Keressen minket

Mezőgazdaság

27 élelmiszer-csalót tartóztattak le Litvániában és Olaszországban

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Egy több EU-tagállamában lefolytatott kétrészes nyomozás felfedte azt bűnözői hálózatot, amely lejárt szavatosságú élelmiszereket jutatott vissza az ellátási láncba. A rendészeti tisztviselők összesen 27 bűnözőt tartóztattak le, akik felelősek ezért a viszonylag új, az európai fogyasztók egészségét és biztonságát veszélyeztető bűnügyi gyakorlatért.

Fotó: Europol

A gyanúsítottak a COVID-19 világjárvány által kezdetben előidézett ellátási lánc sérülékenységeit kihasználva hatalmas mennyiségű lejárt élelmiszert és italt kezdtek beszerezni. Ezután vegyi úton törölték az egyes tételekre nyomtatott lejárati dátumot, és újat nyomtattak. Más esetekben egy teljesen új címkét hamisítottak és alkalmaztak, és azt a benyomást keltették, hogy a csomagolt élelmiszer vagy ital még friss és fogyasztásra biztonságos.

Fotó: Europol

Ezt a sajátos működési módot az OPSON, az Europol által koordinált élelmiszeripar nagyszabású vizsgálata keretében fedezték fel és folytatták le. A tagállamok által folytatott és az Europol által koordinált nyomozások két célzott művelethez vezettek.

Két hatalmas találat az élelmiszer-csalókkal szemben

2023. május 23-án a litván rendőrség (Lietuvos policija) és más tagállamok bűnüldöző szervei az Europol és az Eurojust koordinálásával felszámoltak egy szervezett bűnözői csoportot, amely több millió lejárt szavatosságú, módosított címkével ellátott élelmiszert hozott újra a piacra. A bűnözők, akik ellen szintén nagyszabású áfacsalás miatt indult nyomozás, vélhetően legalább 1 millió eurós haszonra tettek szert élelmiszercímkézési csalásukkal. A tisztek 70 házkutatást és ellenőrzést végeztek többek között a raktárakban – a termékek lejárati idejét módosító berendezéseket foglaltak le. Az ingatlanokban háztartási oldószereket, nyomtatókat és címkéket tartalmazott. Összesen több mint egymillió élelmiszer- és italcsomagot találtak, és nem engedték be a piacra.

Egy 2023. július 11-i akciónapon három személyt letartóztattak. Az Europol koordinálta az olasz Carabinieri (Nuclei Antisofisticazione e Sanità dell’Arma dei Carabinieri) által Olaszországban lebonyolított akciónapot az olasz pénzügyrendőrség (Guardia di Finanza) támogatásával. A bűnüldöző szervek 14 házkutatást tartottak, és több mint 500 000 élelmiszert és italt, valamint a bűnözők által használt felszerelést foglaltak le. A lefoglalt élelmiszerek nagy része nemcsak lejárt, hanem már megromlott is, ami rávilágít arra, hogy milyen károkat okozhattak a fogyasztóknak. A bűnözői hálózat csekély vagy költségmentesen gyűjtötte össze a lejárt élelmiszereket és italokat, és a lejárati dátumokat újakra cserélte, hogy lehetővé tegye azok továbbértékesítését.

Azáltal, hogy ezeket a termékeket újra bevezették az ellátási láncba, hatalmas nyereséget értek el. A jelenség méretét tekintve új, és több uniós tagállamban is elterjedt. A köztes beszállítókat vagy más, az élelmiszer-ártalmatlanításban dolgozó szervezeteket segítőként alkalmazták ebben a konkrét bűncselekményben.

Az Europol szerepe

Az Europol a jelenséget a COVID-19 világjárvány egyik fő beérkező fenyegetéseként azonosította, és operatív tervek terjesztésével riasztotta az EU tagállamait. A litván és az olasz nyomozást összekötő fontos láncszemet találtak az Europol szakemberei, bizonyítva ezzel a tendencia nagy léptékét. Az akciónapokon Europol-tiszteket küldtek ki, hogy helyszíni segítséget nyújtsanak a mobil irodákban, és igazságügyi szakértői elemzéseket végezzenek.

Forrás: Europol

Mezőgazdaság

Újabb segítség a gazdáknak – Magasabb jövedéki adó visszatérítés jár a gázolaj után

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen megemelték a gázolaj után visszaigényelhető adó mértékét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A kormány újabb intézkedéssel segíti a gazdákat. Megjelent az a kormányrendelet, amely rögzíti, hogy 2024. május 1-től a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után visszaigényelhető adó mértéke 90 százalékra emelkedik. A magyar kormány ígéretének megfelelően a gabonaágazat helyzetének javítását célzó ötpontos intézkedéscsomagjának egyik elemeként döntött a jövedéki adó visszatérítés növeléséről – jelentette be Nagy István agrárminiszter. 

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Nagy István ismertette, hogy az európai agráriumban kialakult piaci zavarok miatt, melyet elsősorban az Ukrajnából korlátozások nélkül beáramló termények dömpingje okoz, a magyar kormányzat újabb segítségnyújtásként a gázolaj után fizetett adó visszaigénylés mértékének módosításáról döntött. A korábbi szabályozás szerint a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után megfizetett adónak a világpiaci ártól függően eddig 86, illetve 87 százaléka volt visszaigényelhető, míg az ezt megelőző években ez mindössze 82, illetve 83,5 százalékban került meghatározásra. Ezt emeli most a kormány 90, illetve 90,5 százalékra, ami hektáronként átlagosan mintegy 400 forintos többletet jelent a gazdálkodónak. Ez az intézkedés nagyságrendileg összesen 1-2 milliárd forintnyi éves többlettámogatást eredményez az agrárágazat számára – sorolta.

Míg számos uniós tagállamban a gazdálkodók a gázolaj adó visszatérítésének megvonása miatt adnak hangot elégedetlenségüknek, addig Magyarországon emelkedik a visszatérítés mértéke – hangsúlyozta.

A tárcavezető közölte, a tavalyi évben ezen a jogcímen összesen 22,8 milliárd forinthoz jutottak a gazdálkodók a hazai költségvetésből. Kiemelte azt is, hogy a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adó visszaigénylésnél az elszámolható gázolaj mennyisége továbbra is évente maximum 97 liter lehet hektáronként.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Aszályindex információk: 2024. május 9.

Print Friendly, PDF & Email

Az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén aszály pusztít

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A mögöttünk álló egy hétben elég változékony időben volt részünk, hétfő kivételével minden nap hullott csapadék valahol az országban. A délnyugati országrészben és a Szamosközben 20-50 mm-t mérhettünk, ugyanakkor a Dunántúl északkeleti tájain és az Alföld középső és keleti részén sokfelé a 3 mm-t sem érte el a csapadék mennyisége.

Ábra: MET

A felszín közeli talajréteg az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén valamint a Dunántúl északi, északkeleti területein kritikusan száraz állapotban van, míg délen, délnyugaton és északon, északkeleten kellő mennyiségű nedvességet tartalmaz. A középső talajréteg nedvességtartalma a legtöbb helyen még kielégítő, bár előbbi területeken sokat száradt az elmúlt egy hét során, míg a fél méternél mélyebb rétegben bőven van nedvességtartalék egy esetleges nyári aszály idejére.
A még sekélyen gyökerező nyári növények az Alföldön és a Kisalföldön többfelé aszályos körülmények között, az optimálisnál gyengébben fejlődnek.
Az előttünk álló egy hétben nagyrészt száraz időre van kilátás jellemzően sok napsütéssel. A talajok nedvességtartalma országszerte csökken, a nyári növényekre vonatkozó aszály területi kiterjedése az Alföldön és a Dunántúl északkeleti felén nőni fog.
Forrás: MET
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A baromfihúsimport 21 százalékkal csökkent

Print Friendly, PDF & Email

Adatokat közölt az AKI

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja 17 százalékkal 171 ezer tonnára emelkedett 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az unió legnagyobb célországa az Egyesült Királyság volt. A közösség baromfihúsimportja 27 százalékkal 85 ezer tonnára emelkedett ezzel egy időben. Az import több mint fele Brazíliából és Ukrajnából származott.

Fotó: AKI

A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 10 százalékkal 35 ezer tonnára nőtt 2024 első két hónapjában 2023 azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a csirkehús kivitele 7 százalékkal 24 ezer tonnára, a pulykahúsé 25 százalékkal 4 ezer tonnára emelkedett. A baromfihús legnagyobb célpiacai Románia és Bulgária voltak. Magyarország baromfihúsimportja 21 százalékkal 12,5 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. Ezen belül a csirkehús beszállítása 29 százalékkal 9 ezer tonnára esett vissza, míg a pulykahúsé 36 százalékkal 831 tonnára bővült. A legtöbb baromfihús Lengyelországból és Romániából érkezett.

A vágócsirke havi termelői ára

Ábra: AKI

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 19,9 százalékkal 412,6 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 14,9 százalékkal 596,9 forint/kilogrammra csökkent 2024 első tizenhét hetében az előző év azonos időszakához képest.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 9. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom