Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Őszi teendők

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Akik megengedhetik maguknak, hogy vadászni járjanak, egyre nehezebben és egyre ritkábban jutnak vadhoz. Pedig mindent úgy csinálnak, mint régen. Reggel összejönnek, megbeszélik, mire fognak lőni, hol és hogyan. Aztán a terepre érve szomorúan tapasztalják, hogy egyre nehezebb vadat találni, azaz ejteni.

A törvények változását mi, egyszerű emberek nem tudjuk befolyásolni. De arra, hogy a területünkön található vadat hogyan tartsuk meg, talán még odafigyelhetünk.

Aki forgatja a szakirodalmat, érdekes tézisekkel találkozhat. Bizonyos szakemberek ugyanis azt vallják, hogy nem kell etetni az állatokat, hagyni kell a természetet, hogy tegye a dolgát. Az erősek túlélik a mostoha időjárási körülményeket, a gyengék meg majd elhullnak. Ez a természet rendje. Én meg amondó vagyok, hogy az a jó vadász, aki megőrzi azt, amit kapott. Közelebb kerülünk a vadhoz azáltal, hogy időnként élelmet viszünk neki. Barátságok szövődnek és erősödnek a közös erőfeszítés révén, hiszen annak hangulata van, hogy együtt teszünk valamit azokért az állatokért, amelyek nálunk szaporodnak, esetleg a mi területünkön vonulnak át. Az idősebb vadászoknak jó alkalom ez az időszak a tapasztalatuk átadására.

Nem egy apát ismerek, aki ilyenkor lopta be gyermekei szívébe a vad, a vadászat szeretetét. A fiatalok megtanulnak etetőt készíteni, azt megfelelő módon betájolni. Látják, megélik az őszi erdők-mezők hangulatát, azok minden ízével, színével és illatával. Ilyenkor olvasható a legjobban az erdő, hiszen a lehullott leveleken átvezető vadcsapások elárulják az állat mozgásirányát, valamint azokat a helyeket, ahol szívesen tartózkodik. Aki nyitott szemmel jár, mindezt láthatja. Ősszel célszerű átnézni a magasleseket: szükség szerint kitakarítani őket, illetve kijavítani az esetleges hibákat. Ismerek olyan vadászt, aki több órát ült a lesen csukott ablakkal és ajtóval arra várva, hogy megjelenjen az állat. Azért nem nyitott ablakot, mert gondolta, amíg vár a vadra, addig legalább nem fúj be rá a szél. Amikor azonban végre megjelent az áhított vadkan, az ablak olyan nyikorgással nyílt ki, hogy az is frászt kapott, aki a másik lesen ült! A vadkan meg persze felcsapott farokkal nyargalt tovább. Oda lett a jó zsákmány!

A vaddisznónak kitűnő a memóriája. Azokra a helyekre, ahol kedvére való élelmet talált valamikor, szívesen visszajár. Az etetőhelyre szemes kukoricát ajánlatos szórni, mert a csöveset az óvatos disznók felkapják, és a sűrűbe visszavonulva eszik meg. Öreg hiba az is, ha egy helyre teszik az eleséget. Ilyenkor a konda odacsődül, és bizony ember legyen a talpán, aki ki tudja választani a golyóérett egyedeket, és úgy lövi meg, hogy egy másikat ne sebesítsen meg. Ha csíkban szórjuk ki a magokat, „széthúzzuk” a csoportot, és így könnyebb válogatni!

Sokan feledkeznek meg a vaditatókról, vagy csak nem szentelnek nekik kellő figyelmet. Pedig a vad is iszik, és hiába etetünk, ha utána nem tud inni, bizony elvándorol, méghozzá olyan területekre, ahol jó minőségű ivóvízzel tudja csillapítani a szomját. Ásóval, lapáttal meg egy kis fáradsággal, de akár egy hosszában félbevágott, földbe ásott hordóból is könnyen készíthetünk vaditatót, melyet aztán időről időre feltölthetünk.

Most nagyjából ennyi jutott eszembe az őszi teendőkkel kapcsolatban. Élvezzék ki a milliónyi színt, az őszi táj szépségét, és a jól végzett munka gyümölcsét. Vadásszanak jókat!

hetnap.rs

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom