Vadászat
Aranysakált hoztak terítékre Szeged határában
Kiss Gábor aranysakált hozott terítékre Újszentivánon
Lent járunk az Alföldön, Csongrád-Csanád vármegyében, a magyar-szerb határ szomszédságában, Újszentiván határában, Szegedtől alig 10 kilométerre. A második világháború előtt a temesvári vasút is erre vezetett, ahol az Orient Expresszel egészen Isztambulig lehetett eljutni a nagy világégések előtti boldog békeidőben. A település központjától alig öt kilométerre folyik a Tisza, délkeleten a déli határzár húzódik megközelítőleg három-négy kilométer hosszúságban. Újszentiván község a Marosszög és a Dél-Tisza-völgy kistájakon található, ahol Kiss Gábor rendszeresen aranysakálra is vadászik a Dél-Tiszai Vadásztársaság területén.
A háromezer hektáros terület főleg az apróvadfajokban gazdag. A helyi vaddisznó állomány minimális: sajnos friss nyomot is nehéz találni. Afrikai sertéspestissel fertőzött egyedet egyszer sem találtak a területen. Időnként váltóvadként dámszarvasok tűnnek fel Kübekháza irányából. Mivel Szeged rendkívül közel van és jóval nagyobb a természetbe járó lakosság, a vadászat jóval nagyobb figyelmet igényel, különösen az őzbak vadászatakor.
2015-ben kezdődött a műszaki határzár megépítése, amely keleti irányban egészen a román államhatárig húzódik és jelentősen megváltoztatta a helyi vadgazdálkodók mindennapjait. Az aranysakál állományát 2015-ig könnyebben szabályozták a helyi vadászok. A kerítés megépítése azonban nem várt következményekkel járt. A sakálok migrációs útvonalai bezáródtak. Köztudott volt, hogy időnként eltűntek Szerbia irányába, és egy részük ott is maradt. Folyamatos volt a sakálok fluktuációja a területen. Ennek sokan örültek, mert a dúvadokkal járó összes probléma időszakosan eltűnt. A kerítés után azonban a helyi állomány beszorult Magyarország területére, és számuk az elmúlt évek alatt drasztikusan megemelkedett. A bátmonostori Széchényi Zsigmond Vadásztársaság területén is hasonló megfigyelésekről számoltak be helyi vadászok, ahol nemrégiben régiószinten fogtak össze vadgazdálkodók a sakál ellen.
Jelenleg Újszentivánon megközelítően minimum öt-hat falka uralja a háromezer hektáros vadászterületet. Az állományuk dinamikusan változik, mivel a környező vadásztársaság területére átmennek, majd visszatérnek. Nehéz megbecsülni, mennyi lehet a helyi állomány, megközelítőleg 100 egyed élhet a területünkön – kezdte beszámolóját Kiss Gábor, növénytermesztéssel foglalkozó agrármérnök.
Az elmúlt évben 56 egyedet hoztak terítékre a helyi vadászok, akik évről-évre egyre rutinosabbak. Lassan elkezdődik az őszi kalászosok betakarítása, a területek lefedettsége megváltozik. Először az őszi árpát vágják a gazdák, két-három héttel később az őszi búzát. A sakál kifejezetten keresi a tarlókat és a friss kaszálásokat, ahol gyorsan élelmet találhat. Főleg a betakarítás előtt figyelhető meg a rágcsálók gradációja , amit gyorsan összekapkodnak a nyílt tarlókon. Ezekben a napokban, hetekben az óvatosságuk nagymértékben csökken. Többet kockáztatnak. A betakarítás és kaszálások előtt azonban nappal csak nagyon ritkán, elvétve lehet a területen sakált látni és elejteni. Az erős vadászati nyomás miatt a helyi nádi farkasok csak sötétedés után bújnak elő. Elég egy jól sikerült sakálvonyítás a sötét éjszakában és körös-körül megszólalnak a területeiket védő aranysakálok.
Kiss Gábor munkájának köszönhetően sokat van kint a határban, folyamatosan figyeli a helyi vadállományt. Itt, Újszentivánon, a viselkedésük másabb, mint az országos tapasztalat, mivel novembertől – áprilisig szinte alig lehet velük találkozni. Májusban, az egyik reggel, hajnali három órakor kelt a helyi vadász.
Egy hirtelen ötlettől vezérelve, a kötelező adminisztrációt követően, golyós fegyverével vadászni indult. A hajnali órákban konkrét tervek és cél nélkül cserkelt, amikor éppen csak elkezdett világosodni. A ragadozók vadászata során különböző sípokat használ, ami során a legtöbb esetben prédahangot fúj. Az első strófa utáni percekben egy sűrű erdőből valami villant. Először őznek vélte, de keresőtávcsövében egy sakált pillantott meg. Lecsapta a fejét és szimatolt. Annak ellenére, hogy érdekelte a prédaállat hangja, az erdő biztonságát nem akarta elhagyni. Gyorsan döntést kellett hozni, mert a sakálok hirtelen változtatják a viselkedésüket, ha valami veszélyt éreznek, vagy elbizonytalanodnak. A lőbotra feltámasztotta 30-06-os fegyverét. Hezitált. A komfortzónától jóval messzebb volt a sakál, amely éppen keresztbe is állt előtte. Vett egy nagy levegőt, és úgy, ahogy édesapja tanította, megcélozta a vadat, majd eközben hirtelen ráfütyült. A sakál azonnal felkapta a fejét és a hang irányába nézett. Egyértelműen meglepődött. Ekkor húzta meg a ravaszt. A vad kicsivel több mint 200 méterre lehetett. A Geco softpoint lőszerének becsapódását egyértelműen hallotta. A lövés olyan jól sikerült, hogy az erdő szélén a vad azonnal tűzben rogyott. Alig múlt el reggel hat óra. A vad birtokbavétele után nagy volt az öröm, mert kora reggel még egyszer sem ejtett el sakált – zárta beszámolóját Kiss Gábor.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely
Fotó: Kiss Gábor
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31