennük való gyönyörködésemből egy nagyon várt hang ,,rázott” fel. Igaz messze tőlem, de egy bika bőgése törte meg a hajnali csendet.

Fotó: Tuba Szilárd – AJN

Nem maradt magára, elkezdődött a felelgetés. Annyira magával ragadott ez a csodálatos ,,koncert”, hogy szinte elsiklottam afelett, hogy kb. 150 méterre előttem egy szarvas állt keresztben. Egy tehén volt. Egyedül. Teljesen elkapott a vadászláz, figyeltem, vártam, hátha akad követője. Jobbról, amerre távozott, többször hallottam zörgést, ágroppanást. A távcsövet szinte le sem engedtem a szemem elől, annyira akartam látni és reménykedtem benne, hogy jön a tehén után bika is. Nem jött. Legalábbis nem onnét. Lassan már egészen kivilágosodott, még jobban, még többet lehetett látni. Ahogy kémleltem az előttem lévő területet, egy nagyon kicsi, szinte jelentéktelen roppanást hallottam, tőlem balra. Már-már nem is gondoltam lényegesnek, mert a nyulak is nagyobb ,,balhét “ szoktak csapni. Persze azért elkezdtem távcsövemmel azt a részt is figyelgetni és pár pillanat múlva megjelent egy nagy sötét folt, a szálerdő sűrű aljnövényzetében. Bíztam benne, nagyon reméltem, hogy bika lesz. Nem kellett sokat várnom és megláttam. Tényleg bika. Még az erdő szélében állt, amikor jobban szemügyre tudtam venni az agancsát és el tudtam bírálni. Most kezdődött az idegek harca. Nagyon lassú mozdulatokkal távcső le, puska föl.

Kétszer is megálltam a cselekvésben,mert felém fordította a fejét és pár pillanatig figyelt. Végre lövésre kész helyzetbe kerültem, viszont a bika még nem lépett ki teljesen az alléra, néhány bokor, ág takarta a testének nagy részét. Újabb idegőrlő pillanatok jöttek, mert nem sietett sehova az Uraság, nem akart előrébb lépni. Néhány fejforgatás, szaglászás után már megtette azt a pár lépést előre, ami által tisztán láttam a lapockáját. Ekkor elindult a PPU lőszer magja. A 300-as belekiáltott az ébredező reggeli erdőbe. A bika kiugrott, és hatalmas csörtetéssel eltűnt a sűrű fiatal tölgyesben. Pár másodperces, alig távolodó zörgés után hirtelen csend lett. Jöttek a gondolatok, régi intelmek,-,,várj egy kicsit,ne siess”! ,- ,,ha zajosan megy el a vad, akkor találat érte, ha csendben, akkor nincs meglőve”! Néhány magasabb csalán, kóró is volt előttem, erre a fegyvermester szavai jutottak eszembe. -,, ezzel a lőszerrel belelőhetsz a gazosabb részbe is, nem expandál”!

Minden eszembe jutott, amiket hallottam, ezekkel próbáltam nyugtatni magam. A fegyver pontosságában nem kételkedtem, hiszen nemrég tettem vele néhány próbalövést és minden rendben volt. Elszántam magam, elindultam a rálövés helyére, amiben biztos voltam, mert egy nagy tölgyfa ágai előtt jött ki, ami mellett akácfák vannak. A rálövés helyén vért, kifröccsenést nem találtam.

Közben már hívott Gyuri barátom, hogy én lőttem-e? Mondtam, hogy igen. Erre felajánlotta, kihozza a hannoveri vérebét, hadd gyakoroljon. Természetesen igent mondtam és vártam az érkezésüket. A kutya néhány szaglás után, kb 2 lépésre az erdő szélétől, egy kisebb fát megkerülve, kijött a nyiladékra. Na, gondoltam, ezt elhibáztam!! Aztán újabb -,,keresd Báró” kérésre, ismét elindult a kutya, határozottan, befelé a sűrűbe. Én utánuk. Közben vércseppeket,esetleges kenést kerestem. Talán egy, talán két perc elteltével, hallom Gyuri barátom kiáltását: itt van! Olyan hangon mondta, azt hittem még áll a bika. De kevesebb idő alatt, mint ezt a mondatot leírtam, már én is odaértem  és láttam: a magyar erdők királya már megpihent.

Nagyon nagy öröm volt, barátom nagy ölelések közepette gratulált és megkaptam a töretet is Tőle, amit büszkén tettem a kalapomra! A bikának is megadtuk a végtisztességet, utolsó falat, sebtöret és természetesen a ,,megtalálónak”, Bárónak a nyakörvébe is került egy. A bika rálövéskor kb 75 méterre állt, szívlövéssel, az allé szélétől mintegy 40 métert ment be a sűrűbe. 10.7 grammos PPU lőszert használtam, 300-WinMag kaliberből.

Nagy köszönet a sok információért Szigeti Béla hivatásos vadász barátomnak, Tuba Gyuri barátomnak és kutyájának a keresésben végzett munkájukért, és minden jelenlévő vadásztársnak, akik osztoztak örömömben és segítettek a vad beszállításában!

A bika becsült életkora 6 év. A trófea súlya,lefőzés után 24 órával 4.4 kg. Kívánom, hogy minél több magyar vadásznak legyen hasonló élményben része! Mindenkinek jó egészséget kívánok!

Vadászüdvözlettel: Tuba Szilárd

 

Vadászni szeretne Győr-Moson-Sopron vármegyében található Barnakmenti Vadásztársaság területén?
Keresse bizalommal Szigeti Béla hivatásos vadászt:
Tel: + 36 30 603 62 60

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Tovább olvasom

Vadászat

Az első alföldi bakom

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Angyal Szabolcs Csongrád-Csanád vármegyében őzbakra vadászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Augusztus 3.-t írunk. Az őzek üzekedése a zenitjén jár. Édesapámmal egy Csongrád megyében található településre, Rúzsa felé vettük az irányt, hogy találkozzunk egy régi barátunkkal, Dani Zsolttal, akit egyben vadászati mentoromnak is tekintek.

Fotó: Angyal Szabolcs – AJN

Fiatal korom ellenére számos őzbakot sikerült már elejtenem, mindezt különböző vadászati módokon tettem, de eddig  üzekedés során hívással még nem sikerült bakot terítékre hoznom. Barátunk neve talán sokak számára nem ismeretlen, mivel egy országos szinten ismert és elismert szakember a vadászat területén.

A terület, ahol vadásztunk, egy tipikus alföldi táj, kisebb erdőségekkel tarkítva. Az őzeknek ideális terület. Vadászatunk során először egy kisebb erdőbe mentünk be, ahol gondosan elhelyezkedtünk, majd a kísérőm elkezdett hívni. A hívás során számos őz reagált, de mind suta volt. Hihetetlenül izgalmas, ahogy az ember bent áll az erdőben és bármerről megjelenhet a vad, ezért a figyelem és a koncentráció egy pillanatra sem lankadhat.

Érdemes tudni ezen területekkel kapcsolatban, hogy itt az őz a legnagyobb nagyvad, élete során ritkán találkozik nála nagyobb vaddal, ellentétben a Dunántúlon, vagy az Északi-Középhegységben élő társaival szemben, így a viselkedésben is lehetnek különbségek.

Fotó: Angyal Szabolcs – AJN

Utunk következő állomása egy akácerdőbe vezetett, felvettük a pozíciót, majd vadásztatóm elkezdett hívni.  Talán 1 vagy maximum 2 perc telhetett el, amikor feltűnt a bak. Szemmel látható volt, hogy ő az adott revírnek az ura, magabiztosan mozgott. A bakot bírálását követően engedélyt kaptam annak elejtésére. Viszont a bak idő közben takarásba került, felkészültem a lövésre és amint kilépett a takarást nyújtó fa mögül, útjára engedtem a golyót. A lövést követően az őzbak tűzben rogyott. Jól megtanultam eddigi vadászéveim alatt, hogy a tűzben rogyott vad mindig gyanús, kell neki időt hagyni, hogy a vad a földi létet hátrahagyva, békében tudjon távozni.

Rövid várakozást követően elindultunk a rálövés helyére és, ahogy azt vártuk, birtokba vehettük a vadat. A bak első ránézésre átlagos hatos baknak tűnhet. Igen ám, de nem nekem. Egy igaz vadásznak egy trófea értékét sosem a trófea nagysága, illetve azok száma határozza meg. A vadász, amikor ránéz egy trófeára mindig visszaemlékezik az elejtés módjára, mikéntjére, minden pillanatára és ha mindez arra méltó, baráti társaságban történt, akkor mindig melegséggel fogja elönteni a szívét. Ez az őzbaktrófea éppen ezért mindig közel fog állni a szívemhez. Az meg csak hab a tortán, hogy ugyanezen a reggelen, ugyanezen a módon, édesapám is elejtett egy őzbakot.

Fotó: Angyal Szabolcs – AJN

Véleményem szerint az egyik legszebb és legizgalmasabb vadászati mód a cserkelés. Ennek a reggelnek köszönhetően ezt annyiban máshogy gondolom, hogy talán az üzekedésben, erdőben, hívással történő őzbakvadászat talán még ezt is felülmúlja….

Ezek azok az alkalmak és pillanatok amiért érdemes vadászni!

 

Írta és fényképezte: Angyal Szabolcs

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

 

 

Tovább olvasom