Keressen minket

Mezőgazdaság

A jelenlegi globális burgonyapiaci helyzet

A NAK szakemberei összefoglaló cikket írtak a globális burgonyapiac alakulásáról

Közzétéve:

A globális burgonyapiac a jelentések szerint igen ingadozó évnek néz elébe, sok országban jellemzően magas árakkal. Hollandia a terméshozamokat befolyásoló időjárási körülményekkel küzd, míg a virágzó chipsipar a szerződéses árakat hajtja. Belgium a kedvezőtlen körülmények miatt bizonytalan terméssel küzd, ami aggodalmat kelt a hozamokkal kapcsolatban. A német piacon érződik a lakosság nyári vakációja, főleg a helyi piacokon lelassult az eladás. Franciaországban a 2022-es hiány miatt a kereslet meghaladja a kínálatot, ezért importra szorulnak. Az Egyesült Királyság az inflációval és a Brexit utóhatásaival küzd, ami a kedvező növekedési feltételek ellenére is hatással van a nyereségre. Olaszországban a minőség kompenzálja az alacsonyabb hozamokat, míg Spanyolország a kínálat által korlátozott piacon navigál. Eközben Kína az árképzési tendenciák változását várja, mivel Észak-Amerika a kínálati változásokkal szembesül, amelyek potenciális árjavulást eredményezhetnek.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Hollandia: Kisebb mozgás a burgonyapiacon

Az időjárási körülmények ismét szerepet játszanak az idei burgonyatermésben. A hosszú száraz időszakot követően az elmúlt hetek esőzései- egyébként optimális termesztési körülmények között – még mindig hozhatnak némi mennyiséget. Ennek ellenére az első termések nem reménykeltőek: jelen állás szerint a terméshozamok elmaradnak a 2018-as terméstől, amely annak idején a sokéves átlagnál is alacsonyabb volt. Amúgy is nyomás tapasztalható a nitrogénprobléma körüli intézkedések miatt, például a pufferzónák kialakítása kapcsán. Ami viszont pozitívum, az a növekvő chipsipar, amelynek szüksége van nyersanyagra, ez pedig a szerződéses árak emelkedését okozta.

Belgium: Bizonytalan a belga burgonya betakarítása

Nagy a bizonytalanság a közelgő belga burgonyaszezon körül. A tavaszi problémák és a nehéz időjárási körülmények meglátszanak terméshozamokon. Már most szinte biztosan kijelenthető, hogy nem lesz csúcstermés.

 Németország: Korlátozott kereslet a nyári szabadságok miatt

Egy észak-németországi nagykereskedő szerint a burgonya rendkívül magas árszintje továbbra is fennáll, amire már régóta nem volt példa. A szezon elején a hiányzó csapadék miatt nagy hiány volt a piacokon. Az észak-németországi élelmiszer-kiskereskedők nagy mennyiségű burgonyát vásároltak, ami azt jelentette, hogy az árukészlet gyorsan kiürült. Az elmúlt hetek hosszan tartó esőzései miatt a termelők nem tudtak növényvédőszereket használni a kártevők ellen, így az új termésnél késések várhatóak. A betakarítás várhatóan augusztus végén vagy szeptember elején kezdődik.

A kiskereskedők, valamint a feldolgozóipar lényegesen több pénzt kínált a termelőknek, ezért a nagykereskedelem kezdetben némileg mérséklődött egy szakértő szerint. Ráadásul az importáru kínálata is meglehetősen szűkös volt idén. A nyári szabadságolások miatt a kereslet a szokásos módon visszafogott. A szakértő megjegyzi azonban, hogy idén többen mennek külföldre, így a kereslet még az előző évekhez képest is alacsonyabb. Az időjárás éles változása miatt egyre nagyobb kihívást jelent, hogy jó minőséget és megfelelő méretet tudjanak szállítani. Jelenleg több nyersburgonyát adnak el nagykereskedőkön keresztül, mert sok gazda, aki általában közvetlenül értékesíti a terményét, az időjárás miatt nem tudja ezt megtenni.

 Franciaország: A kereslet meghaladja a kínálatot

A francia piac továbbra is szenved a 2022-es termelési hiány következményeitől, mivel a szezonok átfedik egymást. Bár Franciaországban már minden területen termelnek, a kereslet még mindig meghaladja a kínálatot, a piac szűk, az árak pedig nem enyhülnek. Ez több tényezőnek is köszönhető, többek között a 2023-as szezonnak, amely kevés készlettel vagy készlet nélkül indult, a 2023-as ültetés időjárási körülmények miatti, néhány nagyobb termőterületen mintegy húsz napos késedelemben van.  A mennyiségek hiányának pótlására a francia piacon idén nyáron példátlan helyzet alakult ki: az elmúlt években jól fejlődő feldolgozóipar igényeinek kielégítésére spanyol burgonyát importáltak.

Ehhez jön még az esős nyár, időnként szinte őszi hőmérsékletekkel, ami több burgonyafogyasztást eredményez, mint nyári zöldségekét. Ennek a szűkös kínálatnak az eredménye, hogy a piac nem lágyul az árakat tekintve, az alapvető szükségleti cikkek még mindig megfizethetők.

Jelenleg valamennyi franciaországi termelési terület aktív. A termelés az elkövetkező hetekben fokozódik, az első étkezési burgonyával feltöltik a készleteket.

 Egyesült Királyság: A burgonya nyereségét a jó termesztési feltételek ellenére az infláció és a Brexit sújtja

Az Egyesült Királyság burgonyaszektora idén jobb időszakon van túl, de év elején még mindig volt bőven előző évi termés a piacon, és az árak csak május közepe táján emelkedtek. A tavalyi szezon végén tapasztalt jobb árak a tél folyamán is fennmaradhatnak, mind a 2022-es, mind a 2023-as területcsökkenés miatt. Az új burgonyaszezon néhány hete kezdődött Angliában, és az új termés jónak ígérkezik. A korai burgonyát megviselte az év eleji aszály, de az előző hetek esőzései miatt a későbbi burgonya jónak ígérkezik. A terméshozamok most nagyon változóak, még csak néhány hete tart a betakarítás, de a termelők szerint egyes területeken jó a termés, míg máshol kevésbé. Jelenleg a burgonyát Kelet-Angliában takarítják be, ahol a talajtípusok változatosak, és a betakarítást nem hátráltatja az eső.

Skóciában jelenleg kedvezőek a termesztési feltételek mind az étkezési, mind a vetőburgonya esetében, mivel a nagyon száraz május és június után júliusban sok eső esett. A fő betakarítás szeptemberben kezdődik. A terméshozamoktól függetlenül idén kevés lesz a mennyiség, mivel sok termelő a túl sok rossz év után felhagyott a burgonyatermesztéssel. A friss termékek kereskedelmét általában véve évek óta a nagy kiskereskedelem, újabban pedig a Brexit, majd a magas energiaköltségek és a munkaerőhiány nyomasztja. Sajnos a magas tőkeigény miatt nem várható, hogy a termelők visszaállnak burgonyatermesztésre. Bár az árak idén jobbak voltak, az infláció elvitte a termelők esetleges nyereségét.

A vetőmagtermesztők sem jártak jobban, a termelők elvesztették exportpiacuk nagy részét, amikor a Brexit után az európai piac lezárult előttük. Habár a brit termelők már elkezdték azon fajták termesztését, amelyek kitöltenék a rést, amely várhatóan akkor keletkezik, amikor már nem lesz európai vetőburgonya a piacon. A vetőmagtermesztők kiskapuja lehet, hogy Észak-Írországba kerül a brit vetőgumó, és az ottani termelés aztán Európába kerülhet, de ez csak kis léptékben fog megvalósulni, mivel Észak-Írországban nincs elegendő földterület vagy termelő ahhoz, hogy ezt nagyobb ütemben történjen meg. A vetőmag európai piacának megszűnése óta nem nyíltak új piacok a skót vetőburgonya számára, a termelők csak a jelenlegi piacokra koncentrálnak. A skót kormány még nem közölte a számadatokat, de várhatóan a vetőburgonyatermesztés sok-sok év óta először 10 000 hektár alá csökken.

 Olaszország: Kiváló minőség és alacsonyabb hozam magas árakat eredményez

Emilia Romagnában, Olaszország egyik fő termesztési régiójában 25-30%-kal csökkent a burgonyatermelés. Ez az állandó kereslet mellett jelentős áremelkedéshez vezetett. Egy nagykereskedő szerint a termék átlagosan 1,15 euró/kg áron hagyja el a csomagolóraktárakat. A méretek nem túl nagyok, de a minőségük nagyon jó. Az előző két évvel ellentétben 2023-ban nem voltak nagy kártevő problémák, és a romlás is nagyon alacsony. A termelők számára az alacsonyabb terméshozamot a magas árak kompenzálják. A termelők számára a minimális referenciaár 0,50 euró kilogrammonként.

 Spanyolország: Burgonyahiány van a piacokon

Kasztília és León egész területén már megkezdődött a burgonyabetakarítás, amelynek 20%-a már befejeződött. A szezon korán, július elején kezdődött, sőt egyes területeken már június végén. Voltak bizonytalan pillanatok, mert amikor elkezdődött, még mindig volt burgonya Andalúziából, Murciából vagy Levantéból, de meglepetésre megnyílt az export.

 Dél-Afrika: Kivételesen magas árak

A burgonyaeladások növekedni kezdtek a piacon, de a mennyiségek 7%-kal alacsonyabbak, mint tavaly. A burgonyaárak kivételesen magasak, 78%-kal magasabbnak becsülik őket a tavalyinál. Ahogy Limpopo elkezdi növelni kínálatát, valamint a még betakarítás alatt álló Nyugati Szabad Állam is, a piac ellátottsága javulni fog, és ez lefelé irányuló nyomást gyakorol majd az árakra. Az átlagár még mindig 10 kg-os zsákonként 70 Rúpia felett van, az 1. osztályú burgonya esetében pedig meghaladja a 80 Rúpiát, sőt a durbani városi piacon a 90 Rúpiát, Fokvárosban pedig a 100 Rúpiát is eléri a helyben termesztett Sandveld burgonya ára. Ebben a szezonban kevesebb hektáron ültettek étkezési burgonyát (20 413 hektár) és az áramkimaradások negatívan befolyásolják a gazdaságok öntözési lehetőségeit is. Dél-Afrika burgonyából önellátó és a határokon túlra, például Mozambikba exportál.

A dél-afrikai friss termékpiacokon (a kiskereskedelem nélkül) idén eddig közel 60 millió 10 kg-os zsákot értékesítettek, ami – valószínűleg a magas ár miatt – elmarad az ötéves átlagtól.

 Kína: A vetésterület több, mint 13%-kal nő az előző évhez képest

Az idei 2022/23-as burgonyaszezonban a termőterületek növekedése tapasztalható északon és délen (a téli termelésre), valamint Kína központi síkságain. Július közepén-végén kezdenek megjelenni a piacon az első újburgonyák. Idén az árak alacsonyabbak, mint tavaly, mivel a kínálat nőtt. Augusztusban és szeptemberben nagyobb árcsökkenés várható, amikor nagyobb mennyiségű burgonya érkezik a piacra. Ugyanakkor – bár a terület növekedett idén – a korábbi évek csökkenései miatt a teljes ültetvényterület még mindig valamivel a 2020/21-es szezon alatt van. A Középső-síkságon a májustól júliusig tartó hónapokban termelnek burgonyát. Itt a téli hónapok hideg időjárási viszonyai miatt az idén kissé alacsonyabb volt az össztermelés. Ez az év első felében magasabb burgonyaárszintet határozott meg.

 Észak-Amerika: Nagyobb újtermésű burgonya-kínálat érkezik

Az észak-amerikai burgonyakínálat jelentős változás előtt áll, mivel az új termés betakarítása néhány régióban már megkezdődött. Regionálisan Delaware, Minnesota és Quebec már megkezdte a betakarítást, míg Idaho, Washington, Észak-Dakota, Massachusetts és a kelet-kanadai tartományok mind a megkezdése előtt állnak. Eközben a kereslet jó, még annak ellenére is, hogy a burgonya árai az egész szezonban történelmi magasságban voltak. Várható, hogy a nagyobb kínálat miatt az árak valószínűleg alacsonyabbak lesznek, és a kereslet esetleg megélénkülhet.

Forrás: Katona Petra – NAK

Mezőgazdaság

Digitalizált szakirodalom segíti az erdészeti kutatásokat

Több évszázad erdészeti szakirodalmát digitalizálták

Published

on

Több évszázad erdészeti szakirodalmának anyaga a fenntarthatósági gondolatkör kialakulásának lenyomata, amely ma már digitális formátumban mindenki számára elérhető – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára Budapesten, szerdán, a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár projekt bemutató rendezvényén. A 2007 óta tartó digitalizációs program eredménye nemzetközi összehasonlításban is jelentős, 1500 dokumentum mintegy háromszázezer oldalnyi anyagával az egyik legnagyobb magyar nyelvű adatbázist jelenti.

Fotó: AM

Az államtitkár kiemelte, a 18. századra visszanyúló erdészeti szakirodalom tudásanyaga felbecsülhetetlen értéket képvisel, az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárában őrzött könyvek a gyakorlati fenntarthatóság több évszázados szakmai történetéről szólnak.

Hozzátette, az erdőkezelés 1700-as években megalapozott hagyománya a fenntarthatóság és a zöldvagyon-kezelés fogalmain keresztül kapcsolódik a ma emberéhez. Magyarország jelenleg mintegy 2,3 millió hektárnyi erdőterülete nem létezne anélkül a szakismeret és tradíció nélkül, amelynek tudásanyagát és emlékeit az ágazati szakkönyvtárban őrzött könyvek és folyóiratok tartalmazzák – emelte ki Zambó Péter. Hazánknak azért lehet erdővagyona, mert a magyar erdészek évszázadok óta fenntartható módon kezelik ezt a nemzeti természeti erőforrást. Amikor a trianoni diktátum elvitte tőlünk a legértékesebb részeit, szakértelemmel, erkölcsi kitartással és szakmai összefogással száz év alatt megdupláztuk az ország erdővel borított területeinek arányát – húzta alá.

Zambó Péter elmondta, az erdészeti szakirodalom tudásanyaga a digitalizáció segítségével szabadon elérhetővé és feldolgozhatóvá vált, immár 300 ezer oldal terjedelemben, amely egyben a mesterséges intelligencia számára is hatalmas adatbázist jelent. A projekt az Agrárminisztérium támogatásával a Wagner Károly Alapítvány digitalizációs programja keretében valósult meg.

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Itt az ideje az őszi gyümölcsfaültetésnek

Elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése

Published

on

A hazai gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja a figyelmet arra, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. Ahhoz azonban, hogy az elültetett növény életképes maradjon, érdemes betartani a szakszerű faültetés szabályait is.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A kertészet, vagyis a kertészeti termesztés legspeciálisabb, a legtöbb felkészültséget és főleg a legnagyobb előre gondolkodást igénylő ágazata a faiskolai termesztés. A faiskolai ültetési anyagok előállítása két, három, de akár 4 évet is igénybe vehet fajtól, illetve technológiától függően. Az üzemi gyümölcsültetvények, de döntően a házikertek ültetési anyaga is gyümölcsfaiskolából származik. A gyümölcsfaiskolák jelentős szerepet játszanak abban, hogy milyen gyümölcskínálattal találkozhatnak a fogyasztók idehaza. Feladatuk sokrétű: nemesítőkkel állandó, naprakész kapcsolatot kell tartani, keresni kell az újdonságokat, a betegségeknek részben ellenálló, és a hazai klímában megbízhatóan termő fajtákat. A megfelelő fajtákból érési sorra van szükség. Szükséges a szaporított fajták termesztési tulajdonságainak ismerete, ami alapján az adott fajta egyáltalán ajánlható telepítésre.

A kitermelés előtt a leveles gyümölcs oltványokat minden esetben lelevelezni szükséges, ami jelentős kézi munkaerőt igényel még napjainkban is. Erre elsősorban növényélettani okok miatt van szükség, ugyanis a szabadgyökérrel kitermelt leveles oltványok, egyszerűen kiszáradnának a levelek általi párologtatásuk miatt. A lelevelezést követően a kitermelésre előkészített oltványokat, a kötegelésnek megfelelően jeltáblával látják el, így elkerülhető a fajtakeveredés. A kitermelés az ültetési növényanyag vermelésével fejeződik be.

Ahhoz azonban, hogy a faiskolában szakszerűen kitermelt, több évig nevelt növény a telepítőnél, vagy a ház körül elültetve életképes maradjon, tavasszal kihajtson és leveles hajtást hozzon, néhány dologra figyelni kell. Fontos, hogy az ültetéssel ne várjunk sokáig. Az őszi ültetés ideje a lombhullástól a fagyokig terjedő időszakra korlátozódik, fagyos időben és talajban mindenképpen kerüljük az ültetést. Ha nem szabadgyökerű, hanem konténeres gyümölcsfát vásároltunk, burkolt gyökérzetének köszönhetően elvileg bármikor elültethetjük, ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy ez esetben is biztosítsunk a növény számára elegendő időt, hogy még a fagyokig megindulhasson a begyökeresedés a talajban.

Azt, hogy tavasszal, vagy ősszel eredményesebb az ültetés, a gyümölcsfafaj alapján kell eldönteni. A mandula, az őszibarack, a kajszi, a dió és a gesztenye nagyon érzékeny a téli kiszáradásra, ezért ezen fajokat ajánlott tavasszal ültetni. Az almatermésűeknél, bogyósoknál, (kivétel a szamóca, melyet tavasszal, vagy nyár végén ültetünk) az őszi telepítés a kedvezőbb. A berkenyét és a bodzát a gyakorlati megfigyelések alapján érdemesebb ősszel telepíteni.

Fontos, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. Az ültetni kívánt gyümölcsfajta termékenyülési viszonyairól mindig tájékozódjunk, és amennyiben nem öntermékeny a fajta, úgy megfelelő pollenadó fajtát is kell ültetnünk, ami a kiválasztott fajtánkkal egyidőben virágzik. Ebben a faiskolák készséggel segítenek.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara arra buzdít minden gazdálkodót és házikert tulajdonost, hogy bátran ültessen gyümölcstermő növényeket, amelyek a hazai klímánkon különleges beltartalmi értékű gyümölccsel örvendeztetnek meg. Az üzemi gyümölcstelepítést a KAP ST keretében nemrég megjelent Ültetvénytelepítési pályázat is támogatja. De legyen szó kiskertről, vagy több hektáros ültetvényről, ne feledjük, hogy minden egyes fa szakszerű elültetésével és gondozásával hozzájárulunk az élhető környezetünk fenntartásához.

 

Forrás: NAK

 

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A kakaó, a kávé és a tea árai drágítják a globális élelmiszerimport-számlát a gazdagabb országok számára

Emelkedett a kakaó, kávé és a tea ára

Published

on

Róma, 2024. november 15. – A globális élelmiszerimport-számla az előző évhez képest várhatóan 2,2%-kal, több mint 2 billió dollárra fog nőni 2024-ben, amit a kakaó, kávé és a tea áremelkedése, valamint a gyümölcsök és zöldségek magasabb importköltségei eredményeznek. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) csütörtökön tette közzé Élelmezési kilátások jelentését.

Fotó: FAO

A kakaó, kávé és tea importkiadásai várhatóan 22,9%-kal fognak emelkedni, amely a teljes import-értéknövekedés több mint felét teszi ki. Ez elsősorban az időjárási viszonyok és a logisztikai problémák miatt megugrott nemzetközi árakat tükrözi ezen áruk esetében. A kakaó ára a tízéves átlag közel négyszeresét érte el az év elején; a kávéé közel a duplájára, a teáé pedig 15%-kal emelkedett a hosszú távon megszokott szintjük fölé.

Ezen áruknak az exportja számos ország gazdaságában fontos szerepet játszik, jegyzik meg a FAO közgazdászai. Burundiban és Etiópiában a kávéexportból származó bevételek általában e két ország élelmiszerimport számláinak közel 40%-át fedezik; a tea exportja hasonló módon Srí Lanka számlájának több mint felét teszi ki, Elefántcsontpart kakaóexportja pedig könnyedén ellensúlyozza az ország élelmiszerimport-költségeit.

Ezzel párhuzamosan a gabonafélék és olajos magvak importszámláinak csökkenése könnyebbséget jelent az alacsonyabb jövedelmű országok számára. A magas jövedelmű országok felelnek a globális élelmiszerimport-kiadások kétharmadáért, mely esetében ezen országoknak 4,4%-os növekedéssel kell szembenézniük 2024-ben, míg a felső-közepes jövedelmű, alsó-közepes jövedelmű és az alacsony jövedelmű országok költései valószínűleg csökkenni fognak.

A FAO Élelmezési kilátások jelentése, mely egy kétévente megjelenő kiadvány, frissített előrejelzéseket közöl a főbb élelmiszerek előállítására, kereskedelmére, felhasználására és készleteire vonatkozóan, valamint számos aktuális témát dolgoz fel. A legújabb számban különösen az olívaolaj és a műtrágyák kerülnek górcső alá.

Tovább olvasom