Keressen minket

Vadászat

Jól kifizetődik „medvevédőnek” lenni

Közzétéve:

Feltöltő:

Foglalkozni kell a medvetámadások túlélőinek maradandó testi-lelki sérüléseivel – mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a LIFE programot értékelő beszédében Svédországban, a Régiók Bizottsága (RéB) Környezetvédelem, éghajlatváltozás és energiaügy (ENVE) szakbizottságának ülésén, A LIFE program félidős értékelése című dokumentumról szóló vitán.

medveproblemak

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke

Feltette a kérdést, hogy vajon mi a hatásuk a konferenciáknak, szemináriumoknak, szórólapoknak, mert szerinte inkább konkrét lépésekre lenne szükség.

– Az Európai Unió a LIFE programon keresztül eddig 2143 millió euró támogatást biztosított környezet- és természetvédelmi projektek számára. Hatalmas összegekről beszélünk, amelyek érdemi felhasználása körül sok a kérdőjel. Eddig Románia 43 projektben vett részt a LIFE programon keresztül, amely a különböző vadállatfajok eredeti élőhelyének fenntartását célozta meg. Figyelembe véve a medvék körül kialakult jelenlegi helyzetet, joggal vetődik fel a kérdés, mennyire voltak eredményesek ezek a projektek.

Az állat- és környezetvédő szervezetek hatalmas összegeket költenek el konferenciák és szemináriumok megszervezésére, plakátok és szórólapok szerkesztésére és szétosztására, amelyeknek érdemben semmilyen érezhető és mérhető hatásuk nincs.

A támogatások kiutalása esetében azokra a projektekre kell fókuszálni, amelyek mérhető célokat fogalmaznak meg. Véget kell vetni a „kirakat-projektek” támogatásának, és olyanokat kell előnyben részesíteni, amelyeknek közük van a valósághoz, és konkrét eredményeket tudnak felmutatni. Nem csupán a környezetvédelem és biodiverzitás megőrzését célzó projekteket kell támogatni, hanem figyelembe kell venni a jelenlegi helyzetet és ennek függvényében olyan konkrét intézkedéseket támogatni, amelyek célja a vadállatok eredeti élőhelyükön való megtartása, különösképpen a hegyvidéki területeken.

Továbbá olyan lépésekre van szükség, amelyek konszenzust teremtenek az állat- és természetvédő szervezetek és a vadászegyesületek, az ott élő lakosság, a gazdálkodó emberek, az erdőtulajdonosok és a természetjárók között.

Nagyon nincs rendben, hogy egy medvetámadás esetében nincs egyetértés arra vonatkozóan, hogy milyen megelőző intézkedéseket hozzunk. Párbeszéd, konszenzus, érdemi intézkedés – ezt a három dolgot kell figyelembe vennünk ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk cselekedni! – véli a Hargita megyei elöljáró, aki kifejezte reményét, hogy a RéB jelentése nyomán az Európai Bizottság is foglalkozni fog a kérdéssel.

Elmondta azt is, hogy Hargita Megye Tanácsa a LIFE programhoz három pályázatot nyújtott be, de egyik sem nyert, azaz nem adtak zöld utat a Hargita megyei elképzeléseknek. Az első a nagyvadak ökológiai folyosóinak kialakítását célozta a Gyergyói-medencében, a második a hód–ember-viszony tanulmányozásáról szólt, a harmadik pedig a LIFE – WEST (Waste Energy Sinergy Treatment) című projekt volt.

* * *

TÖMÖR EGY OLDAL! Érdemes elolvasni, hogy miről is van szó a medvekérdésben, megyénk egyik kistérségében! Ami itt van, valószínű máshol is hasonló a helyzet! Köszönet a társaságnak! Tanulságos! (Borboly Csaba)

Tisztelt Borboly Csaba Elnök Úr!

A környezet és a biodiverzitás védelme mindig fontos szerepet játszott és játszik most is a vadásztársulatok életében. Sajnos mostanában a túlzott médiafélrevezetés és tömeghisztéria miatt gyilkosként kezelnek minket, holott mi vagyunk azok, akik ténylegesen teszünk is valamit a környezetért és az állatpopuláció fennmaradásáért.

Jelenleg egy 110 000 hektáros vadászterületen gazdálkodunk, ami azt jelenti, hogy a saját költségvetésünkből próbáljuk fenntartani az egyensúlyt az állam védett és nem védett vadállatai között. 2016-ban a Környezetvédelmi Ügynökség felmérései szerint a mi területünkön 289 medve található. A terület optimális medvepopuláció-száma 28!

Száztíz éve működő társulatunknál egy olyan rendszert dolgoztunk ki, amelyben minden tagunk kiveszi a részét. Tizenhárom vadőr és két halőr napi szinten minimálbérért dolgozik, valamint 365 önkéntes vadász és 1118 horgász is tevékenykedik a területen (takarmányozás, sózók, etetők, lesek készítése, haltelepítés, szemétszedési akciók, Natura 2000-es és környezetvédelmi területek kezelése…) Szoros kapcsolatban állunk a környező polgármesteri hivatalokkal és a helyi rendőrségekkel is.

Konkrét javaslatom a Life Program teljes átalakítása:

  • A programra szánt pályázati pénzeket a helyi nonprofit egyesületek (vadásztársulatok, közbirtokosságok, erdő- és legelőtulajdonosok) partnerségben a megyei tanácsokkal kapják meg;
  • Helyi szakemberek bevonása a projektekbe (vadgazdálkodási, mezőgazdasági és erdészeti személyzet, állatorvosok), ezáltal több munkahely létesülne a helyi közösségek számára;
  • Azok a nonprofit egyesületek, amelyek eddig részt vettek a Life programban nem mutattak fel semmi érdemlegeset, a mi területeinken nem voltak terepen, még a medve élőhelyét sem ismerik, nemhogy megvédjék azokat. Attól, hogy GPS-eket szerelnek egy-két medvére és közel 100 km távolságból monitorizálják őket, a medveprobléma és az élőhelyfenntartás nincs megoldva;
  • Nem lehet élőhelyet védeni fűtött irodákból, a sok laptop, plakát, golyóstoll, projektor és rengeteg menedzser kifizetése helyett inkább a területek reális megvédésére kellene fordítani a pénzt (vadföldek létrehozása minél közelebb a medve élőhelyéhez, a medvék kiszorítása a lakott területekről elriasztással, több takarmány beszerzése, monitorizálás kamerák felszerelésével – ezáltal kapnánk egy reális képet a vadállományról);
  • A medveproblémát legkésőbb tavaszig mindenképpen meg kell oldani, mielőtt még nagyobb károk keletkeznek. Az emberi élet a legfontosabb, és valakinek a felelősséget vállalnia kell! Országos szinten a vadászok évi 400 egyedet vettek ki a vadállományból, ha ezt a folyamatot meggátolják, akkor számolni kell évi 400 medvét pluszba a meglévő állományhoz (ehhez még nincs hozzáadva az évi szaporulat), ami katasztrofális következményekhez vezet úgy az ember, mint az állatvilág számára;
  • Ha a vadászat nem megoldás a túlszaporulat megfékezésére és csökkentésére, akkor szükség lesz az áttelepítésre;
  • Ha az EU területalapú támogatást biztosít azoknak a tulajdonosoknak, akiknek a területein haris (Crex Crex) él, akkor kapjanak támogatást azok a tulajdonosok is, akinek a területein medve van. Ha a tulajdonosok erre támogatást kapnának, akkor jobban védenék a medve élőhelyét;
  • A Környezetvédemi Minisztérium promoválta a SUAS (Serviciul de Ugenta a Animalelor Salbatice) megalakulását. A vadásztársulatok már rendelkeznek teljesen felszerelt irodával, terepjárókkal, ismerik a területet, nem kell egy teljesen új rendszert felépíteni, hanem a meglévőt kellene felkarolni. A helyi csendőrség és a helyi állatorvosok közreműködésével megoldódna a sürgősségi vadállatvédelem problémája is. Az államnak maradna tőkéje a vadkárok kifizetésére;
  • Fontos lenne egy EU által támogatott medvemenhely kialakítása.

Jelenleg is tárgyalásokat folytatunk a Hargita megyei polgármesteri hivatalokkal, vadásztársulatokkal és állatorvosokkal. Reményeim szerint ki tudunk alakítani egy olyan megyie szintű rendszert, amely gyorsan és hatékonyan tudná kezelni a helyi problémákat. Javasolnám, hogy a Life Program keretén belül Hargita megyében próbáljuk ki ezt a rendszert. Ha beválik és működik, akkor be lehetne vezetni országszinten is.

Tisztelettel

Marmureanu-Biró Leonard
igazgató

Vadászat

Elindult a #vadateszem kampány

Új lendületet jelent a vadhús népszerűsítésében a #vadateszem kampány elindítása

Published

on

Új lendületet jelent a vadhús népszerűsítésében a #vadateszem kampány elindítása, amely az egészséges és változatos táplálkozásra is ráirányítja a figyelmet – mondta dr. Felkai Beáta Olga élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkár pénteken, Budapesten, a kezdeményezés beharangozó sajtótájékoztatóján.

Fotó: AM

A helyettes államtitkár a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy a vadhús kiemelkedő táplálkozási értékekkel rendelkezik. Többek között magas fehérjetartalom, jelentős B- és E-vitamin, valamint ásványi anyag-tartalom jellemzik. „Az alapanyag tökéletesen illeszkedik az egészségtudatos életmódba is” – tette hozzá a helyettes államtitkár.

Dr. Felkai Beáta Olga kiemelte, hogy a rövid ellátási láncok erősítésével és a helyi termékek fogyasztásával a környezetvédelmi célokat is támogathatjuk, illetve további lendületet adhatunk a vadhúsipar fejlődésének is. Nagy előrelépés, hogy egyre több feldolgozó és étterem dolgozik innovatív technológiákkal, és igyekszik elérhetővé tenni a vadhúst a hazai fogyasztók számára. Kifejtette, a karácsonyi időszak különösen jó alkalom arra, hogy a vadhús az ünnepi asztalok részévé váljon. „Az olyan hagyományos fogások, mint a vaddisznó- vagy őzpörkölt, könnyen elkészíthetők, és új színt vihetnek az ünnepi menükbe – fűzte hozzá.

Ábra: AM

Hangsúlyozta, fontos, hogy a magyar vad nemzeti kincsünk maradjon, ezért különös figyelmet kell fordítani a fiatalabb generációk oktatására, valamint az otthoni főzés népszerűsítésére, hiszen a megfelelő elkészítési technikák ismerete jelentős szerepet játszik a vadhús iránti érdeklődés növelésében. Megjegyezte, hogy hazánkban az egy főre jutó éves vadhúsfogyasztás mindössze ötöde az európai átlagnak, ezért a #vadateszem kampány célja, hogy a magyar vad nemcsak exporttermék, hanem a hazai gasztronómia kiemelt alapanyaga is legyen. A kampányhoz eddig 78 vendéglátóhely csatlakozott, kínálatuk már elérhető a www.vadateszem.hu oldalon.

Forrás: AM

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31

Tovább olvasom

Vadászat

A hátráltató tényezők ellenére is eredményesen zárult a barcogás Kelebián

A Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. trófeaszemlét szervezett

Published

on

A XIII. trófeaszemlén Sulyok Ferenc vezérigazgató úr köszöntőbeszédében kiemelte, hogy ez a nagyszerű eredmény nem jöhetett volna létre a hosszútávú szakmai elkötelezettség és együtt gondolkodás nélkül. A 11 450 hektáros Kelebiai vadászterület többségében állami tulajdonban van, ugyanakkor nem csekély azon területrész nagysága sem, amely a magánszférához tartozik.

Fotó: KEFAG Zrt. 

A siker kulcsa az, hogy különböző típusú hasznosítási intenzitásokkal találkoznak a különféle gazdálkodási elképzelések a szomszédos vadgazdálkodókkal való együttműködés keretein belül. Ahhoz, hogy egy ilyen trófeagyűjtemény összeállhasson, elengedhetetlen a térségi összefogás. Az erdőgazdaságnál összenő, ami összetartozik, az erdő és a vad. Vad nélkül az erdők üresek lennének, a gazdálkodás pedig a vadásztatás és vadgazdálkodás nélkül hiányos, és szegényes lenne. Amikor egyben tudják kezelni a területet, számtalanszor megtapasztalják, hogy az erdőgazdálkodás és a vadgazdálkodás nagyszerűen kiegészíthetik egymást. Különösen egy olyan évben, amikor az erdőkezelés eredményei meglehetősen szerények. A szemmellátható vadgazdálkodási eredmények nem jöhetnének létre a kollégák odaadó és magas szaktudást feltételező munkája, de a vendégek kitartása és bizalma nélkül sem. Az aszályos időszak miatt a szakszemélyzet nem volt túl bizakodó a barcogás kezdetén, ugyanakkor minden nehezítő körülmény ellenére nagyszerű érmes arány és jó átlagtömeg jellemezte a trófeákat.

Tóth Attila, erdészeti igazgató idényértékelésében kitért arra, hogy a trófeaszemlék nagyszerű alkalmat adnak, hogy bemutassák, hogyan alakul a gazdálkodás eredménye évről-évre. A későn induló barcogásban a kevés vadásznap ellenére is eredményes időszakot tudhatnak maguk mögött. Nemcsak a szakszemélyzetet, de a vendéglátásban tevékenykedőket is megilleti a köszönet, hiszen ők is a tudásuk legjavát tették bele az idei vadászidénybe is. El kell fogadni, hogy ez egy gazdasági tevékenység, amelyben a vad és erdő összhangja mindennél fontosabb. A hasznosítás most a csúcson van, sem többet sem kevesebbet nem lehet kivenni az állományból. Ez az a pont amikor a 40 körüli lapátos bika terítékre hozatala nem rótt terhet a vadállományra. Minden bizonnyal a szomszédokkal együttműködve a térség el fogja bírni ezt terhelést.

Fotó: KEFAG Zrt. 

A klimatikus szélsőségeket illetően kevés ilyen év volt, mint az idei. Kelebia az ország egyik legmelegebb vidéke volt, a legkevesebb csapadékkal és a legtöbb napsütéses órával. Az előző évek jó állapotú vadföldjei kiégtek. Még csak most zöldülnek a lucernák. A vadföldek is vontatottan kelnek, emiatt a kiegészítő etetést a barcogás végétől megkezdték a rendelkezésre álló cukorrépával. Az átlagszámok azt mutatják nem különösen kiemelkedő, de jó átlagú évnek mondható az idei. Köszönhetően annak, hogy a dám elviseli és szereti a meleget főképp, ha a víz biztosított.

Fotó: KEFAG Zrt. 

A barcogás október 15-e után kezdődött. 7-10 napig nagyon intenzív volt, ez idő alatt több, mint 20 bika került terítékre. Mindez a már jól bevált állományszabályozási irányelvek figyelembevétele mellett. Miszerint fiatal korban a gombos, gyenge kanalas bikákat selejtezni kell. Középkorban szisztematikusan válogatni, és az ígéretes bikákat korosbítani. Bírálatra 35 lapátos bika került, ebből 18 öreg és 17 középkorosztályú. 23 arany, négy ezüst és négy bronzéremmel jutalmazták őket. Öt bika 5 kilogramm fölötti, ebből 200 CIC pontnál többet három trófea kapott. A szabadterületen 4,37 kilogramm az átlagtömeg, az érmeseké pedig 4,5 kilogramm.

 

Forrás: KEFAG Zrt. 

 

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31

Tovább olvasom

Vadászat

Őrizzük Geges István emlékét!

10 éve hunyt el Geges István fegyvermester

Published

on

“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”

Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.

Fotó: Dr. Kemenszky Péter – OMVK

Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -,  és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.

„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…

Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”

(Fekete István: Búcsú)

Őrizzük Geges István emlékét!

Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK

Tovább olvasom