Keressen minket

Mezőgazdaság

2022. márciusi nemzetközi agrometeorológiai helyzetkép az idei első európai termésbecslésekkel

Az Országos Meteorológiai Szolgálat bemutatta az idei év első agrometeorológiai helyzetképét, és az idei év első európai termésbecslését.

Közzétéve:

MET: A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze, valamint néhány főbb növényre vonatkozó termésbecslést mutatunk be. Európa délnyugati és középső részén egyre nagyobb méreteket ölt a hazánkra is jellemző csapadékhiány. A szárazság Marokkóban és helyenként Brazíliában is gondokat okoz.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat bemutatta az idei év első agrometeorológiai helyzetképét, és az idei év első európai termésbecslését. (Kép: Dr. Szilágyi Gergely – Agro Jager News)

műholdas méréseken alapuló legfrissebb globális VHI index térkép (1. ábra) alapján a természetes és a kultúrnövényzet nincs jó állapotban (vörös területek) többek között Afrika északnyugati partvidékén, Kelet-Afrikában, Dél-Amerika középső részén és nagy területen Észak-Amerikában. Jelentősebb, vegetációs időszakban lévő aszállyal sújtott területek Marokkó, Mozambik és Paraguay térségében fordulnak elő (2. ábra). A februári csapadékösszeg anomália globális térképén nagy területeken láthatunk jelentős csapadékhiányt a sokéves átlaghoz képest: Afrika középső sávja ebben a hónapban is kevesebb esőt kapott, de jelentős a hiány Ázsia és Európa délnyugati részén is (3. ábra). Az északi féltekén sajátos mintázat látható, ugyanis februárban a mérsékelt övi ciklonok hosszú időn keresztül ugyanazon a nyomvonalon haladtak, egyes sávokat jól megöntözve, míg mások területeket, így például hazánkat is szárazon hagyva.

1. ábra: VHI Index 2022. március első dekádjában (forrás: www.fao.org) (VHI: Vegetation Health Index – ez egy műholdas mérésekből származtatott komplex index, mely röviden összefoglalva a növényzet egészségi szintjét mutatja: a zöld értékek egészséges, míg a sárga és vörös színek az aszályos növényzetet mutatják. A szürke, kék és rózsaszín területek hiányos adatokat, felhős és havas területeket jelölnek. A sivatagi részek értelmezése hosszabb leírást kíván.). (Ábra: MET)

Európa

Az alapvetően enyhe tél után az őszi vetések kedvező állapotban kezdték a tavaszt Európa nagyobb részén (4. ábra). Az időjárási és talajnedvesség-viszonyok kedvező körülményeket teremtettek a tavaszi munkálatokhoz. Ezzel együtt az aszály folytatódott Délnyugat-Európában, a Pireneusi-félsziget déli, délnyugati részén az őszi vetések jócskán le vannak maradva a fejlődésben. Bár az elmúlt napok esőzései sokat javítottak a helyzeten, további csapadékra lenne szükség.

2. ábra: ASI Index mezőgazdasági kultúrákra 2022. március első dekádjában (forrás: www.fao.org) (ASI: Agricultural Stress Index – ez egy műholdas mérésekből származtatott index, mely azt mutatja, hogy a mezőgazdasági kultúrákat az aszály milyen mértékben sújtja: a zöldtől a vörösig terjedő színek az aszállyal érintett terület arányát mutatja (a zöld jelenti a 10%-nál kisebb, a vörös pedig a 85%-nál nagyobb értékeket). A szürke területeken nincs mezőgazdasági kultúra, a kékkel jelölt részeken pedig a növényzet szezonon kívül, nyugalomban van.) (Ábra: MET)

Franciaország déli részén és Olaszország északnyugati részén a növények fejlődése nagyon korai stádiumban jár és az aszálynak még nincs visszafordíthatatlan hatása. Viszont számottevő csapadék szükséges a következő hetekben ahhoz, hogy ne keletkezzenek károk a termésben. A száraz körülmények kedvezőtlen körülményeket teremtenek a nyári növények vetéséhez is, ráadásul a víztározók alacsony szintje nagy veszélyt jelent a késő tavaszi és nyári öntözés vízellátásához.

3. ábra: 2022. február csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól (%). (forrás: www.fao.org) (A vörös színű területeken csapadékhiány, a kék színű területeken csapadéktöbblet volt, a szürke színű területek sivatagok.). (Ábra: MET)

Száraz viszonyok jellemezték a februárt és a márciust Szlovéniában, Horvátországban, Magyarországon, Románia és Ukrajna délnyugati részén. Ezekben a régiókban még csak most indul az őszi vetések tavaszi fejlődése, de a szárazság jócskán csökkentheti a terméshozamokat, ha a csapadékhiány a következő napokban sem enyhül.

Ezzel szemben hideg és nedves viszonyok jellemezték a Balkán-félsziget déli részét, Olaszország délkeleti részét és Törökországot. A hideg késleltette a növények fejlődését, de a talajnedvesség jelentősen nőtt. Oroszország európai részén is jelentős csapadék többlet halmozódott fel, ami szintén kedvező a kultúrnövények számára.

4. ábra: Szélsőséges időjárású területek Európában 2022. február 1. és március 18. között (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars) (piros csíkozás: csapadékhiány, kék csíkozás: csapadéktöbblet, vörös pontozott terület: aszály, világoskék csíkozás: hideghullám). (Ábra: MET)

A 2022. február 1. és március 10. közötti időszakban az átlagosnál 2-4 Celsius fokkal enyhébb időjárás jellemezte Közép- és Kelet-Európa időjárását (5. ábra). Egyébként majdnem az egész kontinensen az átlagosnál enyhébb idő volt a jellemző, a hideg hullámok száma sokkal alacsonyabb volt a szokásosnál (6. ábra). Az átlagosnál valamivel hűvösebb időjárás a mediterrán térség keleti régiójában, a Balkán-félsziget déli és Olaszország délkeleti részén, illetve Törökországban fordult elő, ezeken a területeken 0,5-2 Celsius fokkal volt hűvösebb a szokásosnál ebben az időszakban.

5. ábra: A 2022. február 1. és március 10. közötti időszak átlaghőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól (Celsius fok) (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars). (Ábra: MET)

Az átlagosnál csapadékosabb időjárás jellemezte a vizsgált időszakot egy széles sávban Írországtól a Balti-tenger térségéig (7. ábra). Erre a vidékre az egymást követő Atlanti-viharok szállították a csapadékot főleg február első három hetében, mely többször heves szélviharokkal is járt. A csapadék helyenként 80%-kal haladta meg a szokásos mennyiséget.

6. ábra: A 2021. december 1. és 2022. február 28. közötti időszakban előfordult hideghullámok számának eltérése a sokéves átlagtól (%). (Ábra: MET)

Szintén meghaladta a csapadékösszeg az átlagot a Balkán-félsziget déli részén, Törökországban és Oroszország európai területének jelentős részén is.

7. ábra: A 2022. február 1. és március 10. közötti időszak csapadékmennyisége a sokéves átlag arányában (%) (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars). (Ábra: MET)

Ezzel szemben a szokásosnál szárazabb időjárás jellemezte ezt az időszakot Délnyugat-Európában, különösen a Pireneusi-félszigeten, de Franciaországban, Olaszországban, Szlovéniában, Horvátországban, Magyarországon, Romániában, Moldovában, Ukrajna középső és nyugati részén.

Franciaország
A tél szárazabb és enyhébb volt a szokásosnál, főleg a nyugati és déli területeken (8. ábra). Egy rendkívül enyhe 10 napos időszak alakult ki az új év kezdetén, február pedig két fokkal volt enyhébb a szokásosnál. Fagykár nem fordult elő a télen. A száraz időszak eddig nem okozott károkat az őszi vetésekben, melyek többnyire jó állapotban vannak A tavaszi kalászosok vetésével jól, az előző éveknek megfelelően haladnak.

8. ábra: A 2021. december 1. és 2022. február 28. közötti időszak csapadékmennyisége a sokéves átlag arányában (%) (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars). (Ábra: MET).

Németország

A tél jóval enyhébb volt a szokásosnál, hússzal kevesebb fagymentes nap volt ezen a télen, mint a korábbi években. Az őszi vetések jó állapotban vannak, a tavaszi vetés most indul. Fagykár itt sem volt. Amennyiben az enyhe idő folytatódik, akkor a kártevők áttelelése is jó lesz, ami komoly problémát jelenthet ebben a vegetációs időszakban.

9. ábra: Búza termésátlag előrejelzés a 2017-2021-es átlaghoz viszonyítva (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars) (az oszlopok balról jobbra a következőket tartalmazzák: ország, 5 éves termésátlag (t/ha), 2021-es termésátlag (t/ha), MARS 2022-es termésátlag előrejelzés (t/ha), a termésátlag előrejelzés az 5 éves átlag százalékában, a termésátlag előrejelzés a 2021-es év százalékában). (Ábra: MET)

Lengyelország

A december az átlagosnál hidegebb időjárást hozott, főleg december utolsó dekádja, amikor -15 fokos hidegek is előfordultak. A február alapvetően enyhébb volt a szokásosnál. Gyakran esett, ami átlagos vagy a fölötti csapadékmennyiséget jelent, így a talaj kellően nedves a tavaszi szezon kezdetén. Helyenként túl nedves a talaj felső része, ami a talajmunkákat akadályozza. Az őszi vetések errefelé is jó állapotban vannak, fagykár nincs.

10. ábra: Őszi árpa termésátlag előrejelzés a 2017-2021-es átlaghoz viszonyítva (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars) (az oszlopok balról jobbra a következőket tartalmazzák: ország, 5 éves termésátlag (t/ha), 2021-es termésátlag (t/ha), MARS 2022-es termésátlag előrejelzés (t/ha), a termésátlag előrejelzés az 5 éves átlag százalékában, a termésátlag előrejelzés a 2021-es év százalékában). (Ábra: MET)

Spanyolország és Portugália

A december óta összegzett csapadék a szokásos mennyiség felét sem éri el, miközben a hőmérséklet és napfénytartam összeg az átlag fölött van. A Pireneusi-félsziget déli részén lévő víztározók nagyon alacsony szinten kezdték az évet: 20-40%-os telítettséggel, de az elmúlt napok esőzései már javítanak a helyzeten. Az őszi vetések le vannak maradva a fejlődésben, főleg a déli részeken. Spanyolország északi részén a magas terméshozamok még mindig lehetségesek, azt a térséget kevésbé sújtja az aszály. A déli területeken a vízhiány miatt lehetséges, hogy kukorica és rizs helyett napraforgót fognak vetni.

11. ábra: Repce termésátlag előrejelzés a 2017-2021-es átlaghoz viszonyítva (forrás: ec.europa.eu/jrc/en/mars) (az oszlopok balról jobbra a következőket tartalmazzák: ország, 5 éves termésátlag (t/ha), 2021-es termésátlag (t/ha), MARS 2022-es termésátlag előrejelzés (t/ha), a termésátlag előrejelzés az 5 éves átlag százalékában, a termésátlag előrejelzés a 2021-es év százalékában). (Ábra: MET)

Olaszország

Olaszország északnyugati részét aszály sújtja, 80%-kal kevesebb esett az átlagnál, sürgősen csapadékra lenne szükség. E nélkül a terméshozamok jelentősen csökkenhetnek és a műtrágyázást sem lehet elvégezni. A szárazság a kukorica vetésre is negatívan hat. Az Alpokban kevés hó halmozódott föl a télen, a folyók, tavak szintje is alacsony. A Pó folyó vízállása például most a legalacsonyabb az elmúlt 30 évet tekintve. Február 20. után jelentős lehűlés érkezett főleg az ország déli, délkeleti részére, mely hátráltatta a kalászosok növekedését. A terméshozamokat a következő hetek időjárási körülményei fogják meghatározni.

Ukrajna
A telet az átlagosnál enyhébb időjárás jellemezte, elmaradtak a nagy téli fagyok, így az őszi kalászosok nem szenvedtek fagykárt. A száraz őszt jelentős csapadék követte decemberben gyakorlatilag az egész országban.

Oroszország
Oroszország európai területének legnagyobb részét az átlagosnál enyhébb időjárás jellemezte novembertől egészen februárig, átlagosan 2-4 Celsius fokkal haladta meg a hőmérséklet a szokásos értéket. Két nagyobb hideghullám fordult elő: az egyik december végén, a másik január közepén, de ezek sem okoztak az őszi kalászosokban fagykárt A február különösen enyhe időjárást hozott, 4-6 fokkal az átlagos fölött alakultak a hőmérsékletek. A tél jellemzően csapadékos volt, összességében a mezőgazdasági területek kedvező képet mutatnak, az őszi vetések jó állapotban vannak és kedvező körülmények között kezdhetik a tavaszi fejlődést.

Még nagyon a szezon elején járunk, így a terméshozam-előrejelzések, néhány kivételtől eltekintve, a történelmi trendeken alapulnak (9-11. ábra). Az aktuális világpolitikai helyzet is nagy kihívást jelent a gazdák számára a magas üzemanyag- és műtrágya-árak miatt, ezek a körülmények is jelentősen befolyásolhatják az idei terméseredményeket.

Amerikai Egyesült Államok
Március második hetében szokatlanul hideg levegő árasztotta el az államok nagy részét, különösen a Nagy Síkság területén és a Középnyugat északi részén volt nagyon hideg, de a hét végén egészen Közép-Texasig, illetve Florida északi részéig lehúzódott a fagy. Ráadásul a fagyos idő egy rekord meleg időszakot követett a déli területeken, így számos növényt, köztük a kalászosodó őszi búzát, a virágzó gyümölcsfákat és a frissen kelt nyári növényeket veszélyeztetett a kemény hideg. A hidegbetörést ugyanakkor többfelé csapadék is kísérte, ami az aszályos délkeleti területeken kimondottan jól jött a vegetáció számára, a Középnyugat északi, valamint a Nagy Síkság északi és déli államait azonban továbbra is szárazság sújtja. Az őszi búza vetésterületének 73%-án van aszály (12. ábra). A nyugati partvidék egész éves vízellátását biztosító hegyvidékeken a hóban tárolt vízmennyiség is tovább csökkent, március elején az átlagos vízmennyiségnek már kevesebb, mint 72%-át tartalmazta.

12. ábra: Az aszállyal sújtott vidékek és az őszi búza termőterületeinek összevetése az Egyesült Államokban 2022. március 15-én (forrás: usda.gov) (vörös csíkozás: aszályos terület, világos zöld terület: őszi búza termőterület, sötét zöld terület: az őszi búza fő termőterülete). (Ábra: MET)

Kelet-Ázsia

Tavaly ősszel Kína jelentős területein heves esőzések miatt késett az őszi búza vetése, ami miatt az idei terméskilátások kimondottan rosszul néztek ki. Ugyanakkor március első felében az ilyenkor szokásosnál 8 fokkal melegebb időjárás uralkodott a térségben, ami segítette az őszi búza és a repce, délen pedig a korai rizs gyors fejlődését.

India
Indiában az idén 27%-kal nőtt a repce vetésterülete (a vetési idő november elejétől egészen januárig tart), a március végétől induló aratással 10,8 millió tonna össztermést takaríthatnak be 1,27 t/ha körüli termésátlaggal.

Dél-Afrika
Könnyű záporokkal kísért nyári meleg táplálta a kései nyári növények növekedését. A kukorica övezet keleti tájain az ilyenkor szokásosnál kissé melegebb, nyugatabbra hűvösebb időjárás uralkodott.
Az ország kukorica termését az előrejelzések szerint 16,3 millió tonnára várják, ami kissé elmarad a tavalyi terméstől. A hozamot 5,43 tonnára becsülik hektáronként, ami viszont megegyezik a tavalyi értékkel. A La Nina okozta esőzések tavaly novembertől az idén januárig lehetővé tették, hogy a gazdák a szokásosnál kissé korábban vessenek, az állományok állapota pedig jellemzően jó vagy kiváló legyen. Ha a csapadékviszonyok márciusban is kedvezőek maradnak, akkor az övezet nyugati részén rekord hozamokra van kilátás.

Ausztrália
A szigetország keleti részén február utolsó hete óta kiterjedt esők, záporok áztatják a gyapot- és cirokföldeket, és jelentősen lassítják a korai nyári növények érését és betakarítását. A három héten át tartó esőzés során a partvidéken esett a legnagyobb mennyiség, ott nagy területen 100 mm-t meghaladó összegeket mértek, és jelentős áradások alakultak ki. A nyári növények fő termőterületein Queensland déli és Új Dél-Wales északi, belső területein jellemzően 5-25 mm csapadék hullott.
Ausztrália idei búza termését 36,3 millió tonnára becsülik, 2,79 tonnás hektáronkénti termésátlaggal, ami rekord értéknek számít. A vegetációs időszak nagy részén kedvező időjárás uralkodott a legtöbb termőterületen, és már a vetés időszakában is kellő mennyiségű nedvesség állt rendelkezésre a talajokban, ezzel indokolják az idei magas terméskilátásokat.

Argentína
Nagy területre kiterjedő, közepes vagy heves esők áztatták a fő mezőgazdasági termőterületeken a kései gabona- és gyapotföldeket. A csapadékos idő az északnyugati országrésztől északra és keletre, Uruguay és Paraguay irányába is kiterjedt. Az argentin állami statisztikák szerint március 10-ig a napraforgó termés 26%-át takarították be, ami elmarad a tavalyi értéktől.
A kukoricával vetett területek nagysága a vetés elhúzódásával 8%-kal bővült az előző évi termőterülethez képest. A termést 53 millió tonnára becsülik hektáronként 7,57 tonnás hozammal, ami kissé elmarad a tavalyi hozamtól. A márciusi csapadékos idő sokat segített, de ezek az esők nem töltötték fel annyira a talajokat, hogy az számottevő hozamnövekedést eredményezett volna. Különösen a később vetett kukorica esetén nem volt elegendő ez a nedvesség a korábbi forró, száraz időjárás ellensúlyozására.

Brazília
Az ország déli részén jótékony esők öntöztek március első felében, bár az ilyenkor szokásosnál magasabb hőmérsékletek mellett a növények párolgási vesztesége is magasabban alakult. Ezeken a termőterületeken az első vetésű kukoricának és a szójának jellemzően a kétharmadát takarították be március 10-ig. Az északabbi mezőgazdasági területeken szárazabb időjárás uralkodott.
Brazília idei kukorica termését 114 millió tonnára becsülik, ami jelentősen, 31%-kal több a tavalyi termésnél. A termőterület rekord kiterjedésű, a hektáronkénti hozamot pedig 5,48 tonnára várják, ami 25%-kal magasabb az előző évi rendkívül rossz hozamnál, de magasabb az előző 5 év átlaghozamánál is. A déli termőterületeken novembertől februárig jellemző száraz, meleg időjárás miatt a terméskilátások így is folyamatosan csökkentek az időszak során.

Az időjárás az egész világon döntően befolyásolja a mezőgazdasági termelést, különösen a növénytermesztést. A nagy termőterületeken bekövetkező időjárási szélsőségek, vagy azok hiánya pedig a világpiacra, így a magyarországi mezőgazdasági árakra van nagy hatással. Például egy nagy kiterjedésű, jelentős aszály, áradás vagy tavaszi fagy jelentős mértékben hat a termés várható mennyiségére és minőségére. Ezen hosszú távú hatások ismeretében előre föl lehet készülni a világpiac várható alakulására. Ebben a cikkünkben többek között az Európai Bizottság hivatalos értesítőjének (MARS), illetve az USA Mezőgazdasági Minisztériuma kiadványainak (USDA) segítségével foglaljuk össze azokat az aktuális agrometeorológiai információkat a világból, melyek a hazánkban is nagy mennyiségben termesztett kultúrákat érinti.

A legnagyobb termelő országok növénykultúránként, amelyekre érdemes figyelni:

* búza: EU, Kína, India, USA, Oroszország
* kukorica: USA, Kína, Brazília, EU, Argentína, Ukrajna, India, Mexikó, Kanada, Indonézia, Dél-Afrika
* repce: Kanada, Kína, India, EU
* napraforgó: Oroszország, EU, Ukrajna, Argentína
* szója: USA, Brazília, Argentína, Chile, India

Forrás: MET

Mezőgazdaság

Világpiaci kitekintés: gabonapiaci előrejelzés 2024 október

A FAO (Food and Agriculture Organization) októberi előrejelzése:

Published

on

A FAO (Food and Agriculture Organization) legutóbbi, októberi előrejelzése alapján a 2024. évi globális gabonatermelés 2853 millió tonnára emelkedett. A növekedés hátterében a rizs és a búza termésmennyiségének felülvizsgálata áll. Azonban a módosítások ellenére a 2024. évi globális gabonatermelés várhatóan még mindig elmarad a tavalyitól. (1. ábra)

1. ábra.: A globális gabonatermelése, felhasználása és készletek 2015 és 2024 között

A búzatermést 792,9 millió tonnára becsülik, ami 0,2 %-os növekedést jelent az előző hónaphoz képest. Az emelkedés az ausztráliai kilátások javulásával magyarázható, hiszem a kontinens nyugati részén a kedvező időjárási viszonyok javították a termésátlagot. A túlzott növekedést ellensúlyozza az Európai Unió termelési előrejelzése, ahol a túl sok csapadék miatt a vártnál alacsonyabbak a termésátlagok.

Fotó: Pixabay

A kukoricatermelés előrejelzése csökkent az Európai Unióban, azonban az Egyesült Államokban az egész vegetációban tapasztalható kedvező körülményeknek köszönhetően emelkedett a legutóbbi felmérések szerint. A rizs tekintetében számos termelő országban a visszatérő árvíz negatívan hatott a hozamokra, azonban a csökkenést mérsékeli az Indiában várt rekordmennyiségű termés.

A becsült gabonafelhasználás 12,4 millió tonnával emelkedett az előző évhez képest, míg a búza felhasználására vonatkozó előrejelzés 793,7 millió tonnára növekedett. A becslések alapján a búza élelmiszeripari felhasználása növekedett, míg a takarmányozási és egyéb célú felhasználása csökkent. A kukorica és a cirok várható felhasználása szeptemberhez képest növekedett, ami a rizs esetében is megfigyelhető. Ez elsősorban India javuló ellátási kilátásával magyarázható, de az etanolgyártásra kibocsátott állami rizskészletek is szerepet játszanak benne.

A gabonakészletre vonatkozó előrejelzés szeptemberhez képest 1,7 millió tonnával csökkent, de ez még így is 10,5 millió tonnával magasabb az év eleji értéknél. A becsült készletek a tavalyihoz képest szinte változatlanok (30,6 %), ami megfelelő ellátási kilátásokat jelez. A búzakészletek várhatóan 316,2 millió tonnára emelkednek, főként az ausztrál és ukrán készletbecslések miatt. Azonban a kukorica- és árpakészletek csökkenése várható, amit elsősorban az Európai Unió alacsonyabb termelésátlagai okoztak. A rizskészlet előrejelzése 1,82 millió tonnával növekedett szeptemberhez viszonyítva.

2. ábra: A globális búzatermelése, felhasználás és készletek 2015 és 2024 között

A gabonafélék világkereskedelme 2,5 millió tonnával emelkedett, de ennek ellenére 2,7 %-os csökkenést jelez az előző évhez képest. A búza világkereskedeleme az előrejelzés szerint 4,1 %-kal (8,6 millió tonnával) csökkent a tavalyi évhez képest és 1 millió tonnával marad el a szeptemberi becsléstől. Ez főként az Európai Unió, valamit Egyiptom alacsonyabb export becslésének köszönhető. Ezzel szemben a kukorica kereskedelmének emelkedését várják az Európai Unió importigényeinek fokozódása, valamint a növekedő brazil export miatt.

Az árpa és a cirok iránt is megnőtt a kereslet, főleg Kína exportigényei miatt, amit várhatóan Ausztrália és az Egyesült Államok termése fedezni fog. A rizs kereskedelme csökkent, azonban várhatóan a jövő évben emelkedni fog a közel-keleti és afrikai országok importnövekedése miatt.

Forrás: Fodor Attila -NAK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Meddig emelkedik még a banán ára?

A banán termesztését több tényező is veszélyezteti.

Published

on

Közkedvelt trópusi gyümölcsünk, vagyis a banán termesztését több tényező is veszélyezteti. A globális felmelegedéssel a klimatikus viszonyok jelentősen változnak: a legnagyobb kihívást az időjárási szélsőségek és a természeti katasztrófák okozzák. A termesztést egy gyorsan terjedő növénypatogén gomba, a Fusarium oxysporum f. sp. cubense is fenyegeti.

Emellett a kereskedelmi bizonytalanságok, az infláció és az árfolyam-ingadozások hatását sem lehet figyelmen kívül hagyni, melyek mind befolyásolják a banán árának alakulását. Az Európai-Unió csupán a banánfogyasztás kis részét (10-11 %) képes előállítani, így nagy mértékben ki van téve az import termékeknek. Az idei évben az importált banán nagykereskedelmi ára 0,89 és 1,1 euró/kg között mozgott, amit a 2023-as átlagár is megközelített (1.ábra).

1. ábra: Az importált banán nagykereskedelmi ára 2010 és 2024 42. hete között (Forrás: GOV.UK)

Hazánk elsősorban Közép-és Dél-Amerikából importál banánt, mely döntően Costa Ricáról vagy Ecuadorból származik. Utóbbi esetében idén februárban volt a legmagasabb az átlag nagykereskedelmi ár a budapesti nagybani piacon (2. ábra).

2. ábra: Az Ecuadorból importált banán átlagos nagykereskedelmi ára a budapesti nagybani piacon 2024 január és október között (Forrás: AKI PÁIR)

A Fusarium oxysporum f. sp. cubense R1-es törzse a 20. század első felében okozott már jelentős veszteségeket. Dél-Amerikában a legpusztítóbb kórokozóként tartják számon. Sajnos eredményesen nem tudták kezelni a betegséget. Az egyetlen megoldás az ültetvények felszámolása és az új, rezisztens fajták telepítése volt. Mára a rezisztens, Cavendish fajták a globális termelés több, mint felét teszik ki. A Cavendish fajták megoldást jelentettek a gomba R1 törzse ellen, azonban egy új törzs, a Tropical Race 4 (TR4) ellen már nem nyújtanak védelmet. A fertőzött növények szállítószövetei elhalnak, ami hervadást, levélszáradást, az álszár megrepedését, végső soron pedig a növény pusztulását okozza (3. ábra). Jelenleg a piaci igényeknek megfelelő rezisztens fajta nem áll rendelkezésre és kémiai védekezésre sincs lehetőségünk, ezért a fertőzés megelőzésére törekednek a termelők.

3. ábra: A banán fuzáriumos hervadásának tipikus tünetei Cavendish banánon (Forrás: Maymon et al., 2020)

A TR4 kórokozó globális elterjedésű, jelenleg 22 országban, főleg Dél- és Délkelet-Ázsiában azonosították, de a Közel-Keleten, Afrikában, Óceániában és Dél-Amerikában is jelen van. A helyzet sürgősségét felismerve megalakult a TR4 globális hálózat (TR4GN), ami megkönnyíti a kórokozó elleni védekezést és az általa okozott kár mérséklését. Ez a kezdeményezés kulcsfontosságú, hiszen a banánnak kiemelet szerepe van az élelmezésbiztonságban, emellett számos fejlődő országban létfontosságú bevételi forrást jelent.

Forrás: Fodor Attila -NAK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Műanyag helyett hagymahéj?

Az egyszer használatos műanyagok óriási problémát jelentenek világszerte

Published

on

Az egyszer használatos műanyagok óriási problémát jelentenek világszerte, ezért egyre többen keresik a megoldást a csomagolások fenntartható alternatíváinak megtalálására.

Egy skót startup, a HUID (hollandul bőr) azt tűzte ki célul, hogy hagymahéjból olyan környezetbarát csomagolóanyagokat készítsen, amelyek otthon is komposztálhatóak. Ez az újfajta csomagolás nemcsak a műanyag hulladék csökkentésében játszhat fontos szerepet, hanem a mezőgazdasági melléktermékek hasznosításában is.

A HUID munkáját a National Manufacturing Institute Scotland (NMIS) és a Strathclyde Egyetem kutatólaboratóriuma, az Advanced Materials Research Laboratory (AMRL) is támogatja, különböző tesztek elvégzésével vizsgálják a hagymahéjból készült csomagolóanyagok teljesítményét, felhasználhatóságát és környezeti hatásait. Az eddigi eredmények bíztatóak, a HUID már két prototípust is kifejlesztett – a Pyber névre keresztelt, kartonhoz hasonló anyagot, és a Cellofil nevű rugalmas fóliát, ami az LDPE és PE fóliák kiváltására lehet alkalmas.

Az előállítási folyamat során cellulózt vonnak ki a hagyma héjából, amit aztán biopolimerré alakítanak, létrehozva egy olyan anyagot, amelynek eltarthatósága hasonló a műanyagéhoz, mégis komposztálható.

A hagymahéj egyedi tulajdonságai között kiemelendő, hogy természetes antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segíthetnek a romlandó élelmiszerek eltarthatóságának meghosszabbításában. Egy másik jellegzetes tulajdonságát viszont nem „örökli” az alapanyagnak a csomagolás, mégpedig az illatát. A megalkotók elmondása alapján a minták illata nagyon enyhe, inkább édeskés.

A HUID hagymahéj alapú csomagolása jelentős lépés lehet a fenntarthatóbb gazdaság és a kevésbé műanyagigényes jövő felé és jó példa arra, hogy a kreatív innováció segítségével még a legegyszerűbb anyagokból is létre lehet hozni valami forradalmit.

Forrás: Köbli Brigitta – NAK

Tovább olvasom