Mezőgazdaság
A 2021/2022. téli időszak hóvízkészleteinek alakulása a Tisza vízgyűjtőjén
A Tisza vízgyűjtő területeit vizgálta az OVF
OVF: Tisza vízgyűjtőjén, a hóban tárolt vízkészletek alakulásának folyamatos követése az árvízvédelmi felkészülés része. A tavaszi időszakban az Országos Vízjelző Szolgálat folyamatosan figyelemmel kíséri a tél folyamán felhalmozódott hó mennyiségének változását, az olvadás intenzitását.
Hosszú évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a Dunához viszonyítva a Tiszának az alacsonyabb, lényegében 2000 méterig terjedő magasságú vízgyűjtőjén szorosabb a hóban tárolt vízkészlet mennyisége és a tavaszi vízjárás közötti kapcsolat, de nem kizárólagos. Magas és alacsony hóvízkészlet esetén is előállhat olyan időjárási helyzet, pl. hirtelen felmelegedéssel egy időben hulló nagy mennyiségű eső, amely hatására komolyabb árhullámot előidéző intenzív olvadás indulhat el. Az elmúlt téli/tavaszi időszak hóhelyzetének elemzéséhez tekintsük át a 2021/2022. év hóvízkészlet grafikonját a Tisza vízgyűjtő Szeged feletti területére vonatkozóan. A grafikon a felhalmozódott hóban tárolt vízkészlet alakulását mutatja magassági bontásban.
) Az ábrán látható, hogy már december elején megindult a hó felhalmozódása, és január elejéig lassan, de fokozatosan emelkedett a mennyisége. A december első három hetét átlag körüli, a hónap végi napokat pedig átlag feletti hóvízkészlet jellemezte. Január elején a vízgyűjtő száraz, és az évszakhoz képest meleg időjárása átmeneti olvadáshoz vezetett, viszont a folytatásban eltérő intenzitással, de ismét folyamatosan nőtt a felhalmozódott hó mennyisége. Elsősorban a Tisza felső szakaszán és a Bodrog vízgyűjtőjén hullott nagyobb mennyiségű szilárd halmazállapotú csapadék. Az idei téli időszak maximális hóvízkészlete február 9-én 4,63 km3 volt, ami 56%-kal magasabb a sokévi átlagos értéknél. Ettől az időponttól az átlagosnál melegebb idő hatására nagyjából egyenletes, lassú olvadás kezdődött. Az első tavaszi napon, március 1-én a hóvízkészlet értéke 3,55 km3-re, a hónap közepére 3,19 km3-re csökkent, majd a csillagászati tavasz kezdetével további, igen intenzív olvadás kezdődött. Április első napjaira az 1000 m feletti területeken még maradt kevés (0,35 km3) hó, de május közepére a vízrendszer magasabban fekvő területein is jellemzően már teljesen elolvadt. Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a Tisza szegedi vízgyűjtő területén felhalmozódott hóban tárolt vízkészlet mennyisége a mögöttünk álló téli hónapokban jórészt átlag felett alakult. A hóvízkészlet lassú, egyenletes csökkenése a viszonylag meleg tél végi időjárás következtében hamar, már februárban megkezdődött, és március közepétől a felhalmozódott hó nagyon gyorsan olvadt. A 2022. év első három hónapjának rendkívül csapadékszegény időjárása következtében az intenzíven olvadó hó sem tudott jelentősebb árhullámot okozni a folyón, csupán április első napjaiban, a Tiszabercel-Kisköre felső közötti folyószakaszon emelkedett néhány vízmérce szelvényben a vízszint az I. árvízvédelemi fokozat szintje fölé, de komolyabb beavatkozásra nem volt szükség.
Mezőgazdaság
AM: Versenyképes, válságálló, gazdaközpontú agrárpolitikára van szükség
Versenyképes, válságálló, fenntartható, gazdaközpontú és tudásalapú agrárpolitikára van szükség – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a Sikeres magyar elnökség 2024 – esély az Európai Uniónak című konferencia kerekasztal-beszélgetésén Budapesten.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban >>>
Részletekért kattintson!
Versenyképes, válságálló, fenntartható, gazdaközpontú és tudásalapú agrárpolitikára van szükség – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a Sikeres magyar elnökség 2024 – esély az Európai Uniónak című konferencia kerekasztal-beszélgetésén Budapesten.
A miniszter úgy fogalmazott: a siker kulcsa, hogy a fenti öt szempont egyszerre érvényesüljön. “Mi a való világban akarunk működni, a racionalitás talaján” – hangsúlyozta, hozzátéve: az európai agrárpolitika eddig zöldideológiákkal volt tele, “agyon volt nyomva”, és az európai vezetők semmilyen agrárszempontot nem érvényesítettek korábban. “Azt láttuk, hogy mindenki bele akar szólni az agrárpolitikába, mindenki az agrárpénzeket akarja, de az, hogy hogy lesz a mindennapi kenyér az asztalon, senkit nem érdekelt” – mondta, hozzátéve: a közbeszédben nem kiemelt beszédtéma az élelmiszerellátás, “mert természetes, hogy van.” A miniszter véleménye szerint a gazdák ítéletet mondtak arról, hogy járhatatlan út az, amerre tart Európa. A gazdatüntetések szerinte azt mutatták, hogy jövőképét vesztette az ágazat, ezért változásra van szükség.
Nagy István kijelentette: garantálni kell, hogy legyen egyensúly a teremtett világ minősége, a fenntarthatóság és a gazdák megélhetése között. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió fennállása óta a magyar elnökség idején sikerült először olyan állásfoglalást letenniük az asztalra, amit mind a 27 szakminiszter aláírt. A tanácsi következtetés visszaadja az agrárium versenyképességét, és olyan üzenet volt a brüsszeli bürokratáknak, ami jó alapot ad a 2027 utáni európai agrárpolitika tárgyalásához – fogalmazott, megjegyezve, több mint hatvan éve ilyen egyetértő nyilatkozat nem született. “Mi azt mondtuk, hogy Európa élelmiszerbiztonságát semmi ne veszélyeztesse” – szögezte le. Nagy István szerint a legsértőbb vád az európai gazdákkal szemben, hogy az éghajlatváltozásért a gazdák felelősek. “Mi nem az okozói vagyunk, hanem az elszenvedői. A támogatásokra azért van szükség, hogy minden eszközt be tudjunk vetni az éghajlatváltozás elleni küzdelemben” – jelentette ki. Nagy István hangsúlyozta: a magyar elnökség kiváló lehetőséget adott arra, hogy olyan témákat is felhozzanak, amire egyébként nem lett volna mód. Szerinte az idei év “új kezdet” lehet.
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a beszélgetésben azt hangoztatta: félrebeszélések, allűrök nélkül zajlott a magyar elnökség, amely során érdemi párbeszédet akartak arról, hogy a gazdákat vegyék emberszámba, és valós kérdésekre kerestek valós válaszokat. A magyar elnökség példát mutatott arra, hogy veszettnek látszó ügyeket ki lehet mozdítani a holtpontról, ilyen például schengeni bővítés vagy az agrárium terén elért áttörés – mutatott rá, hozzátéve: a magyar elnökség határozott irányt mutatott, lépéseket tett, narratívákat tett az asztalra.
Agrárminisztérium
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Kirgizisztán fontos agrárpartnere hazánknak
A minőségi magyar vetőmagnak és tenyészállatoknak fontos piaca lehet Kirgizisztán – közölte Nagy István agrárminiszter, aki Bakit Torobajevvel, a Kirgiz Köztársaság miniszterelnök-helyettesével, valamint vízügyért, mezőgazdaságért és feldolgozóiparért felelős miniszterével egyeztetett Budapesten.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban >>>
Részletekért kattintson!
A minőségi magyar vetőmagnak és tenyészállatoknak fontos piaca lehet Kirgizisztán – közölte Nagy István agrárminiszter, aki Bakit Torobajevvel, a Kirgiz Köztársaság miniszterelnök-helyettesével, valamint vízügyért, mezőgazdaságért és feldolgozóiparért felelős miniszterével egyeztetett Budapesten.
A megbeszélésen Nagy István arra hívta fel a figyelmet, hogy Kirgizisztánban a mezőgazdaság a népesség 65 százalékának ad munkát, ezért az agrárium nagyon fontos mind a két ország számára. A magyar tudásra, szakemberekre és technológiák alkalmazására nagy szüksége van a közép-ázsiai országnak. Hazánk a vetőmagok, a tenyészállatok és a tudásátadás tekintetében is fontos partnere Kirgizisztánnak. A Magyar- Kirgiz Fejlesztési Alap pedig fontos szerepet játszhat a fejlesztések megvalósításában – tette hozzá.
A miniszter kitért arra is, hogy a két országnak tovább kell erősítenie a kutatási és oktatási együttműködéseket. Ebben a folyamatban nagyon fontos a szakemberek és a diákok cseréje, akik a legmodernebb ismereteket és technológiai újításokat tudják megosztani egymással, amiből az agrárium is profitálhat. Kirgizisztánból egyre több hallgató veszi igénybe a Stipendium Hungaricum ösztöndíj, valamint a magyarországi mezőgazdasági duális képzések nyújtotta lehetőségeket.
Nagy István örvendetesnek nevezte, hogy a novemberi biskeki találkozó után itt Budapesten valósul meg a harmadik Magyar-Kirgiz Agrárfórum, amely tovább erősítheti a cégeink közötti kapcsolatot.
Agrárminisztérium
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
NÉBIH: Segítség a növényvédelmi nyilatkozat adatmező használatának értelmezésében
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban >>>
Részletekért kattintson!
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján a Nébih módosította az eGN rendszer beállítását a növényvédelmi kezelés végzéséhez kapcsolódó nyilatkozat esetében. Így, már azok számára sem jelent többlet adminisztrációt az eGN töltése, akik már e fejlesztés bevezetése előtt eleget tettek adatszolgáltatási kötelezettségük legalább egy részének, azaz töltöttek már fel növényvédelmi kezelést – közölte a Nébih.
A növényvédelmi nyilatkozat fejlesztés 2024. december 11. napján került élesítésre, melyről az alábbi cikkben tájékozódhattak az érintettek. A cikket idekattintva érheti el!
A cikkben foglaltak továbbra is érvényesek. Az elmúlt időszakban több észrevétel is érkezett azoktól a felhasználóktól, akik már eleget tettek az adatszolgáltatási kötelezettségüknek. Ezen gazdálkodók jelezték, hogy az újonnan bevezetett növényvédelmi munkavégzésre vonatkozó adatmező miatt, újra meg kell nyitniuk a naplóik azon termőterületeit, melyeket már korábban feltöltöttek.
Az eGN rendszerbe számos gazdálkodási napló beérkezett már a decemberi fejlesztés előtt is. Ezen naplók esetében jelentős adminisztrációs terhet jelentene a gazdálkodóknak, ha újra be kellene lépniük az eGN rendszerbe, hogy jelöljék, az egyes területeiken nem történt növényvédelmi kezelés.
A Nébih felhívja a figyelmet, hogy az érintett ügyfelek esetében utólagos nemleges nyilatkozatra nincs szükség!
A Nébih a Magyar Államkincstárnak (MÁK) történő átadás előtt elemezni fogja a beérkezett adatokat, és ahol a gazdálkodó már a fejlesztés előtt elvégezte az adatszolgáltatást és permetezési adatot nem töltött fel a rendszerbe, ott a MÁK részére jelezni fogja, hogy a növényvédelmi nyilatkozat nemlegesnek tekintendő.
Azok számára, akik a fejlesztés megjelenése után kezdték el a napló feltöltését, a rendszer alapesetben minden hasznosításnál (kultúra) nemleges nyilatkozatot tartalmaz, amelyet a növényvédelmi kezelések rögzítése előtt módosítani szükséges. Így tehát esetükben a rendszer tartalmazni fog egy nemleges nyilatkozatot, vagy a beküldött kezelésekkel feltöltött permetezési naplót – tájékoztatott a Nébih.