Vadászat
Egy kis szalonka monitoring Zalából
Kettős tagságomból adódóan lehetőségem nyílt arra, hogy Zala megye két egymástól távol eső vadásztársaságánál a monitoring keretében figyelemmel kísérhessem a szalonkák tavaszi vonulását. A dokumentáció áttanulmányozásával és személyes megfigyeléseimmel sikerült néhány olyan megállapítást tennem, következtetést levonnom, melyekkel talán hozzájárulhatok a szalonka iránt érdeklődő vadásztársaim tájékozottságának bővítéséhez.
Az érintett két vadásztársaság – a Mura mentén gazdálkodó szepetneki Hunor 2000 VT és a megye északi részén található zalaegerszegi Nimród VT – között a távolság több mint 70 km. Ez a tény már önmagában is érdekessé teheti a megfigyelések összehasonlítását különösen akkor, ha tudjuk, hogy a két vadászterület sok vonatkozásban szögesen eltérő domborzati, vízrajzi, erdősültségi adottságokkal rendelkezik.
Míg a dél- zalai terület jellemzőit a Hunor 2000 vadásztársaság és egyben Magyarország déli határát jelentő Mura folyó határozza meg, addig a Nimród VT területének nagy részét az erősen tagolt, őshonos erdőkben gazdag göcseji dombság adja.
Mindkét területen vannak hagyományosan jó szalonkázó helyek, és így természetes, hogy a társaságok vezetői itt jelölték ki a két-két monitoringozó standot, ahol a tagok, a hivatásos vadászok február 13. és április 30. között folytatták a megfigyeléseket, vezették az előirt jegyzőkönyveket. A program iránt érdeklődő tagok az előírt kvóták erejéig folytatták a mintavételt, szolgáltatták az elejtett madarakról felvett adatokat.
A két és fél hónapos monitoring időszakban összegyűlt legfontosabb tapasztalatokat a következőkben lehet összegezni:
- Az első madarat február 20-án délen a Hunor VT-nél észlelték, 27-én egy hallott szalonkáról számoltak be, majd március 5-én egy korrogó madarat regisztráltak. Ezekben a napokban a szomszédos vadászterületekről is jeleztek húzást, sőt néhány madár esett is a szomszédoknál. A Nimród VT-nél március 5-ig nem volt észlelés, viszont ezen a napon meglőtték az első hosszú csőrű vándort. Fentiekből látható, hogy a mintegy 70 km-es távolságot nyolc-tíz napos vonulással hidalták át a madarak.
- Március 9-e után felgyorsultak az események. A Nimródnál 9-én egy példány, a Hunornál 13-án és 14-én egy példány, a Nimródnál két szalonka esett. Ezen túl több látott-hallott madárról is beszámoltak vadásztársak.
A folytatásban 17-én északon egy példány, 21-én és 29-én délen egy-egy elejtés történt. A monitoring során látott-hallott madárcsúcsok északon március 26-án hat darabbal, délen április 4-én négy darabbal, északon hat darabbal tetőztek.
Április második hetétől a monitoring zárásáig a Hunor VT-nél már egyáltalán nem észleltek szalonkát. A Nimród VT-nél április 9-én és 16-án egy-egy látott példányról számoltak be, a szezon valószínűleg utolsó madarát április hatodikán jómagam ejtettem el a bödei Jámi-völgyben.
Összegzéseként elmondható, hogy a húzás fő időszaka március 12. és április 6. közé esett, és a madarak időeltolódással körülbelül ugyanannyi napot töltöttek el mindkét vadászterületen. - A jegyzőkönyvekből kiderül, hogy a Hunor VT-nél öt madarat láttak, hármat hallottak, és öt példányt ejtettek el a monitoring keretében. A Nimródnál tizenhat látott, két hallott madár mellett hat példányt ejtettek el ugyanebben az időszakban. Az engedélyezett kvótát egyik területen sem merítették ki.
- A mintavétel során elejtett madarak nemek szerinti megoszlása 7:4 a kakasok javára, ami alátámasztja a régi megfigyelést, mely szerint a tavaszi húzáson inkább kakasok kerülnek terítékre.
- A madarak súlyát vizsgálva megállapítást nyert, hogy testtömegük 305–355 gramm között mozgott.
- A monitoringban résztvevő vadásztársak elmondták, feltűnően kevés cvikket észleltek, a hosszú csőrűek inkább egyedül repültek. A húzások 10–15 percig tartottak, az időjárás érzékelhető módon nem befolyásolta a húzásokat, amelyek folyamatos csúszással 18.00–18.30 óra között kezdődtek.
- Hajnali húzásokról nincsenek megfigyelések.
Az évek óta zajló monitoring program eredményeként országos viszonylatban hatalmas mennyiségű információ gyűlt össze. Ennek az adatbázisnak a tudományos igényű elemzése várhatóan kedvező választ adhat a szalonka vadászhatóságának sokat vitatott – és tényekkel alá nem támasztott –, jórészt spekulatív megközelítésű kérdéseire.
Mi, szenvedélyes szalonkavadászok bízunk abban, hogy eljön az az idő, amikor nem kell az álságos „mintavétel” kifejezés mögé bújnunk, ha langyos tavaszi estéken nagy ritkán puskát akarunk emelni várva-várt csodamadarunkra.
Rosta László
Zalaegerszeg-Andráshida
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login