Természetvédelem
Szomszédunk a fehér gólya
Ki ne ismerné a fehér gólyát? És ha azt kérdeznénk, tényleg jól ismered-e, vajon mit felelnél? Sajnos egyre többen vannak, akik még soha életükben nem láttak fehér gólyát (Ciconia ciconia). Pedig a gólya mindent elkövet, hogy láthassuk, amikor nálunk tartózkodik.
Ki ne ismerné a fehér gólyát? És ha azt kérdeznénk, tényleg jól ismered-e, vajon mit felelnél? Sajnos egyre többen vannak, akik még soha életükben nem láttak fehér gólyát (Ciconia ciconia). Pedig a gólya mindent elkövet, hogy láthassuk, amikor nálunk tartózkodik.
Ő afféle időszakos szomszédunk, hiszen hosszútávú vonuló madár. Az első madarak egyike volt, ami a kutatókat arra sarkallta, hogy kiderítsék, hová is költözik a hideg közeledtével. Az már régen is köztudott volt, hogy augusztus-szeptember hónapban elhagyja a Kárpát-medencét, sőt Európa déli területeit is, de azt sokáig nem tudta senki, hogy pontosan hol is telel.
Történt egyszer, 1822-ben, hogy tavasszal, a vonulásból visszaérve egy gólya nyílvesszővel a nyakában érkezett meg fészkére. A nyílvesszőn látszott, hogy egy afrikai népcsoport készíthette a vadászataihoz. Aki ezt felismerte, korábban, kutatóként már járt azon a déli területen, így felfedezése megkönnyítette a fehér gólyák téli telelő területeinek pontosabb meghatározását, és egyben a madárgyűrűzés alapjait is elindította. A madárgyűrűzés során a madarakra sorszámozott, egyedi jelölő gyűrűt tesznek, melynek ismételt leolvasása információval szolgál az adott fajról (pl. vonulásról, mozgásról, populációváltozás).
A madárgyűrűzésnek köszönhetően is fontos információkhoz jutottunk a gólyák vonulásáról, azonban a modern jeladóval végzett vizsgálatok egyre pontosabban mutatják a fehér gólyák téli telelőterületeit.
Gólyáink lakhatási problémái
De maradjunk most a fehér gólya hazánkban töltött időszakánál, amikor is szomszédságunkban él ez a hatalmas, „lepedőszárnyú”, kelepelő madár. Sok évszázada kezdődött az az urbanizációs folyamat, amelynek végére a gólya az emberi településekhez kötötte a költését. Amikor az emberi települések közelségét választotta ma élő gólyánk őse, a házak kéményei még sokkal robosztusabbak és oldalfüstölős kiképzésűek voltak. A gólyapár erre könnyen megrakta kocsikerék méretű, akár mázsányi súlyú gallyfészkét. Az idő múlásával aztán lassan eltűntek az oldalfüstölős kémények, a kisebb méretűek pedig már nem tartották meg a fészket, sőt komoly kockázatot is jelentettek, ha azok torkát a gólyák „ledugózták” hajlékukkal.
Madarunk a fészkét jelenleg leginkább villanyoszlopokra építi. De, lássuk be, ez is sok bonyodalmat okoz az áramszolgáltatóknak, és a természetvédelemnek is. Mégis mi készteti a gólyát, hogy ott költsön? A választ a változó világunkban keressük. A falvak elektromos árammal történő ellátása után, az 1970-es évektől, a gólya egyre gyakrabban költözött át a települések villanyoszlopaira. Az áramvezetékeket érő nyomás sok balesetet idézett elő az áramellátásban, ezzel egyidejűleg rengeteg madár pusztulását okozta áramütés. A természetvédők ekkor léptek a tettek mezejére: kidolgoztak egy úgynevezett gólyakosarat, mely valójában egy fészekmagasítás, ami megemeli a gallyfészket, hogy az ne érhessen hozzá a tartóoszlop elektromos vezetékeihez. Sajnos ez sem bizonyult teljesen biztonságos megoldásnak, előfordul, hogy a felnövekvő és kirepülés előtt álló fiókák sokszor (az első repülés alkalmával) egyből a vezetékek csapdájában lelik halálukat. Így az oszlopok szigetelése egy folyamatos feladat.
A mai modern, drága háztetők tulajdonosai és a gólyák közt gyakran alakul ki konfliktus. Az emberek sokszor azt sérelmezik, hogy a gólyák a híg ürülékükkel károsítják a tetőt, ezért többen is követelték már a gólyafészkek áttelepítését. Sőt arra is volt már sajnos példa, hogy szándékosan elűzték a madarakat, leverték a fészküket.
Hot találunk ma fehérgólya-fészket?
Minden faluban – felelnék régi öregjeink, és ez korábban tényleg így is volt. Akkor még több mint 8500 költőpár élt hazánkban, napjainkra viszont a költőállomány nagysága ennek alig a fele. Számuk folyamatosan csökken, melynek számos oka van. A gólyák táplálkozóhelyeinek drasztikus csökkenését elsősorban a nedves gyepek kiszáradása, valamint azok megszüntetése, szántóvá alakítása, beerdősítése idézi elő. Korábbi, elsősorban hüllőkből és kétéltűekből származó táplálékbázisának megfogyatkozása – emiatt a gólyák rovartáplálékra való fokozatos áttérése – sok esetben nem teszi lehetővé a nagyobb (4-5 fiókából álló) fészekalj felnevelését. Helyzetüket tovább nehezíti a hosszú vándorlás közepette őket érő támadás, vadászat – elsősorban a Közel-Keleten –, a vonulási útvonalon nagy jelentőséggel bíró pihenőhelyek élőhelyeinek eltűnése, a klimatikus változások okozta szélsőséges időjárásról nem is beszélve.
Segítsünk nekik!
Mit tehetünk fehér gólyáinkért, hogy még sokáig szomszédainknak tudhassuk őket? Ahol lehetőségünk van rá, kísérjük figyelemmel költésüket. Ha tényleges veszélyt észlelünk, azonnal jelezzük a település önkormányzatának, ők pedig hivatalból megkeresik az illetékes nemzeti park igazgatóság munkatársait. A gazdálkodók a gyepes élőhelyek védelmével, esetleg gyepesítéssel is aktívan tudják segíteni a madarak sikeres fészkelését, ezzel segítve az adott településen való tartós megmaradásukat.
Tudnunk kell, hogy csak addig gyönyörködhetünk a településünkön fészkelő fehér gólyák látványában, csak addig hallgathatjuk semmihez nem fogható kelepelésüket, amíg olyan táplálkozóterületeket találnak a közelben, amelyből minden évben fel tudják nevelni a fészekaljakat.
Gyakran megfigyelhetünk olyan gólyákat, akik lábán gyűrű van, sőt, olyan is előfordul, hogy a fém gyűrű mellett nagy karakterekkel ellátott műanyag gyűrűt látunk. Ezt a módszert azért használják a madárgyűrűzők, hogy a madarakat megfogásuk nélkül, nagytávolságból is azonosítani tudjuk. Bárki, aki sikeresen leolvassa a gyűrűket és elküldi annak színkombinációját és feliratát a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek (MME) hozzájárul ahhoz, hogy többet tudjunk meg a fajról, mozgásáról, vonulásáról. Az MME az adott egyed összes megfigyelési adatát megküldi a megfigyelőnek, ennek köszönhetően mi is jobban ismerjük majd a szomszédunkat.
Forrás: Magyar Nemzeti Parkok
Nem a Mátra alján, hanem a bihari határ mentén, Pocsajon, a falu szélén lakik az öreg néne, aki két éve fogadta magához a sete-suta őzgidát, mely mindeddig boldogan élt a kertben, kutyával, tyúkokkal, kacsákkal, libákkal békességben.
Egy nem túl szép napon az eddig barátságos kutya megharapta az őz fejét, ahogy megugrott, a lába beszorult egy vaskarám alá, és a hátulsó lába lábtő ízületén nyílt ficam keletkezett. A bőr 12 cm-en felszakadt, és a csont kifordult. Az őz azon járt, mely szennyeződött, fertőződött, ha azonnal nem kap műtéti ellátást, amputálni kell. Gazdája egy nyolcvan éves öreg néni nem tudta elsősegélyben részesíteni, másnak az őzike nem hagyta magát megközelíteni.
A debreceni speciális állatmentők aznap nem tudták szállítani, altatás nélkül nem is lehet. Azonnal kocsiba ültem munkatársammal, és egy bő óra alatt odaértünk Pocsajra. Altató injekció az ólban a combjába, majd mosás, fertőtlenítés, antibiotikum, sínbe rakás, lepedőbe göngyölés és a Duster hátsó ülésén munkatársunk vigyázott rá útközben. Ha mozdult, kapott még egy kis altatót, mert mintegy fél óra a hatása, az út pedig 100 km. Hortobágyon még egy adag, mely már kockázatos volt, mert kérődzők hosszú altatás során felfúvódhatnak, de szükséges, mert azonnal meg kellett operálni.
Mosás, fertőtlenítés, antibiotikumos lemosás még egyszer, csak jobban, szalagok, ízületi tok és bőr varrása után sínezés. Egy folyosót almoztunk be neki, a redőnyös falú kórtermeket összetörte volna, ha nekiugrik. Nem ugrál, de áll, járkál, eszik, iszik, és a gazdái másnaponta látogatják. Öreg néne simogatja, becézgeti, szeretgeti, két hét múlva hazaviszi.
Forrás: Dr. Déri János – Hortobágyi Madárpark
Természetvédelem
1 éve történt… A madárinfluenza pusztított
Dr. Déri János beszámolója 2023-ból:
Tavaly a madárinfluenza miatt a daruállomány 10%-a elpusztult.
Éppen egy éve tört ki a darvak között a madárinfluenza. Tavaly talán a világon a legtöbb daru gyűlt össze Hortobágyon, közel 200 000 madár. Táplálkozni a kukorica tarlókon százas-több ezres csoportokban, és éjszakázni alacsony vízállású, leeresztett halastavakban tízezrével.
Valahol 20 ezer, valahol 60 ezer egy tóban, ahol könnyen terjed a vírus. Hortobágyon pár ezer hullott el, innen a szegedi Fehér tóhoz vonulók közül közel 20 ezer. Az egész állománynak a 10 %-a! A hullák nem kerültek összeszedésre, még februárban sem, mert nem volt gazdája. Sem az állategészségügy, sem a természetvédelem nem tudott, vagy nem akart ezzel foglalkozni.
A daruvész során érdekes módon pár nagyliliken kívül nem volt más madárfaj az áldozatok között. Még a korábbi járványok alatt leginkább érzékeny hattyúk is kimaradtak belőle, bár előtte a nyár folyamán több gólya, egerészölyv is fertőződött.
De az összes nagyüzemi házibaromfi állomány elkapta és kártalanítás mellett mindet ki kellett irtani. A tavaszi vonulással a darvak már nem hullottak, a vadludak sem, de a házi baromfiállományok igen, melyeket ismét ki kiellett irtani.
A vírus endémiássá vált, nem kell már behurcolni, itt terem. Bár idén a vadmadarakat megkímélte a betegség, most újra dühöng a házi baromfiállományok között, és nem biztos, hogy nem jelentkezik vadon élőkben újra. Néhány nyári lúdban már megjelent Hortobágyon és a környéken.
Ha találkozik valaki túl szelíd, emberi közelséget elviselő, esetleg remegő, fejét rázó, tekerő vízimadárral, akkor a tavalyi protokoll szerint nem kell hozzá nyúlni, ott kell hagyni, ahol van, és a hatósági állatorvosnak kell szólni. Ha mi tudunk róla, megoldjuk a karanténozását, a tampon minta vételét és vizsgálatra küldését. Ha valaki akár közvetlenül, akár közvetve érintkezett velük, azonnali teljes személyi fertőtlenítés, ruhacsere szükséges, és ne menjen madarak közelébe!
Forrás: Dr. Déri János – Hortobágyi Madárpark
Természetvédelem
Erdőfürdő a kidobott kanapé
Az I. és a II. rendű vádlott közel 75 köbméternyi hulladékot helyezett el Mátraháza határában.
Az I. és a II. rendű vádlottak egymástól függetlenül több köbméternyi építési törmeléket, háztartási hulladékot, míg másikuk egy kanapét is elhelyezett a Mátraháza külterületén található tájvédelmi körzetben. Az illetékes kormányhivatal által a földterület megtisztítására kötelezett vétlen tulajdonosok közel 1.600.000 forintot fizettek az évek során felhalmozódott hulladék elszállításáért.
A bíróság által megállapított tényállás szerint az I. rendű vádlott 2022. március 3-án a használatában lévő tehergépkocsival öt fordulóval hatósági engedély nélkül, és a tulajdonosok tudtán kívül 0,5 m3 vegyes, veszélyes anyagnak nem minősülő – tégladarabokat, egy pozdorja darabot, szigetelőanyag darabokat, nagyobb vastagságú üvegdarabokat tartalmazó – építési-bontási hulladékot, valamint 7 m3 települési hulladékot helyezett el a tulajdonosok márkházi külterületi ingatlanán.
Az I. rendű vádlott által kihelyezett 0,5 m3 építési-bontási hulladék alkalmas volt a föld, a víz, illetve azok összetevői veszélyeztetésére.
A II. rendű vádlott 2021. szeptember 13. és 2021. október 14. napja között, pontosan meg nem határozható időpontban ugyancsak hatósági engedély nélkül, és a tulajdonosok tudtán kívül veszélyes faanyagot tartalmazó kanapét helyezett el hulladékként ugyanott. A II. rendű vádlott által engedély nélkül elhelyezett kanapé veszélyes hulladéknak minősült.
A Márkháza külterületén található, tájvédelmi körzethez tartozó földterületen korábban egy szakadék volt található, amelyet az évek során – illegálisan – veszélyes hulladékot is tartalmazó hulladékkal töltöttek fel ismeretlenek. Az illetékes kormányhivatal a terület tulajdonosait a hulladék elszállítására kötelezte. Az összesen közel 75 köbméternyi hulladék elszállítása a tulajdonosoknak 1.600.000 forintjába került.
A Salgótarjáni Járásbíróság a 2024. október 7-én megtartott előkészítő ülésen hulladékgazdálkodás rendje megsértése bűntette miatt az I. rendű vádlottat 180 óra közérdekű munka büntetésre, míg a II. rendű vádlottat 1 év, végrehajtásában 1 év 6 hónap próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte.
A bíróság döntése fellebbezés hiányában a kihirdetést követően jogerőre emelkedett.
Forrás: Magyarország Bíróságai