Keressen minket

Horgászat

Busákat fogtak a Hárosi öbölben – GALÉRIÁVAL

Közzétéve:

A Duna jobb partján elterülő Hárosi-öböl, az egyik kedvelt horgászhelye a busahorgászoknak. Tóth Csaba gyerekkora óta horgászik édesapjával és időnként a testvérével. Korábban az Ipar-csatornán horgásztak Győr mellett, valamint ellátogattak a Tatai derítő tóra is, ahol főleg pontyokat akasztottak. Majd az évek során horgászatuk a busára specializálódott.

Fotó: Tóth Csaba – Agro Jager News

A Kínában őshonos halfaj állománya robbanásszerűen megnőtt hazánkban, egyre több folyóban bukkan fel. A fehér-, és pettyes busa megtelepedett hazánkban. A károkozása jelentős a hazai élővizekben. Mivel egy bizonyos méret után nincs természetes ellensége, számos problémát okoz a hazai èlővizekben. Az invazív halfaj csak algát fogyaszt, szilárd táplálékot nem vesz fel.

A fényképen látható busát Tóth Csaba akasztotta  (Fotó: Tóth Csaba – Agro Jager News)

Éppen ezért a kifogásuk nehézkes, csak megfelelő tudással és tapasztalattal felvértezve érdemes „vadászni” rájuk. Tóth Csaba édesapja azonban nem adta fel a kísérletezést. Amikor csak tehette, autodidakta módon tanult, tesztelte a különböző etetőanyagokat. A kitartása meghozta az áttörést, mivel egy saját gyártású préselt tablettát állított elő. Október első felében ketten, apa és fia, úszós készséggel horgásztak busákra. A fenekes készséggel szemben, az úszónál jóval nagyobb ingerek érik a horgászt, mivel a szeme előtt akár két-három méterre is elmozoghat az úszó a busák miatt, melyek nyaranta főleg a vízfelszínén úsznak az algák után. Etetésre azonban vízközt, és a mederhez közel is horogra csalható. Ha minden feltétel optimális, akkor szinte mindig fognak busát a Dunából. A vadvízi horgászat során fontos előre azt is tudni, hogyan alakul a hőmérséklet, légnyomás és a Duna vízszintje.

Ifj. Tóth Csaba, a BusAlu egyik alapítója. (Fotó: Tóth Csaba – Agro Jager News)

A vénasszonyok nyara időszakában azonban minden optimális volt a busa horgászatához. Egymás után fogták ki a 8-10 kilogrammos halakat. Szemben egy mesterséges környezettel, a vadvízen busára horgászni hatalmas élmény. Mivel a hal rendkívül erős, sportos, nem adja magát könnyen. A méretei is rendkívül egyediek: soha nem tudhatja azt a horgász, hogy egy négy kilós, vagy egy közel negyven kilós busa akadt meg a horgán. Nyaranta a nagy melegben, ha a víz túlságosan felmelegszik, busát biztos lehet fogni. A horgászati értéke mellett a gasztronómia adottságai is kiválóak. Sajnos még mindig vannak tévhitek a húsával kapcsolatban, amelyek nem fedik a valóságot. A hal teljes egésze felhasználható a főzés, sütés során. Az egyik legjobb halászlé alap busából készül – véli Tóth Csaba, aki az elmúlt években nagy tapasztalatra tett szert az elkészítése során. A nagy Y alakú szálka miatt könnyen fogyasztható a húsa, sokan meg is füstölik. Kínában gyógyszert készítenek belőle, az egyik legegészségesebb halfajok egyike Ázsiában. Felesleges eltávolítani a vörös részeket a hal elkészítésekor. Mi horgászunk lássuk meg a lehetőséget ezekben a halfajokban – zárta beszámolóját Tóth Csaba a BusAlu forgalmazója.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Fényképek: Tóth Csaba, a BusAlu gyártója és forgalmazója

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

Horgászat

Menyhal horgászata a Bodrogon

Fodor János élménybeszámolója:

Published

on

Fodor János Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye Sárospataki járásában, Bodrogolasz határában menyhalra horgászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

Közel másfél éve választottam hobbiként a horgászatot, melynek eredménye minden évszakban élményekkel volt tele. Legutóbbi horgászataim során, ismét a Bodrog folyó menti egyik faluban, Bodrogolasziban található kis tanyát választottam, amely alacsony vízállású és nagy részben kövezéses. Késő délutáni/esti órákban érkeztem a horgászhelyemre, ködös, hűvös időben.

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

A menyhalfogás volt a célom, öröm volt látni a kapások sorozatát. Általában a jól bevált feeder botjaimat választom társamnak, ez most is így történt: 26-os monofil főzsinórral, 22-es trabucco előkével, süllőző horoggal. Csalinak halszeleteket használtam , amelyekkel közel 8 óra horgászat alatt, 10-15 menyhal akadt a horgomra. Átlagosan olyan 30-35 cm méretűeket sikerült kifognom, de aznap a legnagyobb köztük 43 cm volt. Mindegyik nagyon szép kapást csinált, gyönyörűen mentek a vízben, a sorozatos kapások nagy élménnyel szolgáltak.

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

Azt tapasztaltam, hogy abban az időpontban a halszeletek másfajta halakat is bevonzottak, ugyanis halkockát alkalmazva, egy jó pár darab süllőt is sikerült fogni. Kíváncsian várom a következő alkalmat kint a parton, hiszen sose tudni mekkora hal akad a horgomra!

 

Írta és fényképezte: Fodor János

Tovább olvasom

Horgászat

Harcsázás a Pó-folyón

Polinszky Attila élménybeszámolója:

Published

on

Polinszky Attila élménybeszámolója:

A horgásztársammal sikerült újra egy hétre eljutnunk a Pó-folyóhoz, (Olaszország) harcsára horgászni. Amikor megérkeztünk, a folyó vízszintje másfél-két méterrel alacsonyabb volt, mint a szokásos. Csak a hét közepén kezdett el emelkedni. Majdnem egész héten esett és elég hűvös idő volt.A napok során több harcsát is fogtunk, kb. másfél métereseket, de kapitális példány nem akadt horogra. Gondoltuk, keresünk egy új helyet, ahol még nem voltunk.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Ezért úgy döntöttünk, hogy a camping (aminek a területe több kilométer hosszú, ahol csalihalat lehet beszerezni, csónakot vízre bocsájtani, tisztálkodási lehetőség van) területének legtávolabbi végére hajózunk el.  Október 18.- àn, délután, lehorgonyoztuk a két csónakot. Bevittük a csalikat, lerögzítettük a helyükre és fákhoz kötöttük. Sajnos rövid időn belül, úgy 18.00 óra felé, annyit emelkedett a víz szintje, hogy újra kellett a botokat a csalikkal együtt beállítanunk a víz szintjéhez mérve.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Egy nyugodt naplemente után, hajnal 3 óra felé, telihold fényében, arra ébredtünk, hogy a bot hozzácsapódik a bottartóhoz. A kapásjelző csörög, az elektromos jelző visít és az orsóról nagy sebességgel fut le a zsinór. Miután bevágtunk, elengedtük a csónakot a főcsónaktól és beindítottuk a motort. Fogtam a botot, próbáltam a hal ellen dolgozni, a társam pedig elindította lassan, a hal irányába, a csónakot. Mikor a közelébe értünk, éreztem, hogy ez nem lesz egy átlagos hal. A fárasztás során többször megpróbált minket a fák közé húzni, ezért erősen kellett ellene tartani, vigyázva arra, nehogy leszakadjon..Kicsit később kifordult a nyílt víz felé és sodrással szemben húzta kettőnkkel a csónakot.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Megpróbált minden irányba kitörni. Csak úgy forrt körülötte a víz. Jó 45 perces fárasztás után sikerült nagy nehezen beemelnünk a csónakba. Ott láttuk csak meg igazán a hal óriási méreteit. Jó 5-7 percbe került, mire visszajutottunk a főcsónakunkhoz, hogy le tudjuk rendesen mérni. A mérete 2m 57cm volt, alig fért bele a csónakba.

Többféle csalit használunk pl. pisztrángot,kárászt. Ez a kapitális példány kárászra kapott. Mivel nem szeretjük kínozni a halakat, (kötéllel partra húzni, kikötni,várni a világost a jobb fényképért) ezért csináltunk pár fényképet, videót és utána óvatosan visszatettük a vízbe. Megvártuk, amíg elkezd rendesen mozogni, újra erőre kap és magától szeretne elúszni.Miután elköszöntünk ettől a csodálatos élőlénytől, megünnepeltük ezt az élményekben gazdag, izgalmas találkozást a Pó-folyó urával.

 

Írta és fényxképezte: Polinszky Attila

 

Agro Jager News

Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom

Horgászat

Domolykó a Rábcából

Published

on

Meleg Ábel szeptember végén Rábca Hanságligeti szakaszán kapitális domolykót akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Igazából úgy kezdődött az egész, hogy az egyik barátommal megbeszéltük, hogy pergetünk egyet. Csónakból pergettünk csukára a Rábca hanságligeti  szakaszán.Több kilométert csorogtunk különösebb eredmény nélkül. Úgy gondoltuk, hogy nincs értelme tovább maradni. Koromsötétben elindultunk visszafelé, de volt egy érzésem, hogy még dobnom kell párat. És nagyon jól éreztem.

Fotó: Meleg Ábel – AJN

A semmiből érkezett egy hatalmas ütés és azonnal megindult a hal.Először nem tudtuk eldönteni hogy mi lehet a horgon, mert nagyon jól küzdött.De a végén mindketten meglepődtünk a gyönyörű domolykó láttán.

A hal 46 cm és 2+ kiló volt.

Egy Fox Rage 20 -80 grammos botot használtam, egy 3000-es daiwa orsóval, 22-es Berkley fonott főzsinórral és 70-es monofil előkével.

A csali meg egy 70mm-es Salmo Slider volt

 

A MOHOSZ szerint a rekordot Vágenhoffer Tamás tartja, aki 2019. október 11-én fogott ki egy 1,90 kg súlyú, 51 centiméter hosszú halat a Marcal folyón Koronco térségében műléggyel. 

 

Írta és fényképezte: Meleg Ábel

Tovább olvasom