Természetvédelem
Egy bíbic naplója – 2. rész
2023-ban, Magyarországon egyetlen egy kamera figyel 0-24 órában bíbicfészket, amely a Békés vármegyei Zsadányban, a Macskás területrészen található.
Az elmúlt napokban, bíbicünkre, Bíbic Borira, nehéz idők jöttek. Egy egész álló nap és egy egész álló este – majdcsak 24 órán keresztül – esett az eső és a reggeli kameraképeket nézve joggal aggódtunk állapota miatt, hiszen csapzottan, viharverten, nézett reggel a kameránkba – Bori. Több különös találkozásnak lehettünk szemtanúi, amelyeket egyelőre kíváncsian nézünk. 2023-ban, Magyarországon egyetlen egy kamera figyel 0-24 órában bíbicfészket, amely a Békés vármegyei Zsadányban, a Macskás területrészen található. A megfigyelésbe a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület is bekapcsolódott.
Bíbic Borit több állatfaj meglátogatta nemcsak éjjel, hanem nappal is. Ezek közül legelső alkalommal egy seregélyt fedeztünk fel, amely nagyon közel merészkedett a fészekhez s nem tudtunk eldönteni, hogy a kíváncsiság vagy a két faj egymás közötti szimpátia miatt alakulhatott ki. Ez egy véletlen folytán, – mikor a kamera egy kártyacsere miatt videóállásba kapcsolt át, – derült ki, hogy valójában a seregélyek jelenléte, érdeklődése a bíbicet zavarja és zaklatásként éli meg, hiszen fészkéről felreppenve, a gyors röptű madár elhajtotta a kíváncsiskodókat. Sajnos a kamera felbontása rettentő rossz minőségű és teljesen alkalmatlan az internetes közlésre.

Nyúl Koma meg-megjelenik. Fotó: Agro Jager News
Mindannyian leginkább a szőrmés és tollas kártevők miatt aggódunk. Az MME részéről, Dr. Tokody Béla rugalmasabb ebben, de a helyi vadgazdálkodó is segítséget nyújt, hogy megmentsünk Borit. Látható, hogy nehéz helyzetben van, sokszor ideges és még a java csak most következik!

Egy seregély rendszeresen visszatér Fotó: Agro Jager News
Bíbic Borit pár napja különös vendég látogatta meg aki nem más volt, mint egy mezei nyúl. Bori a mezei nyúltól egyáltalán nem fél és magához igen közel engedi, annyira, hogy a fészek körül az érdeklődő Nyúl Koma, mert ő is nevet kapott, már napról, napra visszatér, mi több, most már nappal is el-elmegy előtte, hogy megnézze, mit is csinál a fészkén ülő Bori?

Nyúl Koma és Bíbic Bori. Fotó: Agro Jager News
Barátságuk, kívülről megkérdőjelezhetetlen. Csak az látszik egy-egy fotón, hogy veszély esetén Koma, ha lehet, kereket old. Igaz, ami igaz, kint a mezőn a szövetségek gyengék és mindenki magáért küzd, mert élni kell.
Megbízható távcsövet keresel? Távolságmérős távcsövek és minden, ami a megfigyeléshez kell – > FROMMER Fegyverbolt! Kattints a fényképre!
Leginkább a sakál miatt aggódunk és a róka miatt, miközben ismert tény, hogy a borz okozza a legtöbb problémát a földön fészkelő madarak fészkének pusztulásában, de meg kell jegyezni, hogy a sün is fokozott veszélyt jelent. A terület helyi neve Macskás és a régi térképeken is így szerepel. Kétségtelen tény, hogy a Korhány-patak túloldalán, a védett kocsányos tölgyek háborítatlan erdőjében sok titok lapul még napjainkban is. Hogy vadmacska él-e benne, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy a Móra Ferenc Múzeum Természettudományi Osztályára magam vittem be, egy innen alig 800 méterre elgázolt akkora kandúrt, amire már a múzeum munkatársai is azt mondták: érdemes megmenteni és kipreparálták. Ennek bő 15 éve már.

Borira sokatn rácsodálkoznak, hogy ott van-e még. fotó: Agro Jager News
Bíbicünket azonban sokan megnézik, hogy ott ül-e még, vagy egyáltalán mit is csinálhat Bori? Látható, hogy meglepődött állatok néznek a kamerába, hogy még mindig ott ül! Mi is drukkolunk neki, de két ládacsapda 24 órában várja, aki Bori életére vagy a fészekre törhet. Mi a kamerával, addig a hivatásos vadászok éjjellátókkal őrzik Bori fészkét. Mondhatnánk úgyis, hogy tűzzel-vassal tartjuk távol a betolakodókat – ha sikerül is kikelteni a tojásokat, csak mi tudjuk majd, hogy ez Borinak egyedül, soha nem jöhetett volna össze.
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Természetvédelem
Megjelent a 2025.évi természetvédelmi pályázat kiírása
Természetvédelmi pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium
Az Agrárminisztérium ezúton meghirdeti a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet IV. fejezetének – az agrárminiszter feladat- és hatáskörét részletező 6. pontjához, azaz a minisztérium természetvédelmi feladataihoz illeszkedő, civil feladatvállalást segítő pályázatot.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay
Támogatási igényt a Nemzeti Környezetvédelmi Program részeként jóváhagyott Nemzeti Természetvédelmi Alaptervben rögzített természetvédelmi célok elérésében közvetlenül feladatot vállaló, természet- és környezetvédő céllal létrejött közhasznú szervezetek (egyesületek vagy alapítványok) nyújthatnak be a felhívásban rögzített tematikájú tevékenységekre, projektekre.
A pályázat felhasználható keretösszege 50 millió forint. A pályázatokat 2025. április 14-től 2025. május 13-ig, kizárólag postai úton lehet beadni. Egy pályázó legalább 1 millió, legfeljebb 3 millió forint összegre pályázhat.
A pályázati felhívás szövegét, a pályázati adatlapot, valamint a pályázati eljárás során végig kötelezően figyelembe veendő beszámoló tájékoztatót itt érhetik el.
Sikeres pályázást kívánunk!
Forrás: AM
Természetvédelem
ÁPRILIS: Négy rétihéja faj szeli a magyar eget
Áprilisban javában zajlik a tavaszi madárvonulás. A rétihéják estében ez az egyik legizgalmasabb hónap, hiszen mind a négy hazai fajjal találkozhatunk. Már a költőhelyek közelében, nádasok, vizes élőhelyek felett láthatjuk a leggyakoribb fajt, a barna rétihéját (Circus aeruginosus).

Barna rétihéja. Fotó: Simay Gábor
Többségük az elmúlt hónapban érkezett meg, de a telek enyhülésével egyre több példányuk telel át. A téli vendég és gyakori átvonuló kékes rétihéja (Circus cyaneus) száma ilyenkorra már csökkeni szokott, de jelenlétükre még ebben a hónapban is számíthatunk. Az idei évben április elején még szokatlanul nagy számban vannak jelen.

Kékes rétihéja. Fotó: Simay Gábor
A fakó rétihéja (Circus macrourus) – igaz csak kis számban – átvonul hazánkon, költőhelyei Közép-Ázsiában találhatók. Igazán szerencsésnek kell lennünk, hogy összefussunk vele a pusztában. Legkésőbb a hamvas rétihéja (Circus pygargus) érkezik meg hozzánk telelő területéről, de a hónap közepén már sokfelé láthatjuk vonuló egyedeit, melyek közül egyesek itt is maradnak fészkelni.

További természetvédelemmel kapcsolatos hírekért látogasson el az Agro Jager Természetvédelem c. rovatába! Kattintson a képre!
Bár rétihéjákat sokfelé láthatunk, legjobb eséllyel gyepek felett, alacsonyan repülve pillanthatjuk meg őket, hiszen ezek a legjobb vadászterületek számukra. Így a gyepek védelmével a rétihéják védelmét is szolgáljuk!

Fakó rétihéja. Fotó: Simay Gábor
A fotókon mind a négy faj esetében hím madarat láthatunk. A tojó és fiatalabb példányok többnyire barnák és sok esetben igen nehéz elkülöníteni a fajokat.

Hamvas rétihéja Fotó: Simay Gábor
A barna és a kékes rétihéják védettek, pénzben kifejezett természetvédelmi értékük 50.000 Ft. A másik két faj fokozottan védett, a fakó rétihéja természetvédelmi értéke 250.000 Ft, míg a hamvas rétihéjáé 500.000 Ft.
Forrás: Hortobágyi Nemzeti Park
Írta és fényképezte:
Simay Gábor
Természetvédelmi Őrszolgálat
Látott, fényképezett valami érdekeset?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
A bakonyi alpesi gőte (Ichtyosaura alpestris bakonyiensis) jelenlegi ismeretink alapján kizárólag a Bakonyban és az Őrségben fordul elő, így a Kárpát-medence egyik bennszülött gerinces állata! Megőrzése – mint valódi hungaricum – ezért a mi feladatunk!
A Bakonyban az alpesi gőték többsége a hegység magasabban fekvő északi illetve középső részén él, de van egy elszigetelt populáció a Keleti-Bakonyban is, a Burok-völgy környékén. Ezt az állományt tavaly kezdtük el felmérni (korábbi írásunk itt érhető el).
Szaporodóhelyeinek többsége itt a rendszeresen járt erdészei utak pocsolyáiban található, mely komoly veszélyeztető tényező az elszigetelt populáció fennmaradása szempontjából. A taposás és a víz állandó felkavarása mellett ezek a pocsolyák ráadásul tavaly nyáron ki is száradtak, még mielőtt a lárvák kifejlődhettek volna, így ennek az egyébként is ritka állatnak nem volt szaporulata!
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) és a VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. együttműködésének köszönhetően idén komoly munkálatok zajlottak e bennszülött állatunk megmentése érdekében. A tél folyamán munkagép segítségével árkok készültek, melyekben a gőtelárvák kifejlődésére jóval nagyobb az esély. Egy részük a meglévő, kikerülhető, de sekély szaporodóhelyek mélyítésével, többségük viszont a közlekedést is nehezítő keréknyom pocsolyák mellett lett kialakítva. Utóbbiak vizét az újonnan kialakított árkokba vezettük be. Az új árkok többségéből sajnos elszivárogna a víz, ezért még kora tavasszal, a gőték szaporodása előtt elkészült ezek vízzáró bélelése is.
Forrás: Dr. Riezing Norbert – DINPI