Horgászat
Egy ifjú horgász nagy fogása a Balatonon
Az Agro Jager News olyan horgászcikkek írását tűzte ki célul, amelyekben életkortól függetlenül szólít meg tapasztalt vadvízi horgászokat. A legújabb horgász, akiről beszámolunk, bár még csak 12 éves, élete legnagyobb amurját akasztotta meg a Balaton déli partján, Balatonboglár környékén.
Az Agro Jager News olyan horgászcikkek írását tűzte ki célul, amelyekben életkortól függetlenül szólít meg tapasztalt vadvízi horgászokat. A legújabb horgász, akiről beszámolunk, bár még csak 12 éves, élete legnagyobb amurját akasztotta meg a Balaton déli partján, Balatonboglár környékén.

Török Peti legnagyobb hala a Balatonból. A 17,5 kg-os tömegű amur feledhetetlen élményt nyújtott Balatonbogláron (Kép: Török Peti – Agro Jager News)
Kérlek meséld el hogyan kezdtél el horgászni?
Bár még csak 12 éves vagyok, először öt évvel ezelőtt ismerkedtem meg a horgászattal, édesanyámnak köszönhetően. Előre megfontolt szándékok vezérelték anyukámat: olyan hobbit szeretett volna nekem megmutatni, ami pozitívan kihathat az egész életemre. A terve sikerült, én is megfertőzödtem a horgászattal, amiért egész életemben hálás leszek neki.

Edina és a kisfia Peti két szép ponty társaságában (Kép: Török Peti – Agro Jager News)
Körülbelül öt évvel ezelőtt vásárolt nekem egy kis zsebpecát és csontkukacokat, amit ki is próbáltunk Hajdúszoboszlón, ahol a családom él. 2015-ös év fordulópont volt az életemben, mert ekkor vettem részt életem első gyermeknapi horgászversenyén és ekkor váltottam ki életem első horgászengedélyét is. Ezután évekig minden ilyen versenyen részt vettem, ahol a sereghajtó pozíciómból nem sokat sikerült lefaragnom, hiszen a családban nagy tapasztalattal rendelkező horgásztól nem tudtam tanulni, de ennek ellenére soha nem adtam fel. Minimális tudásom pedig lépésről lépésre fejlesztettem. Sokat tanultam az internet világából, amibe beleszülettem. Sok segítséget adott. Jankovich Krisztián és Döme Gábor-féle videókból szépen, lépésről lépesre tanultam, fejlesztettem a felszerelésemet. Keresztszüleimnek köszönhetően minden nyáron lehetőségem van a Balatonon tölteni több hetet is akár.

Egy szép naphallal (Kép: Török Peti – Agro Jager News)
A Balatonon az első tükrös pontyomat – ami körülbelül 3 kg-os tömegű volt-, hét évesen sikerült kifognom a déli parton – amiben a keresztszüleim is segítettek. Ekkor már kezdtem a Balatont kiismerni, vagy legalábbis rájönni azon alapvető trükkökre, ami nekem bevált. Két-három évvel ezelőtt gondoltam ki, hogy professzionális horgásszá szeretnék válni. Még többet tanultam, és egyre sűrűbben fordultam meg a horgászboltokban is.
Miért szeretsz nyaranta a Balatonon horgászni? Téged mi fogott meg ebben a csodálatos tóban?
Életkorom ellenére már fiatalon van összehasonlítási alapom. Eddig szerencsére több helyen is horgászhattam. Éreztem, hogy a telepített horgásztavi horgászat nekem nem lesz elég, többre vágyok, valami ismeretlenre. Ekkor jöttem rá, hogy a vadvízi horgászathoz húz a szívem, amely mindig is vonzott. A Balatont gyerekként azért tartom különlegesnek, mert számos eltérő méretű, kinézetű halfajra lehet horgászni, eltérő módszerekkel, technikával.

Egy szép ponty a Balatonból (Kép: Török Peti – Agro Jager News)
Például gilisztával, türelemmel felvértezve, bármilyen halat megtéveszthetünk, bár a horgászathoz nem kevés szerencse is kell. Az ismeretlen halfajok vonzottak a Balatonon. Fogtam már itt naphalat, sügért, kárászt, keszeg-féléket, bodorkát, sneciket, és több pontyot is. Itt a halak vérmérséklete is másabb, egy 4 kg-os vélt ponty sokszor éppen csak 2 kg-os szemben egy tavi körülmények között élő hallal szemben.
Kérlek meséld el, hogyan szoktál horgászni? És ugye az amurt is nemrég fogtad meg…
A technikám a lehető legegyszerűbb felszerelésből áll. A gyerekhorgászok – szabály szerint – csak egy bottal horgászhatnak, ez pedig egy feeder bot, aminek a dobósúlya körülbelül 100 gramm. A parttól körülbelül 30 méterre horgásztam, ahol a vízmélység nem több, mint 60 centiméter. Method kosarat használok, zöld színű fonott előkével, ami 10-12-es vastagságú, ami pont olyan, mint sokszor a víz színe. Nagyon fontosnak tartom az etetést, ez mindennek az alapja. Enélkül jóval kevesebb kapásra számíthatunk. Azért, hogy koncentráljam az etetést, egy bóját helyeztem ki. Az etetést mindig estére szoktam időzíteni, azért, hogy senkit ne zavarjak, senkit ne haragítsak meg. Amikor tudom, hogy horgászni fogunk, az etetést elkezdem 4-5 nappal korábban. Főzött szemeskukoricát és magkeveréket juttatok ki, naponta körülbelül 2 kilogramm mennyiségben. Sokszor megfigyeltem azt, hogy a vízimadarak jelenléte egyáltalán nem zavarja a halakat a vízben. Olykor a mag a felszínre kerül, ekkor a madarak és a halak együtt fogyasztják a kijuttatott etetőanyagot. Ezt onnan tudom, hogy a madarak ellenére többször volt már nagy kapásom. Ha az időnk nem engedi a felkészülést, pva hálót szeretek alkalmazni a csali mellé. A horgon mindig használok csalitüskét is. A felkínált csali általában gumikukoricából, és csontkukacokból áll – ami eddig nekem mindig bejött.

A Balaton sokszínűsége miatt szeret idejárni Hajdú-Bihar megyai a kishorgász (Kép: Török Peti – Agro Jager News)
Az amur kapását soha nem fogom elfelejteni. A vízparton ültem többed magammal. Az etetés helyén hattyúk és kacsák úsztak, hirtelen a botom rendellenesen kezdett el viselkedni. Túlságosan megfeszült. Nem láttam még ilyet, nem értettem mi történik. A fék megszólalt, folytak le a méterek a szemem előtt. Azt hittem, hogy egy hattyú valahogy belegabalyodott a zsinórba, de a hattyúk nem viselkedtek rendellenesen. A botom után nyúltam, mert annak ellenére, hogy a fék szinte teljesen ki volt engedve, féltem, hogy elveszítem, mert nyílegyesen tartott a mélyvíz irányába. Miután bevágtam és meggyőződtem arról, hogy egy hal van rajta – nagyon meglepődtem, mert amikor húztam, jóval nagyobb ellenállást éreztem, mint eddig bármikor. A botom időnként nagyon meghajlott, a hal többször kitört, amit nehezen ugyan, de valami csoda folytán kezelni tudtam. A hal mindenáron arra törekedett, hogy ne sikerüljön a fogás. Először egy rúdnál akarta magát leszakítani, majd ezt kivédve, a part melletti nádast vette célba. Nem igazán tudom hogy, de sikerült mindent megoldani. Eközben a családom és a barátaink mellettem drukkoltak és bíztattak. Körülbelül 10 perc fárasztás után legnagyobb meglepetésre egy hatalmas amur tűnt fel a vízben, miután már szinte teljesen besötétedett. Segítséggel sikerült megszákolni életem legnagyobb amurját, ami elérte a 17,5 kg-os tömeget… A bölcsőbe helyezve sietve lefertőtlenítettem a horog ütötte sebet, majd gyorsan fényképeket készítettünk. Ennek ellenére miután vízbe helyeztük, kellett még pár perc, mire ez a hatalmas hal folytatni tudta az útját a balatoni vízivilágba. A felszerelésem megviselődött, mert nem ekkora halra számoltam. A horog elgörbült, a csalitüske eltűnt és mindent hatalmas erőhatás ért. Óriási élmény részese lehettem, amit minden balatoni horgásznak teljes szívemből kívánok.
Ha nincs lehetőségem horgászni az otthoni két akváriumom folyamatos fejlesztésével töltöm az időmet, így a halak mindennapos részei az életemnek. – zárta beszámolóját a mindössze 12 éves hajdúszoboszlói kishorgász.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely – Agro Jager News
A laikusokat és kételkedőket ki kell ábrándítanom, mert a következőkben nem egy hóbortos, céltalan parti kószálgatásról fogok értekezni, hanem egy célzott, pergető technikát szeretnék bemutatni az olvasók számára.
Mint azt mindannyian tudjuk, kifejezetten sikeresek lehetünk a rablóhalak felkutatásában a különböző mesterséges építmények, kikötői oszlopok és vasfalak közvetlen közelében. Az ilyen tereptárgyak mindig kiemelt haltartó képességgel rendelkezhetnek, amit érdemes szem előtt tartanunk. A vasfalak aljában a halak előszeretettel bújnak meg, különösen, ha a fal szegélye védett a napsütéstől, tehát árnyékos. A rablóhalak viselkedésére jellemző, hogy előnyben részesítik azokat a területeket, ahol kilétük rejtve maradhat. Tipikus példa erre a csapósügér, amely tökéletesen kihasználja a kikötők védfalai által biztosított rejtekhelyeket.

Fotó: Varga Szilárd – Absolute Fishing
Az ilyen vasfalakat mindig azon az oldalon, vagy olyan időpontban érdemes felkeresni, amikor a fal tövét nem éri közvetlen napsütés. Többféle módszerrel is próbálkozhatunk a rablóhalak becserkészésére, és a megfelelő montázs kiválasztása több szempont mérlegelését igényli.
A műcsali vezetése a következőképpen történik: magunk mellett függőlegesen leengedjük a csalit, majd amikor teljesen leér, lágy pöccintésekkel kezdjük el kutatni a mederben tartózkodó ragadozókat. A gumicsalit néhányszor meglibbentve próbáljuk meggyőződni arról, hogy tartózkodik-e az adott ponton zsákmányra leső rablóhal. Ha nincs kapás, egy lépést tovább haladva folytatjuk a műcsali pattogtatását, így igyekezve felkutatni a csíkos bélpoklosokat. Ezzel a módszerrel végigsétálhatunk a védfalak mentén, és nagy eséllyel találkozhatunk egy-két sügérrel.
A különböző technikák alkalmazásával még eredményesebbek lehetünk, például a Ned-Rig, a Drop Shot vagy egy egyszerű jiges gumihalas módszer is hatékony lehet. Mivel a csalink közvetlenül alattunk helyezkedik el, finoman emelgetve hosszabb ideig tarthatjuk egy adott ponton, anélkül hogy elsodródna a célhelyről. Ha megbizonyosodtunk arról, hogy az adott ponton nincs rablóhal, akkor egy lépéssel tovább haladva ismételten nekilátunk a műcsali emelgetésének. Ezzel a lassú, részletes módszerrel szinte végigtapogathatjuk a védfalak alját, és jó eséllyel rábukkanhatunk egy sügérre.
Az emelgetés magasságának megválasztása is fontos tényező. Tapasztalataim szerint általában 30-50 cm-es felugrasztás bőven elegendő, de a víz hőmérséklete is befolyásolja ezt. Lehűlő vízben akár 20 cm-es fellibbentés is elegendő lehet, ilyenkor a csalit hosszabb ideig érdemes egy helyben tartani, és türelmesen kivárni a sügér támadását. Télen a csapósügér lassabban reagál, ezért a visszahullás végén akár 4-5 másodpercig is várhatunk a következő mozdulat előtt. Nyáron ezzel szemben a melegebb víz miatt nincs szükség erre a türelmesebb technikára, ilyenkor intenzíven és folyamatosan táncoltatva vezethetjük a csalit. Ha sügér van a közelben, biztosan lecsap rá.
A megfelelő csali kiválasztása szintén kulcsfontosságú, és széles skálán mozoghat. Én például a Hiki és a Fanatik UL csalijaitól kezdve a Zander Pro Shadig szinte mindenféle plasztikkal próbálkozom. A legfontosabb tényező azonban a megfelelő helyszín és időpont megválasztása. Fontos, hogy akkor próbálkozzunk, amikor a vasfal vagy egyéb műtárgy szegélye árnyékban van, hiszen ilyenkor nagyobb eséllyel találunk ott sügért.
Próbáljátok ki Ti is ezt az igazán érdekes és élvezetes pergetési módot, és garantáltan nem fogtok csalódni!
Görbüljön mindenkinek!
Írta és fényképezte: Varga Szilárd – Absolute Fishing
Érdekel a pergetés világa? Csatlakozz te is az Absulte Fishing közösségéhez!
Horgászat
26 tonna háromnyaras pontyot telepítenek Békés vármegyében
Orosháza térségében már februárban, a háromnyaras pontytelepítések folytatásaként megkezdte a Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége a többi vízterületük horogérett, 2-2,5 kg átlagsúlyú pontyokkal történő tavaszi frissítését. Ennek során a Király és Társa Kft. öcsödi telepéről 6.200 kg, a Fish-Coop Kft. dénesmajori telepéről 9.200 kg pontyot vásároltak és helyezeztek ki, illetve jövő héten további 11.000 kg halat várnak a Biharugrai Halgazdaság Kft-től. A telepítés a KHESZ önerejéből és a MOHOSZ ÁPFE-VII/2/2025. számú támogatásából valósul meg közölte a Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége.

Békés vármegye megannyi vizébe került méretes ponty! Forrás: Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége
A haltermelő partnereiktől beszerezett pontyok mellett megkezdték az Ecsegfalvi Halgazdaságukban történő lehalászási munkálatokat is, amelyek további egészséges, kiváló minőségű pontyállománnyal gazdagítják vizeinket.
A kedvező halasítási körülményeknek köszönhetően április első hetéig mindegyik KHESZ vízterület részesülni fog háromnyaras pontytelepítésből.

Több halgazdaságból jelentős mennyiségű ponty került a Békés vármegyei vizekbe. Forrás: Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége
A Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége közleményben fejezte ki MOHOSZ támogatását, a termelő és a telepítésben közreműködő kollégáik munkáját és támogatását.
Forrás: Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége
Van egy jó története, egy szép élménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Horgászat
Horgászhelyeket takarítottak a Fekete-, és a Kettős-Körös mentén



Forrás:
Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége