Mezőgazdaság
Közlemény a baromfiágazati állatjóléti támogatásáról
Közleményt jelentetett meg a napokban a Magyar Államkincstár a baromfiágazati állatjóléti támogatás harmadik tárgynegyedéves kifizetési kérelméről, illetve az átmeneti támogatásról.
Közleményt jelentetett meg a napokban a Magyar Államkincstár a baromfiágazati állatjóléti támogatás harmadik tárgynegyedéves kifizetési kérelméről, illetve az átmeneti támogatásról. A Baromfi Termék Tanács (BTT) kéri a jogosultakat, hogy figyeljenek a benyújtási határidőkre és a szakmai ellnőrzési lapokat is mielőbb adják postára.

Egy ivarérett kakas (Kép: Pixabay)
Megjelent a Magyar Államkincstár 122/2020. (XII. 21.) számú közleménye a baromfi ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások feltételeiről szóló 11/2019. (IV. 1.) AM rendelet szerinti 2020/2021. támogatási év III. tárgynegyedévi átmeneti támogatás igénybevételéről, valamint a baromfi ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások feltételeiről szóló 11/2019. (IV. 1.) AM rendelet szerinti 2020/2021. támogatási év III. tárgynegyedévre vonatkozó kifizetési kérelem benyújtásáról szóló 123/2020. (XII. 21.) számú Kincstári Közlemény.
A közlemény és a nyomtatványok megtalálhatók a kincstár honlapján.
Átmeneti támogatás: https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/tamogatasok-listazo/-/tamogatas/122-2020-xii-21-szamu-kincstar-kozlemeny
Kifizetési kérelem: https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/tamogatasok-listazo/-/tamogatas/123-2020-xii-21-szamu-kincstar-kozlemeny
Az átmeneti támogatás iránti kérelem kizárólag az ügyfélkapus azonosítást (bejelentkezést) követően elérhető elektronikus kérelemkitöltő felületen, a kincstár által erre a célra kialakított elektronikus űrlapon 2021. január 16. 09:00:00 és január 31. 23:59:59 között a www.mvh.allamkincstar.gov.hu / Elektronikus ügyintézés / Alkalmazás megnyitása / Elektronikus kérelemkezelés / Válságkezelő Program Átmeneti Támogatások / Válságkezelő Program – Baromfi állatjóléti átmeneti támogatás menüponton keresztül tölthető ki és nyújtható be.
11/2019. (IV. 1.) AM rendelet szerinti kifizetési kérelmek:
A III. tárgynegyedévi (október 15. – január 16.) kifizetési kérelmek 2021. január 16. 09:00:00 és január 31. 23:59:59 között nyújthatók be a kincstárhoz elektronikus úton az alábbi felületen: www.mvh.allamkincstar.gov.hu / Elektronikus ügyintézés / Alkalmazás megnyitása / Elektronikus kérelemkezelés / Piaci intézkedések / Nemzeti támogatások / Állatjóléti támogatások / Baromfi állatjóléti támogatás – Kifizetési kérelem
A szakmai ellenőrzési lapot (N0847) továbbra is papír alapon fogadja a BTT, benyújtási határidő: január 25. Amennyiben az igénylő e határidőig nem nyújtja be a BTT-hez a szakmai ellenőrzési lapot, és ezért a tárgynegyedévre vonatkozóan a benyújtási időszak utolsó napját követő harmincadik napig nem érkezik be a BTT által ellenjegyzett szakmai ellenőrzési lap a kincstárhoz, úgy a kifizetési kérelmet a kincstár elutasítja. A szakmai ellenőrzési lap benyújtásánál hiánypótlásra nincs lehetőség.
A BTT kéri, hogy a jogosultak a szakmai ellenőrzési lapokat mielőbb adják postára.
A terméktanács a gyorsabb ügyintézés érdekében azt is kéri, hogy a nyomtatványokat ne tűzzék össze.
Az ellenjegyzett szakmai lapokat és a tagsági igazolásokat a BTT elektronikus úton továbbítja a kincstár részére – az ügyfelek tájékoztatásával egyidejűleg -, így ezzel az ügyfeleknek további teendőjük nem lesz.
Minden egyéb nyomtatvány és segédtáblázat megtalálható a BTT honlapján: https://mbtt.hu/dokumentumok/11_2019_iv_1_am_rendelet_baromfi_agazat_allatjoleti_tamogatasa)
Az NO847 számú szakmai ellenőrzési lap innen is letölthető.
Forrás: BTT
Mezőgazdaság
Natura 2000 gyepterületeket támogatnak
Nagyon várt támogatáshoz jutnak az érintettek, első körben több mint 7500 Natura 2000 gyepterületen gazdálkodó részesül csaknem 7,7 milliárd forint kompenzációs kifizetésben az Agrárminisztérium döntésének köszönhetően. Ezen támogatás hozzájárul ahhoz, hogy a mezőgazdasági termelők számára a jogszabályban kötött feltételek szerint folytatott gazdálkodáshoz kapcsolódó többletköltségek, esetleges bevételkiesés kompenzálásra kerüljön.

Első körben több mint 7500 Natura 2000 gyepterületen gazdálkodó részesül csaknem 7,7 milliárd forint kompenzációs kifizetésben. Fotó: Agro Jager
Az érintett gazdálkodók a Natura 2000 gyepterületek után vehetnek igénybe kompenzációs támogatást. A támogatás célja elsősorban, hogy ellentételezze a termelők többletköltségeit és elmaradó bevételeit a Natura 2000 gyepterületekre vonatkozó speciális földhasználati előírások miatt, miközben ösztönzi a gazdálkodók elkötelezettségét a biológiai sokféleség megőrzése és hazánk természetvédelmi helyzetének fenntartása, helyreállítása iránt. A pályázati felhívás keretében minden évben az egységes kérelemben lehet támogatási kérelmet benyújtani, ami egyben kifizetési igénylésnek is minősül – ezáltal 115 euró/hektár vissza nem térítendő támogatás igényelhető a Natura 2000 gyepterületeken való gazdálkodásra.
A biológiai sokféleség helyreállításának, megőrzésének és javításának előmozdításában, a vadon élő állat- és növényfajok védelmében meghatározó szerepük van az agrár-ökoszisztémáknak is, amelyek hozzájárulhatnak a természeti környezet kedvező helyzetének fenntartásához, illetve helyreállításához. Az ökológiai szempontból jó állapotban lévő agrár-ökoszisztémák az agrártermelés hatékonyságát is növelik. Ezek a célok alapvetően a mezőgazdasági termelők minél teljesebb körű együttműködésével valósíthatók meg.
A most megítélt támogatást a napokban folyósítják az érintett gazdálkodóknak. Az Agrárminisztérium felhívja a figyelmet, hogy a következő hetekben még további döntések és kifizetések várhatók az érintett intézkedés keretében is.
AM
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
KITEKINTŐ: Hollandia – Félnek a vidéki családok a farkastól
Egy holland kecsketenyésztő nem engedi a gyerekeit biciklizni a farkas miatt: “Kicsi az esély, de a kockázat nagy” – mondja. A hétgyermekes leusdeni De Kruijf gazdálkodó család hónapok óta csak autóval közelkedik a az iskola és a házuk között. Ahová korábban a gyerekek mentek egyedül biciklivel, addig mára – főleg – a legkisebbeket autóval viszik a szüleik iskolába és egyéb tevékenységekre. Félnek a farkastól és ez közvetlen hatással van mindennapi életükre.

Nem engedik a szüleik biciklivel a gyerekeket a városba. Fotó: RTV Utrecht
Martijn és Fenna de Kruijf Leusdenben élnek, és van egy kecskefarmjuk, mintegy ezer kecskével. Hét gyermekük közül három Scherpenzeelben jár általános iskolába. Ősz óta kocsival hozzák őket haza.
„Akkor kezdődött, hogy bejött egy üzenet, hogy egy iskolás fiú azt mondta, hogy több farkas vette körül” – mondja Fenna miközben az RTV Utrecht ,munkatársával beülnek az autóba, hogy elhozzák a gyerekeket az iskolából. A fiú tavaly novemberben azt mondta, hogy látott egy farkasfalkát Leusden és Scherpenzeel között. “Ha ott állnék és lenne egy farkas, nem tudnám, mit csináljak, ha három kisgyerekem lenne velem. Hogyan viselkednél?”

Leusden Hollnadia sűrűn lakott részén található. Forrás: Google Map
Sok időbe telik
Gyakran Fenna hozza és viszi fel a gyerekeket. Körülbelül tizenöt perces autóútra van. Néha hetente nyolcszor oda-vissza vezet. Iskolába, találkozni és a templomba. Időnként Martijn elviszi a gyerekeket.
“Most sokkal többet kell figyelnie az órát, hogy időben eljussanak a gyerekek. Különben maguktól jönnének haza. Ez csak a nap egy részét foglalja el” – mondja. Azt is szégyennek tartja, hogy a gyerekek ma már sokkal kevesebbet mozognak a szabadban. “Most már kevésbé lehetséges, hogy kiszellőztesse a fejét egy kerékpáron.”
Martijn és Fenna reméli, hogy hamarosan világos és reális politikát dolgoznak ki a farkas kezelésére és a problémás farkasok kezelésére. Februárban Leusdenben részt vettek egy tájékoztató találkozón a farkasról.
“Akkoriban a farkassal való együttélésről volt szó. De még az este után is az az érzésem, hogy a farkasnak szabad keze van, és nekünk kell alkalmazkodnunk. Azt hiszem, ez túl őrültség ahhoz, hogy szavakat lehessen mondani.” – mondja.
Mindig legyünk éberek a farkasra
Martijn nyárára már előre vetít egy problémát is: az ezer kecskét mindig az istállóban tartják, így ez addig védelmet is nyújt, de a nyári hónapokban a gazda valójában ki akarja nyitni az istálló ajtaját nappal és éjszaka is egyaránt. Érthető, mert ennyi állatra szellőztetni kell.
“Kell kerítést készíteni azokhoz az ajtókhoz? – kérdezi. Az istálló ajtaja négy méter magas. És naponta hússzor kell ki-be mennem az istállóból. Működőképesnek kell maradnia.”
A leusdeni gazda megérti, hogy ott van a farkas. De nem hiszi, hogy a jelenlegi politika olyan helyzetet teremtene, hogy jól együtt tudjunk élni a farkassal.
“Akár megszokjuk, akár nem, kicsi a támadás esélye, de a kockázat nagy. És ez nem változik, ezért mindig ébernek kell maradnunk a farkasra.”
Most érkeztünk haza Leusdenbe az iskolásokkal – mesélik az RTV Utrecht mnunkatársának. De Fennának nem ez volt a nap utolsó autóútja.
Templomba megyünk még az este s ezért ma még kétszer oda-vissza fogok vezetni Scherpenzeelbe, pedig mehetnénk biciklivel is…
Forrás: RTV Utrecht
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Gyomirtási lehetőségek a ciroktermesztésben
A ciroktermesztés egyik legnagyobb nehézségének mondható a gyomok elleni küzdelem
A ciroktermesztés egyik legnagyobb nehézségének mondható a gyomok elleni küzdelem, ugyanis a kezdeti gyomelnyomó képessége elmarad a kukoricáétól. Cirok kultúrában sok alternatíva közül választhatunk a vegyszeres gyomirtási eljárásokon belül, amelyek lehetnek vetést követően azonnal kijuttatható (preemergens), vagy a kikelt növény fejlettségi állapotától függően (posztemergens) alkalmazható megoldások.

Fotó: Pixabay
A gabonafélékhez sorolható cirok a kukorica alternatívájának tekinthető, de annál szárazságtűrőbb és jóval ellenállóbb a kedvezőtlen időjárási viszonyokkal szemben. Ez a növény lehetőséget és megoldást jelenthet a gazdáknak arra, hogy aszályos körülmények között, gyengébb adottságú termőhelyeken is biztos jövedelmet nyújtson.
A ciroktermesztés legnagyobb nehézségének mondható a gyomok elleni küzdelem, ugyanis a kezdeti gyomelnyomó képessége a kukoricáétól elmarad, így mindenképpen gyomirtani kell.
Cirok kultúrában sok alternatíva közül választhatunk a vegyszeres gyomirtási eljárásokon belül a PRE/POST kezelésekre. Az engedéllyel rendelkező készítmények felhasználása kizárólag az engedélyokiratokban foglaltak betartása mellett történhet. A felhasználásra és a hatékonyságra vonatkozó további információk szintén megtalálhatók a készítmények engedélyokirataiban.
Az engedéllyel rendelkező készítmények listája és további részletes információk a következő cikkben elérhetőek: https://portal.nebih.gov.hu/-/a-cirok-kultura-gyomirtasi-technologiai-es-engedelyezett-keszitmenyei
Forrás: NÉBIH