Keressen minket

Vadászat

Küldöttközgyűlés – újrahangolás

+1

Átalakul a vadászkamara vadgazdálkodást támogató pályázati rendszere

+1

Közzétéve:

+1

Átalakul a vadászkamara vadgazdálkodást támogató pályázati rendszere és a szervezet forrásainak elosztását meghatározó feladatarányos finanszírozási rendszer – egyebek mellett erről döntött a kamara rendes éves küldöttközgyűlése, amelyre idén március 27-én, a Gödöllői Királyi Kastélyban került sor.

Fotó: OMVK

Vadgazdálkodási Pályázati Rendszer

A 2017-ben létrehozott Országos Vadgazdálkodási Alap, amely révén a Vadászkamara összességében több mint 3 milliárd forint támogatást biztosított a vadgazdákodási ágazatnak, az évek során kisebb-nagyobb módosításokon esett át. Mostanra azonban megértek a koncepcionális változások is: az országos pályázati alap helyett az erre elkülönített forrásokat a vármegyei területi szervezetek kezelhetik a következő pályázati évtől. A Vadgazdálkodási Alapot a Vadgazdálkodási Pályázati Rendszer váltja, amelyből a korábbi vadgazdálkodási célokon kívül a hivatásos vadászokat támogató programok is megvalósulhatnak.

Dr. Jámbor László, a kamara elnöke kifejtette: az új rendszerben a vadászatra jogosultak vármegyei száma jelentené a vármegyei pénzügyi keret alapját, vármegyénként történne a pályáztatás. A korábbi statisztikák alapján csak három vármegye jogosultjai pályáznának kisebb összegű forrásra, mint eddig. Ezt a későbbi tapasztalatok – a forrást meghaladó igények – tükrében akár orvosolni is lehet majd. Az elnök ezzel együtt kiemelte: a Területi Szervezetek felelőssége immár nagyobb lesz, hisz a vármegyei forrás felosztásáról, célokról az Elnökség által megalkotandó szabályzat adta keretrendszeren belül, de a jövőben önállóan döntenek. A pályázati rendszer átalakítását elsöprő többséggel támogatták a küldöttek. A változásokról részletesen itt olvasható tájékoztatás.

Feladatarányos finanszírozás

A nyúlsíró sípot a fényképre kattintva lehet elérni!

Változott a kamara bevételeinek a központ és a vármegyei Területi Szervezetek közötti megosztását szabályozó feladatarányos finanszírozás rendszere is. Dr. Jámbor László emlékeztetett: a három fő bevételi forrás – a vadászjegyek és a külföldiek vadászati engedélyeinek díja, illetve a tagdíj összegén a folyó vadászati évre nem változtatott az erre 2023 decemberében jogszabályban feljogosított érdekképviselet. A konkrét, befolyó bevételek érdemi változására így nem kell számítani 2024-hez képest. Ily módon a kamara ezekben az esztendőkben összesen mintegy évi 2,95 milliárd forintból gazdálkodhat.

Az újonnan kialakított, és az Elnökség által korábban jóváhagyott finanszírozási struktúrában a tagdíj a továbbiakban is 100%-ban a területi szervezeteknél marad, míg a vadászati engedélyek teljes bevétele a központhoz kerül. Utóbbi oka, hogy az engedélyek a vadászati turizmustól függenek, és potenciálisan kiszámíthatatlanabbak, a központ pedig jobban le tudja reagálni az évközben kiegyenlítetlen módon érkező bevételeket.

Ami változott, az a vadászjegyekből befolyó díjak elosztása. Korábban ez sávos alapon történt, a vadászok száma alapján, ami azonban anomáliákhoz vezetett: amennyiben egy vármegye vadászlétszáma csak minimálisan lépte át a sávhatárt akár felfelé, akár lefelé, jóval több vagy éppen jóval kevesebb finanszírozást kapott, mint más, az adott kategóriába tartozó Területi Szervezetek. Ennek kiküszöbölésére a jövőben minden szervezet 45 millió forintot tarthat meg a vadászjegybevételből, mint működési hozzájárulást, a fennmaradó részből pedig vadászonként 6000 (a Főváros és Pest vármegyei szervezet esetében 3500) forintot.

Ily módon a feladatarányos finanszírozás jóval egyszerűbb, átláthatóbb és igazságosabb lesz, ugyanakkor minden Területi Szervezet több bevételhez jut, mint eddig. Összesen mintegy 170 millió forinttal több forrás oszlik el közöttük, mint tavaly.

Ami a központ költségvetését illeti, a források – a működési költségeken túl – továbbra is az Alapszabályban meghatározott célokat szolgálják. Ezek közül külön is érdemes kiemelni a vadgazdálkodás támogatását – immár a Vadgazdálkodási Alapot váltó Vadgazdálkodási Pályázati Rendszer keretében –, valamint a Kiemelt Kamarai Célok finanszírozását („Ismerd meg a vadászokat!” ifjúságnevelési program, vadgazdálkodási kutatások, Országos Vadásznap és a hivatásos vadászok munkafeltételeinek, helyzetének javítása).

Fotó: OMVK

Egyebek

Több ponton változott a szervezet Alapszabálya, a vonatkozó napirendi pont előterjesztője dr. Kovács Sándor sportvadász alelnök volt, aki a szavazást is lebonyolította. A módosítások jelentős része a pályázati rendszer átalakításával függött össze. Emellett a jövőre esedékes tisztújításhoz, a küldöttközgyűlésekhez, a jegyzőkönyvvezetéshez, a küldötti mandátumokhoz kapcsoló pontosításokról is döntés született.

A 2026-os küldöttközgyűlésen tisztújításra is sor kerül. Ennek előkészítése el is kezdődött. Miként dr. Jámbor László emlékeztetett, már a két megelőző tisztújítás alkalmával is egy évvel korábban megválasztották a Jelölőbizottságot, hogy a jelölésre valódi idő álljon rendelkezésre. A testület elnökének Szalai Árpádot, a kamara Komárom-Esztergom vármegyei Területi Szervezetének elnökét, míg tagjainak Hrabovszki Jánost, a Békés, illetve Polónyi Györgyöt, a Heves vármegyei területi szervezet elnökét választották meg.

A küldöttek a fentieken túl elfogadták a szervezet központjának 2024-es tevékenységéről, illetve gazdálkodásáról szóló beszámolót, valamint a 2025-ös költségvetést is.

Az „egyebek” napirendi pont keretében Bajdik Péter főtitkár a többi között a szervezet országos eseményeiről tájékoztatott: a Hivatásos Vadászok Országos Szakmai Versenyéről, amelyet idén Csongrád-Csanád vármegyében, Ópusztaszeren rendeznek június 18-19-én, az Országos Vadásznapról, amelyet október 17-19-én tartanak a Győr-Moson-Sopron vármegyei Göbös-majorban, valamint az idei – nemzetközi – vizsla Főversenyről, amelyre Vásárosnaményban kerül sor október 17-19-én.

Az ülés zárásaként dr. Jámbor László megköszönte a küldöttek munkáját, amelyet a jövőre záruló választási ciklus alatt végeztek. Az idén esedékes vármegyei tisztújítások kapcsán kérte: az egyes pozíciókra történő jelölések, illetve a választások során a szokottnál is jobban tartsák szem előtt a szakmai felkészültséget, az agilitást, lévén a következő évek – már csak a vármegyei szinten működő pályázati rendszer miatt is – feltétlenül rátermett és proaktív hozzáállást követelnek majd meg az érdekképviselettől.

A vadászkamara küldöttközgyűléseinek összes anyaga évekre visszamenőleg elérhető honlapunkon ide kattintva.

Forrás: OMVK

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1

Mezőgazdaság

Újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a fertőzés kapcsán

+2

Nyilatkozott Nagy István agrárminiszter:

+2

Published

on

+2

Magyarországon újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a ragadós száj- és körömfájás-fertőzés kapcsán – mondta pénteki videóüzenetében Nagy István.

Az agrárminiszter a közösségi oldalán bejelentette, hogy a legutóbb fertőzött két telep, a dunakiliti és a darnózseli telep felszámolása ezekben az órákban is zajlik. Megfeszített munkát diktál az Operatív Törzs a helyszíni munkánknak, így a hétvégén, várhatóan már szombaton véget érhet a fertőzött telepek mentesítése. Ebben részt vesznek az állatorvosok, rendőrök, katonák, katasztrófavédők, a hatósági munkatársak.

Fotó: AM

A tárcavezető hozzátette, hogy a telepek kiürítése után a hatóságok vezénylésével alapos takarítás és fertőtlenítési munka kezdődhet. A két telep felszámolásával a védekezés nem ér véget, hiszen a betegség rendkívül veszélyes és könnyen terjed, lappangási ideje két hét. Nem kizárt, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírusát mesterségesen tenyésztették – jegyezte meg.

Nagy István felhívta az állattartók és az állattelepeken dolgozók figyelmét, hogy a szabályok betartása az egész országban továbbra is ugyanolyan fontos, a helyzetet nagyon komolyan kell venni, az óvintézkedéseket a saját érdekükben szigorúan követniük kell. Az intézkedéseknek köszönhető, hogy egy sertéstelep sem fertőződött meg, így elindulhat a sertések mielőbbi feldolgozása.

A kormány nem hagyja cserben az állattartókat, a kártalanításról szóló kormányrendelet már megjelent – jelezte a tárcavezető. Az érintett gazdaságokban a veszély elmúltával, a megfelelő mentesítési védekezési protokoll végrehajtása mellett támogatják majd az állományok újratelepítését, valamint a járványügyi fejlesztéseket.

Az a célunk, az az érdekünk, hogy minél hamarabb újra tudjon indulni a termelés – hangoztatta Nagy István.

Forrás: AM

+2
Tovább olvasom

Vadászat

Nagy György nyerte a NYÍRERDŐ erdészversenyét

+1

A Nyírerdő Zrt. háziversenyt szervezett

+1

Published

on

+1

A NYÍRERDŐ Zrt. Baktalórántházi Erdészete adott otthont pénteken az „Év Erdésze” megmérettetés háziversenyének. A szakmai feladatokban az erdészeti társaság nyolc erdésze mérte össze tudását. A versenyzőknek elméleti kérdésekből összeállított teszt kitöltésével, erdei növény és állatfajok felismerésével, lövészettel, választékolással, gyérítési munka kijelölésével és más szakmai feladatok elvégzésével kellett bizonyítani felkészültségüket.

Fotó: Nyírerdő Zrt.

A győzelmet végül Nagy György, a Hajdúhadházi Erdészet kerületvezető erdésze szerezte meg. A második Som Árpád, a Debreceni Erdészet munkatársa, a harmadik Simkó Milán, a Nyíregyházi Erdészet erdésze lett.

Az Országos Erdészeti Egyesület által meghirdetett „Év Erdésze” verseny országos döntőjének a Szombathelyi Erdészeti Zrt. lesz a házigazdája. A 2024. április 24-én és 25-én, a Káld-Hidegkúti Ökoturisztikai Központban  megrendezésre kerülő döntőn Nagy György képviseli majd a NYÍRERDŐ Zrt.-t.

Forrás: Nyírerdő Zrt. 

+1
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Felhívás! A ragadós száj- és körömfájás járvány megelőzésére

+1

Az elrendelt hatósági intézkedések köre folyamatosan bővül

+1

Published

on

+1

Tisztelt Erdőlátogatók!

A Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) járvány kapcsán elrendelt hatósági intézkedések köre, amely területi érvényét tekintve a védő- és megfigyelési körzetekre is érvényes, egyelőre folyamatosan bővül. Naprakész információ a portal.nebih.gov.hu oldalon érhető el. Győr-Moson-Sopron Vármegye egész területe a “korlátozás alatt álló körzet” területi kategóriába esik, ahol az erdészeti és vadgazdálkodási szakszemélyzet tevékenyen hozzájárul a monitorozási és megelőzési munkához. A ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat érinti, beleértve a szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét. A vadon élő párosujjú patások (szarvasfélék és vaddisznó) is fogékonyak a vírusra, ezért járványügyi szempontból fontos a vadállomány megfigyelése.

Fotó: NÉBIH

A vírus képes tartósan fennmaradni a környezetben, és átkerül ragályfogó tárgyakra, például járművekre, az emberek ruhájára, cipőjére. A kirándulók is tehetnek a betegség megállítása érdekében, azzal, hogy elkerülik az állattartó telepeket és a legelő állatokat, illetve túrázás előtt és után fertőtlenítik a ruházatukat és cipőjüket.

A fentiek alapján az erdőgazdaság határozatlan időre – a korlátozások feloldásáig – a következő intézkedéseket hozza a vadállomány védelmében és az RSzKF terjedésének megakadályozása miatt:

– Az Erdő Háza Ökoturisztikai Látogatóközpont és vadaspark zárva tart.
– A TAEG Zrt. a Soproni Parkerdő területére meghirdetett programjait felfüggeszti.

Ne adjunk lehetőséget se az RSzKF védő-, és megfigyelési körzet területéről származó esetleges további fertőzésnek! Ezért a következő felhívással fordulunk az erdőlátogatók felé:

– Minimalizáljuk az autós közlekedést! Ne hajtsunk földes erdei útra! Ne parkoljunk erdőterületen személygépkocsival, csak szilárd burkolatú utat, illetve parkolóhelyet használjunk!
– Kerékpárral csak a közlekedésre kijelölt szilárd burkolatú utakat használjuk!
– Ne szervezzünk nagy létszámú rendezvényeket az erdőterületre!
– Kérjük az erdei területre érkezés előtt vagy fertőtlenítsük, vagy használjunk külön lábbelit, öltözetet és egyéb felszerelést, amelyet nem használunk máshol!
– Kutyát csak pórázon sétáltassunk! Ne térjünk le a kijelölt utakról!
– Ne helyezzünk el semmi nemű biológiai hulladékot erdőterületen, se kiskertből származó talajt!

Mindannyiunk közös érdeke, hogy ennek az erősen fertőző, nagy gazdasági kárt okozó betegségnek a terjedését megelőzzük, ezért kiemelt jelenőséggel bír az elrendelt szigorú hatósági intézkedések és a vadállományért felelős gazdálkodó kéréseinek betartása.

Érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a hatósági tájékoztatást és betartani az előírásokat annak érdekében, hogy minimalizáljuk a vírus terjedésének kockázatát, védve ezzel a vadállományt és a háziállatokat. A bevezetett tiltások enyhítése fokozatosan történik majd, a járványügyi helyzet kedvező alakulásának függvényében.

Kérjük az erdőlátogatók türelmét, amint a korlátozások fokozatosan enyhülnek, saját csatornáinkon is értesítést fogunk adni!

Forrás: TAEG

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom