Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

A vadászat olyan, mint a szerelem

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Széchenyi Zsigmond gróf ezen szavait idézve kezdte beszélgetésünket Pongó Gyula, az Országos Magyar Vadászkamara Csongrád Megyei Szervezet hivatásos vadász alosztályának elnöke, a szentesi Új Barázda Vadászati Társaság vezetője.

Hogyan került a vadászat közelébe?
Mint oly sokan közülünk, én magam is korán a vadászat és a vadászok közelében találtam magam. Alig 9–10 éves lehettem, amikor idős vadászok elhívtak nyulat hajtani. Már akkor magával ragadott a varázsa. Azután pedig már minden ment magától. Szerencsésnek mondhatom magam, mert a hivatásom, a munkám egyben a hobbim is. Ez egy életforma. Sajnos kissé családellenes, de olyan, mint a szerelem. Nem lehet megmagyarázni, hogy miért van, és miért vonzza az embert. Egyszerűen szükségem van arra, hogy kint legyek. Messze az emberektől és a város zajától.

Sokan még mindig azt gondolják, hogy a vadászat egy kegyetlen dolog, ami csak az öldöklésről szól. Természetesen ez nem így van. Ez egy összetett feladat, amelyben nagyon fontos a vad védelme, és még fontosabb a vad tisztelete. Sajnos manapság ez utóbbit nem mindenki tekinti egyértelműnek. Én hivatásos vadászként sajnos gyakran találkozok orvvadászokkal, olyanokkal, akik nem törődnek a természet védelmével, és a szántók, erdők mellé viszik ki a háztartási hulladékot. Fel kellene nőnünk végre, és belátni azt, amit ma megteszünk annak a következményeivel holnap könnyedén összetalálkozhatunk.

–Ön Szentes térségében végzi munkáját. Mi jelenti a legnagyobb problémát a környéken?
Sajnos egyre nagyobb gondot jelent a rühes rókák megjelenése. Mivel a veszettség ellen már évek óta vakcináznak, az országban elszaporodtak a rókák, és egyre több a beteg állat közülük felénk is. Nemrégiben sajnos az én kutyáim is elkapták, és sokáig kellett kezelnem őket. Próbáljuk kilőni ezeket a káros ragadozókat, de egyelőre még problémát jelentenek a számunkra. Ugyancsak elszaporodtak az apró rágcsálók is. Sajnos ezeket több helyen mérgezéssel próbálják irtani, ami a legrosszabb megoldást jelenti, hiszen a mérgezett gabonát a nyulak is megeszik, amiből viszont nagy hiányunk van.

Mi ennek az oka?
Felénk is egyre jobban elszaporodott az európai barnanyúl vírus. Az elmúlt év szeptemberéig semmi gond nem volt az állománnyal, és mivel az időjárás is kedvező volt, igen sok példányra számítottunk, de mégsem így lett. Nagy részüket – főleg a kifejlett példányokat – elpusztította a vírus. Reménykedünk, hogy ez nem terjed tovább, és helyreáll a rend. Szükség van ezekre az állatokra is, hiszen csak így tartható fent az egyensúly.

Sok gondjuk van a kóbor állatokkal?
Főleg a macskákkal szoktak problémák lenni, minden tavasszal. Rengeteg kárt képesek okozni. Elpusztítják a nyulakat és a fiókákat. De a felelőtlen kutyagazdák is okoztak már fejtörést nemegyszer. Sokan kijárnak a kutyáikkal a Tisza gátjára sétálni. Ilyenkor előfordul, hogy a kutya utánnairamodik egy vadnak, és a gazda nem biztos, hogy visszahívja. Ha az ártéren pedig éppen vadásznak, és ezt meglátják, lelőhetik a kutyát. Már számtalanszor figyelmeztettem a gazdákat, de sajnos feleslegesen. A vadásznak pedig tenni kell a dolgát. Ilyenkor is. Előfordult már, hogy ebből problémák adódtak, de a gazdának is meg kell értenie, hogy nekünk meg kell védenünk a vadat. Nagyon hálátlan dolog fegyvert emelni az ember legjobb barátjára, de sajnos néha ezt is meg kell tenni. Persze ez is legtöbbször az emberek hibája. Ha nem raknák ki a megunt kutyákat az út mellé, és nem hagynák a sorsukra, vagy figyelnének rá a séta alatt, akkor nekünk se okoznának problémát….

KRUZSLICZ ANITA
Nimród Tudósítói Hálózat

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom