A megállapodás értelmében a szervezetek kölcsönösen segítik egymást a fiatal gazdálkodók tájékoztatásában, pályázati fejlesztési lehetőségek kiaknázásában. Közös programokat szerveznek az Európai Unió agrárpolitikája, a hatályos szabályok ismertetésére és a magyar gazdálkodók EU-n belüli érdekérvényesítése és versenyképessége erősítésére.
Debreceni Egyetem multidiszciplináris jellegéből fakadóan a mezőgazdaság valamennyi területére hatással van, a tudományos kutatásoktól a gyakorlati képzésig – hangsúlyozta köszöntő beszédében Szilvássy Zoltán. A Debreceni Egyetem rektora szerint az együttműködési megállapodás újabb lökést adhat a régióban és az egyetemi partnervállalatoknál zajló mezőgazdasági tevékenységnek, hogy az a kor színvonalán az élmezőnybe tartozzon.
Példaértékű kezdeményezésnek nevezte a megállapodást Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Országos Szövetségének (MAGOSZ) elnöke.
– Első alkalommal ír alá az országos ifjú gazdálkodó agrárszakembereket tömörítő szervezet és egyetemi hallgatói testület megállapodást. A hazai korszerű mezőgazdaságban az egyetemekről kikerülő fiatal agrármérnököknek szüksége van élő kapcsolatra a szakmai szervezettekkel. Ez a gyakorlati tapasztalatcsere nagyban javíthatja a gazdák versenyképességét a hazai és az európai piacon – mondta Jakab István.
– A Debreceni Egyetem feladatai az innováció és a kutatásfejlesztés mellett, az emberi erőforrás biztosítása az agráriumnak – jelentette ki Jakab István, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) dékánja.
– A mezőgazdaság egyik legfontosabb tényezője a humántőke, amelynek legmagasabb szintű képzését a DE MÉK a piaci igényekhez kívánja igazítani. A jövő szakemberei új és hasznos gyakorlati ismeretekkel gazdagodhatnak ennek a hallgatói kezdeményezésnek köszönhetően – tette hozzá Stündl László.
A MAGOSZ Hajdú- Bihar Megyei Ifjú Gazda Gazdakör tagozata egy évvel ezelőtt alakult meg. Jelenlegi tagsága 52 hajdú-bihari településről tevődik össze, 74 gazdát tömörítenek.
Fordulóponthoz érkezett a magyar agrárium – fogalmazott Papp Zsolt György, a MAGOSZ Ifjú Gazda tagozatának elnöke, vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkár.
Az átalakuló mezőgazdaságban meg kell felelni a környezettudatos, klímavédelmi előírásoknak, a precíziós gazdálkodás és a digitalizáció kihívásainak. Az együttműködési megállapodás az együttgondolkodásra ad lehetőséget – vélekedett Papp Zsolt György.
A megállapodást Szigeti Szabolcs, a MAGOSZ Hajdú- Bihar Megyei Ifjú Gazda Gazdakör elnöke és Hegedűs Tibor, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Hallgatói Önkormányzat (HÖK) vezetője írták alá.
Az egyetemi ismeretek elsajátítása mellett egyéb kompetenciák fejlesztése is kiemelten fontos, ez azonban az egyén feladata, erre ad lehetőséget ez a kétoldalú kapcsolat – emelte ki Hegedűs Tibor HÖK-elnök.
Az ifjúsági szervezet, valamint a hallgatói testület vezetői hangsúlyozták: az együttműködés legfontosabb célja, hogy a magyar gazdák átadják gyakorlati tapasztalataikat a fiatalságnak, míg ők új szemléletet, illetve fejlődést vihetnek a gazdálkodók munkájába, ami mindkét oldal szakmai előrehaladást nagyban segíti.
Forrás: Debreceni Egyetem