Keressen minket

Vadászat

Jól kifizetődik „medvevédőnek” lenni

Közzétéve:

Feltöltő:

Foglalkozni kell a medvetámadások túlélőinek maradandó testi-lelki sérüléseivel – mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a LIFE programot értékelő beszédében Svédországban, a Régiók Bizottsága (RéB) Környezetvédelem, éghajlatváltozás és energiaügy (ENVE) szakbizottságának ülésén, A LIFE program félidős értékelése című dokumentumról szóló vitán.

medveproblemak

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke

Feltette a kérdést, hogy vajon mi a hatásuk a konferenciáknak, szemináriumoknak, szórólapoknak, mert szerinte inkább konkrét lépésekre lenne szükség.

– Az Európai Unió a LIFE programon keresztül eddig 2143 millió euró támogatást biztosított környezet- és természetvédelmi projektek számára. Hatalmas összegekről beszélünk, amelyek érdemi felhasználása körül sok a kérdőjel. Eddig Románia 43 projektben vett részt a LIFE programon keresztül, amely a különböző vadállatfajok eredeti élőhelyének fenntartását célozta meg. Figyelembe véve a medvék körül kialakult jelenlegi helyzetet, joggal vetődik fel a kérdés, mennyire voltak eredményesek ezek a projektek.

Az állat- és környezetvédő szervezetek hatalmas összegeket költenek el konferenciák és szemináriumok megszervezésére, plakátok és szórólapok szerkesztésére és szétosztására, amelyeknek érdemben semmilyen érezhető és mérhető hatásuk nincs.

A támogatások kiutalása esetében azokra a projektekre kell fókuszálni, amelyek mérhető célokat fogalmaznak meg. Véget kell vetni a „kirakat-projektek” támogatásának, és olyanokat kell előnyben részesíteni, amelyeknek közük van a valósághoz, és konkrét eredményeket tudnak felmutatni. Nem csupán a környezetvédelem és biodiverzitás megőrzését célzó projekteket kell támogatni, hanem figyelembe kell venni a jelenlegi helyzetet és ennek függvényében olyan konkrét intézkedéseket támogatni, amelyek célja a vadállatok eredeti élőhelyükön való megtartása, különösképpen a hegyvidéki területeken.

Továbbá olyan lépésekre van szükség, amelyek konszenzust teremtenek az állat- és természetvédő szervezetek és a vadászegyesületek, az ott élő lakosság, a gazdálkodó emberek, az erdőtulajdonosok és a természetjárók között.

Nagyon nincs rendben, hogy egy medvetámadás esetében nincs egyetértés arra vonatkozóan, hogy milyen megelőző intézkedéseket hozzunk. Párbeszéd, konszenzus, érdemi intézkedés – ezt a három dolgot kell figyelembe vennünk ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk cselekedni! – véli a Hargita megyei elöljáró, aki kifejezte reményét, hogy a RéB jelentése nyomán az Európai Bizottság is foglalkozni fog a kérdéssel.

Elmondta azt is, hogy Hargita Megye Tanácsa a LIFE programhoz három pályázatot nyújtott be, de egyik sem nyert, azaz nem adtak zöld utat a Hargita megyei elképzeléseknek. Az első a nagyvadak ökológiai folyosóinak kialakítását célozta a Gyergyói-medencében, a második a hód–ember-viszony tanulmányozásáról szólt, a harmadik pedig a LIFE – WEST (Waste Energy Sinergy Treatment) című projekt volt.

* * *

TÖMÖR EGY OLDAL! Érdemes elolvasni, hogy miről is van szó a medvekérdésben, megyénk egyik kistérségében! Ami itt van, valószínű máshol is hasonló a helyzet! Köszönet a társaságnak! Tanulságos! (Borboly Csaba)

Tisztelt Borboly Csaba Elnök Úr!

A környezet és a biodiverzitás védelme mindig fontos szerepet játszott és játszik most is a vadásztársulatok életében. Sajnos mostanában a túlzott médiafélrevezetés és tömeghisztéria miatt gyilkosként kezelnek minket, holott mi vagyunk azok, akik ténylegesen teszünk is valamit a környezetért és az állatpopuláció fennmaradásáért.

Jelenleg egy 110 000 hektáros vadászterületen gazdálkodunk, ami azt jelenti, hogy a saját költségvetésünkből próbáljuk fenntartani az egyensúlyt az állam védett és nem védett vadállatai között. 2016-ban a Környezetvédelmi Ügynökség felmérései szerint a mi területünkön 289 medve található. A terület optimális medvepopuláció-száma 28!

Száztíz éve működő társulatunknál egy olyan rendszert dolgoztunk ki, amelyben minden tagunk kiveszi a részét. Tizenhárom vadőr és két halőr napi szinten minimálbérért dolgozik, valamint 365 önkéntes vadász és 1118 horgász is tevékenykedik a területen (takarmányozás, sózók, etetők, lesek készítése, haltelepítés, szemétszedési akciók, Natura 2000-es és környezetvédelmi területek kezelése…) Szoros kapcsolatban állunk a környező polgármesteri hivatalokkal és a helyi rendőrségekkel is.

Konkrét javaslatom a Life Program teljes átalakítása:

  • A programra szánt pályázati pénzeket a helyi nonprofit egyesületek (vadásztársulatok, közbirtokosságok, erdő- és legelőtulajdonosok) partnerségben a megyei tanácsokkal kapják meg;
  • Helyi szakemberek bevonása a projektekbe (vadgazdálkodási, mezőgazdasági és erdészeti személyzet, állatorvosok), ezáltal több munkahely létesülne a helyi közösségek számára;
  • Azok a nonprofit egyesületek, amelyek eddig részt vettek a Life programban nem mutattak fel semmi érdemlegeset, a mi területeinken nem voltak terepen, még a medve élőhelyét sem ismerik, nemhogy megvédjék azokat. Attól, hogy GPS-eket szerelnek egy-két medvére és közel 100 km távolságból monitorizálják őket, a medveprobléma és az élőhelyfenntartás nincs megoldva;
  • Nem lehet élőhelyet védeni fűtött irodákból, a sok laptop, plakát, golyóstoll, projektor és rengeteg menedzser kifizetése helyett inkább a területek reális megvédésére kellene fordítani a pénzt (vadföldek létrehozása minél közelebb a medve élőhelyéhez, a medvék kiszorítása a lakott területekről elriasztással, több takarmány beszerzése, monitorizálás kamerák felszerelésével – ezáltal kapnánk egy reális képet a vadállományról);
  • A medveproblémát legkésőbb tavaszig mindenképpen meg kell oldani, mielőtt még nagyobb károk keletkeznek. Az emberi élet a legfontosabb, és valakinek a felelősséget vállalnia kell! Országos szinten a vadászok évi 400 egyedet vettek ki a vadállományból, ha ezt a folyamatot meggátolják, akkor számolni kell évi 400 medvét pluszba a meglévő állományhoz (ehhez még nincs hozzáadva az évi szaporulat), ami katasztrofális következményekhez vezet úgy az ember, mint az állatvilág számára;
  • Ha a vadászat nem megoldás a túlszaporulat megfékezésére és csökkentésére, akkor szükség lesz az áttelepítésre;
  • Ha az EU területalapú támogatást biztosít azoknak a tulajdonosoknak, akiknek a területein haris (Crex Crex) él, akkor kapjanak támogatást azok a tulajdonosok is, akinek a területein medve van. Ha a tulajdonosok erre támogatást kapnának, akkor jobban védenék a medve élőhelyét;
  • A Környezetvédemi Minisztérium promoválta a SUAS (Serviciul de Ugenta a Animalelor Salbatice) megalakulását. A vadásztársulatok már rendelkeznek teljesen felszerelt irodával, terepjárókkal, ismerik a területet, nem kell egy teljesen új rendszert felépíteni, hanem a meglévőt kellene felkarolni. A helyi csendőrség és a helyi állatorvosok közreműködésével megoldódna a sürgősségi vadállatvédelem problémája is. Az államnak maradna tőkéje a vadkárok kifizetésére;
  • Fontos lenne egy EU által támogatott medvemenhely kialakítása.

Jelenleg is tárgyalásokat folytatunk a Hargita megyei polgármesteri hivatalokkal, vadásztársulatokkal és állatorvosokkal. Reményeim szerint ki tudunk alakítani egy olyan megyie szintű rendszert, amely gyorsan és hatékonyan tudná kezelni a helyi problémákat. Javasolnám, hogy a Life Program keretén belül Hargita megyében próbáljuk ki ezt a rendszert. Ha beválik és működik, akkor be lehetne vezetni országszinten is.

Tisztelettel

Marmureanu-Biró Leonard
igazgató

Vadászat

Életem első dámszarvasbikája

Published

on

Ugróné Czinege Anita vendégvadászaton vett részt november elején, ahol Kiss Tibor kísérővadásszal dámszarvasbikára vadásztak.

Az elejtő beszámolt élményeiről lapunknak:

Fotó: Ugróné Czinege Anita – Agro Jager News

Elindultunk kifelé az erdőbe. Tibi elmondta, hogy az előttem lévő vendégvadászoknak több napon keresztül nem volt sikerük: bikát nem láttak, és barcogást sem hallottak. Mi, egy nagyobb kerülővel, kicsit kedvezőtlen szélirányban indultunk, mert Tibi látott errefelé egy szép, nekem való dámbikát, amely egy másik nagyobbal verekedett. Útközben még egy traktorral is találkoztunk, amely épp az erdő mellett szántott. Ennek ellenére abból az irányból folytattuk utunkat, ahogy azt Tibi eltervezte. A puskát vállra kaptam, a lőbotot kézbe vettem. Tibi javaslatára az enyémet a kocsiban hagytam, mivel az zajt okozhatott volna. Megmutatta, hogyan működik az övé. Kipróbáltam, rátettem a puskát, és könnyedén tudtam kezelni.

Elkezdünk befelé cserkelni. Tibi arra kért, hogy csak utána és csendesen haladjak. Figyeltünk és hallgatóztunk, de barcogást nem hallottunk. Szép halkan haladtunk, közben, meg-megállva, türelmesen vártunk.

Fotó: Ugróné Czinege Anita – Agro Jager News

A kísérőm tudta, hogy nem lehet messze a bika, mert ezt jelezték az ott legelésző, szaladgáló dámtehenek. Egy takarásban lévő padhoz értünk, ahol leültünk. Hallgattuk a fák recsegését és a madarak énekét. Suttogva beszélgettünk. Mondtam Tibinek, hogy nekem ez az igazi élmény: itt várakozni, hallgatni az erdő zaját.

Pár perc múlva Tibi szólt: – Fordulj meg szép lassan! Ott van!

Fotó: Ugróné Czinege Anita – Agro Jager News

Néztem, és hirtelen el sem akartam hinni, hogy a barcogó hangját nem hallottuk. Amikor megpillantottam, a környezetbe teljesen beleolvadva, pont olyan volt, ahogy elképzeltem. Egy gyönyörű, nagy bika! Felénk tartott, majd megállt két fa között, jól látható, célozható helyzetben.

– Ő az a bika – mondta Tibi.

A puskámat feltettem a lőbotra, és néztem még pár másodpercig, ahogy a nagy lapátjait jobbra-balra forgatta. Ahogy ott állt, úgy éreztem, mintha Diana küldte volna nekem!

– Meg tudod lőni? – kérdezte Tibi.

– Igen – feleltem.

Útjára engedtem a lövedéket. A dámbikám tűzben rogyott össze. Pár perc várakozás után birtokba vettük a vadat. Megadtuk a tiszteletet! 🌿📯 Dámbika vadásztárssá fogadtak és felavattak, ahogy illik. 🥰 Köszönöm a füzesgyarmati vadásztársaságnak és kísérőmnek, Kiss Tibornak, hogy részese lehettem ennek a szép vadásznapnak!

Fotó: Ugróné Czinege Anita – Agro Jager News

Külön meglepetésként ért, hogy a vadászati hatóság aranyérem-minősítésben részesítette a dámszarvas trófeámat! ❤️🌿📯

Kívánok minden vadásztársamnak hasonlóan szép vadászélményeket!

 

Írta és fényképezte: Ugróné Czinege Anita

 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Visszanéző: 2024. augusztus

Vadászati hírek 2024. augusztusában:

Published

on

2024. augusztusában számos vadászati hírt osztottunk meg az Agro Jager News oldalán, amely a legnagyobb vadászati online tartalommal rendelkezik. Számos vadászat és élménybeszámoló érhető el ebben a hónapban is.

Kattintson a címekre! Kellemes időtöltést kívánunk!

[display-posts category=”vadaszat” date_query_after=”2024-08-01″ date_query_before=”2024-08-31″ image_size=”full” include_excerpt=”true” wrapper=”div” posts_per_page=”100″]

 

Agro Jager News

 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Visszanéző: 2024. július

A legolvasottabb vadászati hírek 2024 júliusában

Published

on

Az Agro Jager News, hazánk legnagyobb online vadászati portálja, számos érdekes hírt közölt az idei évben. Júliusban például rendkívüli hőhullámok sújtották az országot: több melegrekord is megdőlt, és időnként 41 Celsius-fokot mértek az ország több pontján.

Az óriási aszály ellenére a vadászok felejthetetlen élményekkel gazdagodtak, amelyekről részletesen beszámoltunk. Az óév végén összegeztük a legérdekesebb híreket, azért hogy Olvasóinkkal együtt idézhessük fel 2024 legemlékezetesebb pillanatait.

Kattintson a címekre! Kellemes időtöltést kívánunk!

 

Berta Bálint: A László-napi vadkan

Berta Bálin vaddisznóra vadászott:

Berta Bálint László-napi vadkanja. Fotó: Berta Bálint / Agro Jager News

Ozorán vadásztunk

Beda Tamás élménybeszámolója:

Fotó: Beda Tamás – Ozorai Pipó Vadásztársaság – Agro Jager News

Komoly fegyverarzenált tartott az orvvadász

Vádat emeltek egy kunsági orvvadásszal szemben

Fotó: Ügyészség

Vadásznapot szerveztek Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében

Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei vadásznap:

Fotó: OMVK

Idei első süldőm
Ugróné Czinege Anita vadkárelhárító vadászaton vett részt

Fotó: Ugróné Czinege Anita – Agro Jager News

Baranyai hivatásos vadászokkal a Kopácsi-réten

Az OMVK Baranya vármegyei Területi Szervezete szakmai tanulmányutat szervezett

Fotó: OMVK

Hogyan pótoljuk a vadászjegyünket?

Az OMVK-tól tájékoztatást kértünk a vadászjegy pótlásával kapcsolatban

Ábra: Agro Jager News

Farkasok garázdálkodnak Kárpátalján

Farkas rabolt egy kiskutyát Ukrajnában – videóval:

Fotó: Pixabay

Nagy értékű gímszarvasok pusztultak el villanypásztorba gabalyodva

Mintegy négy, nagy értékű gímszarvasbikát találtak elpusztulva a Drávamenti Szarvas Vadásztársaság területén.

A magára hagyott villanypásztorba csavarodott egy gímszarvas bika, elpusztult. Fotó: Drávamenti Szarvas FVT / Agro Jager

Óvatosan az utakon! ŐZEK!

Augusztus közepéig tart az őzek párzása

Fotó: OMVK

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Fotó: Maszol

A kaszói sakál

Csáki Gábor élménybeszámolója:

Fotó: Csáki Gábor – Agro Jager News

Agancsot tisztít a Körösvölgyi Állatpark gímszarvas bikája

A Körösvölgyi Állatpark tíz esztendős gímszarvas bikája agancstisztításba kezdett

Fotó: KMNP

A kislétai kan

Kislétán 182 kilogrammos kan esett

Fotó: Paládi Csaba – Agro Jager News

 

Agro Jager News

Tovább olvasom