Vadászat
Csongrád Megyei Vadásznap
Szegváron rendezték meg a megyei vadásznapot. A megnyitón elhelyezték a terítéket. Kitüntetések átadására is sor került. Megemlékeztek Szent Hubertuszról, a vadászok, erdészek, lövészcéhek védőszentjéről.
Magyarország vadállománya kiemelkedő értékű természeti kincs, melyet meg kell őriznünk a jövő generációi számára. Fontos, hogy egészséges, jó genetikai értékekkel rendelkező vadállományt tartsunk fenn, legyen szó akár nagy-, akár apróvadfajról – fogalmazott a 27. Csongrád Megyei Vadásznap megnyitóján az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes.
A Szegváron tartott rendezvényen Farkas Sándor kiemelte: a vadgazdálkodás összetett szakma, alapját egyrészt az évszázadok óta tartó gyakorlati tapasztalatok, másrészt a komoly tudományos kutatások és megfigyelések adják. Szorosan összefonódik más ágazatokkal, leginkább az erdő- és mezőgazdálkodással, illetve a természetvédelemmel. A vad a természet része, vele ugyanúgy lehet és kell is gazdálkodni, mint például az erdővel. Hazánk földrajzi tájainak, vadgazdálkodási tájegységeinek jellegzetes arculatához a vadfajok ugyanúgy hozzájárulnak, mint a hegyek, a síkságok, a folyók vagy az erdők – mondta a miniszterhelyettes.
Farkas Sándor rendkívül fontosnak nevezte, hogy megőrizzük Földünk biodiverzitását. Mint mondta, ennek eszköze nemcsak a jelenleg veszélyeztetett fajok védelme, de a magas állománylétszámú fajokkal való gazdálkodás is. A vadfajok megújuló természeti erőforrások, melyek bölcs hasznosítása alapvető fontosságú az ökoszisztéma fenntartása érdekében.
A vadászat a vadgazdálkodás egyik eszköze. Amellett, hogy sport- és hobbi, egyben komoly hivatás is – hangsúlyozta a miniszterhelyettes. Emlékeztetett: a hivatásos vadászok időt és energiát nem sajnálva járják egész évben a vadászterületüket, hogy mind jobban megismerjék és kiismerjék vadjuk szokásait, átsegíthessék őket egy-egy nehezebb időszakon és felejthetetlen élményekhez juttassák vendégvadászaikat. Mindemellett nem szabad elfeledkeznünk vadászhagyományainkról sem, hazánk vadászati kultúrája évtizedek, évszázadok óta tart, s szerencsére gyökereiben mind máig változatlan maradt.
A megújult vadgazdálkodási törvényt felemlítve Farkas Sándor kiemelte, hogy a jogszabály elsősorban a biológiai sokféleség megőrzéséről és a fenntartható vadgazdálkodásról szól, ezzel együtt biztosítja a természetvédelemmel, a mező- és erdőgazdálkodással való összhang és harmónia megteremtését.
A nap folyamán egyebek között trófeabemutatót láthattak az érdeklődők. Megismerhették, hogy csalsíppal milyen állatok hangját lehet utánozni. A gyerekek vadászkutyákat simogathattak. Solymászbemutatóval is készültek a szervezők. A családi programokat is felsorakoztató rendezvényen nemcsak vadászok vettek részt. A vadászkamara nem titkolt célja volt ugyanis, hogy a nem vadászok esetleges előítéleteit megszüntesse. A nap folyamán tizenhét őzből főztek pörköltet, amivel a vadásznapra kilátogatókat vendégelték meg.
delmagyar.hu | kormany.hu
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31