Keressen minket

Vadászat

Vadgazdálkodási konferencia Tolna megyében

Közzétéve:

Feltöltő:

0

Az előző nemzedéktől kapott életteret kötelességünk úgy megőrizni, hogy sokkal élhetőbb állapotban adjuk át a következő generációnak – hangsúlyozta köszöntő beszédében Kocsner Antal, az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Tolna Megyei Területi Szervezetének elnöke a szekszárdi Vármegyeházán megrendezett Halászat, vadászat, madarászat Tolna megyében című vadgazdálkodási konferencián, amely a különböző ágazatok elmúlt ötven éves munkáját igyekezett bemutatni.

Nagyon fontos, hogy Magyarország ötven év után ismét olyan világkiállítást rendezett, amely nem csak a vadászatról, hanem a természetről és a természetvédelemről is szólt – mondta megnyitójában dr. Horváth Kálmán, a Tolna Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja, arra célozva, hogy a pénteki vadgazdálkodási konferenciát a csütörtökön zárult húsznapos Vadászati Világkiállítás független, ám szellemiségében mégis hozzá kapcsolódó megyei záró programjaként rendezték meg.

A megnyitót követően átfogó előadás hangzott el Tolna megye vadgazdálkodásáról, majd a gyulaji vadászterület, valamint a Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. történetéről és jelenéről volt szó. Ezt a megye természeti értékeiről szóló előadás követte, de szó volt a halfogásról, mint élelemszerző tevékenységről és mint szabadidős programról, végül a tolnai madárvédelem öt évtizedét elevenítették fel.

– A halászat, vadászat, madarászat azért jelent meg a konferencia címében, mert ez az a három ágazat, amely a természet területén fejti ki tevékenységét évszázadok óta. Pici visszatekintéssel a mai viszonyokat szerettük volna bemutatni a három említett területen és a természetvédelemben – tájékoztatta lapunkat a rendezvényt követően dr. Király István, az OMVK Tolna Megyei Területi Szervezetének titkára. Jelezte, a szakemberek mellett civilek is részt vettek a programon, amely ezzel elérte azt a célját, hogy a vadászatot, vadgazdálkodást szélesebb körben is népszerűsítse.

A rendezvényen elhangzott, az OMVK Tolna Megyei Területi Szervezetének hétfői tisztújításán nem indul Kocsner Antal, a szervezet jelenlegi elnöke, akinek a vadgazdálkodás terén végzett több évtizedes munkájáért az OMVV „Magyar Vadászatért” érdemérmet adományozott, amelyet dr. Horváth Kálmán kormánymegbízott adott át. Kocsner Antal több mint négy évtizeden keresztül töltött be tisztségeket Tolna megye vadászati érdekképviseleteinél. Mint elhangzott, az Országos Magyar Vadászkamara 1997-es megalakulása, huszonnégy éve látja el elnöki teendőit Tolna megyében.

teol.hu

Kocsner Antal átveszi a kitüntetést dr. Horváth Kálmán kormánymegbízottól

0

Mezőgazdaság

Fájdalommal búcsúztak állataiktól a csallóközi gazdák

+1

Mostanra egyre több települést érint a száj- és körömfájás a Dunaszerdahelyi járásban.

+1

Published

on

+1

Mostanra egyre több települést érint a száj- és körömfájás a Dunaszerdahelyi járásban. Az első érintett községek között volt Csiliznyárad is, ahol Lukács József polgármestert a kialakult helyzet jelenlegi állásáról kérdeztük, míg a szintén gócpontként számon tartott Baka községében helyi lakosokkal beszélgettünk.

Lukács József a Paraméternek elmondta, múlt hét péntek óta (március 21.), amikor is a hatóságok értesítették a településeket a száj- és körömfájás megjelenéséről, felbolydult az élet Csiliznyáradon. „Azt gondolom, hogy a Covid után pszichikailag ez nagy hatással lesz az emberekre, illetve pár héten, vagy hónapon belül a gazdasági oldala is érezhető lesz nemcsak a környékbeliek számára, de egész Szlovákia-szerte” – fejtette ki véleményét a polgármester. „A farmon dolgozóktól már sajnos elszállították az állatokat. Jelenleg dolgozunk azon, hogy listát készítsünk a községben tartott háztáji állatokról” – folytatta.

Hozzátette, véleménye szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy az állatok többsége ilyenkor, tavasszal vemhes, így még nagyobb a veszteség. „Ez nagyon nagy szívfájdalom a gazdáknak, mert ők az év 365 napjában együtt éltek ezekkel az állatokkal. Lényegében majdnem családtagként tekintettek rájuk, nagyon a szívükhöz nőttek” – mondta.

A polgármester továbbá kiemelte, tudatosítani kell, hogy a likvidálás a párosujjú patásokat, azon belül a szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érinti, illetve fontos tudni, hogy a betegség a háziállatokra – például kutyára, macskára – nem veszélyes, ahogyan az emberre sem.

Lukács József aláhúzta, a legfontosabb, hogy betartsuk az érvényben lévő előírásokat és óvintézkedéseket. „Látjuk, hogy a betegség határon túlról is be tud jönni és határon túlra tovább tudjuk vinni. Meg tudunk fertőzni vele új állományokat. Tehát a legnagyobb kérés az, hogy próbáljuk meg elkerülni a fertőzött területeket, farmokat. Próbáljuk meg úgy megtervezni az útjainkat, hogy ne érintsük ezeknek a farmoknak a környékét. Azt hiszem, ezzel tudunk most a legtöbbet segíteni” – fogalmazott a polgármester.

Bakán Bertalan Zoltánnal közvetlenül az állatai – három sertés és három vietnámi malac – likvidálása előtt beszélgettünk, Kováč Annamária pedig azután állt kameránk elé, hogy el kellett búcsúznia szeretett kecskéjétől és három csüngőhasú malacától. Mindkettejüket megviselték a történtek, mint mondták, az állatok nagyon közel álltak a szívükhöz. A fertőzést egyikük állatainál sem mutatták ki, ennek ellenére kénytelenek voltak elfogadni a döntést, miszerint likvidálni kell a fertőzés által veszélyeztetett jószágokat.

Forrás: Paraméter

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Vadászat

AM – Jelentős segítség a gazdáknak: érkezik a kárenyhítő támogatás

Published

on

+1


Március végéig több mint 10 ezer mezőgazdasági termelő részesül a tavaly keletkezett káresemények után mintegy 30 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban. A kifizetéssel érintett összes terület nagysága meghaladja a 260 ezer hektárt.

Nyári vihar érkezik a Hajdú-Bihar vármegyei Komádiba. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Az elmúlt évtizedben tudatosan fejlesztett mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerben a kárenyhítő juttatások kifizetése jelentősen segíti a mezőgazdasági termelőket a tavaszi munkálatok elvégzésében és a termelés fenntartásában.

2025-től a Közös Agrárpolitika Stratégiai terv módosításának köszönhetően az Agrárkár-enyhítési Alap már uniós forrással is bővült, amellyel a termelői befizetés és központi költségvetési hozzájárulás évente mintegy 10 milliárd forinttal egészült ki. Az uniós forrás bevonásával idén elegendő pénzeszköz áll rendelkezésre, így az agrárkár-megállapító szerv által megállapított jogos termelői igények teljes mértékben, visszaosztás nélkül kifizethetőek.

Belvíz uralja Kiskundorozsmát. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

2024-ben az aszály okozta a legjelentősebb károkat. A teljes kárenyhítési juttatás összegéből aszálykárra mintegy 25,6 milliárd forintot folyósít a Magyar Államkincstár.

A kárenyhítő juttatásra vonatkozó jogosultság és a kárenyhítő támogatás összegének megállapításkor az államkincstár a 2023. november 1-től 2024. október 31-ig tartó kárenyhítési időszakban bekövetkezett, a kormányhivatalok által igazolt káreseményeket vette alapul.

Az Agrárminisztérium kiemelt célja, hogy a mezőgazdasági termelők tevékenységének jövedelmezőségét segítse. Ehhez és a kiszámíthatósághoz járul hozzá a 2012 óta folyamatosan fejlődő mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer, amelynek első és egyben legfontosabb pillére az agrárkár-enyhítési rendszer. További két kockázatkezelési eszköz pedig a mezőgazdasági biztosítási díjtámogatás és a mezőgazdasági krízisbiztosítás, amelyek ugyancsak a gazdálkodói öngondoskodás tekintetében működnek.

Agrárminisztérium
Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Vadászat

A ragadós száj- és körömfájásról vadászoknak

+1

A ragadós száj- és körömfájásról cikket vadászoknak és vadgazdálkodóknak

+1

Published

on

+1

A betegség magyarországi megjelenése miatt az alábbiakban hívjuk fel a vadászok és vadgazdálkodók figyelmét a számukra fontos információkra. Kérjük, feltétlenül tartsák észben a leírtakat, hogy lehetőségeihez mérten a vadgazdálkodási ágazat is hozzájárulhasson a betegség terjedésének megfékezéséhez!

Fotó: OMVK

Amennyiben egy hasított körmű, vadon élő állatnál

  • az orr-ajaki részt,
  • a szájnyálkahártyát,
  • a nyelvet, illetve
  • a pártaszélt,
  • a körömközt érintő,

hólyagképződéssel, kimaródásokkal járó tüneteket figyel meg, illetve ilyen állatoknál élő állapotban

  • fokozott nyálzást,
  • orrfolyást

tapasztal, az állatot RSzKF-gyanúsként kell kezelni, és azonnal értesíteni kell a hatóságot.

Amennyiben egy területen megjelenik a betegség, a vadgazdálkodási, vadászati tevékenységet érintő előírásokról az állategészségügy ad tájékoztatást. Kérjük, hogy az így közölt előírásokat a vadásztársak és a vadászatra jogosult szervezetek feltétel nélkül és maradéktalanul tartsák be! 

A betegségről minden információ elérhető a NÉBIH tematikus oldalán, ide kattintva.

Forrás: OMVK

Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom