Vadászat
Vadászni tanulunk
A Kunszentmiklósi Természetvédő Petőfi Vadásztársaság területén idén májusban sikerült bepillantást nyerni egy rókacsalád mindennapi életébe. A környéken ez nem egyszerű feladat. Az alföldi vadásztársaság apróvadas, őzes területen gazdálkodik, ahol az egyik legfőbb feladat a ragadozók gyérítése. A területen leggyakoribbak a rókák, de aranysakálok és borzok is előfordulnak. Egy-egy rókacsalád felnevelésekor a szülők rengeteg nyulat, fácánt és alkalmanként őzgidát is elpusztítanak. A nagy rókának nem csak magát kell ellátnia hússal, hanem a növekedésben levő kölykeit is, mivel azoknak nem elég az anyatej. Az őzek is ebben az időszakban hozzák világra utódaikat és sok esetben könnyű préda lehet egy néhány napos gida is, aki még védtelenül fekszik a területen. Mivel a környéken sok tanya is van, a rókák háziállatokat is zsákmányolnak, komoly károkat okozva a gazdáknak.
Horváth József hivatásos vadászt kértük meg, szóljon, ha a területén rókavárat talál, mert szeretnénk felvételeket készíteni. Egyik nap megcsörrent a telefon és Joci hívott: a társaság elnöke talált egy lakott kotorékot, ami alkalmasnak tűnik felvétel készítésére. Egyeztettük a hivatásos vadásszal az időpontot.
Ez két okból nagyon fontos: balesetmegelőzési szempontok miatt a helyieknek tudniuk kell, hogy idegenek mozognak a vadászterületen, másrészt semmilyen formában nem szerettük volna akadályozni a vadásztársaság szakmai munkáját. A megtalált alomhoz egyébként azért nem nyúltak hozzá, mert az egyik tag a kisunokájának szerette volna megmutatni kis Vuk utódait.
A helyszín egy jelentéktelennek tűnő akácliget volt, ahová kétszer mentünk ki. Az akácosban homokbuckák vannak, ezeknek a buckáknak az oldalába, a fák gyökerei alá készítették a rókák a kotorékot. Már az első alkalommal sikerült egy ritka pillanatot megfigyelnünk és rögzítenünk. Ottlétünkkor tért vissza a nagy róka a vadászatból. Megérkezésekor hangjelzést adott ki, amire azonnal előjöttek a kölykök a kotorékokból. Egy mezei nyulat hozott nekik. Az addig játékos kölykök egy pillanat alatt megváltoztak. A legerősebb kölyök rávetette magát a nyúlra. Komoly csatákban jelezte, hogy az övé az elsőbbség és a többiek csak utána következhetnek. Sajnos a felvétel közben eleredt az eső. Megpróbáltuk saját ruháinkkal takargatni a gépet, de néhány perc múlva feladtuk a kilátástalan harcot.
Következő alkalommal ugyanabban az erdőben egy másik kotorékhoz mentünk. Reggel fél hatkor már elfoglaltuk a helyünket, azonban hibát követtünk el: nem jó kotorékot figyeltünk. Másik kijáratból jöttek elő a kölykök, akik így észrevettek bennünket. Ezt követően hiába ültünk kint órákig, többet nem jöttek elő.
Aznap délután tértem vissza, akkor már céltudatosan, a megfelő kotorékhoz helyezkedtem el. Ilyenkor a megfelelő elhelyezkedéshez a legfontosabb a szélirány megfigyelése. Lehetőség szerint szembeszéllel kell leülnünk, ha onnan nem tudunk fotózni, akkor oldalszélben, de semmiképpen sem szabad hátszélben, hiszen a rókáknak fantasztikus szaglásuk van. 16 órakor értem ki. Első feladatom az volt, hogy azonnal takarást készítettem. Amikor ilyen közel vagyunk a vadakhoz, terepmintás ruhát használunk, fejünkre is terepmintás csuklya kerül. Sok esetben kesztyűt is veszünk. Van álcahálónk, lessátrunk is, de jobban szeretjük a természetes dolgokat.
Nagyobb kihívást jelent természetes környezetben felvételeket készíteni. Ágakat teszünk az állványhoz, ezek mögött bújunk meg. Ebben a közelségben nem szólunk egymáshoz, nem mozgunk, egy kézmozdulattal is lebukhatunk. Negyedóra után jöttek elő a kölykök. Ettől a pillanattól kezdve mozdulatlanul ültem.
Két óra ülés után, a nem túl kényelmes háromlábú széken, teljesen begörcsöltek a lábaim, azonban az élmény miatt megérte. Mivel tükörreflexes gépet használunk, az az exponáláskor hangot ad ki. Kattan. Eleinte erre felfigyeltek, de kis idő múlva megszokták, ellenben ha a lábamat megmozdítottam, és megreccsent az aljnövényzet, azonnal a kotorékhoz rohantak. Ilyenkor teljesen mozdulatlanul ültem és akkor néhány másodperc után megnyugodtak: folytatták a játékot.
A filmben a helyszínen tapasztalt élményeket szeretném megosztani a a nézőkkel, ami nagyon nehéz feladat.A feszült várakozás. A kisrókák megjelenésekor a hatalmas adrenalinlöket. Majd a lecsendesedés. Egyszer csak a természet részeivé válunk, részesei lehetünk a rókacsalád hétköznapjainak. Ez nem állatkert, nem vadaspark. Ez valami leírhatatlan, amikor a kotoréktól 20-25 méterre élhettük ezeket a csodás pillanatokat.
Mindenkinek kellemes időtöltést kívánok a film megnézéséhez! Negyedórában összefoglalva léthatjátok, amit mi órákon át rögzítettünk.
Köszönet a Kunszentmiklósi Természetvédő Petőfi Vadásztársaság tagjainak, elnökének és a hivatásos vadászának!
Írta és fényképezte: Kreisch Zoltán és Kreisch Körözsi Virág
***
Kreisch Zoltán amatőr vadfotós Facebook oldala itt érhető el
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Az Országos Trófeabíráló Testület beszámolója
A 2024-2025-ös vadászati év legszebb trófeái:
A 2024-2025-ös vadászati évben november 28-ig összesen 49 szabad területen és 3 vadaskertben elejtett gímbika, 13 őzbak, 19 szabad területen és 1 vadaskertben terítékre hozott dámbika, valamint 6 szabad területen elejtett és 4 vadaskerti muflonkos trófeáját mutatták be a területi vadászati hatóságok felülbírálatra az Országos Trófeabíráló Testületnek (OTT).
A fenti számok az elmúlt vadászati évben esett, de az ideiben bemutatott trófeákat nem tartalmazzák. Ebben a vadászati évben is jelentős aszályos időszak volt tapasztalható az ország nagyobb részén. A trófeatömegek az őzbakoknál és a gímbikáknál sok esetben elmaradtak a várt, illetve az elejtés előtt becsült súlytól. Valószínűleg ennek is köszönhető az, hogy lényegesen kevesebb őzbak és kevesebb gímbika került az OTT elé. A vadgazdálkodók beszámolói szerint több esetben is úgy döntöttek, hogy a nagy agancstömeget mutató őzbakokat és gímbikákat nem hozzák terítékre, mert a trófea tömege vélhetően számottevő mértékben elmaradt volna a várakozásoktól.
Évek óta megfogalmazásra kerül a beszámolóban, hogy „a 160 CIC pont feletti őztrófeák tekintetében még mindig nem értük el a pandémia előtti évekre jellemző szintet (sem mennyiségben, sem tömegben, sem pontszámban). A korábbi évekhez képest még kevesebb őzbak érte el a felülbírálati ponthatárt, és nem mutatkozott javulás a legjobb trófeák fő paraméterei tekintetében sem”. Sajnos ez az idei évben sem alakult másképp. A legnagyobb trófeatömegű bak az idén 705 g-os volt, azonban ez a trófea sem érte el a 180 CIC pontot. Az OTT számára bemutatott bakok közül mindössze egy volt igazán öreg bak, a többi kora 5-6 évesre becsült. Két ígéretes, 4 éves (3 hibapontos) bakot is bírált a Testület.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
A bemutatott gímbikák korát tekintve igazán öreg bika mindössze egy került felülbírálatra az idén. A Testület megítélése szerint 16 bika érte meg a 13. életévét, azaz a 12. felrakást. A szabad területen elejtett bikák közül 14 egyed becsült kora volt 10-11 év, közülük 8 kapott szakszerűtlen elejtés minősítést. A trófeatömeg 3, szabad területen esett bikánál haladta meg a 14 kg-ot, a legnagyobb esetében a felülbírálaton mért tömeg 14,44 kg volt (a képtáblákon a trófeák mellett a 24 órás tömegek szerepelnek). A bírálati pontszám tekintetében az idén csupán egy bika trófeája emelkedett 250 CIC pont fölé (szabad területen).
Az idei év érdekessége, hogy a dám esetében – az előzőekkel ellentétben – kifejezetten jó idényről számolt be több vadászatra jogosult is és több 6 kg feletti trófeatömegű dámbika került terítékre. Sőt, a BAKONY-VAD Vadásztársaságnál, Veszprémvarsány határában egy olyan dámbikát sikerült terítékre hozni, amely az OTT felülbírálatán 240,41 CIC pontot kapott, ami új magyar rekord.
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
OMVK: Saját magáról és napi munkájáról nyilatkozik így Horváth Lajos, aki a szabadszállási Róna Mezőgazdasági Szövetkezet alkalmazásában az 1700 hektár, intenzív mezőgazdasági művelés alatt álló aktuális kultúrát védi az éppen esedékes szárnyas „kártevőktől”, köztük októbertől márciusig a szívének legkedvesebb vadlibáktól is. Sokan ismerjük, vagyis tudunk róla. Ki közelebbről személyesen, ki a közösségi felületekről.
A szerencsésebbek vadásztak már vele, de többen vannak, akik csak szeretnék élvezni meghívását egy-egy libahúzásra. Különleges ember – finoman szólva sem egy stand up-os dumagép. Vajon a munkája tette ilyenné, vagy éppen a természete miatt találta meg ebben a magányos a munkakörben az örömét? Nem tudom. A territóriumából sem mozdítható ki könnyen; ezt az is mutatja, hogy az interjút is egy csemegekukorica-tábla mellett ejtettem meg vele egy szeptemberi forró vasárnap délelőtt, seregélyriasztás közben. Most ez a feladata, napkeltétől napnyugtáig, hétfő hajnaltól, vasárnap késő estig.
Tekintettel, hogy az évkönyv témája a vízivad, benne hangsúlyosan a vadászható libáink, azok vadászati, gazdálkodási vonatkozásai, azt hiszem, nehezen kerülhető meg Lajos személye, akinek minden egyes napja erről szól. Októbertől márciusig, amint megérkeznek a libák, és ameddig el nem vonulnak a fészkelőhelyeikre, hajnalban és este húzáson vadászik, napközben riasztja őket a vetésekről. Fél év csak a libáról szól… Az évkönyv megjelenéséig biztosan meglőtte már az 1500-adik libáját, vagyis tapasztalata, személyes élményei, megfigyelései, praktikái akár a vadászat, akár a kárelhárítás során mindenki számára tanulságosak.
Ahogy mondja, a seregélyeknek köszönheti jelenlegi munkahelyét is; korábban – 2004-től – már járt seregélyt riasztani a Róna Tsz-hez, ezzel egészítette ki vadőri fizetését. Eleinte szabadsága rovására, de ha a szükség úgy kívánta, fizetés nélküli szabadságot is igénybe vett, azt is riasztással töltötte. Miután egy nap alatt a liba lelegelt 50 ha kényes kultúrát, ezzel jelentős kárt okozva a szövetkezetnek, a cég akkori vezetője főállást ajánlott neki. Ennek augusztusban lesz tíz éve – akkor váltott szakmát, akkor hagyta ott a vadőri „karriert”, váltott az álommelóra.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
A területen az őszi vetésű gabonák a jellemzők, a repce vetésterülete – amit szintén nagyon kedvelnek a libák – minimális. Amíg a kukorica learatását követően a tarlók még fennmaradnak, addig elsősorban azt járja a liba, a gabonavetéseket inkább novembertől, azok kizöldülésétől lepik a libák. A károkozásuk akkor igazán jelentős, amikor nem csak csipkedik, hanem az átázott talajból a teljes növényt ki is húzzák. Arra a kérdésemre, hogy a kárelhárításnak szerinte mi a leghatékonyabb eszköze, egyértelmű választ ad. A libák a nappali táplálkozóhelyükön történő zavarásra a legérzékenyebbek, ezeken a helyeken egy komolyabb vadászat után napokig is mentesítve van a terület. Más eszköz, módszer közel sem ilyen hatásfokú. A gázágyú önmagában kevés, riasztás nélkül csak részmegoldás. A munkája is abból áll, hogy a hajnalban vízről kihúzó libákat megfigyeli, hogy melyik táblára tesznek le, majd onnan addig zavarja őket, amíg el nem hagyják a szövetkezet földjeit.
Teliholdkor a liba gyakran éjszaka is kirepül a vízről a vetésre táplálkozni, ezt többen is leírták már, és ő is számtalanszor megtapasztalta, hogy az éjszaka frissen esett havon reggelre már tetten érhető volt a libák jelenléte, de hőkamerás felvételek is bizonyítják ezt. Ez ellen nehezen védekezni, ez kiszámíthatatlan jelenség.
Mindig is vadász szeretett volna lenni, ’87-ben a Roth Gyula Erdészeti Technikumba vagy a barcsi szakiskolába is szeretett volna jelentkezni, de a túljelentkezés miatt nem volt esélye bekerülni egyik középiskolába sem, ezért Pakson érettségizett, a helyi gimnáziumban. 1991 nyarán a Paksi Állami Gazdaságnál volt gyakornok, ott ajánlott neki erdőkerülői munkakört, akkor még szakmai végzettség nélkül, a gazdaság főerdésze. ’92-ben levelezőként kezdte el a soproni iskolát, de mire elvégezte, már nem tudott a szakmájában otthon elhelyezkedni.
Álláshirdetésre jelentkezve került a teveli Hubertus Vadásztársasághoz, ott kezdte el hivatásos vadászi pályáját, majd 2000-ben a Bakonyban folytatta, ahonnan egy újsághirdetés csábította Szabadszállásra. A nagyvadat és az erdő borította hegyvidéket cserélte a szikes puszták merőben eltérő, mégis nagyon változatos világára. Akkor még vajmi keveset tudott a libákról, a libavadászatról. Az első libáját 2002. december 5-én tudta felvenni, jó néhány doboz ellődözött sörétes patron után.
A libavadászat kuriózuma rengeteg bérvadászt vonzott Szabadszállásra, a napidíjas vadásztatás jelentős bevételt hozott a társaságnak, de egyéb okok miatt ezt a bérvadászati formát 2009-től beszüntették, azóta más struktúrában folyik a vadásztatás. Itt jegyezte meg, hogy voltak évek, amikor 100-nál több libát is felvett az adott idényben. A szomszédos Kiskunsági Nemzeti Parkkal kötött megállapodás alapján a vadászterületet szektorokra osztották, szektoronként eltérő vadászati gyakorlattal.
2015-ig dolgozott itt hivatásos vadászként, közben tagja lett a társaságnak, azóta csak tagként vadászik a területen. Szenvedélye, egyben munkája is a vadludak kiismerése… no meg az erdei szalonka – de az egy másik történet, talán majd egy másik évkönyv számára.
Beszélgetésünk alatt – nem meglepő módon – szóba hoztam a hivatásos vadászi szakma megbecsültségét, presztízsét, miként látja a szakma jövőképét. Nem optimista a kérdésben, de nem csak a vadászatra jogosultakat hibáztatja, szerinte ez nem csak pénzkérdés. Meglátása szerint – legalábbis a környezetében úgy érzékeli, és a kollégákkal folytatott beszélgetések alapján is azt tapasztalja –, kevesebb az olyan fiatal, aki elhivatott, szenvedéllyel kezeli a rá bízott vadászterületet, és képes komoly áldozatot hozni a rábízott vadállomány érdekében.
Lenyűgöző a vadászati szakmai és szépirodalmi olvasottsága. Még nem volt nyolcéves, amikor elolvasta Kittenberger Kálmán Kelet-Afrika vadonjaiban című könyvét, azóta is folyamatosan falja a vadászati témájú írásokat. A klasszikusokat többször is, a modern könyvek némelyikéért utólag viszont egy fabatkát sem adna. Nem véletlen, hogy az a megtiszteltetés érte, hogy Bozóki László felkérte legutóbbi könyvének, a „Libagödörben, vadludakra várva” című kötetének lektorálására, melyben egy fejezetet rá is szentelt a szerző.
A beszélgetésünk végére már meg sem lepődtem, hogy a vadászható havasi juhokról, az újonnan elkülönített egyik juhfajról tart nekem kiselőadást. Kétség sem merül fel bennem, hogy a világ összes vadfaja érdekli, és legtöbbről ismeretekkel is rendelkezik. Csak hab a tortán, hogy létezik egy Facebook-csoport, ahol kvízmesterként olyan kérdéseket is bedob, amire még a világháló sem tudja a választ… és mi más is lehet a jackpot, ha nem egy libavadászat szűk hazájában, Szabadszálláson.
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Hangtompítóval és éjjellátóval rendelkezett, vadászati engedéllyel viszont nem
Rókákra, borzokra és aranysakálokra vadászott egy orvvadász
A Fonyódi Járási Ügyészség lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés, illetve orvvadászat bűntette mellett lopás vétsége miatt is vádat emelt azzal a férfival szemben, aki az erdővel határos udvaráról tiltott eszközökkel vadászott, de a húst és az elhullott agancsokat is hazavitte.
A vád szerint az ötvenes éveiben járó férfi sosem rendelkezett fegyvertartási engedéllyel, ennek ellenére egy revolvert és egy puskát, valamint a lőfegyverekhez tartozó összesen 271 db lőszert tartott a Fonyódhoz közeli településen található otthonában. Bár a vadászatra sem volt jogosult, a vádlott ilyen célból hangtompítót és éjjellátót szerelt a puskájára, majd a telkének a szomszédos erdőtől kerítéssel el nem választott végén egy szórót is kialakított, ahová zöldségmaradékokat, kukoricát és nyalósót helyezett ki.
A szórónál a férfi egy mozgásérzékelőt szerelt fel, amely a közeledő állatokról a házban adott jelzést a vádlottnak, aki így a pinceépület felett kialakított lőállásról vadászhatott az apróvadakra, így különösen a rókákra, borzokra és aranysakálokra, de egy vaddisznő süldőt is elejtett. A férfinak mindezeken túlmenően lopás miatt is felelnie kell a bíróságon, mivel a közeli vadászterületről agancsokat és vaddisznóhúst lopott el.
Az ügyészség a Fonyódi Járásbírósághoz benyújtott vádiratában a büntetlen előéletű, a bűncselekmények elkövetését beismerő férfival szemben próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés és pénzbüntetés kiszabását indítványozta.
A fotókon a lefoglalt fegyverek és lőszerek láthatók.
Forrás: Ügyészség