Vadászat
Bonyolult kapcsolat – A róka- és a sakálállomány kölcsönhatásáról
VAJDASÁG | A természetben, első pillantásra, minden nagyon egyértelmű, és a dolgok meghatározott logika szerint történnek, egyik folyamat következik a másikból. Semmi se kétértelmű, az állatok azt teszik, amit kell, és sohasem mondanak egyet, és tesznek mást.
A gond abban van, hogy az adott környezetben kialakult egyensúly érzékeny, könnyen felborul, és akkor az egész felépítmény összeomlik. Ha nem tudunk egy rendkívüli eseményt meggátolni, a következményeket már nem küszöbölhetjük ki. Ilyesmi történik napjainkban nálunk. Az élőhely pusztulása, az éghajlat változása eredményeképp vidékünkön eddig ismeretlen fajok jelentek meg, és a megszokott állatok tűntek el.
Vannak állatok, amelyek valamikor itt éltek, de az ember kiirtotta őket. Aztán az életkörülmények megváltozása kedvezett nekik, és visszatértek valamikori élőhelyükre. Ezek közül talán legszembeötlőbb az aranysakál visszatérése. A múlt század végén és az új évezred elején megjelent a Duna és a Tisza menti ártéri erdőkben, ahonnan mára benépesítette a két folyó által határolt egész területet. Ehhez csupán két évtizedre volt szüksége.
Az egyre szaporodó és terjedő ragadozó jelenléte azonban egész sor eseményt indított be. Ugyanarra a táplálékra vadászik mint a róka, de mivel nagyobb és erősebb nála, valamint családokban élő és vadászó állatról lévén szó, képes a magánál jóval nagyobb zsákmányállatok levadászására is. Mivel rejtőzködő életmódot folytat, egyelőre keveset tudunk róla, mert elfelejtettük hogyan is kell, lehet kezelni a sakál állományát. Ezért ma már komoly károkat okoz mind a vadállományban, mind az ember által tenyésztett haszonállatokban is.
Vannak olyan élőhelyek, amelyek jobban megfelelnek a „visszatérő hódítóknak”, és ott gyorsabban szaporodnak, ezért ott a kártételük is nagyobb, mint ahol még csak néhány van belőlük. Az ilyen vidéken a vadgazdák után a jószágtartók is kongatják a vészharangot, és a sakálok elpusztítását követelik. Csakhogy ez nem olyan egyszerű, mint gondolnánk. A vadászok szerint a legnagyobb károkat az őzállományban okoz a sakál, a gím- és a dámszarvas szaporulatát is dézsmálja, de még a malacait elszántan védelmező vaddisznókból is kiveszi a vámot. Emellett igen érdekes a sakál és a róka állományának kölcsönös alakulása is.
A vadgazdák megfigyelései szerint ahol elszaporodik a sakál, jelentősen megfogyatkozik a róka. Mivel szerbiai adatok nem állnak rendelkezésünkre, csak a magyarországi lőjegyzékekre hagyatkozhatunk. A nemrég közzétett 2006-tól 2015-ig terjedő, hat megyére vonatkozó sakál–rókateríték összehasonlító adatai azonban egyelőre nem támasztják alá a vadgazdák állítását. A kimutatás 50 017 róka elejtéséről szól 2006-ban, míg 2015-ben 70 127 ravaszdi került terítékre. Sakálból 2006-ban 163, 2015-ben pedig 3267 esett.
A hozzánk legközelebb levő két megyében, azaz Bács-Kiskun és Csongrád megyékben a sakálteríték növekedését a lőtt rókák számának növekedése kíséri. Így Bács-Kiskun megyében 2006-ban 4540, 2015-ben pedig 7137 róka esett. Ugyanezekben az években 34, illetve 461 sakál került puskavégre. Csongrád megyében a kimutatás 2006-ban 3066 rókáról és csak 2 sakálról szól, míg 2015-ben 5172 róka és 131 sakál került terítékre. A legnagyobb terítéket Somogy megyében jegyezték. Ott kilenc év alatt a rókateríték 2147-ről, 2557-re változott – mondhatjuk, stagnál – az elejtett sakálok száma azonban 56-ról 999-re nőt.
Ezekből az adatokból természetesen nem lehet holtbiztos előrejelzést hozni a két ragadozó állományának jövőbeli alakulását illetően. Túl sok a befolyásoló tényező, de csak az ilyen kimutatások, az állandó megfigyelés, és a ma még rejtett, akár jelentéktelennek tűnő változások jegyzésével tudjuk sikerrel kezelni a sakálproblémát.
magyarszo.com
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login