Keressen minket

Vadászat

Nyúlfit találtak szeptember végén Zsadányban

Közzétéve:

Magyarországon elterjedt vad a mezei nyúl, azonban a szántóföldi növénytermesztés és az időjárás erősen befolyásolja populációját. Vadászati idénye szűkös, hiszen október 1. és december 31. között vadászhatunk rá, mert viszonylag korán fial. Az elmúlt évben lapunk beszámolt róla, hogy Kunágotán február 16-án fotóztak kisnyulat, de most, szeptember végén Zsadányban is találtak egy nyúlfit.

Szeptemberben kisnyulat találtak a Békés vármegyei Zsadányban.

Ritkaság számban megy, hogy így szeptemberben kisnyulat, nyúlfit lehet látni a határban. Az ilyen fiatal állatoknak a téli túlélési esélye csekélyebb, mert a téli időszakra nem tudnak megfelelő zsírréteget felhalmozni.

Korábbi cikkünk a februári kunágotai kisnyúlról itt érhető el!

Az elmúlt évtizedekben az Agrárkörnyezetgazdálkodási és az ökológiai gazdálkodások miatt, amelyekben részleges vagy teljes vegyszertilalmat vállaltak önkéntesen a gazdák, kedvező folyamatok indultak el.

Ne maradj le a mezőgazdaság legfontosabb híreiről! Kövesd az Agro Jager Newst a Facebookon is! Kattints a képre!

Míg megerősödtek a rovaregyüttesek, addig a monokultúrákkal szemben szélesebb a flóra is, s ha azt vesszük, hogy a dűlőutak, a csatornák, az árkok mellett sem kapnak a szegélyek vegyszert, érthető, hogy a vadon élő állatok megjelenése, megtelepedése és jelenléte is fokozottabb.

Készülj az apróvadas idényre! Megérkeztek a legújabb FRANCHI sörétesek a FROMMER pesti üzletébe! Kattints a képre!

A vadásztársaságok még nem ismerték még fel ennek a jelentőségét, de a természetvédelem sok helyen reagált ezekre az ökológiai szigetekre.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Egy ilyen biogazdaságból kaptuk a következő fotót és videót, ahol az elmúlt 14 évben a kezdeti egy mezei nyúl mellett megerősödött az állomány. Több madárfaj megtelepedett, költ a vörös vércse és ha zsákmányállat is a különféle ragadozó, vágó madarak mellett, de a mezei nyulak is egyre nagyobb létszámban vannak jelen.

A most lencsevégre kapott kisnyúl túlélési esélyei csekélyek, de egy hosszú, meleg ősz lehetőséget biztosít számára, hiszen búvóhelyet és táplálkozó helyet biztosan talál. A helyi vadásztársaság vadőre pedig, rendszeresen vadássza a rókát, az aranysakált és a különféle dúvadakat  – tájékoztatta az Agro Jagert a gazda.

Agro Jager News

Vadászat

Heves vármegye legjobb koronglövő vadásza 2024

Eredményt hirdettek a Heves vármegyei koronglövő versenysorozatban

Published

on

A Heves vármegyei vadászok részére 2024-ben kiírt koronglövő versenysorozatunk szeptember 29-én, vasárnap lezárult. Az összesített eredménylista:

Fotó: OMVK

Abszolút sorrend:

I. Csintalan János 200/189

II. Szabó Norbert 188

III.Godó Lajos Máté 177

4. Bernáth József 174

5. Dr. Sipos Péter 165

6. Nagy Károly 164

7. Czetner István 160

8. Ferencz Zoltán 158

9. Szabó János 150

10. Veres Ernő 150

11. Nagy Barna 148

12. Varga István 77

13. Tomecz Nándor 63

14. Pócs István 18

 

65 év feletti korcsoportban:

I. Bernáth József 174

II. Dr. Sipos Péter 165

III. Szabó János 150

Fotó: OMVK

Gratulálunk a versenyzőknek! Köszönet a verseny támogatóinak: Egererdő Erdészeti Zrt., Füzesabonyi Városi Lövészklub, OMVK Heves Vármegyei Területi Szervezete!

 

Vadászüdvözlettel: dr. Sipos Péter s.k. 

elnök

OMVK Heves vármegyei Területi Szervezete Sportlövő Szakbizottság

 

Forrás: OMVK

 

 

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Tovább olvasom

Vadászat

Nyolcvan gímtrófea a Verga Zrt. trófeaszemléjén

Trófeamustrát szervezett a Veszprémi Erdőgazdaság Zrt.

Published

on

Pontosan 8,51 kilogrammos volt a legsúlyosabb trófa az október 2-án megtartott alsóperei mustrán. Ám ennél nagyobb eredménynek tartja a trófeaszemle szervezője, a Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. azt, hogy az elejtett gímszarvasbikák között egyetlen sem kapott mínuszpontot – adta hírül a veol.hu hírportál.

Fotó: Nagy Lajos/Napló

A vadászok ünnepe, egyben szakmai eszmecseréje is a trófeaszemle, a vadászat eredményei pedig a vadállomány állapotáról is információkkal szolgálnak. A Bakonyban elejtett gímszarvasok száma szintén beszédes, az agancsokban pedig nemcsak szakértői szemmel lehet gyönyörködni.

Alsóperén Ugron Ákos Gábor, a Veszprémi Erdőgazdaság Zrt., a Verga vezérigazgatója elmondta, hogy az elmúlt mintegy egy hónapban 25 ezer hektáros területükön csaknem kétszáz gímbikát ejtettek el, ezek közül a mustrán mintegy nyolcvan trófeáját állították ki. Vadászvendéget száznegyvenet kísértek szakembereik az idényben. Arról szintén beszélt, hogy nem volt mínuszpontos a terítékre került gímszarvasok között, ez mutatja kollégái felkészültségét.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Arról szintén szó esett az eseményen, hogy a kiállított trófeák nemcsak az elmúlt egy hónap gondos munkájának köszönhetőek, hanem az előző évek állományszabályozásának is.

A vadlétszám problémáját szakmai berkekben sem lehet elhallgatni, az messze került a kívánatostól, nem harmonizál az erdőterületek nagyságával. Beszédes adat, hogy gímszarvast hazánkban tavaly 88.500-at ejtettek el, míg tíz évvel ezelőtt 53 ezret. Vármegyénkben hasonló növekedést mutatnak a számok, a tavaly terítékre kerültek száma elérte a tízezret, míg tíz esztendeje ennek a mennyiségnek a felét csak kicsit haladta meg.

Az agrártárca számos jogszabállyal is segíti a helyzet megoldását és azt ösztönzi, hogy korábban terítékre kerüljenek a gyenge fiatal bikák, mert túlságosan sok van belőlük.

 

Forrás: veol.hu  & OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Országos Vadgazdálkodási Alap – 2025/2026-os pályázati felhívás

A pályázatokat 2024. október 1-31. között lehet benyújtani.

Published

on

A Vadászkamara Elnöksége 2024-ben is augusztusban hozott döntést a vadászatra jogosultak számára biztosított vadgazdálkodási célú fejlesztési források következő vadászati évre vonatkozó pályázati kiírásáról. Az anyag és mellékletei az alábbiakban érhetők el.

Ábra: OMVK

Az ütemezés főbb sarokdátumai:

A pályázatokat 2024. október 1-31. között lehet benyújtani, kizárólag a KAPOR online pályázati nyilvántartási rendszerben.

  • Az Országos Vadgazdálkodási és Vadvédelmi Bizottság a pályázatokkal kapcsolatos döntést 2025. január 31-ig hozza meg.
  • A nyertes pályázók a Bizottság döntését követő 15 napon belül kapnak értesítést a megadott e-mail címen.
  • A támogatási szerződést 2025. február 28-ig köti meg a Vadászkamara a nyertes vadgazdálkodóval.
  • A támogatás folyósítása (alapesetben) a mindkét fél által történő aláírást követően, 2025. március 31-ig történik meg.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Fontosabb változások
(Kattintson! A kofontosabb változásokat a korábbi évekhez képest egy külön anyagban foglaltuk össze.)

 

A 2024/2025. vadászati évre vonatkozó kiírás dokumentumai:

 

Az Országos Magyar Vadászkamara 2025/2026. vadászati évre szóló pályázati felhívása az Országos Vadgazdálkodási Alapból finanszírozható tevékenységek támogatására

1. számú melléklet: Együttműködési megállapodás (minta)

2. számú melléklet: Csapdázási és kotorékozási időszakok

3. sz. melléklet: Kotorékozási napló

4. sz. melléklet: Nyilatkozat érdekelt személy igénybevételéről

5. számú melléklet: Hozzájáruló nyilatkozat vízellátás javítását célzó fejlesztés megvalósításához és fenntartásához

6. számú melléklet: Vadvédelmi eszköz átadásáról szóló megállapodás (minta)

7. számú melléklet: Vadriasztó prizmák kihelyezéséről szóló megállapodás (minta)

Az önrész mértéke a 2025-2026-os pályázati évben ÁFA-körös vadászatra jogosultak esetében 40%, nem ÁFA-körösök esetében 30%. A kapcsolódó nyilatkozatokról egy tájékoztató cikket tettünk közzé itt.

 

Az Országos Vadgazdálkodási Alap Működési Szabályzata

1. sz. melléklet: Online pályázati adatlap adattartalma

2. sz. melléklet: A pályázatok benyújtásának módja és bírálatának rendje, továbbá a pályázatok rangsorolásának szabálya (pontrendszer)

3. sz. melléklet: Bírálati jegyzőkönyv az Országos Vadgazdálkodási Alap 2025/2026. vadászati évre kiírt felhívására beérkezett pályázathoz

4. sz. melléklet: Beszámoló az Országos Vadgazdálkodási Alap által támogatott projekt lezárásához nettó elszámolás esetén

5. sz. melléklet: Ellenőrzési jegyzőkönyv az Országos Vadgazdálkodási Alapból támogatott ragadozók gyérítését célzó projekt megvalósulásáról

Forrás: OMVK
Tovább olvasom