Keressen minket

Vadászat

NOVEMBERBEN

Közzétéve:

Feltöltő:

Hosszú volt ősz abban az évben, csak novemberre kopaszodtak le a fák, s bár túl voltunk az első fagyokon, az esti disznóles nem ígérkezett fogvacogtatónak.

Vadászni készültünk aznap este, csakhogy baleset történt, ami már önmagában is elég nagy baj – ráadásul lezárták miatta az egyetlen utat. Miklós, a vendéglátó vadászcimbora ezért húsz percet késett – novemberi estéken ez már sokat számít.

Késve indultunk a területre, hogy egy domb gerincét elállva, a váltók mellett várjuk a kertek felé igyekvő disznókat. Miklós, én, Bandi bátyám sorrendben siettünk kifelé a csapáson, amikor Miklós hirtelen megtorpant… Abban a pillanatban észrevettem én is az út szélén a süldőt. Lövésről azonban szó sem lehetett – nem azért, mert a disznó nem volt kellőképpen türelmes, hanem mert egyikünk sem töltött be addig.

A haditerv már készen is volt:én ezen a helyen maradok, Miklós bal kéz felé átmegy a gerinc túloldalára, Bandi bátyám meg jobbra várja a jó szerencsét.

Gyorsan besötétedett. A búgás fő idejében jártunk, a disznók vagy két órán keresztül épp’ előttem bújták a kökényest, némi csatazaj kíséretében, sőt, néha szívdobogtató, nagy fújásokat is hallottam. Lövésre azonban nem jött semmi, a sűrűbe meg – bár jó szél fújt – nem lehetett bemenni.

Elég rövidre sikerült az esti leselkedés, mert novemberben korán sötétedik: hat órára beszéltük meg, hogy találkozunk, az én helyemen.
Hat óra előtt egy perccel az ösvényen már megláttam Miklós fekete árnyékát, amint közeledik. Még az is eszembe jutott, hogy felvillanthatná a lámpáját a biztonság kedvéért. Aztán valami erőteljes zörgés hallatszott a sűrűből, néhány horkantás is, mire a közeledő fekete árny megtorpant.

„Miklós előtt a disznó” – magamban felkészültem, hogy lövés dördül. Aztán pár másodperc múlva csend lett, a fekete folt pedig tovább indult felém, már nem lehetett messzebb negyven méternél…
„Ejnye, ilyen nesztelenül is járhat egy ember?” Meg-megállva jön, mintha kissé imbolyogna is… Már csak harminc méter…
Ez nem Miklós! Ez egy nagy disznó!

A vad talán harminc méterre volt ekkor, szabad szemmel is jól láttam. Mintha lövésre akarna csábítani, keresztbe fordult az ösvényen… Csapott far, magas mar, alighanem kan! Nem mozdultam azonban, a puska a vállamon pihent, mert addigra végiggondoltam a dolgot: nem tudom, hol van a cimbora, de talán már el is indult a találkozóhelyre, éppen ezen az ösvényen, ahol a vad kínálja magát. A golyó azonban téveszthet célt, át is ütheti a disznót, főleg ilyen közelről, s ki tudja, merre veszi az irányt, hol áll meg… Felelőtlenség lenne lőni, hiába, hogy épp’ arra emelkedik a terep – most néma marad a puska!

A disznó elunta a dolgot, belépett a sűrűbe. Az ösvény végén nemsokára lámpa villant, én pedig jobb arcomon éreztem a szelet, mire pár másodperc múlva nagyot fújva megugrott mögöttem a disznó a bozótban.
Lövés nem esett azon az estén, sőt, a nagy kan várat azóta is – viszont nyugodtan alszom!

                                                               A nagy disznó

Vadászat

Szent Hubertus verseny Dr. Polgár Kálmán emlékére Siófokon – Meghívó a cikkben!

Published

on

Dr. Polgár Kálmán és a somogyi vadászkutyás és vadász barátainak köszönhető, a kihalás szélére került (sárga) magyar vizsla újratenyésztése. 1920- ban megalakítottak egy alapszabály nélküli társadalmi szervezetet ”Magyar vizsla Tenyésztők Országos Egyesülete” néven. Feladatuknak tekintették a még fellelhető sárga vizsla egyedek felkutatását és nyilvántartásba vételét! Majd miután a mozgalom kiterjedt az egész országra szükségesnek ítélték egy bejegyzett szervezet létrehozását.

Középen Pomázi Ágoston, vezető VAV bíró, míg a képen bal oldalon Gáspár Tibor, addig jobb oldalon Szabó Krisztián bírók. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter

1924.-ben megalakult az „Országos Vizsla Club”, amely keretén belül „Magyar vizsla Szakosztály” elnevezéssel működtek tovább és megfogalmazták a tenyésztési célokat, rögzítették a küllemi bírálat és a vadászati alkalmasság meghatározásának értékmérő rendszerét. Végleges törzskönyvbe csak a szakbizottság véleményezését követően kerülhetett be a kutya, amennyiben küllemben és vadászati alkalmasságban egyaránt megfelelt. Dr. Polgár Kálmán e témában az alábbiakat vallotta: „Az eb csakis munka közben, a mezőn ítélhető meg, s a tenyésztés alapjául legelsőbben is az orr jóságát kell figyelembe venni.”

E szellemiséget kívánjuk tovább vinni, a Szt. Hubertus verseny megrendezésével, ahol is a vizsla és vezetője közös munkáját értékelik a bírók.

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

A verseny színhelye és időpontja: 2024.11.30. Balatonszabadi, Papp pincészet. Érkezés 7.oo (regisztráció)., tervezett eredményhirdetés 15 óra.

Munka közben egy magyar vizsla a Sió-csatorna mellett. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

A házigazda: Sióvölgye Földtulajdonosi Vadász Egylet

Rendező szervezetek:
Magyarországi Drótszőrű Magyar vizsla Tenyésztők Egyesülete,
OMVK Svm. Területi Szervezete és a Somogy Megyei Vadászok Szövetsége

Részletes program és meghívó. Forrás: Pomázi Ágoston / Agro Jager

A rendezők minden érdeklődőt és versenyzőt szívesen látnak.

Pomázi Ágoston
Fotó: Dr. szilágyi Bay Péter
Agro Jager News

 

 

A rendezvény médiamegjelenését a 25 éves Agro Jager, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálja támogatja!

 

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

A vadászat veszélyes üzem – alapos felkészülést igényel!

A Szombathelyi Erdészeti Zrt. munka- és balesetvédelmi, valamint komplex elsősegélynyújtó képzést biztosított munkatársainak.

Published

on

A Szombathelyi Erdészeti Zrt. régi hagyománya, hogy a társas vadászatok megkezdése előtt munka- és balesetvédelmi, valamint komplex elsősegélynyújtó képzésen vesznek részt munkatársaink.

Fotó: Szombathelyi Erdészeti Zrt.

Minden évben megemlékezünk a tragikus vadászbalesetben elhunyt fiatal kollégánkról is. Ifjabb Varga Ákos 2000 szeptemberében vesztette életét a Farkas-erdő mélyén, mikor az általa kísért, megcsúszó vendégvadásznak elsült a fegyvere. Végzetes balesetének helyszínén kőtábla és kereszt áll örök mementóként, a kollégáink pedig szívükben őrzik emlékét.

Fotó: Szombathelyi Erdészeti Zrt.

A vadászkürtös megemlékezés után oktatások sora következik minden évben. Szalai Csaba vadgazdálkodási osztályvezető ismertette a társas vadászatok előkészítésének és lebonyolításának szabályait, a vadászati év elvárásait és eredményeit. Kámpel József ASP-tanácsadó az afrikai sertéspestis járvány aktuális helyzetéről adott tájékoztatást, újdonságként Németh Andrea, a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési szakembere tartott kiberbiztonsági előadást.

Fotó: Szombathelyi Erdészeti Zrt.

A mentőszolgálat munkatársaival pedig az elsősegélynyújtás legszükségesebb ismereteit, fogásait gyakorolták kollégáink. MINDEN PERC számít a bajban, ezért fontos, hogy térerő és segítség híján is azonnal tudják, hogy például görcsroham, cukorbetegség, anafilaxia, ájulás, vagy súlyos sérülés esetén mit kell tenni. Gyakorolták a vérzéscsillapítást, betegmozgatást, végtagrögzítést, a keringésmegállás felismerését, az újraélesztés megkezdését, a defibrillátor használatát. Köcse Tamás vezető mentőtiszt hangsúlyozta, a gyors állapotromlással járó eseteknél rendkívül fontos, hogy a helyszínen lévők a mentők kiérkezéséig is segítséget tudjanak nyújtani.

Forrás: Szombathelyi Erdészeti Zrt.

 

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Dámbikák trófeamustrája Nagybérpusztán

A Vérteserdő Zrt. trófeaszemlét szervezett.

Published

on

A nagybérpusztai Pepikert festői környezetében került sor a 2024. évi barcogási időszakban terítékre hozott dámbikák trófeaszemléjére. A Vérteserdő Zrt. Kisbér-Császár elnevezésű, illetve a Hang-kút Vt., a Feketevízi Vt. és a Bakony-Vad Vt. vadászterületén elejtett dámbikák negyven trófeáját lehetett megtekinteni.

Fotó: Vérteserdő Zrt. 

A Társaságunk Síkvidéki Erdészeti Igazgatósága a 11-251850-510 kódszámú vadászterületen két különálló erdőtömbben végzi a vadgazdálkodási feladatokat. A két területrészen két, egymástól elszigetelt dám populáció található, melyek élőhelye a vadászterületek határain túlnyúlik, így azokat a szomszédos vadászatra jogosultakkal közösen kezeljük. Az egységes vadgazdálkodói szemlélet érdekében 2021-től szakmai programok keretében törekszünk a dámvaddal kapcsolatos tudásbázist bővíteni, közös célokat és gazdálkodási elveket kijelölni. Ennek az együttműködésnek volt az egyik állomása a november 12-én megrendezett 2024. évi dám trófeaszemle is.

A szemlén a vadászati hatóság munkatársai, a Vértes és a Gerecse tájegységi fővadászai, az elejtők, az érintett vadászatra jogosultak mellett az erdőgazdaságunk vadászati szakemberei vettek részt. Az idei barcogást a vadásztársaságok képviselői, Molnár László, a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal Földművelésügyi Osztályának osztályvezetője és a szervező Síkvidéki Erdészeti Igazgatóság részéről Laki Balázs erdészeti igazgató értékelték.

Fotó: Vérteserdő Zrt. 

A nagybéri dámtelepítésekről érdekes történeti áttekintést adott Marton Ferenc, az Ászári Aranykalász Vt. – az egykori Ászári Aranykalász Tsz. Vt. – tiszteletbeli tagja, korábbi elnöke. Ezt követően Káfony Judit vadászati szakügyintéző trófeabírálati bemutatót tartott a megjelenteknek. Összevetésre kerültek a korbecslési adatok és a fogmetszet vizsgálatok a 2023. évi barcogásban elejtett bikákra vonatkozóan.

Forrás: Kis Balázs – Vérteserdő Zrt.

 

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom