Mezőgazdaság
Véget ér a kivárás az agráriumban – Sajtóközlemény
Az OTP Bank szakértői véleménye az agráriumról:
Továbbra is kismértékben csökken az agrárhitelpiac, de a már megjelent és a várható új pályázati lehetőségek fordulatot hoznak a szektorban. Ezen kívül várhatóan a vállalkozók hitelfelvételi kedvét és a bankok nyitottságát is erősíteni fogja a KAP Stratégiai Tervben jóváhagyott, beruházási hitelekhez igénybe vehető kamatköltség- és kezességidíj-támogatás. Az OTP Bank szakértői szerint pedig a 2025-ös év második felére beindulhat a beruházás és támogatás előfinanszírozás érdemi előkészítése.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay
Budapest, 2024. szeptember 23. – Az agrárszektor az elmúlt évtized dinamikus fejlődését követően 2023 második negyedévében megtorpant. A mezőgazdasági inputok árai jelentősen megemelkedtek, emellett a finanszírozási lehetőségek szűkülése, a kamatok emelkedése, valamint a pályázati lehetőségek kifutása számos nehézséget okozott. Mindez arra ösztönözte a szereplőket, hogy visszafogják beruházásaikat és kivárjanak. Ezt igazolja a Magyar Nemzeti Bank júniusi, a hitelintézetek összevont mérlegéről szóló statisztikája, amely szerint a nem pénzügyi vállalatok hitelállománya 2024 első hat hónapjában 227 milliárd forinttal, majdnem 2%-kal nőtt. Ezzel szemben a mezőgazdasági cégek hitelállománya stagnált, míg az élelmiszeriperi cégek hitelállománya az év első hat hónapjában 5%-kal csökkent.
Az OTP Bank tapasztalatai alapján a szántóföldi növénytermesztők – akiket a leginkább érint az aszály, a jégkár, vagy a viharok okozta szélsőséges időjárás – a legvisszafogottabbak a hitelfelvétel terén. Ők az év második felében várhatóan főként a forgóeszköz-finanszírozással élnek majd az idei negatív időjárási hatások miatt. A szektor növekedésének újraindításához a legfontosabb segítséget a már megjelent, új pályázati felhívások jelentik: feldolgozó üzemek komplex fejlesztésére; kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és a betakarítást követő (post harvest) fejlesztésre; valamint állattartó telepek fejlesztésére lehet támogatásokat nyerni.
„Az elérhető pályázatok a 2025-ös év második felére érdemben beindíthatják a beruházási és támogatás finanszírozást, ha a bírálat során az Irányító Hatóság gyors döntést hoz. A tapasztalataink alapján az előlegigénylés, és a beruházási hitelhez kapcsolódó támogatás-előfinanszírozási konstrukcióink is komoly segítséget jelentenek majd az agrárvállalkozásoknak az elkövetkező időszakban, hiszen hozzájárulnak a beruházási terveik megvalósításához. A stratégiai tervezés lehet a siker kulcsa, amivel a szektor szereplői a gazdasági nehézségeken túllépve fenntartható növekedést érhetnek el” – nyilatkozta Szabó István, az OTP Bank Agrárgazdasági Értékesítési Igazgatóságának vezetője.
Várhatóan a hitelfelvételi kedvet, valamint a bankok finanszírozási aktivitásait is jelentősen erősíteni fogja − a KAP Stratégiai Tervben jóváhagyott − a projekt elszámolható költségeinek 10%-áig felhasználható kamatköltség- és 5%-áig felhasználható kezességidíj-támogatás. A gazdák ezeket a támogatott projektek megvalósítását szolgáló beruházási hitelekhez igényelhetik. További segítséget jelenthet a piaci szereplőknek, hogy az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) intézményi garanciájával erősíthetik az ügyletek fedezeti oldalát: a pályázati felhívásban megfogalmazott feltételek teljesítése esetén a projekt megvalósításához igénybe vett beruházási hitel kamatának jelentős részét visszaigényelhetik.
Forrás: OTP Bank
Ezúton tájékoztatjuk a gazdálkodókat, hogy a https://mepar.hu/mepar/ oldalon a MePAR Böngésző szolgáltatása a továbbiakban nem érhető el. A hasonló funkcionalitást biztosító, a Magyar Államkincstár által üzemeltetett MePAR Portál a következő címen érhető el:
https://mepar.mvh.allamkincstar.gov.hu
A Magyar Államkincstár a MePAR Portál publikus térképi szolgáltatásait előzetes regisztrációt követően teszi elérhetővé. A regisztráció pár egyszerű lépésben elvégezhető a Portál felületen.
Forrás: MVH
Mezőgazdaság
Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
Befejeződött a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett telepeken, Darnózselin és Dunakilitin a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása befejeződött. A hatósági munka azonban, többek között a telepek fertőtlenítése, még folyamatban van. Újabb megbetegedést továbbra sem igazolt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma, de nem lankadhat a figyelem, hiszen a vírus átlagos lappangási ideje szarvasmarháknál 14 nap. Ezért rendkívül fontos, hogy az állattartók és az állatgondozásban dolgozók következetesen betartsák a járványvédelmi előírásokat saját jól felfogott érdekükben.

Fotó: Google
A Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin április elején igazolta a Nébih az RSZKF betegséget. A telepeken még aznap megtörtént a szarvasmarhák vakcinázása, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. Az állományok felszámolása mostanra befejeződött. A két telepen 3588, így összesen mintegy 8300 állat ártalmatlanítására került sor március eleje óta.
A fogékony állatok vizsgálata országszerte folyamatosan zajlik. Ezidáig több mint 1200 haszonállattartó telepről, valamint 700 vadból származó mintát vizsgált a Nébih laboratóriuma és újabb fertőzést nem igazoltak a szakemberek. A kedvező eredmények ellenére most a legfontosabb, hogy továbbra se lankadjon a figyelem, közös erővel tegyünk azért, hogy a vírus ne jelenjen meg újra. A fertőzött telepeken zajlik a fertőtlenítés. Az országos mintavétel szintén folytatódik és a hatósági intézkedések is élnek. Ezekről a Nébih portálon tájékozódhatnak az érintettek: https://portal.nebih.gov.hu/-/ragados-szaj-es-koromfajas-jar…
Kiemelten fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden előírást és állategészségügyi szabályt, hogy még véletlenül se hurcolhassák be a fertőzést a gazdaságukba. A védekezés segítése érdekében a Nébih több mint 1250 db 10 literes fertőtlenítőszert juttat el a héten a korlátozott területen lévő településekre, valamint csaknem 100 000 tájékoztatót oszt szét a kormányhivatalok segítségével a helyi lakosoknak. Hatóságunk országszerte helyszíni ellenőrzéseket is végez az állattartó telepeken és ellenőrzi az előírások betartását.
A Nébih, a kormány- és járási hivatalok szakemberei minden erejükkel küzdenek az RSZKF betegség megfékezéséért. A cél egyértelmű: megállítani a vírust és minimalizálni a károkat!
Forrás: AM
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye, fogott egy szép halat, netán fényképezett valami érdekeset?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében újabb baromfitelepeket érint a madárinfluenza
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A két érintett telep között járványügyi kapcsolat van. A felszámolás folyamatban van. A felszámolási folyamat jelenleg is zajlik, így a korlátozás alatt álló körzetek feloldása, valamint az újratelepítések megkezdése későbbre tolódik.

Újra felütötte a fejét a madárinfluenza Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében. Fotó: Agro Jager
Csongrád-Csanád vármegyei Bordány településen található, 2 000 állatot tartó tömő lúd telepről, illetve a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tószeg településen található 3 850 állatot tartó tömő lúd telepről származó mintákból magas patogenitású madárinfluenza (H5N1) vírus került kimutatásra. A két telep között járványügyi kapcsolat van. A bordányi telepről a tüneteket megelőző napon szállítottak ki Tószegre tömésre állatokat. A megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek jelentkezése hívta fel az állattartók figyelmét a betegség gyanújára. A Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusát igazolta az elhullott állatokból mindkét telep esetében.
Az érintett állományok felszámolása folyamatban van. A gazdaságok körül kijelölték a 3 km sugarú védőkörzetet, és megállapították a kiterjesztett felügyeleti (megfigyelési) körzetet.
Az eddigi, kiterjesztett korlátozás alatt álló körzet így tovább nőtt és annak feloldása az új kitörések miatt későbbre tolódik. Az ország az Állategészségügyi Világszervezet előírásai szerinti mentességi státuszát is később szerezheti vissza, és annak helyreállításáig az újratelepítések sem kezdődhetnek meg. Éppen ezért kérjük az állattartókat, fokozottan figyeljenek arra, hogy megóvják állataikat a fertőzéstől, mert minél tovább húzódik a járvány, annál később lesz lehetőség a termelés újraindítására.
A madárinfluenzával kapcsolatban minden további információ elérhető a Nébih portál tematikus aloldalán. Idekattintson!
NÉBIH