Vadászat
Közösségi házat kaptak a sarkadi vadászok
BÉKÉS MEGYE | – Meg kell mutatni a természettől elszakadtaknak, hogy a vadászat nem egyenlő a barbarizmussal, hanem felelős vadgazdálkodást jelent – mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke szerdán Sarkadon, ahol ünnepélyes keretek között átadták a helyi vadásztársaság Sarkadkeresztúri úti természetjáró közösségi házát.
A természetjáró közösségi ház több mint egy vadászház, hiszen szélesebb közönség számára nyit kapukat – fogalmazott Győrffy Balázs, hozzáfűzve, az épülettől többé vált a térség és a település, hiszen felpezsdítheti a helyi közösségi életet. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke szólt arról is, hogy a Körösök vidéke rengeteg értéket rejt, a turistákat pedig ki kell szolgálni, attrakciókra van szükség.
Új korszak kezdődött a magyar vidékpolitikában 2010 után – folytatta, hangsúlyozva, az ország minden szegletét fejleszteni kell. Aláhúzta: a magyar vidék ezerszer bizonyította, hogy olyan stabil hátteret jelent, amire lehet építeni.
Szólt arról is: meg kell mutatni a természettől elszakadtaknak, hogy
a vadászat nem egyenlő a barbarizmussal, hanem felelős vadgazdálkodást jelent. Erre lehetőséget ad a sarkadi természetjáró közösségi ház és a közelgő vadászati világkiállítás is.
Büszke arra, hogy Sarkadon egy együtt gondolkodó, tenni akaró közösség munkálkodik – mondta dr. Mokán István polgármester, hozzátéve, ez hangsúlyos szerepet kapott akkor, amikor arról döntöttek, hogy mire fordítsák azt a 250 millió forintot, amit sikeres pályázat révén a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében nyertek el.
Több civil szervezet valósított meg a forrásból programokat, megújították a Béke sétányt, játszóteret építettek a Bihar utca végén, rendbe tették, korszerűsítették a Békés-Bihar Kistérség Fejlesztő Egyesület és a Sarkadi Ipartestület székházát.
A kérdés az volt, hogy a 70 millió forintból milyen infrastrukturális fejlesztést hajtsanak végre.
Látták, hogy egy értékes közösség munkálkodik városban, ezért az önkormányzat átadta ezt a lehetőséget a Sarkadi Pelikán Vadásztársaságnak, hogy a hosszú évtizedek óta dédelgetett álmát megvalósítsa. Így jött létre a Sarkadkeresztúri úton a természetjáró közösségi ház, aminek megfelelő tulajdonosa a vadásztársaság.
– Harminchárom évet vártak arra, hogy átadhassák a természetjáró közösségi házat – mondta a csaknem negyven vadászt tömörítő Sarkadi Pelikán VT elnöke.
Szász András hozzátette, bár évtizedekkel ezelőtt elkészült az alap, a lábazat, a rendszerváltozással sok minden megváltozott, ezért nem tudtak továbblépni. Eddig az önkormányzat által biztosított helyiségekben tartották összejöveteleiket, rendezvényeiket.
Tavaly elindulhatott a munka, amelynek eredményeként – sarkadi vállalkozók és sarkadi szakemberek révén – megépült a 156 négyzetméteres természetjáró közösségi ház, benne egy tágas előadóteremmel, teakonyhával, irodával, vizesblokkokkal és közlekedővel. Tehát alkalmas az eredeti cél beteljesítésére, negyven-hatvan ember fogadására.
A TERMÉSZETET IS VÉDIK | A vadászat egy életérzés, egy életstílus, ugyanakkor tudatos vadgazdálkodási tevékenység is egyben, amely kihat a mezőgazdaságra, a turizmusra, a gasztronómiára, valamint néplélekre és népszellemre is. A vadászok természetvédők is, és ők jelentik a hidat az agrárium és a természetvédelem között – hangsúlyozta Takács Árpád. A megyei kormánymegbízott – aki a kormányhivatal, mint vadászati hatóság nevében köszöntötte a megjelenteket – megjegyezte, hogy az elmúlt években a kormányhivatal 18 szervezettel kötött együttműködési megállapodást, köztük az agrárgazdasági kamarával és a vadászkamarával is. Azt emelte ki dr. Kovács József országgyűlési képviselő is, hogy a vadászat több mint egy hobbi vagy egy mesterség. A vadgazdálkodás a mezőgazdaság miatt is fontos, és ezt a szemléletet a gyermekekkel is meg kell ismertetni, amire lehetőséget ad a természetjáró közösségi ház. Úgy véli, a 70 millió forintos fejlesztési lehetőség tehát a legjobb helyre került.
beol.hu
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31