Mezőgazdaság
Száj- és körömfájás – mi várható?
A vadon élő párosujjú patások, a szarvasfélék és vaddisznó is fogékony a vírusra
A veol.hu kérésére a Verga, a Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. tájékoztatást adott arról, érinti-e a társaság munkáját a hazánkban március elején jelentkezett járvány. A száj- és körömfájást ugyanis nem csak a szarvasmarha, a sertés, a juh és a kecske kaphatja el, a rendkívül fertőző, vírusos betegségre fogékonyak a szarvasfélék és a vaddisznó is.

Fotó: Pixabay
A vadon élő párosujjú patások, a szarvasfélék és vaddisznó is fogékony a vírusra, ezért járványügyi szempontból fontos a vadállomány figyelése, különösen azért, mert megfertőződhetnek a száj- és körömfájással, amikor a háziállatokkal közös legelőket használnak vagy a közvetlen érintkezés révén – áll a Veszprém vármegyei hírportálhoz eljuttatott tájékoztatásban.
A betegség fő tünetei közé tartozik
- a láz,
- az étvágytalanság,
- a nyálzás,
- a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken.
A száj- és körömfájás vírusa képes tartósan fennmaradni a környezetben és átkerül ragályfogó tárgyakra, például járművekre és emberekre. Ám elpusztítható kereskedelmi fertőtlenítőszerekkel, így alapos tisztítással és fertőtlenítéssel csökkenthető a fertőzés kockázata. A Bakonyban kirándulók is tehetnek a betegség megállítása érdekében, azzal, hogy elkerülik az állattartó telepeket és a legelő állatokat, illetve túrázás, erdőjárás után fertőtlenítik a ruházatukat és a cipőjüket.
A Verga szerint lényeges, hogy a vadászoknak fertőtleníteniük kell felszerelésüket, különösen, ha másik területről érkeznek.
A vírus vadgazdálkodási következménye lehet a vadászat és a vadhús forgalmazásának korlátozása fertőzött területen.
A vírus továbbterjedésének megakadályozása érdekében hatósági intézkedések, például kilövési tilalom vagy fokozott monitorozás léphet életbe.
Veszprém vármegyében az említett intézkedések a tájékoztatás időpontjában (március 17.) nem voltak hatályban. Érdemes azonban folyamatosan figyelemmel kísérni a hatósági tájékoztatást és betartani az előírásokat annak érdekében, hogy minimalizáljuk a vírus terjedésének kockázatát, védve ezzel mind a vadállományt, mind a háziállatokat – hangsúlyozza a Verga.
A járvány alakulásáról, a betegséggel kapcsolatos információkról a Nébih (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) ragadós száj- és körömfájás tematikus oldalán lehet tájékozódni.
Szerző: Rományi Zita – VEOL – OMVK
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Kaszálás – előírások és vállalások a 2025. gazdálkodási évben
A Kifizető Ügynökség részletes tájékoztató anyagot készített:
A kaszálással kapcsolatosan többféle, változatos előírás, illetve vállalás található az egységes kérelemben igényelt jogcímek tekintetében.

Fotó: Pixabay
A könnyebb áttekinthetőség érdekében a Kifizető Ügynökség részletes tájékoztató anyagot készített el a kaszálással kapcsolatos különféle követelményekről a 2025. évi egységes kérelem keretében igényelhető Termeléshez kötött szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása, Agro-ökológiai Program, KAP-RD23-1-24 Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések és KAP-RD19a-1-24 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések vonatkozásában, mely az alábbi linken érhető el.
Forrás: MVH
Mezőgazdaság
Már Aradon is tilos a gazdáknak, hogy a Maros vizét öntözésre vagy az állatok itatására használják
Már Aradon is tilos a gazdáknak, hogy a Maros vizét öntözésre vagy az állatok itatására használják, mivel a Parajdról származó magas sótartalmú víz csütörtökön elérte a Maros Arad megyei szakaszát, a hatóságok megtiltották az Arad megyei gazdáknak, hogy a folyó vizét öntözésre vagy az állatok itatására használják – közölte június 19-én a Székelyhon.

Fotó: Pataky Lehet Zsolt
Csütörtöki ülésén az Arad megyei vészhelyzeti bizottság elrendelte a Maros sótartalmának folyamatos mérését és a folyó állatvilágának megfigyelését is – számolt be egy közleményben az Arad megyei prefektusi hivatal.
Mihai Pașca prefektus hangsúlyozta, hogy folyó vizének használatát csak átmenetileg tiltották meg a hatóságok. A hivatal közölte azt is, hogy a megyei egészségügyi igazgatóság folyamatosan tájékoztatni fogja a lakosságot a helyzet alakulásáról.
Forrás: Székelyhon
Hirdessen Ön is az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Kiemelt cikk
Földmérő technikusok végeztek a szegedi erdészetiben – További képekkel

Tanulj Szegeden erdészeti és földmérési ismereteket. Felnőttkézésben (25 év felett) akár két év alatt megszerezheted a képesítést. Részletekért kattints a képre!
Az Alföldi Szakképzési Centrum Kiss Ferenc Erdészeti Technikumában vagy ahogyan a szakma nevezi erdészkörökben – a szegedi erdészetiben – a hetekben tették le technikus képesítő vizsgáikat nemcsak az erdészek, hanem 2025-ben, az iskola történetében először, a földmérő technikusok is, amely történelmi léptékű az iskola életében. A megváltozott jogszabályi környezet ugyanis parancsolóvá tette, hogy különösen az erdészek, hagyományos szakmai tudásuk mellett, szélesítsék ismereteiket: az erdőtervezés során akár a tervezett erdőket kitűzhessék. Ennél azonban a földmérő szakon tanuló hallgatók messzemenően szélesebb és magasabb képesítést szereztek, amely a gazdaság számos területén piacképes tudást jelent. A szegedi erdészeti a tradicionális felnőttképzésébe integrálta az új szakot és az elmúlt két év meghozta a sikert, hiszen még a vizsgabizottságot is meglepte, milyen széles körű szakmai ismeretekkel rendelkező diákok jelentkeztek a képesítő vizsgára – tájékoztatta az Agro Jagert Máhig József, az intézmény igazgatója.

Máhig József, az Alföldi Szakképzési Centrum Kiss Ferenc Erdészeti Technikum igazgatója. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager
Beköszöntött a nyár Szegeden is, ahol ilyen tájt sokkal csendesebb az iskola. No, nem azért, mert már itt a nyári szünet, hanem azért, mert a „nagyok” technikus minősítőznek. Az iskola életében először, a földmérés, nem csupán önálló tantárgyként, hanem önálló szakként debütált. 2025-ben, mintegy öt fő tett sikeres képesítő vizsgát. Ma már nélkülözhetetlen a földmérés az ipar és a mezőgazdaság minden szektorában, egyre inkább fel- és átértékelődik a termőföld, amellyel minden szinten intenzíven foglalkozni kell.
Máhig József igazgató számára teljesen nyilvánvaló volt, hogy a földmérő képzés szervesen illeszkedik az erdészeti szakmai ismeretekhez és azt kiegészítve, komplex tudást birtokolnak a frissen végzett technikusok. A földméréssel kapcsolatos ismeretek érintőlegesen mindig is részét képezték az erdészeti oktatásnak, de a kor, a technológia fejlődése, a megváltozott jogszabályi környezet képessé tette a változások iránt mindig is fogékony iskolát, hogy önálló szakként is akkreditálja. A részletekről Máhig József mesélt lapunknak.

A technikus képesítő vizsga előtti pillanatok. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager
Hogyan fogalmazódott meg a földmérőképzés akkreditálása? Milyen úton vannak most túl?
Az erdészképzés történelmi időket élt át és egyben élt meg, hiszen az uniós csatlakozás után különféle jogszabályok sora rendelte el, hogy erdőt kell telepíteni. Ha valamiben létezik kontinuitás, akkor ebben biztosan megtalálhatjuk. Ez ma sem változott és az Európai Unióban nagy arányú erdősítéseket kérnek: irányelvekkel határozzák meg, mely tagállamoknak, milyen feladatai vannak. Ebben a sorban Magyarország is jelentős vállalásokat tett és soha nem látott kihívásokat kell az erdészszakmának teljesíteni. Nyújtja a tenyerét az ipar, védeni kell a településeket, miközben a természetvédelem, a vízügy és persze a mezőgazdaság is kéri, hogy igényeiknek, gazdálkodásuknak megfelelően, azt támogatva, tervezzünk erdőket, tűzzük ki és valósítsuk meg. Napjainkban érezzük igazán, hogy a digitalizáció körülölel bennünket és már nem volt elég az a tudás, amit a képzésünkbe építve, ha kellett hagyományos földmérő eszközökkel, az erdészeink meg tudtak valósítani. Ma már centiméter pontosságot követelnek meg nemcsak a tulajdonosok, hanem a beruházók és a különféle hivatalok is és láthatjuk, hogy a földtulajdonjog talán a legfontosabb lett az agrárszektorban is. Különféle támogatásokat kötnek hozzá és el kellett gondolkoznunk azon, hogy használható tudást adjuk a diákjainknak. Ezért döntöttünk úgy, hogy elindítjuk a földmérő technikus képzésünket.
Ne habozz! Jelentkezz Szegedre! Sosem késő! Kattints a képre!

A technikus képesítő vizsga komoly mérföldkő a diákok életében. Szakmai elismerését pedig, az erdész szakma adja. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager
Említette, hogy földmérést eddig is tanultak az erdésztechnikusok. Hogyan működött ez? Mennyiben tudták tovább vinni az alapokat?
Hosszú évtizedekig oktatta Medvecz Gábor, az Erdőrendezés című tantárgy keretében a földmérést. A régi erdésztechnikusok emlékeznek még rá, hogy közel egy évig sajátíthatták el a földmérési ismereteket, amelyeket jó ideig el is fogadott a kamara s azok a szakemberek, akik itt végeztek, egy ideig földmérők is lehettek. Azonban a földmérési ismeretek egyre inkább kitágultak s olyan igények jelentkeztek, hogy az erdésztechnikus oklevéllel egy idő után már nem lehetett betölteni ezeket a feladatokat. Úgy éreztem, hogy ezzel a képzéssel régi, de hiánypótló oktatás tér vissza az erdészeti falai közé. Az alapok azonban ma már kevesek voltak, hiszen olyan változásokat élt meg a szakma, amit csak magasan kvalifikált szakemberekkel tudunk megoldani!

Vizsga előtti pillanatok: Máhig József, az Alföldi Szakképzési Centrum Kiss Ferenc Erdészeti Technikum igazgatója diákjai körében. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager
Ha jól értem akkor bővült a tanári kar? Kik segítettek egyáltalán a tantervet összeállítani? Honnan érkeztek az oktatók?
A szegedi erdészeti, ahogy a szakma ismeri, mindig híres volt arról, hogy a szaktanárok gyakran még doktori, PhD fokozattal is bírtak. Számos esetben erdőmérnök tanáraink a szakmában is elismertek voltak s volt idő, amikor a legjobbakat hívták meg a képzésbe, a tanári karba. Úgy gondolom, ez fektette le annak az alapjait, hogy a szegedi erdészeti a szakma krémjét adta. A szakmai tárgyak mellett a reálképzésben is erősnek számítunk és az élet bármely egyetemén megállták, megállják a helyüket a történelem, a vegyészet avagy a jogtudomány területén is a szegedi erdészek.

A tételhúzás kötelező! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager
Ahhoz azonban, hogy beindítsuk ezt az új szakirányt, bővíteni kellett az oktatóink körét. Megkerestük a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kart, ahonnan a legújabb térinformatikai képzéssel, ismeretanyaggal érkeztek az egyetemi tanárok és beszálltak ebbe a középfokú képzésbe. Már az első évben láttuk, hogy az egyetemi katedráról érkező oktatók, olyan elánnal vágtak bele, hogy a felnőttképzésre jelentkező diákjaink, akik döntően egyetemi végzettséggel, vagy több diplomával, sőt doktori fokozottal is bírnak, arról számoltak be, hogy bár középfokú képzésre jelentkeztek, de olyan tudásanyaggal, napi feladatokkal, beadandókkal kell készülniük, hogy ilyen képzéssel általában egyetemen szoktak találkozni. Mi, itt, Szegeden, ebben hiszünk és az elmúlt, mondhatom hét évtized alatt mindig arra törekedtünk, hogy mindazok, akik rögtön elhelyezkednek, mind pedig azok is, akik tovább tanulnak, megállják a helyüket. Ennek az oktatási színvonalnak a felépítése és megtartása igazolja, hogy jó az irány, mert iskolánk megannyi vezetőt adott, mind állami, mind pedig magánszektorban, hogy erre a régi, de a mai tantestület is büszke lehet. Ezt a követelményrendszert integráltuk a földmérő képzésünkbe s láthatjuk, hogy a kormányhivataloktól a magánszektorig igény mutatkozik a földmérő képzésre

Bepillantás a képesítő vizsgába. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager
Lehet azért tudni, hogy kik oktatnak itt, az erdészetiben, Szegeden?
Dr. Mucsi László, Dr. Szatmáry József, Dr. Tobak Zalán továbbá Milos István és ifjú Milos István. Ők azok, akik a gerincét adják a képzésnek. Felsorolni is nehéz, hogy milyen területeken követelik meg a földmérést, hiszen a képzés messze túlmutat az agrárium területén és a diákjaink bárhol megállják a helyüket. Ebben megerősített Dr. Tobak Zalán PhD., aki a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és informatikai Kar Légkör- és Téradattudomány Tanszék egyetemi adjunktusa is. Kutatási területe a GIS, hiperspektrális távérzékelés, kisgépes légifelvételezés, valamint a városi területek vizsgálata távérzékelés módszereivel. A képesítő vizsgára magam is beültem és megtekintettem a diákok vizsgaelőadását. Hozzá kell tennem, hogy megdöbbentő felkészültséggel és igényességgel készültek, állították össze az előadásokat. Biztos vagyok benne, hogy az egyetemről érkezett oktató-kutató tantestülettel olyan irányba fordul a szegedi, középfokú képzés, amely messze túl mutat a kor követelményein. Ehhez azonban szükség van egy olyan nyitott egyetemi oktatói körre, akik, ha úgy vesszük, lehajolnak a technikumhoz, miközben a diákoknak vállalnia kell azokat a többletkövetelményeket, amelyek bár magas színvonalat képviselnek, de szükségesek ahhoz, hogy a szegedi képzés ne egy holt anyagot oktató intézmény legyen, hanem kiemelkedve, vezető tudást adjon.

Rendben lesz ez így? Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager
Hagyomány Szegeden, hogy messziről, akár határainkon túlról is érkeznek diákok. Most ezzel hogy állunk?
Személyes kihívásnak vette egy időben az erdőmérnök tanári csapatunk a Szente-Égető-Medvecz-Zsibók, hogy ne csak a szegedi, az alföldi, az ártéri erdők telepítéséhez, tervezéséhez, fenntartásához értsenek a diákjaink, hanem az ország összes termőhelyén jól és sikeresen tudjanak dolgozni, megélhetésüket megteremteni, arra a tudásra alapozva, amit itt Szegeden adunk. Szeged, a Szegedi Egyetem kapu Szerbia, Vajdaság, avagy a Délvidék felé, de karnyújtásnyira van Románia, a Partium és Erdély. Az erdésztechnikus oklevéllel, ahogy korábban már említettem, a vadgazdálkodásban is el lehet helyezkedni, miközben a földmérő képzésünk már messze túl mutat az agrárium határain, miközben egyáltalán nem távolodik el az erdészettől. Nappali képzésünk nyitott, ahogyan a felnőttképzés is. A térinformatika nem ismer határokat és jelenlegi tudásunk szerint sem látjuk, hogy mik lehetnek a határai ennek a képzésnek. Újabb és újabb fejlesztések és folyamatosan változó mind hazai, mind pedig európai uniós jogszabályok, amelyek mentén dolgozik a szakma. Bár kevés szó esik erről, de mind az erdész, mind a vadgazdálkodás, ahogyan a földmérés is – keresett szakmák. Ma már esetenként hiány is mutatkozik, nemcsak itt hazánkban, hanem a körülöttünk fekvő országokban. Láthatjuk, hogy az európai uniós bővítések beruházásokat, fejlesztéseket hoznak és oda is szakemberek kellenek.

A 2025-ben végzett 13/A osztály tablója. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager
Mégis, mi a jövő? Hogyan látja?
Az erdőnevelés és az oktatás, azért hasonlít egymásra vagy egymáshoz, mert évtizedes léptékkel gondolkodnak a benne dolgozók. Nehéz megmondani, hogy mit hoz 2030, vagy 2050. A jelenkor technikai fejlődésével két dolog biztos. Az egyik, hogy a technika fejlődésével pontosabban, precízebben, gyorsabban tudunk dolgozni. A másik, hogy egyes szakmák vonatkozásában az ember sohasem lesz megkerülhető. E kettősségben emelkedik ki az iskolánk és a mögöttünk álló 70 év is a művelt, de gyakorlatorientált szakemberképzésben hisz.
Most, a vizsgák befejeztével, kicsit fellélegzik az iskola, diákjaink, szakmai gyakorlati ideiket töltik, szinte minden évfolyamban, tanulmányi kirándulásokon vesznek részt, de az adminisztráció folyamatos, hiszen szeptemberre, mire visszatérnek a diákok itt mindennek gördülékenyen kell menni.

A 2025-ben végzett 13/B osztály tablója. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager
Mikor zárulnak a jelentkezések? Mi vár most Önökre a nyáron?
Szerencsések vagyunk, mert a szakma ismeri az erdészetit és nem ritka, hogy második, de harmadik generációs diákok is koptatják már a szegedi lépcsőket. Azt hiszem ez a legnagyobb elismerés nekünk, mert visszaadják a gyerekeiket azok, akik itt tanultak. A képzéseket azonban ketté kell választani, mert a nappali képzésünk mellett indítjuk a felnőttképzéseket mind erdész, mind földmérő szakon. Úgy tűnik, hogy slágerszakká válhat a földmérés. Ezért úgy döntöttünk, hogy 2025. augusztus 31-ig nyitva hagyjuk a jelentkezési határidőt. Az máris tisztán látszik, hogy két számítógéptermünk mellett szükségünk van egy harmadik informatikai terem kialakítására. Ebben az agrártárca is támogatja az iskolát. Bővítések, beruházások, pályázatok előkészítése kíséri az új szak indítását. Rengeteg feladat, kihívás elé állított bennünket a 2024/2025-os tanév, de a soha nem látott érdeklődés és igény ezeket a beruházásokat most megköveteli tőlünk – hét mérföldes csizmára váltunk. Dióhéjban, így nyár elején, ezekről tudtunk beszámolni, szeptemberre már konkrét számokkal érkezünk. Ráfordultunk a 2025/2026-os tanévre.
Írta és fényképzte:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
lapigazgató

Tanulj Szegeden erdészeti és földmérési ismereteket. Felnőttkézésben (25 év felett) akár két év alatt megszerezheted a képesítést. Részletekért kattints a képre!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen Ön is az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131