Vadászat
Vadbalesetek kezelése Romániában
Udvarhelyszéken több, az állatok által gyakran látogatott vadcsapás is található, így nem csoda, ha a rendőrségi statisztikák szerint idén negyvenkét vadat ütöttek el a közutakon. Az autóvezetők bírságot könnyen, kártérítést viszont annál nehezebben kaphatnak ilyen esetekben.
Főként őzek és szarvasok, de még medvék is áldozatául esnek annak, hogy a vadcsapások számos helyen keresztezik a közutakat – derült ki a rendőrségi statisztikából, melynek adatai még a hatósági szóvivőt is meglepték. Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense ugyanis jóval kevesebb esetre tippelt, ám mint az udvarhelyi rendőrségtől és a vidéki őrsök képviselőitől megtudta, idén Udvarhelyszéken összesen negyvenkét alkalommal ütöttek el állatot közúton. Székelyudvarhelyen mindössze két esetről van feljegyzése a hatóságnak, a többi vidéken történt.
Az esetek túlnyomó részében őzek váltak az autós közlekedés áldozataivá, de szarvasban, medvében, kutyákban és tehenekben is kárt tettek az autósok. Némely esetben megbírságolják a kár okozóját, ám háziállat elütése esetén rongálás címén eljárást is indíthatnak ellene, minek következtében akár börtönbüntetés is kiszabható – ismertette Gheorghe Filip.
A témában az egyik legfontosabb szempont a jelenség oka, azaz a hanyagság az út menti takarítás során – hangsúlyozta Jakab Attila, a Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület elnöke. Mint kifejtette, a probléma legfőbb magyarázata az, hogy az utak szélét sok helyen nem tisztítják meg a bozótosoktól, cserjésektől, amelyek az egyre inkább megmunkált mezőkkel ellentétben kitűnő búvóhelyet biztosítanak a vadaknak. Ezek a füves, bokros részek eltakarják az autósok elől a vadakat, de azok sem látnak ki az útra, így mire észreveszik egymást, már késő elkerülni az ütközést – vázolta a vadásztársulat vezetője.
Tapasztalatai szerint leggyakrabban a Küküllő mentén, az Udvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszon, illetve Fenyéd, Máréfalva és a Cekend-tető körzetében történnek ilyen balesetek, de mindenütt érdemes résen lenni, ahol az út szélén dús a növényzet, az erdős részekről nem is beszélve – figyelmeztetett.
Medvék is veszélyben
Megerősítette, leggyakrabban őzek, szarvasok kerülnek az autók elé, ám idén négy medve elütéséről is hírt kaptak. A kisebb állatok balesete ritkán végződik szerencsésen, a nagyobb testű vadak azonban általában életben maradnak, és ha nem sérül a lábuk, el is menekülnek a helyszínről. Ez azonban még közel sem jelenti azt, hogy belső vérzések vagy más sérülések miatt nem pusztulnak el később – emlékeztetett Jakab. Hozzátette, ilyen baleset esetén a sofőrnek mindenképp a rendőrséghez kell fordulnia, hiszen ők igazolhatják, hogy mit ütött el – az később jól jön, ha az autótulajdonos kártérítést szeretne.
Both József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársa arról számolt be, hogy Máréfalva és Fenyéd között gyakran járnak medvék, s így évente egy-két egyed baleset következtében pusztul el. Az ottani helyzetet bonyolítja, hogy az út által elválasztott terület két különböző vadásztársulathoz tartozik, így a tetemnek olykor nehezen kerül gazdája.
Jakab Attila elmondta, a vadásztársulat legfeljebb annyit tehet, hogy elszállítja a sérült vagy elhullt állatot – amennyiben a jószág még él, de már nem lehet rajta segíteni, vadhúsfeldolgozóba kerül. A vadászoknak kétszeresen rossz az ilyen típusú kár: nemcsak hogy az állat elvész, de az állam a kilövési keretből vonja le az elütött egyedeket, így kevesebbet vadászhatnak le.
Az állatok a párzási időszakban a legfigyelmetlenebbek, így ilyenkor a legnagyobb az esély arra, hogy betévednek az autók elé – tudtuk meg. Az őzekre ilyenformán júliusban, augusztusban, a szarvasokra pedig szeptember közepe táján kell leginkább odafigyelni. Télen kevesebb a vadbaleset: hóban a vadak elég jól láthatók, így ilyenkor ők is biztosabb, néptelenebb helyre húzódnak el – mondta el Jakab Attila.
Az állat az államé
Jakab Attila szerint a baleset során az állat okozta anyagi kár megtérítését az államtól kell megpróbálni igényelni, nem a vadásztársulattól, hiszen minden vad az állam tulajdonát képezi. Hozzátette, ők csakis mezőgazdasági kárt téríthetnek meg, abban az esetben, ha nem teljesítik a kilövési keretet. Erre az utóbbi három-öt évben mindössze kétszer volt példa, idén pedig egyáltalán nem. Ugyanígy nem az ő feladatuk, hogy vadcsapásra figyelmeztető táblákat helyezzenek ki az útra, ám szoktak helyszíneket javasolni az útügynek és a rendőrségnek.
szekelyhon.ro
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login