Természetvédelem
Egy bíbic naplója – 2. rész
2023-ban, Magyarországon egyetlen egy kamera figyel 0-24 órában bíbicfészket, amely a Békés vármegyei Zsadányban, a Macskás területrészen található.
Az elmúlt napokban, bíbicünkre, Bíbic Borira, nehéz idők jöttek. Egy egész álló nap és egy egész álló este – majdcsak 24 órán keresztül – esett az eső és a reggeli kameraképeket nézve joggal aggódtunk állapota miatt, hiszen csapzottan, viharverten, nézett reggel a kameránkba – Bori. Több különös találkozásnak lehettünk szemtanúi, amelyeket egyelőre kíváncsian nézünk. 2023-ban, Magyarországon egyetlen egy kamera figyel 0-24 órában bíbicfészket, amely a Békés vármegyei Zsadányban, a Macskás területrészen található. A megfigyelésbe a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület is bekapcsolódott.
Bíbic Borit több állatfaj meglátogatta nemcsak éjjel, hanem nappal is. Ezek közül legelső alkalommal egy seregélyt fedeztünk fel, amely nagyon közel merészkedett a fészekhez s nem tudtunk eldönteni, hogy a kíváncsiság vagy a két faj egymás közötti szimpátia miatt alakulhatott ki. Ez egy véletlen folytán, – mikor a kamera egy kártyacsere miatt videóállásba kapcsolt át, – derült ki, hogy valójában a seregélyek jelenléte, érdeklődése a bíbicet zavarja és zaklatásként éli meg, hiszen fészkéről felreppenve, a gyors röptű madár elhajtotta a kíváncsiskodókat. Sajnos a kamera felbontása rettentő rossz minőségű és teljesen alkalmatlan az internetes közlésre.
Mindannyian leginkább a szőrmés és tollas kártevők miatt aggódunk. Az MME részéről, Dr. Tokody Béla rugalmasabb ebben, de a helyi vadgazdálkodó is segítséget nyújt, hogy megmentsünk Borit. Látható, hogy nehéz helyzetben van, sokszor ideges és még a java csak most következik!
Bíbic Borit pár napja különös vendég látogatta meg aki nem más volt, mint egy mezei nyúl. Bori a mezei nyúltól egyáltalán nem fél és magához igen közel engedi, annyira, hogy a fészek körül az érdeklődő Nyúl Koma, mert ő is nevet kapott, már napról, napra visszatér, mi több, most már nappal is el-elmegy előtte, hogy megnézze, mit is csinál a fészkén ülő Bori?
Barátságuk, kívülről megkérdőjelezhetetlen. Csak az látszik egy-egy fotón, hogy veszély esetén Koma, ha lehet, kereket old. Igaz, ami igaz, kint a mezőn a szövetségek gyengék és mindenki magáért küzd, mert élni kell.
Leginkább a sakál miatt aggódunk és a róka miatt, miközben ismert tény, hogy a borz okozza a legtöbb problémát a földön fészkelő madarak fészkének pusztulásában, de meg kell jegyezni, hogy a sün is fokozott veszélyt jelent. A terület helyi neve Macskás és a régi térképeken is így szerepel. Kétségtelen tény, hogy a Korhány-patak túloldalán, a védett kocsányos tölgyek háborítatlan erdőjében sok titok lapul még napjainkban is. Hogy vadmacska él-e benne, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy a Móra Ferenc Múzeum Természettudományi Osztályára magam vittem be, egy innen alig 800 méterre elgázolt akkora kandúrt, amire már a múzeum munkatársai is azt mondták: érdemes megmenteni és kipreparálták. Ennek bő 15 éve már.
Bíbicünket azonban sokan megnézik, hogy ott ül-e még, vagy egyáltalán mit is csinálhat Bori? Látható, hogy meglepődött állatok néznek a kamerába, hogy még mindig ott ül! Mi is drukkolunk neki, de két ládacsapda 24 órában várja, aki Bori életére vagy a fészekre törhet. Mi a kamerával, addig a hivatásos vadászok éjjellátókkal őrzik Bori fészkét. Mondhatnánk úgyis, hogy tűzzel-vassal tartjuk távol a betolakodókat – ha sikerül is kikelteni a tojásokat, csak mi tudjuk majd, hogy ez Borinak egyedül, soha nem jöhetett volna össze.
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Nem a Mátra alján, hanem a bihari határ mentén, Pocsajon, a falu szélén lakik az öreg néne, aki két éve fogadta magához a sete-suta őzgidát, mely mindeddig boldogan élt a kertben, kutyával, tyúkokkal, kacsákkal, libákkal békességben.
Egy nem túl szép napon az eddig barátságos kutya megharapta az őz fejét, ahogy megugrott, a lába beszorult egy vaskarám alá, és a hátulsó lába lábtő ízületén nyílt ficam keletkezett. A bőr 12 cm-en felszakadt, és a csont kifordult. Az őz azon járt, mely szennyeződött, fertőződött, ha azonnal nem kap műtéti ellátást, amputálni kell. Gazdája egy nyolcvan éves öreg néni nem tudta elsősegélyben részesíteni, másnak az őzike nem hagyta magát megközelíteni.
A debreceni speciális állatmentők aznap nem tudták szállítani, altatás nélkül nem is lehet. Azonnal kocsiba ültem munkatársammal, és egy bő óra alatt odaértünk Pocsajra. Altató injekció az ólban a combjába, majd mosás, fertőtlenítés, antibiotikum, sínbe rakás, lepedőbe göngyölés és a Duster hátsó ülésén munkatársunk vigyázott rá útközben. Ha mozdult, kapott még egy kis altatót, mert mintegy fél óra a hatása, az út pedig 100 km. Hortobágyon még egy adag, mely már kockázatos volt, mert kérődzők hosszú altatás során felfúvódhatnak, de szükséges, mert azonnal meg kellett operálni.
Mosás, fertőtlenítés, antibiotikumos lemosás még egyszer, csak jobban, szalagok, ízületi tok és bőr varrása után sínezés. Egy folyosót almoztunk be neki, a redőnyös falú kórtermeket összetörte volna, ha nekiugrik. Nem ugrál, de áll, járkál, eszik, iszik, és a gazdái másnaponta látogatják. Öreg néne simogatja, becézgeti, szeretgeti, két hét múlva hazaviszi.
Forrás: Dr. Déri János – Hortobágyi Madárpark
Természetvédelem
1 éve történt… A madárinfluenza pusztított
Dr. Déri János beszámolója 2023-ból:
Tavaly a madárinfluenza miatt a daruállomány 10%-a elpusztult.
Éppen egy éve tört ki a darvak között a madárinfluenza. Tavaly talán a világon a legtöbb daru gyűlt össze Hortobágyon, közel 200 000 madár. Táplálkozni a kukorica tarlókon százas-több ezres csoportokban, és éjszakázni alacsony vízállású, leeresztett halastavakban tízezrével.
Valahol 20 ezer, valahol 60 ezer egy tóban, ahol könnyen terjed a vírus. Hortobágyon pár ezer hullott el, innen a szegedi Fehér tóhoz vonulók közül közel 20 ezer. Az egész állománynak a 10 %-a! A hullák nem kerültek összeszedésre, még februárban sem, mert nem volt gazdája. Sem az állategészségügy, sem a természetvédelem nem tudott, vagy nem akart ezzel foglalkozni.
A daruvész során érdekes módon pár nagyliliken kívül nem volt más madárfaj az áldozatok között. Még a korábbi járványok alatt leginkább érzékeny hattyúk is kimaradtak belőle, bár előtte a nyár folyamán több gólya, egerészölyv is fertőződött.
De az összes nagyüzemi házibaromfi állomány elkapta és kártalanítás mellett mindet ki kellett irtani. A tavaszi vonulással a darvak már nem hullottak, a vadludak sem, de a házi baromfiállományok igen, melyeket ismét ki kiellett irtani.
A vírus endémiássá vált, nem kell már behurcolni, itt terem. Bár idén a vadmadarakat megkímélte a betegség, most újra dühöng a házi baromfiállományok között, és nem biztos, hogy nem jelentkezik vadon élőkben újra. Néhány nyári lúdban már megjelent Hortobágyon és a környéken.
Ha találkozik valaki túl szelíd, emberi közelséget elviselő, esetleg remegő, fejét rázó, tekerő vízimadárral, akkor a tavalyi protokoll szerint nem kell hozzá nyúlni, ott kell hagyni, ahol van, és a hatósági állatorvosnak kell szólni. Ha mi tudunk róla, megoldjuk a karanténozását, a tampon minta vételét és vizsgálatra küldését. Ha valaki akár közvetlenül, akár közvetve érintkezett velük, azonnali teljes személyi fertőtlenítés, ruhacsere szükséges, és ne menjen madarak közelébe!
Forrás: Dr. Déri János – Hortobágyi Madárpark
Természetvédelem
Erdőfürdő a kidobott kanapé
Az I. és a II. rendű vádlott közel 75 köbméternyi hulladékot helyezett el Mátraháza határában.
Az I. és a II. rendű vádlottak egymástól függetlenül több köbméternyi építési törmeléket, háztartási hulladékot, míg másikuk egy kanapét is elhelyezett a Mátraháza külterületén található tájvédelmi körzetben. Az illetékes kormányhivatal által a földterület megtisztítására kötelezett vétlen tulajdonosok közel 1.600.000 forintot fizettek az évek során felhalmozódott hulladék elszállításáért.
A bíróság által megállapított tényállás szerint az I. rendű vádlott 2022. március 3-án a használatában lévő tehergépkocsival öt fordulóval hatósági engedély nélkül, és a tulajdonosok tudtán kívül 0,5 m3 vegyes, veszélyes anyagnak nem minősülő – tégladarabokat, egy pozdorja darabot, szigetelőanyag darabokat, nagyobb vastagságú üvegdarabokat tartalmazó – építési-bontási hulladékot, valamint 7 m3 települési hulladékot helyezett el a tulajdonosok márkházi külterületi ingatlanán.
Az I. rendű vádlott által kihelyezett 0,5 m3 építési-bontási hulladék alkalmas volt a föld, a víz, illetve azok összetevői veszélyeztetésére.
A II. rendű vádlott 2021. szeptember 13. és 2021. október 14. napja között, pontosan meg nem határozható időpontban ugyancsak hatósági engedély nélkül, és a tulajdonosok tudtán kívül veszélyes faanyagot tartalmazó kanapét helyezett el hulladékként ugyanott. A II. rendű vádlott által engedély nélkül elhelyezett kanapé veszélyes hulladéknak minősült.
A Márkháza külterületén található, tájvédelmi körzethez tartozó földterületen korábban egy szakadék volt található, amelyet az évek során – illegálisan – veszélyes hulladékot is tartalmazó hulladékkal töltöttek fel ismeretlenek. Az illetékes kormányhivatal a terület tulajdonosait a hulladék elszállítására kötelezte. Az összesen közel 75 köbméternyi hulladék elszállítása a tulajdonosoknak 1.600.000 forintjába került.
A Salgótarjáni Járásbíróság a 2024. október 7-én megtartott előkészítő ülésen hulladékgazdálkodás rendje megsértése bűntette miatt az I. rendű vádlottat 180 óra közérdekű munka büntetésre, míg a II. rendű vádlottat 1 év, végrehajtásában 1 év 6 hónap próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte.
A bíróság döntése fellebbezés hiányában a kihirdetést követően jogerőre emelkedett.
Forrás: Magyarország Bíróságai