Keressen minket

Mezőgazdaság

Már közel egy éve csökkennek a nemzetközi élelmiszerárak

Közzétéve:

Róma, 2023. március 3. – Már 11. hónapja van lejtmenetben a globális élelmiszerárak mutatója a februári – marginális – csökkenése után – jelentették az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) szakértői.

A 2023-as előrejelzések jó szezont ígérnek a gabonák esetében. ©FAO/Michael Tewelde

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete az ENSZ szakosított szervezete, amelynek fő feladata az élelmezésbiztonság megvalósítása. (Ábra: FAO)

FAO élelmiszerár-index februárban 0,6%-kal zárt alacsonyabban idén januárhoz és 18,7%-kal a tavaly márciusi csúcshoz képest. A változás a mutatóban, amely a nemzetközi kereskedelem legjelentősebb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi le, a cukor meredek drágulása ellenére főként a növényi olajok és tejtermékek árcsökkenését tükrözte.

A gabonafélék árindexe szinte változatlan maradt január óta. A búza nemzetközi ára csekély mértékben ugyan, de emelkedett, miután az Amerikai Egyesült Államokat sújtó szárazság körüli aggodalmak és az ausztrál búza iránti erős keresletet ellensúlyozta az exportőrök közötti verseny. A nemzetközi piacon 1%-ot drágult a rizs az ázsiai piacon tapasztalt lanyhulás és ezen országok valutáinak leértékelődése miatt.

A FAO növényi olajok árindexe 3,2%-kal zuhant, köszönhetően a pálma-, szója-, napraforgó- és a repceolaj árcsökkenésének.

A tejtermékek átlagosan 2,7%-kal lettek olcsóbbak februárban, miután bezuhant a vaj és a sovány tejpor nemzetközi jegyzése.

A húsfélékre vonatkozó FAO mutató nem mozdult január óta. A baromfi ára a bőséges készletek miatt csökkent, amit a madárinfluenza megjelenése sem tudott megrengetni egyes főbb baromfitenyésztő országokban, míg a sertéshús drágult a szűkülő európai exportpiacokat kísérő aggodalmak miatt.

Ezzel szemben a cukor ára 6,9%-ot ugrott februárban, amivel elérte az elmúlt hat év legnagyobb szintjét. Az okok között találjuk a rosszabbodó indiai termelési kilátásokat, továbbá a nyersolaj és a brazil bioetanol árának csökkenését.

Első előrejelzés a 2023-as búzatermésről

A legfrissebb FAO Gabonakészletek és -igények gyorsjelentésben olvashatók a 2023-as globális búzatermelésre vonatkozó első adatok. Szakértők szerint mintegy 784 millió tonna termés várható, ami bár elmarad a tavalyitól, de így is kiemelkedő.

Erős szezont várnak Észak-Amerikában a búzatermelő területek növekedésével, köszönhetően a magas gabonaáraknak. A déli félteke országaiban a szemesterményeknek állhat a zászló 2023-ban, Brazíliában a kukoricatermés akár rekordot is dönthet.

A FAO felfelé korrigálta a 2022-es év gabonakibocsátására vonatkozó előrejelzését 2 774 millió tonnára, ami azonban 1,3%-kal elmarad a 2021-es eredménytől. A nemzetközi gabonakereskedelem eközben 1,8%-kal zsugorodhat.

Kilátások az élelmezés terén

Aszály, konfliktusok és magas árak, együtt a makroökonómiai problémákkal nehezítik az élelmezésbiztonságot számos országban. Világszerte 45 ország szorul külső segítségre az élelmezés terén – jelentette a FAO. Hat ország már jelenleg is vagy hamarosan szembesülni kényszerül az éhezés legsúlyosabb formájával: Burkina Faso, Haiti, Mali, Nigéria, Szomália és Dél-Szudán. Több millióan szenvednek az élelmiszerhiánytól.

Hiába az elmúlt hónapok enyhülése a FAO élelmiszerár indexében, számos országban továbbra is sokba kerülnek az élelmiszerek. Például a szemestermények ára Ghánában 150%-kal volt magasabban idén januárban, mint tavaly ilyenkor; Malawiban és Zambiában sosem látott csúcson voltak a gabonaárak.

növénytermesztés és az élelmezési helyzet összefüggéseit boncolgató globális elemzés szerint aggasztó a helyzet Kelet-Afrikában, ahol az elmúlt 40 év legpusztítóbb aszálya tombol.

Forrás: FAO

Kiemelt cikk

Határnyitás Körösnagyharsánynál is – Románia csatlakozott a schengeni övezethez

Published

on

 

Történelmi jelentőségű, hogy 2025. január 1-től Románia és Bulgária csatlakozott az Európai Unió schengeni övezetéhez. 2024. őszén, az Európai Unió soros elnöki tisztét Magyarország töltötte be és hazánk elnöksége alatt sorra kerültek aláírásra a különféle megállapodások, belügyminiszteri csúcstalálkozók, amelyekről folyamatosan beszámolt az Agro Jager News. Akik pedig 2024. december 31-én, szilveszter éjszakáján éppen úton voltak vagy csatlakozni akartak az ünneplőkhöz, azok a határmentén végig óriási ünnepségekkel találkozhattak. Az Agro Jager News Körösnagyharsány és Körösszeg határátkelőn várta be az éjfélt.

Legelőször a román határrendészek érkeztek meg. Fotó: Agro Jager

Óriási ünnepséggel várták a Körösnagyharsány-Körösszeg határátkelőnél az éjfélt. Már a határnyitás előtt megjelentek a román határrendészek, hogy biztosítsák az ünnepséget, hiszen a trianoni szerződés óta jóformán zárva volt ez a határátkelő, amely valaha fontos vasúti útvonalat is bírt, amely Vésztő felől egészen Nagyváradig tartott.

Hatalmas tömeg gyűlt össze Körösnagyharsány és Körösszeg között. Fotó: Agro Jager

A látogatók, az ünneplők elmondták, hogy számunkra személy szerint is nagy dolog, hatalmas esemény, hiszen nem kell Nagyszalontáig vagy éppen Ártándig utazni, hogy beléphessenek Magyarország területére, továbbá ezzel a döntéssel megszűnnek a várakozások, amelyek nagyon megnehezítették nemcsak a személyforgalmat, hanem a kereskedelmet is.

Románia csatlakozásával most a személyazonossági okmányok bemutatása megszűnt mindazok számára, akik a belső határállomásokon kelnek át

A legfontosabb tudnivalók utazáskor:

– Fontos, hogy mind a román, mind pedig a magyar járőrök 20 km széles határmenti sávban bárkit, bármikor igazoltathatnak.

– A schengeni tagországok állampolgárai a saját országukban érvényben lévő személyi okmányaikkal igazolhatják magukat, amelyeket minden más schengeni tagország hatóságai kötelesek elfogadni, így útlevelet továbbra sem kell vinnünk, ha Romániába vagy onnan Magyarország felé utazunk, viszont okmányainkat tartsuk magunknál!

Magyar oldalon keveset lehetett hallani, hogy mekkora ünnepséggel készültek a román oldalon. Fotó: Agro Jager

Ki kell emelni azt is, hogy a tagországok rendőri, adminisztratív és bírói szervei kormányközi együttműködés keretében továbbra is együtt dolgoznak, különös tekintettel a felderítésben és a megelőzésben. Románia és Magyarország kölcsönösen, egymás rendelkezésére bocsátja információit, valamint az EUROPOL keretein belül a kábítószer, a tiltott kereskedelem és a szervezett bűnözés elleni akcióikat szerveznek. Fontos, hogy a csatlakozást követően mind a magyar, mind pedig a román rendőri szervek átléphetik a szomszédos tagország határait, azonban minden egyes határátlépés során tájékoztatni kell a szomszéd tagországot, akik kötelesek segítséget nyújtani.

Körösnagyharsánynál 2024. december 31-én éjfélkor végül megnyitották a határt, amely kicsivel több, mint 100 év után újra szabadon átjárható. Ezzel a történelmi döntéssel újra bekapcsolták a valaha Nagyváradhoz tartozó magyar településeket, mind a gazdasági, mind pedig a kulturális vérkeringésbe.  Ma már Zsadányhoz, Biharugrához, Körösnagyharsányhoz, Körösszakálhoz, Magyarhomoroghoz és Komádihoz is a legközelebbi igazi nagyváros újra Ady Endre Körösparti Párizsa, Nagyvárad lett.

Ezzel a döntéssel Románia teljes értékű tagállama lett az EU-nak és mi is szabadon utazhatunk a Partiumba, Erdélybe és Székelyföldre is. Fotó: Agro Jager

2025. január 1-től Románia teljes értékű tagállamává vált az Európai Uniónak.

A határátkelők listája itt érhető el!

Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
lapigazgató

Agro Jager News

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Tűzijáték a méhekre is káros!

Boros Tibor méhész cikket írt a szilveszteri tűzijáték méhekre gyakorolt hatásáról.

Published

on

Boros Tibor méhész cikket írt a szilveszteri tűzijáték méhekre gyakorolt hatásáról.

Többen írtatok azzal kapcsolatban, hogy a petárdázás és a tűzijátékozás ártalmas-e a méhekre? Nos, sajnos azt kell mondanom, hogy ahogyan minden állatot megzavar, úgy a méheket is. Sokan azt gondolják, hogy a méhek télen alszanak. Hát nem… A méhek egész évben gyűjtögetnek, készülnek a téli pihenőre. Ahogy beköszönt az ősz vége, nyugovóra térnek. Ez nem azt jelenti, hogy elalszanak, mint a maci, hanem azt, hogy a kaptárakban egy nagy fürtöt alkotnak. A fürt közepén tartózkodik a királynő, akit körülvesz a családja. A fürt közepét képesek a testükkel 25-30 fokra felfűteni, így védekezve a megfagyás ellen.

Fotó: Boros Tibor – Agro Jager News

A kaptárban előfordul, hogy a hőmérséklet fagypont alá esik, ezért nagyon kell vigyázniuk egymásra. Nem tehetik meg, hogy aki belül van a melegben, nem törődik azzal, aki kívül tartózkodik. Ha a külső méhek átfáznak, helyet cserélnek a belsőkkel: a belsők kimennek a hidegbe, a külsők pedig bemennek a melegbe. Ezt a cserét addig folytatják, amíg a kaptáron kívüli hőmérséklet el nem éri a +15 °C-ot. Közben nagyon vigyázniuk kell arra, hogy megtartsák a fürt melegét, mert ha a fürt kihűl, az a méhcsalád számára a biztos halált jelenti.

Fotó: Boros Tibor – Agro Jager News

Szilveszter estéjén nemcsak a 100 kg-os Beethovent (a kutyámat), kell kordában tartanom, nemcsak a malacokat, akik ki akarnak törni, és nemcsak a libákat, kacsákat, tyúkokat, akik a kerítésnek mennek, hanem aggódnom kell a méhcsaládjaim miatt is.

Miért? A szomszéd kivonul a családjával, hatalmas ordítozással elkezdik dobálni a tűzijátékokat és petárdákat. Ők örülnek annak, hogy szilveszter van, és azt gondolják, kötelezően örülni kell, közben nem törődnek azzal, hogy mekkora károkat okoznak másoknak az értelmetlen őrjöngésükkel.

Fotó: Boros Tibor – Agro Jager News

A hatalmas hangokra felbomlik a nyugodtan telelő fürt élete. A méhek megijednek, és szétszélednek. A természetes ösztön működésbe lép: azt hiszik, veszélyben van a család biztonsága, és meg kell védeniük valamitől. Ezzel együtt megbomlik a fürt, az addig megtartott meleg elillan. Szép lassan minden méh átfázik, és nincs, akivel helyet cseréljenek, hogy felmelegedjenek. A 35-40 ezer méh megdermed és elpusztul.

Ezzel nemcsak egy méhcsalád vész oda, hanem a méhész munkája is, hiszen az ő bevétele a szakmájából, a méhészetből ered. Az anyagi kár egy méhcsalád esetében 35-50 ezer forint között mozoghat, de a méhek elvesztése felbecsülhetetlen kárt jelent. Mindez azért, mert 20-30 percig alkoholmámor közepette örülni kellett annak, hogy szilveszter van.

Természetesen ilyenkor a méhész anyagi veszteségét senki sem téríti meg: sem a petárdázó, sem a biztosító, sem más.

Röviden: hogyan hat a méhek életére a nagyzolási mánia? Vannak családok, akik buliznak szilveszter éjszaka, és vannak családok, akik azért rettegnek, hogy lesz-e bevételük a következő évben. De ugyanez történik a madarakkal: tömegével pusztulnak el, mert félelmükben a sötétben mindenbe beleütköznek. Ugyanez történik a kutyákkal, akik világgá mennek, és autók ütnek el őket. Ugyanez van a denevérekkel és más állatokkal is: félelem és rettegés közepette halnak meg.

Fotó: Boros Tibor – Agro Jager News

De a lényeg megint a megszokott: senki és semmi nem számít, csak az, hogy egyes emberek jól szórakozzanak.

Kérlek, segíts egy megosztással, hátha megértik az emberek, miért káros a petárdázás és tűzijáték-durrogtatás!

 

Írta és fényképezte: Boros Tibor méhrajbefogó

 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Változások a magyar-román határszakaszon

A magyar rendőrség három nyelvű közleményt adott ki a román határnyitásról

Published

on

Románia 2025. január 1-jét követően a schengeni térség teljes jogú tagja. Ezzel megváltoznak a közös határszakasz átlépésére vonatkozó szabályok.
România va deveni membru cu drepturi depline al spațiului Schengen de la 1. ianuarie 2025. Acest lucru va schimba regulile de trecere ale frontierei comune.
Romania will become a full member of the Schengen area from 1 January 2025. This will change the rules for crossing the common border.

Fotó: Rendőrség

Több uniós tagállam meglévő gyakorlatához hasonlóan – a Schengeni határ-ellenőrzési kódex szabályai szerint –, a schengeni térség közrendjét és belső biztonságát fenyegető veszélyek megelőzése érdekében Magyarország a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását tervezi belépő irányban. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2025. január 1-jétől az államhatáron történő átkelés a korábbiakhoz képest könnyebben és gyorsabban fog lezajlani, de egyes esetekben a belépési jogosultság ellenőrzésére sor kerülhet. A schengeni szabályokra tekintettel kizárólag az alábbi határátkelőhelyeken, illetve határátlépési pontokon lehet – a közúton engedélyezett járműkategóriákkal – belépni az országba:

Autópálya-határátkelőhely:

  • Nagykereki
  • Csanádpalota
  • Közúti határátkelőhelyek:
  • Csengersima
  • Vállaj
  • Nyírábrány
  • Létavértes
  • Ártánd
  • Méhkerék
  • Gyula
  • Battonya
  • Nagylak
  • Kiszombor

Vasúti határátkelőhelyek:

  • Tiborszállás (Ágerdőmajor)
  • Nyírábrány
  • Biharkeresztes
  • Kötegyán
  • Lőkösháza

Útkapcsolatok (határátlépési pontok):

  • Garbolc–Bercu /Szárazberek/
  • Zajta–Peles /Nagypeleske/
  • Ömböly–Karulypuszta/
  • Bagamér–Voivozi /Érkenéz/
  • Pocsaj–Rosiori /Biharfélegyháza/
  • Körösnagyharsány–Cheresig /Körösszeg/
  • Gyula/Dénesmajor–Iermata Negră
  • Elek–Grăniceri /Ottlaka/
  • Dombegyház–Variasu Mic /Kisvarjas/
  • Csanádpalota–Nădlac /Felsőnagylak/

A felsorolt helyszíneken az államhatár 0–24 órában, a hét bármely napján átléphető. Fontos azonban tudni, hogy az utazóknak továbbra is maguknál kell tartaniuk okmányaikat, a tagállamok területén való jogszerű tartózkodás megállapítására a rendőrök szúrópróbaszerű ellenőrzést végezhetnek.

Kérjük az utazókat, hogy a balesetek elkerülése érdekében fokozott figyelemmel közelítsék meg az átkelőket, ahol találkozhatnak mind a magyar, mind a román hatóság munkatársaival.

 

În conformitate cu practica existentă a mai multor state membre ale UE, Ungaria intenționează să reintroducă temporar controlul la frontieră pe sensul de intrare, în conformitate cu normele Codului Frontierelor Schengen, pentru a preveni amenințările la adresa ordinii publice și a securității interne în spațiul Schengen. În practică, aceasta înseamnă că, de la 1 ianuarie 2025, trecerea frontierei de stat va fi mai ușoară și mai rapidă decât înainte dar, în unele cazuri, vor fi controlate îndeplinirea condițiilor de intrare. Având în vedere normele Schengen, numai prin următoarele puncte de trecere a frontierei și puncte de trecere ocazionale, dupa specificul categoriilor de vehicule autorizate, vor putea intra în țară:

Puncte de trecere a frontierei de pe autostradă:

  • Nagykereki
  • Csanádpalota

Puncte de trecere a frontierei rutiere:

  • Csengersima
  • Vállaj
  • Nyírábrány
  • Létavértes
  • Ártánd
  • Méhkerék
  • Gyula
  • Battonya
  • Nagylak
  • Kiszombor

Puncte de trecere a frontierei feroviare:

  • Tiborszállás (Ágerdőmajor)
  • Nyírábrány
  • Biharkeresztes
  • Kötegyán
  • Lőkösháza

Conexiuni rutiere (puncte de trecere a frontierei):

  • Garbolc–Bercu /Szárazberek/
  • Zajta–Peles /Nagypeleske/
  • Ömböly–Karulypuszta/
  • Bagamér–Voivozi /Érkenéz/
  • Pocsaj–Rosiori /Biharfélegyháza/
  • Körösnagyharsány–Cheresig /Körösszeg/
  • Gyula/Dénesmajor–Iermata Negră
  • Elek–Grăniceri /Ottlaka/
  • Dombegyház–Variasu Mic /Kisvarjas/
  • Csanádpalota–Nădlac /Felsőnagylak/

În locațiile enumerate, frontiera poate fi traversată între orele 0-24, șapte zile pe săptămână. Cu toate acestea, este important de reținut că participanții la trafic trebuie să aibă documentele asupra lor și că polițiștii pot efectua controale aleatorii pentru a verifica dacă aceștia se află legal pe teritoriul statelor membre.

Pentru evitarea accidentelor, călătorii sunt rugați să se apropie cu atenție sporită de punctele de trecere, unde pot întâlni atât autorități maghiare, cât și cele române.

In line with the existing practice of several EU Member States, Hungary plans to temporarily reintroduce border control on the entry side, in accordance with the rules of the Schengen Borders Code, in order to prevent threats to public order and internal security in the Schengen area. In practice, this means that, from 1 January 2025, crossing the state border will be easier and faster than before, but in some cases, entry rights may be checked. With regard to the Schengen rules, you can only enter the country at the following border crossing points and border crossings by vehicle categories authorised on public roads:

Motorway border crossing points:

  • Nagykereki
  • Csanádpalota

Road border crossing points:

  • Csengersima
  • Vállaj
  • Nyírábrány
  • Létavértes
  • Ártánd
  • Méhkerék
  • Gyula
  • Battonya
  • Nagylak
  • Kiszombor

Rail border crossing points:

  1. Tiborszállás (Ágerdőmajor)
  2. Nyírábrány
  3. Biharkeresztes
  4. Kötegyán
  5. Lőkösháza

Road connections (border crossings):

  • Garbolc–Bercu /Szárazberek/
  • Zajta–Peles /Nagypeleske/
  • Ömböly–Karulypuszta/
  • Bagamér–Voivozi /Érkenéz/
  • Pocsaj–Rosiori /Biharfélegyháza/
  • Körösnagyharsány–Cheresig /Körösszeg/
  • Gyula/Dénesmajor–Iermata Negră
  • Elek–Grăniceri /Ottlaka/
  • Dombegyház–Variasu Mic /Kisvarjas/
  • Csanádpalota–Nădlac /Felsőnagylak/

At the listed locations, the border can be crossed 24 hours a day, seven days a week. It is important to note, however, that travellers must still carry their documents with them and that police officers may carry out random checks to verify that they are legally present on the territory of the Member States.

To avoid accidents, travellers are asked to approach the border crossing points with increased attention, where they may encounter both Hungarian and Romanian authorities.

Forrás: Rendőrség

 

Tovább olvasom