Természetvédelem
Magyar gyűrűs széki lilét figyeltek meg Olaszországban
Először figyeltek meg magyar színes gyűrűs széki lilét Olaszországban. A madarat idén június közepén gyűrűzte Sápi Tamás ornitológus még fiókaként a Kelemen-széken. A jelölt egyedet augusztus és október között négy alkalommal is megfigyelték Olaszország északi részén, az Adriai-tenger partjainál – tájékoztatott a Kiskunsági Nemzeti Park.
A széki lile (Charadrius alexandrinus) meglehetősen apró, átlagos testhossza 15-17 centiméter, szárnyfesztávolsága 42-45 centiméter, testtömege 39-56 grammot nyom. Felismerhető a nyakoldalon lévő foltról, ami a mellén nem ér össze. A hím tarkója vörhenyes barna, fehér homlokát felülről fekete tollak szegélyezik. A tojó ennél egyszerűbb, fakóbb színezetű.
“A faj hazánkban fokozottan védett,
természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.”
A talajon mozgó rovarokat, pókokat vagy a sekély vízben nyüzsgő apró gerinctelen élőlényeket fogyasztja. A földön fészkel, így fészekalja folyamatos ragadozóveszélynek van kitéve.
A széki lile állományának nagy része Eurázsia és Észak-Afrika tengerpartjain és sós tavain költ. Hazai állománya vonuló. A vonulási stratégia kevert: a többségük rövidtávú, de akadnak hosszútávú vonuló egyedek is. A mediterrán madarak állandók. Kárpát-medencei előfordulása kisszámú ugyan, de rendszeres. A fészkelő állomány szinte mindenütt fogyatkozik Európában, így hazánkban is. Magyarországon az egyik legveszélyeztetettebb fészkelő madárfaj, a megfigyelések szerint már csak néhány pár jelenik meg nálunk évente.
Forrás: Kiskunsági Nemzeti Park
Horgászat
Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság – Kezdődik a Tisza-tó “téliesítése”
A Tisza-tó téli vízszintjének beállítását ezúttal két lépcsőben tervezik végrehajtani. Első lépcsőben a tározó vízszintjét az alacsonyabb téli vízszintre, tehát Kisköre-felső: 560 plusz-mínusz 10 cm-re csökkentik a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. és a KÖTIVIZIG együttműködése alapján készített monitoring terv alapján. A vízszintcsökkentés végrehajtását természetesen befolyásolhatja, módosíthatja egy esetleges tiszai árhullám – tájékoztatott a Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság.
A november 4-én kezdődő első lépcsőben kezdetben napi 10 cm-es, majd napi 7-8 cm-es ütemben csökkentik a tározó vízszintjét, így várhatóan november 24-én érik el a Kisköre-felsőn mért 560 plusz-mínusz 10 cm-es vízállást. A Tisza-tó téli vízszintje beállításának második lépcsőjéről, amelyben az alacsonyabb téli vízszintet a magasabb téli vízszintre állítják be, tehát Kisköre-felső: 620 mínusz 10 cm, itt külön tájékoztatót adnak ki.
A Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság felhívja az érintettek figyelmét arra, hogy a vízi eszközök (hajók, csónakok, úszóművek, stégek) üzemeltetésénél, illetve lekötésénél, továbbá a kompok üzemeltetésénél a várható jelenségekre (vízszintváltozás) fokozottan számítsanak, és a szükséges intézkedéseket tegyék meg.
Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság
Fotó: Téli Tisza-tó, Tóth Gábor
Természetvédelem
A XIII. Fehértavi darvadozás
November 9-én a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Fehértavi Darvadozás – a madárvonulás dél-alföldi ünnepe elnevezésű népszerű rendezvényünket a Szegedi Fehér-tónál. A rendezvényközpont idén is Sándorfalva, a Pallavicini-kastély mögötti piactér és udvar, valamint a Szalakóta Látogatóközpont.
Az ősz egyik leglátványosabb természeti látványossága a darvak ezreinek vonulása a Dél-Alföldön. A kelet-európai állomány egyik kiemelt gyülekezési helye a szegedi Fehér-tó és környéke. Az itt megpihenő darvak a szántókon, tarlókon megfelelő táplálkozóhelyet találnak, az éjszakákat pedig a lecsapolt halastavakon töltik.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság évek óta rendszeresen szervez daruleső túrákat, kollégánk szakavatott vezetésével a résztvevők szem-és fültanúi lehetnek a darvak látványos esti behúzásának vagy akár hajnali ébredésüknek. A Fehértavi Darvadozás azonban több ennél:
PROGRAMOK – A programokon való részvétel ingyenes!
Rendezvényközpont: Sándorfalva, piactér és Pallavicini kastély
7:00–11:00 – Bemutató madárgyűrűzés a Szalakóta Látogatóközpontban (Szatymaz, I. körzet tanya 129.)
8:00–13:00 – Kisvonatozás a Fehértavi Halvasúton (óránként)
A Szegedfish Kft. telephelyéről (a Fehértavi Halászcsárda mellett) minden egész órában indul kisvonat. A kisvonatra előzetes regisztráció szükséges a Szegedfish Kft-nél a 62/461-444 telefonszámon!
Jegyár: felnőtt: 3 500 Ft/fő, nyugdíjas/diák: 2 000 Ft/fő, gyerek (0-6 éves korig): 1 000 Ft/fő amit a Szegedfish Kft. telephelyén kell megvenni. Érdeklődni: 62/461-444
9:00-10:00 – DARU FUTAM teljesítmény túra és futás helyszíni regisztráció a Pallavicini kastélykertben, ezt követően egyéni indulás.
Teljesítmény túra: 5 vagy 16 km -es távokon sétálva vagy futva.
Regisztrációs díj: 1000 Ft (csak készpénzben), ami magában foglalja az útvonal itinert, térképet, befutó ajándékot, meleg ételt és italt!
A túra a Pallavicini-kastély kertjéből indul, és a Fehér-tóhoz vezet.
Programok a piactéren és a Pallavicini kastély parkban
9:00–14:00 – Szabadtéri népi játékok
Természetismereti játékok (MME, Természetismereti Tudástár-SZTE, Szegedi Vadaspark, KNPI)* Kézműves foglalkozások * Népi játszóház (Woodeyo) * madárodú és -etető készítés
10:00–10:45 – Állatasszisztált Élményfoglalkozás Terápiás Kutyákkal – Aktív Mancsok Segítőkutyás Egyesület
11:00–12:00 – Állatijó bemutató – Tóth Gábor élő állatokat bemutató humoros előadása
12:00 – Természetfotó pályázat – díjátadó
12:30 – „Kié a legdarusabb őszi GRU-ND?” díjátadó
12:30 – Veterán autók érkezése a helyszínre
14:00 – Ismeretterjesztő előadás a darvakról Helyszín: Művelődési Ház, előadó: Albert András természetvédelmi őrkerület vezető
15:00 – tól Darubehúzás megfigyelése. Találkozó: Sándorfalva, Brassói u. végén, a sorompónál. 20 fős csoportokban szakvezetőkkel
A rendezvény ideje alatt: szabadtéri természetfotó kiállítás, helyi termékek és nemzeti parki védjegyes termékek vására
Rendezvénykísérő-program: Veterán autók felvonulása
8:00–9:00 – Gyülekező, Dankó Pista Művelődési Ház Szatymaz (Szatymaz, Dózsa György u. 42.) előtt
12:00–12:30 – Érkezés, Sándorfalva piac (Sándorfalva, Ady Endre utca 8.)
A szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják!
Természetvédelem
Vadlovak útja a Hortobágyról az Őrségbe
Néhány nappal ezelőtt három Przewalski-ló költözött a Pentezugi Vadlórezervátumból a Kondorfa Hegy-völgy Vadon Területre. Az állatok áttelepítésének célja, hogy az Őrségi Nemzeti Parkban található, az európai bölénycsorda, illetve két vadló otthonául szolgáló kutatási területen az eddiginél nagyobb létszámú ménes alakuljon ki és ezáltal az ott legelésző állatok komplexebb módon, a természeteshez hasonlatosabban kezeljék a területet.
Az egy éves előkészítést követően, melynek során a fajjal kapcsolatos természetvédelmi munka nemzetközi koordinálását végző Prágai Állatkerttel is egyeztetni kellett, a két nemzeti park igazgatóság szakemberei és a Fővárosi Állat- és Növénykert állatorvosai keresték fel a Hortobágyi Nemzeti Park vadlórezervátumát, ahol a 280 egyedből álló ménes él félvad körülmények között.
A kiszemelt mének befogása kábítólövedékek használatával történt. A vadlovak a megszokottnál aktívabban viselkedtek ezen a napon, csak ritkán engedtél lőtávon belül a befogó csapatot, ami igencsak megnehezítette a szakemberek munkáját. Először egy idősebb mént, Timont (8 éves agglegény) sikerült szállításra alkalmassá tenni, majd Báró és Bravo (3 évesek) befogására került sor.
Az állatok bő hét órás utat követően, éjszaka érkeztek meg az Őrségi Nemzeti Parkba. Egyből otthonosan érezték magukat, másnap már együtt vándoroltak új otthonukban az évek óta itt élő két idős példánnyal.
A tervek szerint még további öt vadló érkezik a Kondorfa Hegy-völgy Vadon Területre, ahol arra a kérdésre keresik a választ a szakemberek, hogy milyen is lehetett az Őrség élőhelyeinek szerkezete és összetétele abban az időben, amikor nem az ember, hanem elsősorban a nagy növényevők, a bölények és a vadlovak alakították a táj képét.
Forrás: Hortobágyi Nemzeti Park