Keressen minket

Horgászat

Mi történik a halakkal a téli nyugalmi állapotban ?

Print Friendly, PDF & Email

A halak, mint minden más változó testhőmérsékleti állat, a tél hideg periódusban nyugalmi állapotban kerülnek, Ilyenkor a folyik és tavak mélyebb részeire vándorolnak, ahol a legnagyobb sűrűségű -4 C-os víz is rétegződik. és gödröket, vermeket keresnek maguknak.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A halak, mint minden más változó testhőmérsékleti állat, a tél hideg periódusban nyugalmi állapotban kerülnek, Ilyenkor a folyik és tavak mélyebb részeire vándorolnak, ahol a legnagyobb sűrűségű -4 C-os víz is rétegződik. és gödröket, vermeket keresnek maguknak.

Orvhorgászok súlyos károkat okozhatnak a téli nyugalmi időszakban. A halak telelőhelyeinek zavarása stresszt okoz, és legyengülhetnek a halak. Ezek a halak hamarabb elpusztulnak (Kép: Pixabay)

Ebben az időszakan az életfunkciók intenzitása a hőmérséklet csökkenésével arányos szintén lecsökken. Megáll a testtömeggyarapodás, mivel az anyagcsere folyamatokat generáló enzimaktivitás is sokkal alacsonyabb lesz. llyenkor csak a létfenntartó szervek működéséhez használnak energiát, melyet elsősorban az ősz folyamán felhalmozott tartalék zsírkészleteik feleléséből fedeznek. Ez a tartalék energia készlet viszont véges és az evolúció sorin igy alakult ki, hogy általában csak annyi halmozódik fel belőlé. amennyi a téli túléleshez elegendő.

Amennyiben az ősszel felhalmozott zsírtartalom nem elegendő, a hal nyugtalanul telel, táplálékot keres, és tavaszra teljesen legyengül, megbetegszik. majd legvégsó esetben elpusztul. A felhalmozott zsiradék felhasználását fokozhatják különféle stressz, hatások, melyek nem hagyják a halakat viszonylag egyhelyben, kevés mozgással vermelni, hanem arra kényszerítik őket, hogy aktív úszást végezzenek. Ennek az lesz a következménye. hogy a létfenntartó szervek működtetése érdekében felhalmozott zsír vagy energia tartalék jelentős része a stresszel szembeni védekezésre használják fel és nem tart ki a tél végéig. még akkor sem, ha eredetileg elegendő lett volna. A halak ilyenkor lesoványodva, az ellenállóképességük és a immunrendszerük károsodási miatt betegségekkel.

Parazitákkal megfertőződve jönnek ki a télből. Természetesen ezek a stresszhatások a következő év szaporodására is negatív hatással vannak, mivel egy sovány,  legyengült,  betegségekkel terhelt hal vagy le sem ívik. vagy pedig nagyon rossz minőségű ivarterméket termel, melyből gyenge, életképtelen utódok kelnek ki. Ilyen telelést zavaró stresszhatások lehetnek a vermelő helyeken történő intenzív horgászat. a gyakori csónakhasználat. de a gereblyéző halfogási mód alkalmazása is az orvhorgászok részéről. Ezek mind intenzív mozgásra késztetik a halakat a nyugodt vermeléssel szemben. Megjegyzem, hogy az idei tél folyamán a halak egészen az elmúlt hétvégén beállt hideg idő kezdetéig még nem vermeltek el. szinte a teljes vízérben szétterülve rendszeresen táplálkoztak és foghatók is voltak. Tógazdaságainkban decembernem és januárban eddig takarmányozni kellett őket, hogy a termelők csökkenteni tudják a folyamatos mozgásból eredő súlyveszteséget és jó kondícióban tartsák halaikat. Mindez az enyhe telnek, a meleg időjárásnak köszönhető, igy az elmúlt napokban elvermelt halaknak legalább erre a hátralevő rövid időre biztositani kell a téli nyugalmat.

Forrás: Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége – Dr. Gorda Sándor

Horgászat

IV. Országos Harcsafogó Bajnokság I. forduló

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Országos harcsafogó bajnokság első fordulója, ami a Tiszalúci Holt-Tiszán került megrendezésre, ahol 34 csapat indult. Ha pontosak az értesüléseim, 18 csapat fogott harcsát, összesen több mint 40 körüli a darabszám, ebből közel 31 kg-os a legnagyobb harcsa. 16 csapatnak viszont nem sikerült az első fordulóban értékelhető halat fogni.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Mi, sajnos az utóbbiak táborát erősítjük, pedig mi is a legjobb tudásunk szerint próbáltunk helytállni, ahogy minden résztvevő csapat. Az időjárás nem volt kegyes a versenyzőkhöz, a felmelegedő idő után, a verseny első napján, egy komolyabb hidegfront érkezett esővel, lehűléssel, ez sajnos a harcsák kapókedvét visszavetette. Ennek ellenére több versenyző, köztük mi is, rengeteg radar által érzékelt harcsáról, vagy szemmel látható harcsára utaló jelekről számolt be, több nagytestűről is.

Köszönjük a lehetőséget, hogy egy ilyen színvonalas versenyen vehettünk részt, egy csodálatos, vadregényes helyszínen. Nagyon jól éreztük magunkat, remek embereket, csapatokat ismertünk meg, nagyon jó volt barátokkal horgászni, sokat tanultunk ismét. Jó peca volt, még annak ellenére is, hogy értékelhető harcsát nem fogtunk, de sok más halfajhoz volt szerencsénk. A második fordulóra jobban összeszedjük magunkat és bízunk a kegyes időjárásban. Gratulálunk minden résztvevő csapatnak, főleg a dobogósoknak.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Még egyszer köszönjük a szervezőknek, a MOHOSZ nak, Tamás Véghnak, de főleg Tiszalúcnak, a helyi horgászoknak, stégtulajdonosoknak az önzetlen segítséget és a hatalmas bizalmat, amit még szinte sosem tapasztaltunk. Magasra tette a lécet a remek szervezéssel Tiszalúc.

Minden horgásznak csak ajánlani tudjuk ezt a horgászvizet, aki még nem ismeri, nem fog csalódni, ha ellátogat a Tiszalúci Holt-Tiszára. Nem ismertük még ezt a vizet, de ezek után biztos, hogy vissza fogunk még jönni horgászni. Reméljük hogy jövőre is itt lesz megszervezve a harcsafogó bajnokság valamelyik fordulója.
Sok harcsát! Jó fogásokat! Görbüljön mindenkinek!

 

A cikk publikálást a szerző engedélyezte az Agro Jager News részére

Írta és fényképezte: Zsolna Mihály, a Vác Dunakanyar Catfish Team tagja

A Vác Dunakanyar Catfish Team Facebook oldala itt érhető el 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom

Horgászat

IV. Harcsafogó OB. első forduló, Tiszalúc

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Harcsafogó OB. első fordulója

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Bár az utolsó éjszaka sem hozta meg a harcsák étvágyát, a versenyzők mégha fáradtan is, de feltöltődve várták az utolsó órákat. A Tiszalúci Holt-Tisza vadregényes világa és a soha nem tapasztalt vendégszeretet megismételni való élményként él a versenyzőkben.

Fotó: MOHOSZ

Az utolsó 24 órában már csak azok a csapatok tudtak harcsát fogni, akik az adott szakaszon megtalálták éppen azokat a halakat, amelyek hajlandók voltak kellő intenzitással táplálkozni. Ez legjobban a címvédő HEBOSZ-MADCAT csapatának sikerült (Bodnár János, Sárvári Mátyás Márk, Sós János), akik címvédőként az utolsó éjjelen megfogott 28 kilogramm feletti harcsával végül magabiztosan nyerték az idei OB első fordulóját.

Fotó: MOHOSZ

Második helyen végzett a Yuki Fighters Team (Pokoraczki Adrián, Pokoraczki István, Takács Tibor) akik remekül kihasználták azt a rövid időszakot, amikor a harcsák még aktívan táplálkoztak. A harmadik helyezett Catfish Boys Team (ifj. Pölöskei Tibor, Megyesi Attila) is gyorsan megfogta halait a B szektorban, ahol a verseny második felében már egyáltalán nem táplálkoztak a harcsák.

Az első forduló végeredménye itt érhető el

Forrás: MOHOSZ

Tovább olvasom

Horgászat

Óriás csuka Szurdokpüspökiben

Print Friendly, PDF & Email

Szurdokpüspökiben 1,22 méteres csukát fogtak:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Báthy Attila vagyok és imádok horgászni, már négy éves korom óta ez a hobbim. Egy számomra kedves helyen, a 21-es főút melletti Szurdokpüspökinél található kis tóra mentem vasárnap reggel Boros Zsolt tógazdához. Ez a kis tó nagyon különleges nekem, sok emlékem kötődik hozzá. Régebben itt, ezen a csodás helyen sikerült egy 7 kg-os csukát fognom pergetve. Most vasárnap pontyra mentem horgászni. Felszerelésem egy három librás bojlis bot, féder szerelék, 4-es horog, csalitüske és gumikukorica.

Fotó: Boros Zsolt tógazda – Agro Jager News

A tó egy kis “csücskének” nevezett helyéről dobáltam, mert ott volt a legjobb esélyem a pontyok elkapására. És tényleg, sikerült fognom két gyönyörű pontyot, egy 5 kg-ost és egy 7 kg-ost, de miután megcsodáltam őket, visszaengedtem mindkettőt a tóba és folytattam a pecát. Délben aztán egy nagyobb kihívással találkoztam. Egy hatalmas hal ráharapott a horogra és azonnal húzni kezdett. Sokáig tartott, mire sikerült megfárasztanom, de megérte! Mivel egyedül voltam, így Boros Zsolti bácsi sietett a segítségemre. A szák kicsinek bizonyult, mert többször is kiszaladt belőle a hal, de nem adtuk fel. Zsolti bácsi hozott egy nagyobb merítőhálót és az már elegendőnek bizonyult.

A halnak hatalmas feje és szemei voltak, nem is csoda, hiszen 1,22 méter hosszú és 11,5 kg volt a súlya! Nagyon boldog voltam, hogy sikerült megfognom ezt az álomhalat. Természetesen a mérés és fényképezés után a halat visszaengedtük a tóba, méltó helyére. Köszönettel tartozom Zsolti bácsinak, aki kiskorom óta mindig is szívesen fogadott e fantasztikus helyen. Kívánom mindenkinek, hogy ilyen szép fogásokkal lepje meg őket a tó, ami téged is vár!

Sok sikert és jó horgászatot mindenkinek!

Báthy Attila korábbi fogásai:

 

Írta:  Báthy Attila sporthorgász

Boros Zsolt tógazda elérhetősége: sprinter033@freemail.hu

 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom