Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Mezőgazdaság

Véget ér a kivárás az agráriumban – Sajtóközlemény

Print Friendly, PDF & Email

Az OTP Bank szakértői véleménye az agráriumról:

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Továbbra is kismértékben csökken az agrárhitelpiac, de a már megjelent és a várható új pályázati lehetőségek fordulatot hoznak a szektorban. Ezen kívül várhatóan a vállalkozók hitelfelvételi kedvét és a bankok nyitottságát is erősíteni fogja a KAP Stratégiai Tervben jóváhagyott, beruházási hitelekhez igénybe vehető kamatköltség- és kezességidíj-támogatás. Az OTP Bank szakértői szerint pedig a 2025-ös év második felére beindulhat a beruházás és támogatás előfinanszírozás érdemi előkészítése.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Budapest, 2024. szeptember 23. – Az agrárszektor az elmúlt évtized dinamikus fejlődését követően 2023 második negyedévében megtorpant. A mezőgazdasági inputok árai jelentősen megemelkedtek, emellett a finanszírozási lehetőségek szűkülése, a kamatok emelkedése, valamint a pályázati lehetőségek kifutása számos nehézséget okozott. Mindez arra ösztönözte a szereplőket, hogy visszafogják beruházásaikat és kivárjanak. Ezt igazolja a Magyar Nemzeti Bank júniusi, a hitelintézetek összevont mérlegéről szóló statisztikája, amely szerint a nem pénzügyi vállalatok hitelállománya 2024 első hat hónapjában 227 milliárd forinttal, majdnem 2%-kal nőtt. Ezzel szemben a mezőgazdasági cégek hitelállománya stagnált, míg az élelmiszeriperi cégek hitelállománya az év első hat hónapjában 5%-kal csökkent.

Az OTP Bank tapasztalatai alapján a szántóföldi növénytermesztők – akiket a leginkább érint az aszály, a jégkár, vagy a viharok okozta szélsőséges időjárás – a legvisszafogottabbak a hitelfelvétel terén. Ők az év második felében várhatóan főként a forgóeszköz-finanszírozással élnek majd az idei negatív időjárási hatások miatt. A szektor növekedésének újraindításához a legfontosabb segítséget a már megjelent, új pályázati felhívások jelentik: feldolgozó üzemek komplex fejlesztésére; kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és a betakarítást követő (post harvest) fejlesztésre; valamint állattartó telepek fejlesztésére lehet támogatásokat nyerni.

„Az elérhető pályázatok a 2025-ös év második felére érdemben beindíthatják a beruházási és támogatás finanszírozást, ha a bírálat során az Irányító Hatóság gyors döntést hoz. A tapasztalataink alapján az előlegigénylés, és a beruházási hitelhez kapcsolódó támogatás-előfinanszírozási konstrukcióink is komoly segítséget jelentenek majd az agrárvállalkozásoknak az elkövetkező időszakban, hiszen hozzájárulnak a beruházási terveik megvalósításához. A stratégiai tervezés lehet a siker kulcsa, amivel a szektor szereplői a gazdasági nehézségeken túllépve fenntartható növekedést érhetnek el” – nyilatkozta Szabó István, az OTP Bank Agrárgazdasági Értékesítési Igazgatóságának vezetője.

Várhatóan a hitelfelvételi kedvet, valamint a bankok finanszírozási aktivitásait is jelentősen erősíteni fogja − a KAP Stratégiai Tervben jóváhagyott − a projekt elszámolható költségeinek 10%-áig felhasználható kamatköltség- és 5%-áig felhasználható kezességidíj-támogatás. A gazdák ezeket a támogatott projektek megvalósítását szolgáló beruházási hitelekhez igényelhetik. További segítséget jelenthet a piaci szereplőknek, hogy az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) intézményi garanciájával erősíthetik az ügyletek fedezeti oldalát: a pályázati felhívásban megfogalmazott feltételek teljesítése esetén a projekt megvalósításához igénybe vett beruházási hitel kamatának jelentős részét visszaigényelhetik.

Forrás: OTP Bank

Mezőgazdaság

Már csak néhány nap áll rendelkezésre a kárenyhítési hozzájárulás megfizetésére!

Print Friendly, PDF & Email

A Magyar Államkincstár közleménye:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Magyar Államkincstár (Kincstár) felhívja a kárenyhítési kockázatközösségben tag mezőgazdasági termelők figyelmét arra, hogy 2024. szeptember 30. napjáig beérkezőleg van lehetőség a 2024. évi kárenyhítési hozzájárulás megfizetésének jogszerű teljesítésére.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A 2024. október 1-jén indított, illetve beérkező átutalások már határidőn túli teljesítésnek minősülnek!

A kárenyhítési hozzájárulás határidőre történő beérkezése az egyik alapfeltétele a kárenyhítő juttatás igénybevételére vonatkozó jogosultság megszerzésének. A fizetési kötelezettség részleteiről a Kincstár augusztus 15-éig határozatban tájékoztatta az érintetteket. Fontos részletszabály, hogy határidőben történő befizetésnek kizárólag az alábbi, 10032000-01220191-51900001 számú Mezőgazdasági támogatások szakmai költségvetési fejezeti alszámlájára, tárgyév szeptember 30-ig jóváírt összeg tekinthető. A befizetés teljesítésére csak átutalással van lehetőség.

A befizető felelőssége, hogy az átutalásról a határidőt megelőzően, az átutalás időszükségletét is figyelembe véve a helyes számlaszám megjelölésével intézkedjen, valamint ellenőrizze az utalás pénzintézet általi tényleges teljesítését. Nem szabad megfeledkezni a közlemény rovat helyes kitöltéséről sem, hiszen a beérkező összeg beazonosítása, csak ez alapján lehetséges.
​​​​​​​Fontos tehát a kárenyhítési kockázatközösségben tag támogatási azonosítójának (korábbi elnevezésén ügyfél-azonosító számának) megadása!

A kárenyhítési hozzájárulás megfizetése kötelező, tehát a határidőre meg nem fizetett összeg, adók módjára, behajtandó köztartozásnak minősül.

Felhívjuk a figyelmet, hogy amennyiben a hozzájárulás összegét a Kincstár a fenti határidőt követően vonja le egy, a gazdálkodó későbbi kifizetéséből, úgy a termelő már nem lesz jogosult kárenyhítő juttatás igénybevételére.

A mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer működését meghatározó jogszabályok elérhetők a Kincstár honlapján: https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu

Forrás: MVH

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Már véleményezhető az „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című felhívás

Print Friendly, PDF & Email

A támogatási program öt évig tart, 2025. január 1-én kezdődik, és 2029. december 31-én zárul le.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Minden korábbinál nagyobb előnyöket biztosítanak az új Közös Agrárpolitika Stratégia Terv (KAP ST) keretében európai uniós társfinanszírozással induló agrártámogatások azoknak a termelőknek, akik az ökológiai gazdálkodást választják.

Az ökológiai gazdálkodás támogatására készült felhívás most kezdődött társadalmi egyeztetésénél az Agárminisztérium várja az érintettek véleményét, hiszen minden észrevétel számít a megfogalmazott célok teljesítése érdekében.

Az „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című felhívás a jelenleg még konvencionális művelésű területek ökológiai művelés alá vonását és átállását, illetve a már ökológiai művelésbe vont területeken a gazdálkodási mód fenntartását ösztönzi vissza nem térítendő átalánytámogatás formájában. A támogatási program öt évig tart, 2025. január 1-én kezdődik, és 2029. december 31-én zárul le. A kedvezményezettek vállalják, hogy ezen idő alatt a támogatásba vont területeiken – legyen az szántó, gyep, ültetvény –az ökológiai gazdálkodás előírásainak megfelelő gazdálkodást folytatnak.

Az idei év végéig tartó, ökológiai gazdálkodást segítő hároméves támogatási programban 3589 termelő 175 423 hektárral vesz részt. 2023-ban Magyarországon az ökológiai gazdálkodásba vont területek nagysága – az átállási területekkel együttesen – elérte a 320 ezer hektárt, amelyben jelentős szerepe van a támogatási intézkedésnek.

A felhívás szeptember 27-ig véleményezhető a kap.gov.hu oldalon, ahol a kiírással kapcsolatos minden további dokumentum is megtekinthető. A társadalmasítás során érkezett észrevételeket a Nemzeti Irányító Hatóság megválaszolja, illetve közzéteszi, lehetőséget teremtve arra, hogy a partnerszervezetek megismerjék egymás véleményét.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

2022. évi Kárenyhítő juttatás újraszámítás – Biztosító Egyesületek szolgáltatáscsökkentés

Print Friendly, PDF & Email

A 2024. szeptember 6. napján hatályba lépett módosítás a Magyar Közlöny 86. számában elérhető

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló, Bodrogközi Nonprofit Kölcsönös Növénybiztosító Egyesület és a Bodrogközi Kertészeti Nonprofit Kölcsönös Növénybiztosító Egyesület tagjait is érintő a 27/2014. (XI. 25) FM rendelet 2024. szeptember 6. napján hatályba lépett módosítás a Magyar Közlöny 86. számában elérhető.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A rendelet rendelkezései meghatározzák a 2022. kárenyhítési év vonatkozásában a kárenyhítő juttatás újraszámítására való jogosultság feltételeit.

Az a termelő jogosult a kárenyhítő juttatás újraszámítására:

  • aki 2022. termelési évben a Bodrogközi Egyesületek egyikével növénybiztosítási szerződést kötött és kártérítésre volt jogosult,
  • aki a szolgáltatáscsökkentés miatt szeptember 15-éig maradéktalanul eleget tett a biztosító által elrendelt visszafizetési kötelezettségnek, vagy nem keletkezett ilyen visszafizetési kötelezettsége,
  • akinek a évi kárenyhítő juttatás iránti kérelme nem került visszautasításra
  • aki szeptember 15-éig nyilatkozik a biztosító részére arról, hogy a szolgáltatáscsökkentéssel összefüggésben további biztosítói kártérítési igénnyel nem lép fel,
  • aki részére a szolgáltatáscsökkentést elrendelt biztosító 2024. október 1-ig a korábban megállapított kártérítési összeg mértékéig kifizeti a kártérítés összegét,
  • akiről a biztosító 2024. október 10-ig adatot szolgáltat az agrárkár-enyhítési szerv részére a fent említett visszafizetési kötelezettségről, az október 1-ig kifizetett összegről, valamint a nyilatkozatról.

Az agrárkár-enyhítési szerv a biztosító adatszolgáltatása és a 2022. évi kárenyhítő juttatás iránti kérelemben szereplő adatok alapján, 2024. november 30-áig döntést hoz az újraszámításról.

Az újraszámításnál a biztosító által a termelő részére ténylegesen kifizetett kártérítési összeg alapján kiszámított kárenyhítő juttatás összegéből kivonja a 2022. évi kárenyhítő juttatás iránti kérelemben figyelembe vett biztosítói kártérítési összeg alapján kiszámolt kárenyhítő juttatás összegét.

Kérjük az érintett biztosított termelőket, fordítsanak kiemelt figyelmet a határidőkre!

Keressék fel falugazdász kollégáinkat, az Egyesületek honlapjáról letölthető nyilatkozatok kitöltése és az Egyesületek részére történő eljuttatása érdekében.

 

Forrás: Iván Judit – NAK Biztosításközvetítő Kft.

 

Tovább olvasom