Horgászat
„Az utolsó dobás”
Pintér Bence csónakból pergetve angolnát fogott a Balatonból. Életében először sikerült nyílt vízen műcsalival is megakasztania egyet. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Pintér Bence – Agro Jager News
Minden évben izgatottan várom a május elsejét, mivel attól a naptól kezdve újra korlátozások nélkül lehet csónakból horgászni a Balatonon. Feloldódik ugyanekkor a ragadozóhalak tilalma is, magyarán dupla ünnepről van szó a balatoni csónakos horgászok számára.
Idén is természetesen már éjfélkor kimentünk egy barátommal pergetni az ismert kövezésekre, bár sejtettünk, hogy legfeljebb egy-két süllő akad a horgunkra. Az előzetes aggodalmaink beigazolódtak, de azért sikerült fejenként két-két méretes süllőt fognunk, valamint a délután során három balint is, amely újra kezd visszatérni a Balatonon. Ez után teltek a napok… Másodfokú viharjelzés, másodfokú viharjelzést váltott…, valamint ilyenkor szokásom pihentetni pár hétig a süllőket, az első pár napi ostrom után. Május 11-én végre ideálisnak láttam az időjárást arra, hogy megnézzem mi a helyzet a vízen, mivel enyhe északnyugati szél borzolta a Balaton felszínét.

Fotó: Pintér Bence – Agro Jager News
Megálltam, nagyjából egy tucat helyen, ahol láttam esélyt fogasokra, de a várt koppintások elmaradtak. Elérkezett az utolsó hely, amelyre a naplementét szántam. Ez egy viszonylag sekély rész, ahol kicsit márgásabb a marás széle. Fél óra elteltével sem volt kapás, ezért vertikális wobblerre váltottam. Eleinte erre sem volt érdeklődés, továbbá az órám is azt mutatta, hogy ideje lesz hazaindulni. Viszont minden pergető tudja, hogy mindig van egy „utolsó dobás”, amely legalább egy, de sokszor inkább több dobást jelent. Ez ebben az esetben három volt, mivel három a magyar igazság. Csobbant az utolsó dobás, a csali elérte a Balaton fenekét. Ráemeltem és erőteljes rávágást éreztem. A bevágást követően a gerinces pergető botom karikára hajlott, a spicce pedig szépen járt. Elsőre nagy süllőre gondoltam, de hamar megváltozott a gondolatom egy kis harcsára… De aztán gyanús lett nekem az egész, majd jött a gondolat: „talán angolna?”. A csónak mellé vezettem és az előkénél fogva beemeltem a csónakba, mivel a merítőt kivételesen az autóban hagytam.

Fotó: Pintér Bence – Agro Jager News
Minden évben szoktam fogni egy-két angolnát kishallal, pergetve is fogtam már küszíváson, wobblerrel, de még így, nyílt vízen, műcsalival soha. Gyorsan bekönyveltem a fogási naplóba és már indultam is a kikötő felé a lemenő nap fényeiben gyönyörködve. A kikötőben készítettem róla még egy képet, majd gyorsan elpakoltam, hogy ne késsek az esti megbeszélt vadászatról. Ezért is szeretem ennyire a Balatont és minden más vadvizet, mert mindig tud meglepetést okozni ennyi év után is.
Írta és fényképezte: Pintér Bence
A Bajai Járásbíróság két férfit ítélt el, akikkel szemben orvhalászat miatt emelt vádat a Bajai Járási Ügyészség.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay
Az ügy I. rendű vádlottja érvényes elektromos területi jegy nélkül, míg társa érvényes jeggyel 2022. augusztus 2-án a Duna folyam bal partján halgazdálkodási területen tartózkodtak egy motorcsónakban. Az I. rendű vádlott a tulajdonát képező halászgéppel egyedi engedély nélkül, ennélfogva tiltott eszközzel és tiltott módon pontosan meg nem határozható számú és fajtájú halat kábított el és gereblyéző módszerrel akasztott meg. Közülük legalább egy darabot a motorcsónakot irányító társa a csónakba beemelt (a hal további sorsa ismeretlen). A vádlottak az eszközöket a Duna bal partján elrejtették, majd, amikor a helyszínről egy személygépkocsival távoztak, a rendőrök igazoltatták őket. Az I. rendű vádlott a bűncselekményt felfüggesztett börtön próbaideje alatt követte el, mivel korábban orvhalászat miatt már elítélte a Bajai Járásbíróság. Őt a bíróság a jelen ügy kapcsán 11 hónap fogházra és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte, egyúttal a felfüggesztett büntetés végrehajtását is elrendelte. Társával szemben 195.000 forint pénzbüntetést szabott ki.
Az ítélet nem jogerős.
Kecskemét, 2025. április 3.
Forrás: Kecskeméti Törvényszék Sajtóosztálya
A laikusokat és kételkedőket ki kell ábrándítanom, mert a következőkben nem egy hóbortos, céltalan parti kószálgatásról fogok értekezni, hanem egy célzott, pergető technikát szeretnék bemutatni az olvasók számára.
Mint azt mindannyian tudjuk, kifejezetten sikeresek lehetünk a rablóhalak felkutatásában a különböző mesterséges építmények, kikötői oszlopok és vasfalak közvetlen közelében. Az ilyen tereptárgyak mindig kiemelt haltartó képességgel rendelkezhetnek, amit érdemes szem előtt tartanunk. A vasfalak aljában a halak előszeretettel bújnak meg, különösen, ha a fal szegélye védett a napsütéstől, tehát árnyékos. A rablóhalak viselkedésére jellemző, hogy előnyben részesítik azokat a területeket, ahol kilétük rejtve maradhat. Tipikus példa erre a csapósügér, amely tökéletesen kihasználja a kikötők védfalai által biztosított rejtekhelyeket.

Fotó: Varga Szilárd – Absolute Fishing
Az ilyen vasfalakat mindig azon az oldalon, vagy olyan időpontban érdemes felkeresni, amikor a fal tövét nem éri közvetlen napsütés. Többféle módszerrel is próbálkozhatunk a rablóhalak becserkészésére, és a megfelelő montázs kiválasztása több szempont mérlegelését igényli.
A műcsali vezetése a következőképpen történik: magunk mellett függőlegesen leengedjük a csalit, majd amikor teljesen leér, lágy pöccintésekkel kezdjük el kutatni a mederben tartózkodó ragadozókat. A gumicsalit néhányszor meglibbentve próbáljuk meggyőződni arról, hogy tartózkodik-e az adott ponton zsákmányra leső rablóhal. Ha nincs kapás, egy lépést tovább haladva folytatjuk a műcsali pattogtatását, így igyekezve felkutatni a csíkos bélpoklosokat. Ezzel a módszerrel végigsétálhatunk a védfalak mentén, és nagy eséllyel találkozhatunk egy-két sügérrel.
A különböző technikák alkalmazásával még eredményesebbek lehetünk, például a Ned-Rig, a Drop Shot vagy egy egyszerű jiges gumihalas módszer is hatékony lehet. Mivel a csalink közvetlenül alattunk helyezkedik el, finoman emelgetve hosszabb ideig tarthatjuk egy adott ponton, anélkül hogy elsodródna a célhelyről. Ha megbizonyosodtunk arról, hogy az adott ponton nincs rablóhal, akkor egy lépéssel tovább haladva ismételten nekilátunk a műcsali emelgetésének. Ezzel a lassú, részletes módszerrel szinte végigtapogathatjuk a védfalak alját, és jó eséllyel rábukkanhatunk egy sügérre.
Az emelgetés magasságának megválasztása is fontos tényező. Tapasztalataim szerint általában 30-50 cm-es felugrasztás bőven elegendő, de a víz hőmérséklete is befolyásolja ezt. Lehűlő vízben akár 20 cm-es fellibbentés is elegendő lehet, ilyenkor a csalit hosszabb ideig érdemes egy helyben tartani, és türelmesen kivárni a sügér támadását. Télen a csapósügér lassabban reagál, ezért a visszahullás végén akár 4-5 másodpercig is várhatunk a következő mozdulat előtt. Nyáron ezzel szemben a melegebb víz miatt nincs szükség erre a türelmesebb technikára, ilyenkor intenzíven és folyamatosan táncoltatva vezethetjük a csalit. Ha sügér van a közelben, biztosan lecsap rá.
A megfelelő csali kiválasztása szintén kulcsfontosságú, és széles skálán mozoghat. Én például a Hiki és a Fanatik UL csalijaitól kezdve a Zander Pro Shadig szinte mindenféle plasztikkal próbálkozom. A legfontosabb tényező azonban a megfelelő helyszín és időpont megválasztása. Fontos, hogy akkor próbálkozzunk, amikor a vasfal vagy egyéb műtárgy szegélye árnyékban van, hiszen ilyenkor nagyobb eséllyel találunk ott sügért.
Próbáljátok ki Ti is ezt az igazán érdekes és élvezetes pergetési módot, és garantáltan nem fogtok csalódni!
Görbüljön mindenkinek!
Írta és fényképezte: Varga Szilárd – Absolute Fishing
Érdekel a pergetés világa? Csatlakozz te is az Absulte Fishing közösségéhez!
Horgászat
26 tonna háromnyaras pontyot telepítenek Békés vármegyében
Orosháza térségében már februárban, a háromnyaras pontytelepítések folytatásaként megkezdte a Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége a többi vízterületük horogérett, 2-2,5 kg átlagsúlyú pontyokkal történő tavaszi frissítését. Ennek során a Király és Társa Kft. öcsödi telepéről 6.200 kg, a Fish-Coop Kft. dénesmajori telepéről 9.200 kg pontyot vásároltak és helyezeztek ki, illetve jövő héten további 11.000 kg halat várnak a Biharugrai Halgazdaság Kft-től. A telepítés a KHESZ önerejéből és a MOHOSZ ÁPFE-VII/2/2025. számú támogatásából valósul meg közölte a Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége.

Békés vármegye megannyi vizébe került méretes ponty! Forrás: Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége
A haltermelő partnereiktől beszerezett pontyok mellett megkezdték az Ecsegfalvi Halgazdaságukban történő lehalászási munkálatokat is, amelyek további egészséges, kiváló minőségű pontyállománnyal gazdagítják vizeinket.
A kedvező halasítási körülményeknek köszönhetően április első hetéig mindegyik KHESZ vízterület részesülni fog háromnyaras pontytelepítésből.

Több halgazdaságból jelentős mennyiségű ponty került a Békés vármegyei vizekbe. Forrás: Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége
A Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége közleményben fejezte ki MOHOSZ támogatását, a termelő és a telepítésben közreműködő kollégáik munkáját és támogatását.
Forrás: Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége