Horgászat
Márna a Kákafoki-holtágból
Kovács Dávid pergetve márnát fogott a Kákafogi-holtágon.
Az Alföld szívében Békés vármegyében, Szarvas-Békésszentandrási Holt-Körös vidékén járunk. A Tisza vízrendszerében lévő, legnagyobb ármentesített holtmeder, méretében és halgazdagságában egyedülálló. A holtág teljes hossza megközelítőleg 29 kilométer, átlagos szélessége körülbelül 70 méter. A vízterület nagysága több mint 200 hektár. A vízügyi szakemberek, a Mezőtúr-Szarvas komp melletti szivornya segítségével, a Hármas-Körösből folyamatosan friss vízzel táplálják.
Kákafoki-holtág, amelyet a helyiek Bikazugi-holtágnak is hívnak, régiószinten a közkedvelt horgászhelyek egyike, ahol nyaranta sokan érkeznek, még a fővárosból is, szerencsét próbálni. Igazi vadvíz, ahol sokszor még a profi sporthorgászoknak is nehéz eredményeket felmutatniuk.
Kovács Dávid ismert nagyszénási horgász, aki pergetve szeret vadvizeken halakra vadászni. Evvel a horgászati móddal szinte bármilyen halat horogra lehet csalni. Dávid jól ismeri a helyi adottságokat, mivel gyerekkorától kezdve szeret ide lejárni. Egyes helyeken több száz fő is perget egy hét leforgása alatt. A holtág egyes frekventált részein a ragadozóhalak színkódok alapján felismerik a felkínált wobblereket. A halak rutinosok, főleg azok az idősebb egyedek, amelyeket már kifogtak és egy fénykép erejéig kikerültek a vízből.
A legutolsó horgászatakor, nem messze a Körös-Maros Nemzeti Igazgatóság épületétől, az Anna-ligeti híd szomszédságában micro jiggel horgászott, aminek a súlya nem több min 0,2 gramm. Az ultra-light horgászatnak is meg van a maga előnye és hátránya. Mivel a felkínált csali rendkívül kicsi, ezért csak közelre tudunk dobálni – kezdte beszámolóját Kovács Dávid. A híd miatt a víztömeg összeszűkül, emiatt a holtág többi részéhez viszonyítva a sodrás rendkívül erős. A híd egyben fontos vízgazdálkodási műtárgy is, mert a zsilippel szabályozzák a holtág vízszintjét. Jelentős közlekedési híd is, ahol erős az autósforgalom. A hely jól ismert a pergetőhorgászok körében. A kedvező feltételek ellenére a halakat itt is nehéz megtéveszteni. A délutáni órákban ragadozóhalakra pergetett, mivel süllő, balin, csuka szép számmal él a holtágban.
Az esetek döntő többségében a sikeres fogás érdekében csali méretével, színével és a hely megválasztásával lehetséges sikereket elérni. A híd közvetlen közelében főleg süllőt, és balint foghatunk. A csendesebb részeken, főleg a területüket védő csukákat akaszthatjuk meg. A nappali órákban érdemesebb nagyobb, élethűbb csalikat alkalmazni.
A mostani horgászat is jól kezdődött. Alig néhány dobás után hirtelen egy hatalmas ütést érzett. Dávid először süllőre gondolt, de a hal annál jóval vehemesebben védezett, sőt nem is akart könnyen elfáradni. Érezte a fárasztás közben, hogy egy nagyobb halat sikerült megakasztania. Délután 16 óra fele járhatott az idő, mire a hal elég fáradtá vált ahhoz, hogy megmutassa magát. Egy hatalmas márnát pillantott meg a vízben, ami még többször kitört. Európában, a Pireneusoktól a Dnyeper vízgyűjtőjéig, található él ez a halfaj, amely Magyarországon is őshonos. Elsősorban a gyors vizű folyók lakója, homokos, kavicsos, márgás agyagos fenéken érzi jól magát. A hal rendkívül izmos, mivel a gyors sodrású részeken érzi jól magát. Magyarországon gyakori halfajok egyike, amelyet tilalmi idő, méret- és mennyiségi korlátozás is véd. Kákafogi-holtágban csak nagy szerencsével és nagyon ritkán találkozhat egy horgász egy ekkora márnával. Ez a halfaj egész nap aktív, bármikor, bármilyen napszakban horogra csalható a Körösök-vidékén.
A ritka fogásnak hamar híre ment Szarvason. Itt a Kákafogi-holtágban éves szinten maximum négy-öt egyedet akasztanak meg a horgászok, amely most pergetve is sikerült – zárta beszámolóját Kovács Dávid.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely
Fotó: Kovács Dávid
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Fodor János Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye Sárospataki járásában, Bodrogolasz határában menyhalra horgászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Közel másfél éve választottam hobbiként a horgászatot, melynek eredménye minden évszakban élményekkel volt tele. Legutóbbi horgászataim során, ismét a Bodrog folyó menti egyik faluban, Bodrogolasziban található kis tanyát választottam, amely alacsony vízállású és nagy részben kövezéses. Késő délutáni/esti órákban érkeztem a horgászhelyemre, ködös, hűvös időben.
A menyhalfogás volt a célom, öröm volt látni a kapások sorozatát. Általában a jól bevált feeder botjaimat választom társamnak, ez most is így történt: 26-os monofil főzsinórral, 22-es trabucco előkével, süllőző horoggal. Csalinak halszeleteket használtam , amelyekkel közel 8 óra horgászat alatt, 10-15 menyhal akadt a horgomra. Átlagosan olyan 30-35 cm méretűeket sikerült kifognom, de aznap a legnagyobb köztük 43 cm volt. Mindegyik nagyon szép kapást csinált, gyönyörűen mentek a vízben, a sorozatos kapások nagy élménnyel szolgáltak.
Azt tapasztaltam, hogy abban az időpontban a halszeletek másfajta halakat is bevonzottak, ugyanis halkockát alkalmazva, egy jó pár darab süllőt is sikerült fogni. Kíváncsian várom a következő alkalmat kint a parton, hiszen sose tudni mekkora hal akad a horgomra!
Írta és fényképezte: Fodor János
Polinszky Attila élménybeszámolója:
A horgásztársammal sikerült újra egy hétre eljutnunk a Pó-folyóhoz, (Olaszország) harcsára horgászni. Amikor megérkeztünk, a folyó vízszintje másfél-két méterrel alacsonyabb volt, mint a szokásos. Csak a hét közepén kezdett el emelkedni. Majdnem egész héten esett és elég hűvös idő volt.A napok során több harcsát is fogtunk, kb. másfél métereseket, de kapitális példány nem akadt horogra. Gondoltuk, keresünk egy új helyet, ahol még nem voltunk.
Ezért úgy döntöttünk, hogy a camping (aminek a területe több kilométer hosszú, ahol csalihalat lehet beszerezni, csónakot vízre bocsájtani, tisztálkodási lehetőség van) területének legtávolabbi végére hajózunk el. Október 18.- àn, délután, lehorgonyoztuk a két csónakot. Bevittük a csalikat, lerögzítettük a helyükre és fákhoz kötöttük. Sajnos rövid időn belül, úgy 18.00 óra felé, annyit emelkedett a víz szintje, hogy újra kellett a botokat a csalikkal együtt beállítanunk a víz szintjéhez mérve.
Egy nyugodt naplemente után, hajnal 3 óra felé, telihold fényében, arra ébredtünk, hogy a bot hozzácsapódik a bottartóhoz. A kapásjelző csörög, az elektromos jelző visít és az orsóról nagy sebességgel fut le a zsinór. Miután bevágtunk, elengedtük a csónakot a főcsónaktól és beindítottuk a motort. Fogtam a botot, próbáltam a hal ellen dolgozni, a társam pedig elindította lassan, a hal irányába, a csónakot. Mikor a közelébe értünk, éreztem, hogy ez nem lesz egy átlagos hal. A fárasztás során többször megpróbált minket a fák közé húzni, ezért erősen kellett ellene tartani, vigyázva arra, nehogy leszakadjon..Kicsit később kifordult a nyílt víz felé és sodrással szemben húzta kettőnkkel a csónakot.
Megpróbált minden irányba kitörni. Csak úgy forrt körülötte a víz. Jó 45 perces fárasztás után sikerült nagy nehezen beemelnünk a csónakba. Ott láttuk csak meg igazán a hal óriási méreteit. Jó 5-7 percbe került, mire visszajutottunk a főcsónakunkhoz, hogy le tudjuk rendesen mérni. A mérete 2m 57cm volt, alig fért bele a csónakba.
Többféle csalit használunk pl. pisztrángot,kárászt. Ez a kapitális példány kárászra kapott. Mivel nem szeretjük kínozni a halakat, (kötéllel partra húzni, kikötni,várni a világost a jobb fényképért) ezért csináltunk pár fényképet, videót és utána óvatosan visszatettük a vízbe. Megvártuk, amíg elkezd rendesen mozogni, újra erőre kap és magától szeretne elúszni.Miután elköszöntünk ettől a csodálatos élőlénytől, megünnepeltük ezt az élményekben gazdag, izgalmas találkozást a Pó-folyó urával.
Írta és fényxképezte: Polinszky Attila
Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Horgászat
Domolykó a Rábcából
Meleg Ábel szeptember végén Rábca Hanságligeti szakaszán kapitális domolykót akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Igazából úgy kezdődött az egész, hogy az egyik barátommal megbeszéltük, hogy pergetünk egyet. Csónakból pergettünk csukára a Rábca hanságligeti szakaszán.Több kilométert csorogtunk különösebb eredmény nélkül. Úgy gondoltuk, hogy nincs értelme tovább maradni. Koromsötétben elindultunk visszafelé, de volt egy érzésem, hogy még dobnom kell párat. És nagyon jól éreztem.
A semmiből érkezett egy hatalmas ütés és azonnal megindult a hal.Először nem tudtuk eldönteni hogy mi lehet a horgon, mert nagyon jól küzdött.De a végén mindketten meglepődtünk a gyönyörű domolykó láttán.
A hal 46 cm és 2+ kiló volt.
Egy Fox Rage 20 -80 grammos botot használtam, egy 3000-es daiwa orsóval, 22-es Berkley fonott főzsinórral és 70-es monofil előkével.
A csali meg egy 70mm-es Salmo Slider volt
A MOHOSZ szerint a rekordot Vágenhoffer Tamás tartja, aki 2019. október 11-én fogott ki egy 1,90 kg súlyú, 51 centiméter hosszú halat a Marcal folyón Koronco térségében műléggyel.
Írta és fényképezte: Meleg Ábel