Frommer
VADÁSZAT: Irány a Betyár Csárda – A bánhalmai pünkösdi őzbak
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyébe, Bánhalmára tartok őzbakvadászatra. A hátsó ülésen egy Franchi Horizon, amelyet .243WIN lőszerrel szereltek, rajta egy KONUS EL 30-as, tízféle digitális szálkereszttel és világító ponttal, gyorskötésű szerelékkel rögzítve, mellette pedig, egy új KONUS távolságmérős keresőtávcső és egy fekete szivacsos tokban pedig az Aim Sport Triton 5-ös hangtompítója.
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyébe, Bánhalmára tartok őzbakvadászatra. A hátsó ülésen egy Franchi Horizon, amelyet .243WIN lőszerrel szereltek, rajta egy KONUS EL 30-as, tízféle digitális szálkereszttel és világító ponttal, gyorskötésű szerelékkel rögzítve, mellette pedig, egy új KONUS távolságmérős keresőtávcső és egy fekete szivacsos tokban pedig az Aim Sport Triton 5-ös hangtompítója. Még sötét az éjszaka, de már véres szemmel hanyatlik a fogyó hold. A megye túlsó határa felől érkezek, Bihar felől, amiben sok csúsztatás nincs is, mert a minap a Nagyváradi római katolikus Székesegyházban hallgattam az igét, bocsánat a misét. Egy papbarátom mondta, hogy amolyan nyakas kálomista vagyok, de nincs mit szégyelleni, mert ez itt a református Tiszántúl. Azonban meg kell hagyni, hogy a nagyváradi Nagyboldogassszony Székesegyház Erdély és Partium, de egész Románia legnagyobb barokk stílusú temploma. Lélekemelő, hogy 100 évvel Trianon után, így pünkösd vasárnapján, ennyi magyar ember és gyermek töltötte meg a templomot. Ha minden igaz, a mai felfogásunkban ismert határ leomlik s olyan szabadon járhatunk mi is itt, mint a magyar-osztrák határon. Mögöttem Várad, nyugatra tartok, de idézhetném Reményik Sándort is, aki így erről:
„Túl Váradon, a róna kapuján,
Ahol a táj a végtelenbe tágul,
Ahol azóta szomorún aratnak,
S nóta se száll a lányok ajakárul,
Ott termett e kis kék búzavirág,
Onnan hozta egy bujdosó magyar
És hozzátette: Nincsenek csodák.
Magyar s magyar közt öles szakadék:
Nekik – ott túl, maradt egy kis hazájok!
Nekünk itt, semmink, semmink se maradt,
Csak az, hogy néha gondolhatunk rájok.
Egy búzavirág a magyar határról……”
Olyan utakra léptem, amelyet előttem már sokan elkoptattak. Ha változnak is az idők, ha a lábunk alatt sár helyett követ találunk, ha a ló patája helyett csendes kocsikerék gurul, akkor se szabad eltévesztenünk az irányt s azt, hogy merről fúj, s mit hoz a szél. Nincs új a nap alatt és nem változik meg se a jó ember és sem a rossz, ahogyan a barátait sem cseréli le senki, azokat meg különösen nem, akiket megszeretett, akik mellett kiállt. Ha úgy is hozza a sor, hogy eltelik vagy egy félesztendő, akkor sem lehet másképpen, ha megígértük, hogy hajnalban ott leszek Bánhalmán, a vadászházban. A vadászbecsületnél, az adott szónál, az ígéretnél sem ember, sem Isten között nem lehet szentebb, s ami nélkül, beláthatjuk, hogy aligha működhetne világunk, aligha lehetnénk igaz szívű, becsületes vadászok. Persze, a csibészség, az ugratás – vagy mondhatjuk azt, hogy a betyárbecsület – különösen itt a Hortobágyon, a Hortobágy szélén még él, annak minden íratlan törvényével együtt, mert itt, ha ígérnek, ha megegyeznek valamiben, azt, ha kell, csonttörésig betartják. Beleállnak s abból kiverni ezeket a református kunokat nem lehet. Bár lehet próbálkozni, azt nagyon szeretik…..
Az ígéret azonban mégiscsak a legfontosabb s az, hogy mi magunk is betartsuk. Az, hogy Bánhalmára elindultam, ígéretek sorozata előzte meg, mert elhoztunk egy Franchi .243WIN kaliberű puskát egy KONUS EL-30-as távcsővel, levehető, oldható szerelékkel, amit összeraktunk s legvégül felkerült rá egy TRITON 5-ös hangtompító, amelyet Albert Jutka a FROMMER Fegyverbolt tulajdonosa adott át, majd jöttek a nehézségek, amelyek egy műszaki gondolkodású baráti körben nem probléma, hanem feladat, mert egyetlen egy „moa” sem foghat ki rajtunk!
Persze ki mást, mint a CT Hunting tulajdonosát, a hőkamerák és éjjellátók specialistáját, Tóth Csabát hívtam fel, aki csak kerek szemekkel nézett rám, mikor megálltam előttük: most tényleg egy napja van? Miért nem szóltam hamarabb? – de semmit sem ígérve, mégiscsak segített.
Úgy van az, ha jól mennek a dolgaink, észre sem vesszük mennyien állnak körülöttünk, hogy mennyien segítenek. Hajlandóak vagyunk úgy tekinteni arra, hogy minden, azért sikerül, mert ügyesek vagyunk, mert nekünk jár s amikor Zsákán a navigáció átváltott, hogy ne menjek be a Sárrétbe és új útvonalat ajánlott, megálltam egy pillanatra: bár erre ismerem, erre tudom az utat, de ideje új utakra lépni, még akkor is, ha az ismeretlen..
Az index sárga fénye visszaverődött a házak faláról. Még éppen nincs három és egy mondóka jutott az eszembe, hogy:
„Zsáka, Furta, Bakonszeg
Ott veszett el az eszed!”
Valakinek biztosan, de akkor menjünk most Püspökladánynak. Be kell látni, ha egy úton nem haladhatunk, akkor új utakat kell választani és felesleges erőltetni. A Sárrét már régen járható, az ingoványra alig emlékszik már valaki, csak a nád, a láthatatlan víz, a föld árja mutatja meg, no meg a térkép, ha kiterítjük, hogy innen fel Szeghalomnak, Mezőtúrnak, Gyomának, valaha másképpen jártak az emberek, mint manapság. Kevesebb település van ma is, mint bárhol. Nincs mit tenni, akkor neki Bakonszegnek, tovább Nagyrábénak, Biharnagybajomnak és kis szerencsével Püspökladánynál elérem a „négyest”.
Ismeretlen kanyarok, csendes alvó házak, falvak sora, komoran álló templomok alatt haladok, miközben amarra, lent délnek, véres szemmel bukik alá a horizonton a fogyó, a gyenge hold – végre. Hanyatlik. Nem kívánok én neki rosszat és nem emlegetem fel, mennyire nem szeretem, amikor árnyékot vetnek éjjel a fák. Nem is nézem a fátyolos éjszakai égbolt alján kapaszkodó vitézt, mert ha fenyeget is, mögöttem már meghasadt a keleti ég s ha nem is látom még a napot, már dereng s tisztul előttem az ég, tisztul az égbolt. Az irány pedig még inkább látszik, arra tovább, a régi öreg Sóúton s ha rossz is, ha kátyus is, az legalább nem hazudik, az nem csapja be az embert, rajta az utazót.
Gondoltam hamarabb érek a vadászházhoz, de legalább nem késtem!
- Ez is valami, komám!
- Ne is mondd!
Aztán megropogtatjuk egymást kezét Támár Zolival, az elnökkel is, Bóta Jánossal, hogy azt csak az errefelé való tudja, meg a magam fajta bihari.
- Ebédre megyünk a Betyárcsárdába! Úgy készüljél!
- Egyet se félj semmit Támár Zoli, számíthatsz ránk! Bekísérünk mi, ha félsz!
- Fél a fekete fene! Én vagyok itthon!
- Azért mondjuk!
Na, ezzel aztán útra kelünk ám. Ha ezek az utak beszélni tudnának, lenne annyi történet, meg tanulság, hogy elég lenne csak hallgatni, nemhogy leírni. Nem telik bele egy perc, már ki is fordultunk Bánhalmáról.
Arra elébb Kenderes, majd Kisújszállás, tovább itt szemközt Karcag, attól északra Berekfürdő, majd Kundmadaras és innen pont balkézre, Kunhegyes esik. Jól látható, mert Magyarország második legnagyobb református temploma, két tornyával, a kunok nyakasságát és konokságát hirdeti. Körülöttünk víz, csatornák, halastavak, szántók, rétek váltogatják egymást és bizony sík, ahogy Reményik Sándor írta. Eső nem volt, a harmat gyenge, de várja mindenki, ember, állat, táj az égi áldást, mert ilyenkor az kell, még ha harapni is lehet a szúnyogot. Mert, ha van víz, akkor minden van és akkor eleven a táj.
Nyulak pattannak fel előttünk és ugratom a barátaimat, hogy egy róka szaladt át előttünk a falu alatt. Ó! Persze, csak úgy láttam! Ne ugrassam őket – persze hiszik is, meg nem is, de inkább nem hiszik.
Régen találkoztunk. A puskát már odaadtam Janinak, feltekertük a hangtompítót és hozzá egy tár lőszert, meg odacsaptam még egy doboz töltényt, mert ne egyesével adogassam, ha szükség van rá. Élvezze.
- Itt a lőlap – mutatom.
- Hogy is van akkor? – kérdezi Jani.
- Ez kérlek, itt a sarokban a Geco 105 graines lövedéke. Ezt Csaba, ezt Jani lőtte.
- Ki az a Jani?
- Jó gyerek! Persze mindig azt mondja, hogy az anyukája szerint, különösen akkor, ha alszik!
Na, ezen nevetnek. Érdekes, hogy Jani, egy jó humorú vadász, ha kint van egy vadászaton, akkor mindig jobb a hangulat és aligha romlik el – sose hagyja, sose hagyta…
- No, ez a hangtompítóval, ez pedig anélkül.
- Felé megy!
- Vagy fölé, ahogy Szegeden mondják.
- Persze, a hangtompító miatt alá fog hordani, ha üresen lőttük volna be.
- Érdekes, hogy a Sako 90 grainesével ez a cső, csak függőleges eltérést mutat, ami nagyon kedvező szórást mutat.
Ott beszélgetünk, mert mégiscsak érdekes és új dolog ez nekünk, nekünk hétköznapi vadászoknak, mert Csaba, vagy ha megemlíthetem Robert C. Castel izraeli vadászismerősünket, legutóbb azt írta, hogy lehet próbálkozni a hangtompítókkal, bár – tette hozzá, az ismétlőfegyverek esetében bizonyosan sikereket fogunk elérni. Persze azért cső-, és lőszerfüggő is – láthattuk ezt a lőtéren is. Aztán, ha megszeretünk egy jó lőszert, akkor nem igen ismerek olyan vadászt, aki lecserélné régi jóbarátját, mert minden töltény egy jó barát is nekünk s vaktában nem szokásunk lövöldözni, hogy hátha sikerül – milyen dolog is lenne az?
A távcső már komiszabb kérdés, mert lehet, hogy a világítópontot bekapcsolva hagytam és egyszer megjelent a feszültségcsökkenést jelző piktogram – éppen az imént, amit meg én nem hittem el, azonban belenézve valóban villogni kezdett. Ezért érdemes vadászat előtt bekapcsolni – még otthon! Azonban most azonnal kikapcsoltam a tubuson lévő nagy fekete gombbal és a zsebemre csaptam, hogy Csaba ajándék mini akkumulátora nálam van-e – Na, ezt is megígértem, hogy visszaviszem! Ezek az ígéretek még mardossák az ember lelkét…
- Majd visszahozod!
- Persze – visszhangzott bennem.
A távcső, ez a KONUS EL30-as azért huncutabb, mert a baloldali kicsi gombbal bekapcsolhatjuk a szálkeresztet, míg a jobb oldalival váltogathatjuk, hogy melyik típus tetszik – mintegy 10 félét választhatunk kedvünk szerint.
Míg Jani a távcsövet, a feltekert hangtompítóval a Franchi Horizontot vizsgálja, addig észre sem veszem, hogy a KONUS távolságmérős távcsövére lecsapott Támár Zoli, amit aligha tudok tőle visszaszerezni.
- Na, akkor mondjad csak, hogy ez mit tud?
- Távolságmérős, mélységet mér, sebességet, ködben mér, meg ilyenek.
- Ezt is FROMMER adta? – persze komiszkodik.
- Egyenesen a gyárból hozták!
- De most komolyan kérdezem – néz rám kerek szemekkel.
- Komolyan mondom.
- Mennyire?
- Annyira, hogy a FEHOVÁ-n mutatták be először, de még a vitrinből is elvitték, pedig abban még elem sem volt, úgy küldték utána a vevőnek.
Megnézi Jani is és a nehéz, gumírozott, fix fókuszos távcső látom, nemcsak az én és a FEHOVA vásárlóinak a tetszését nyerték el.
- Ja és vízálló!
- Tudod mit? Van egy ötletem!
- Nem szeretem az ötleteket, Támár Zoli!
- Arra gondoltam, hogy itt hagyod és még teszteljük Janival, meg a kisbarátodnak Zalánnak éppen jó lenne!
- Szerintem menjünk most vadászni – és hárman bevettük magunkat a Kunságba, a Nagykunságba.
Már-már nyár van. Ha a búza nem is, de az árpák már szőkülnek és van, ahol hat leveles is már a napraforgó. Jól látszik, hogy ott, ahol forgatás nélkül, mulcsvetéssel dolgoznak, gyengébb a napraforgó, ahol meg szántanak, ott még a gyom is kevesebb. Azért szerencse, hogy jó a kapcsolat a gazdálkodókkal s az, hogy helyenként gyengébb a kelés, nem a vadásztársaság bűne – tudják ezt a gazdálkodók is.
A táblák között nyári ludak is feltűnnek, most, hogy azért csak-csak esik, ha nem is sok, de azért mindig érkezik némi csapadék, a vad is megtalálja a számítását. Jajonganak a bíbicek. Egy mély traktornyomból egy bíbicfiókot szed ki Támár Zoli – beleesett és odébb engedjük el. Hadd menjen s alig távolodik el tőlünk a még röpképtelen fióka, már szedi is a bogarat körülöttünk. Az idősebb madarak jajongtak egy ideig körülöttünk, de a madár is olyan, ha nem bántják, nem fél az embertől…
Pediglen ez itt egy napraforgó föld, de mégis itt költ a bíbic s ahogy nézem, megtalálja a számítását a madár. Az indokolatlan rovarölőszeres kezelések visszaszorítása már észrevehető és a bio, meg az agrár ökológiai program, azért évről évre egyre jobban meglátszik. 20 éve már ezt tanította Fischl professzor az egyetemen és a minap egy srác felhívott, hogy tanítsam meg a biogazdálkodásra. Aligha sikerülhet egy beszélgetésből, mert annak idején 36-an kezdtünk és alig 20-an kaptunk diplomát. Sokan kérdezik, hogy Debrecen helyett miért mentem én a Georgikonba, amire ma is nehéz választ találni, de sok okos és értelmes, tanult emberrel is találkoztam ott s ha nehéz is volt, azért keszthelyi gazdásznak lenni sem utolsó…
Mezei nyúl is van bőven, már az idei süldő nyulak akkorák, hogy azt aligha fogja meg a róka.
- Egy szíjat azért hozhattál volna.
- Ugye mondtam, erre a golyósra is kellett volna hoznod, ahogy a FRANCHI Feelingre is a télen!
- Na és az az őzbak?
- Az jó lenne, de közelebb kéne mennünk.
- Bent is van, csak a nyaka látszik…
Nem tudtunk mit tenni, vártunk és loptuk volna a távot, de inkább nőtt közöttünk. Kisbak. Nagy reményeket nem fűz hozzá senki, de takarásba került. Hol nagyobb a búza, hol úgy áll, hogy csak az agancs látszik.
Az elnök egyszer csak visszakérdez:
- 180 méteren van nullán?
- Hangtompítóval?
Támár Zoli KONUS keresővel figyeli. Magam, mint harmadik résztvevő mozdulni is alig merek. Éppen csak az őzbakot nézem. Kísérni sokat kísértem már, de a mai igen más, mert a vadász az én puskámat használja, az én felszerelésemet és tegyük hozzá azt is: Bóta Jani nem ma kezdte sem a szakmát, sem a vadászatot.
Csend. Valami történhetne már, de csak feszült figyelem cikázik közöttünk. Szól felettünk a pacsirta és jó lenne befogni a fülem, mert néhány napja hangtompító nélkül olyat vágott a fülembe ez a .243-as, hogy talán most is cseng, vagy csöng – szögediesen. Valami történhetne már. Igazán történhetne. Már a saját szívdobogásomat is hallom, no, meg jó lenne levegőt is venni. Az őzbak tőlünk távolodik és közébünk áll egy bokor is. Ahogy nézem, innen gallyak lógnak be elénk – nem szerencsés.
Majd hirtelen elsült a puska – számomra. Váratlan esemény a fülem, nagyon váratlan. Gyenge, egy beteg .22-es hangjához hasonlított idekint, majd a kiröpülő, süvítő lövedék szokatlan hangja után sokkal hallhatóbb volt a becsapódás. Az őzbak félsrégan állt. Nem is igen lehetett látni, csak a nyakat és a nyaktövet tudta meg célozni az elnök – nem húzta az időt. Egyre jobban melegedett, egyre magasabbra kúszott fel a nap és félő volt, ha elengedjük az őzbakot, másikat nem igen találunk ezen a reggelen. Türelmesen vártunk, miközben leste a pillanatot. A golyó szinte fütyült. Úgy fütyült, mint amikor a pusztában villám csap le. Aki hallott ilyet egyszer is, abban meghűl a vér, mert olyan az, hogy már messziről halljuk, ahogy valahonnan fentről megindul az istennyila s ha szerencsénk van, akkor csak látjuk, hogy levág. Nincs semmi olyan gyors, ahogyan érkezik fentről. Juhászokkal, pásztorokkal beszélgettem erről, akik elmondják, hogy kint a pusztában ilyen helyeken mély, sok méteres lyukak maradnak, mert van úgy, hogy a puszta földbe is levág, de láttak olyat is, hogy derült égből is lecsapott. Magam is leltem ilyen lyukat Orosi-pusztán. Sistergett, fütyölt a Sako lövedéke és szinte párát húzott és az őzbak elfeküdt. Tartottam tőle, hogy nem ott érte a lövés, mert új a puska, új minden felszerelés, kiegészítő rajta, de Bóta Jani hitt bennem és Csaba barátom pedig megígérte, hogy összerakjuk.
Az Aim Sport TRITON 5-ös hangtompítója. A lövés után még a madarak sem hagyták abba a hajnali énekünket. Videó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager
Megindultunk. Gallyak között röppent át a golyó, a távcső szerint 184 méterre volt, de előtte Jani már mondta, hogy 180-ra áll. Igen, ilyen ez, ha valaki sokat vadászik s még a távolságmérős korszak előtt az erdészetiben úgy tanítottak becsülni, hogy néz ki egy pontot, és lépd le…
Megkerüljük a kis bokrot, belépünk a búzába és ott fekszik előttünk. Keresni sem kell…
Különös dolog ám a vadászat, mert minden életkorban másképpen éli meg az ember, hogy menni kell. Nem más miatt, mert az nem vadászat, hanem magunk miatt. Valami moccan ott belülről s ha visszagondolok csak a régi erdészetis osztályra, páran szinte megörültünk a vadászatért. Még lógtunk is, hogy mehessünk hajtani, aztán tanulni kellett, hogy mehessünk, mert csak a jó tanulókat vitték. S voltak közöttünk, akik inkább pakoltak vagy egész nap az iskolában takarítottak, csak ne kelljen kimenni hajtásra, nyúlbefogásra, egyáltalán kimenni a területre. Arról meg nem is beszélve, hogy ha apámmal nem mentünk sehova, én még a hétvégéken is elmentem hajtani vagy éppen dolgozni…
Most meg itt állunk egy kisbak fölött és itt fekszik előttünk. Nem szenvedett. Jó lövés és Támár Zoli már az agancsát fogja, hogy milyen kis éles él van a bal száron. Töretek kerülnek a vadra, az elejtőnek is jár. Azután kintebb húzzuk az útra…
Csak óvatosan – szól hátra Jani. Kerüljünk még egyet? Akarsz lőni? Kizárt, de menjünk nézzünk körbe, mert csak az ősszel, télen láttam a bánhalmai határt. A nap egyre magasabbra kúszik s alighogy elindulnánk, mellettünk egy bak áll fel és legelni kezd. Távcsövezzük én fotózom. Hiába, a hangtompító nem bömbölte tele a reggelt s úgy szól a fejünk felett a pacsirta, mintha a világ legtermészetesebb reggele lenne.
A puszta olyan sík, hogy körbe vonalzót lehet tenni a horizontra, amelyet csak egy-egy kunhalom tör meg. Tiszta az idő és olyan közel ragyognak a templomok, hogy mesebeli közelségbe kerülnek és ragyog Pünkösd-hétfőn minden körbe körülöttünk.
Halastavak, csatornák, horgászok, gázló madarak, gémek, kócsagok lesik a halat és felettünk pedig afrikai hangulatot idézve gólyák köröznek a felszálló reggeli termiteken. Még nincs itt a hordás ideje, még nem keltek ki a mindig éhes fiókák s a madarak a szabadság minden pillanatát élvezik, messze magasan, felettünk az égen. Nem parancsol az égi madaraknak senki, csak a Jóisten s mégis megélnek. Nincs alku. A szabadság a legfontosabb, a méltóság és az ígéret, amit mindig be kell tartani.
Mindenki nagyon fáradt az autóban, mindenki korán kelt s mikor rám került a kérdés, hogy mikor keltem, állítólag szunyókáltam a hátsó ülésen – nem is emlékszem, de úgy eltelt az idő, hogy kisült a kunhegyesi hurka. Menjünk be a faluba, helyesebben jöjjenek be a nagy vadászok, mert addigra híre ment annak is, hogy elesett a pünkösdi őzbak.
Ki látta? Ki tudta? Sose derül ki, mert olyan ám a puszta is, hogy senki se volt ott, senki sem tudja, mi történt, de mindenki hallotta. Nincs titok, s ha van is, az kiderül. Még a jó is, mert előbb-utóbb csak párosan kerül elő az ember. Nem lehet azt titkolni, de a rosszat sem, mert azt meg kiveti magából az ember. Szabadulna tőle, mint a bűnétől s az mindenkire ráég. Arról meg ne is beszéljünk, aki benne volt, meg aki kitalálta, na, az meg végül, magára marad…
Támár Zoli felesége hurkával várt bennünket. A háznál Zalán szalad elénk, neki elhoztuk a kilőtt hüvelyeket, mert azt gyűjti. Az iskolában most 20-ig tanulnak már számolni, a kocsiból kiveszem a lőtérről összegyűjtött dobozzal. A tartójában ott lapul mind s mivel pont 20 darab, hát megtanuljuk a szorzótáblát. Az anyukája és az apukája csak hallgat s mikor már fújjuk, akkor derül ki, hogy még csak elsős és ez másodikos tananyag. Hubertről kérdez:
- Péter! Mikor jelenik meg az új könyv? Meg, hogy Ottokárt mikor hozom már el? Meg hogy igaz volt-e a nagy tűz Dorozsmán?
- Persze igaz volt minden, de már csak a hamu maradt és a korom, meg a piszok. De ne félj, kinövi majd a nád és csak az emlékeinkben marad meg, hogy vannak rossz emberek is.
- Akik gyújtogatnak, Péter?
- Igen, akik gyújtogatnak, akik azt hiszik, hogy ők mindent és mindenkinél jobban tudnak!
- Gyújtogatni, meg rosszat csinálni nem szabad! Ezt Hubert is megmondta!
- Megmondta, de nem szabad törődni velük, csak annyit, hogy nem szabad elfelejteni, hogy kik voltak benne! Gyere, együnk, mert kihűl a hurka!
- Péter! Én kolbászt eszek és odaadom neked a felét, a másik felét meg apának!
- Akkor neked mi marad, Töki? – kérdezi meg az apukája.
- Akkor én majd hurkát eszek, mert Péter elmegy, én meg máskor is ehetek ilyet, mert anya majd ad nekem!
Nevetjük és elcsendesedik az asztalnál mindenki. Süt a nap, egyre magasabban jár, mikor visszaülünk az autóba és kimegyünk körbejárni a bánhalmai halastavakat. A meleg, a tavak, a párás idő, no meg a koránkelés, mindenkit elfárasztott.
Jani birkáit bezárjuk a hodályba, ne legyenek a napon, csak a kecskék lesik, hogy mi történik a kollégákkal. A szabadság a legfontosabb mindenkinek, még az állatnak is, de azokat nem bántjuk, azok bírják a meleget és úgy élnek ők fenn a gáton, mint hal a vízben. Minden az övék körben, amerre a szem ellát. Persze, itt szeretnek lenni azok fent, de majd elindulnak, néz rájuk az elnök. Szereti őket, meg aztán a legkedvesebb munkatársak, mert nem válogatnak és szépen rendbe tartják a gátakat, a többit, meg úgy is kaszálni kell.
- Jobban azok inkább az abrakot lesték, te Jani! – veti oda Támár Zoli.
- Lehet, de onnét nem tudnak kijönni, mert úszni nem szeretnek, a kerítés meg túl magas nekik!
Mosolyra húzódik Támár Zoli szája, különösen akkor, amikor innen a Betyár felé vesszük az irányt!
Kunhegyesen a híres, két tornyos református templom előtt gurulunk el. No, tényleg nagy! 5000 fő fér be, büszkélkednek a kun atyafiak. Még mai szemmel is monumentális, hát még, amikor kitalálták, hogy mekkora templomot építenek! Csak annyit teszek hozzá, hogy annyi szőlő volt a környékben akkor, hogy 200 000 téglát ki tudtak égetni csak a szőlővenyigéből, most meg mondják, hogy a gyümölcsnek, szőlőnek nem jó a föld…
A Betyár Csárda most így csendes, friss étel illat, talán pörkölt is fő odabent. Birka – villan át fejemben, de lehet hangosan is mondtam, mert erre valaki feleli, hogy az bizonyosan nem, mert csak most vágják.
- Estére fő meg!
- Nem tán még Bogár Imrét is idevárják? – kérdek vissza.
Peder egyet a bajuszán, kicsit megkeményedik a szeme, de nem lesz ellenséges, csak visszaszól.
- Vagy már itt is van.
- Itt Kunhegyesen?
- Akár, de aztat senki se tudhassa…
A körülöttünk állók csak nevetik, mert a pusztából való, amolyan régi vágású pásztor családból való, de az árnyékától ma sem félnek azok.
- Aztán Pista bátyám, kimer-e menni a sötétben, ha nyikorog a hodály ajtaja? – kérdi meg közülünk valaki?
- Még kutya nélkül is, fiam! – de ez már azért élesebb kérdés volt és szúrósabb volt, errefelé azért az ilyen fajta kérdések azért már csiklandósabbak és hozzáteszi még – Csak arra vigyázzon, aki jön, hogy elébb vegyen engem észre, mint én őt!
Aztán mindenki mindenkivel lekezel, akin meg kalap van, az meg sorra megemeli a másiknak s tudja itt mindenki, hogy most csak vicceltünk, de odakint a puszta, azért puszta marad s aki kint él, kint járja a nyájjal a határt…
Mikor aztán megindulunk mindannyian befelé, körbe kell járni, megnézni a gyűjteményt, a kolompokat. Még egy-két kolompot ismernek, tudják, hogy ki adta be. Nagy dolog ám az ilyen, mert aki azt béhozta, annak kedves kolompja volt és hova máshova, mint a Betyárba behozta vagy neki adta a csárdásnak. S miért is fontos egy kolomp, miért nő oly annyira az ember szívéhez? Mert a legkedvesebb jószág kapja meg s annak a kolompnak a hangját messziről megismeri az ember, még akkor is, ha köd van. A nyájtól nem igen szeret eltávolodni egy pásztor, mint ahogy, ha át is megy másik szolgálatba a tiszteletes, a papi ember, siet haza a maga gyülekezetébe, a maga templomába. Valami ilyesmi lehet s az nem igaz, hogy a juhász ne ösmerné a falkát, mert éppen úgy ismerjük mi is az őzeket s bennünket meg a madarak…
Pálinkás pohár kerül elő. Aki nem vezet, akinél nincs puska, ihat.
- Miért nem úgy intézte, hogy koccinthassunk?
- Egy pohárkával lehet!
- Nem lehet, mert megugrik a ménes hazafelé!
- Na, akkor jól van! Lesz annak gazdája, mert a ménesre mindig lehet hivatkozni, mikor aztán egy nóta jut eszembe!
„Kutyakaparási csárda, csendőrrel van körül állva,
Azért van az körül állva, hogy betyár mulat a csárdában”
- De van annak folytatása is! – mondják.
- És pedig?
- Az meg így szól:
„Irigyem annyin vannak, mint az ebek úgy ugatnak
Adok nekik víg napokat, hadd ugassák ki magokat!”
Mindenki hallgatja, aztán nem szól senki, csak lendülnek a poharak. Van ebben valami igazság, s ezek a népek itt, Debrecen meg Szolnok között, szókimondók, hát úgy gondolom, ha nem is a diplomácia csúcsa, de nincsenek hátrébb. Sőt. Valahol letisztultabb, valahol becsületesebb, valahol előrébb mutató, ha nem alakoskodnak, ha nem mosolyognak s ahogy a néhai Pásztor Ervin nagybátyám mondta egyszer, jó tíz éve, Körösnagyharsányban: Elevenibe vág!
Valami ilyenféle ez a református nép: törjön, szakadjon, csak végre valljon mindenki színt. No, végtére is tudni kell, hogy ki hova áll.
Egyszer csak megszólal a pult mögül egy tekintélyes hangú asszonyság. Igaz, van olyan közöttünk, akinek a válláig sem ér, de olyan gyorsan rendet csinál, hogy ha lennének odakint csendőrök, azok is leülnének:
- Na, idefigyeljenek a betyár urak!
Erre aztán mindenki elhallgatott.
- Mindenki szépen leteszi a kalapját! Elmegy kezet mosni, aztán aki idevalósi, de mondhatom kunhegyesi, az üljön le a saját helyére, de ne a másikéra! Aki meg vendég, az kövesse a vendéglátóit, hogy merre esik a járás!
Eközben aztán meghalljuk, hogy úgy jár a klopfoló odabent, mind a motolla s szépen, kicsit morogva megindul a csapat.
- Na, aztán nekem ne morogjon! – hallja meg az asszonyság – majd megmondom én Marikának, hogy morog!
Na, aztán erre igazán nagy csend lett, mert mindenki hazagondol, meg aztán, aki teheti, mosolyog a bajusza alatt. De még arra is lecsapnak!
- Na, maga meg mit mosolyog! Egyikőjük se különb! Majd adok én itt maguknak – de ezt már ő is elneveti.
- Na, menjenek arrébb, mert nem tudjuk kivinni sem az ételt, sem az italt!
Aztán ahogy mindenki elhelyezkedik érkeznek a tálak, érkezik minden, amit csak megkívánnak a népek. Amit kínálnak, azt el kell fogadni, mert, ha mondják, hogy jó a káposztasaláta, akkor az tényleg jó és nemcsak azért kínálják, mert eladó.
Mindenki elcsendesedik, ha nem is feltűnően, de körbe, körbe lesnek a vadászok is, a pásztorok is. Ha úgy van, hogy összeakadna a tekintet, bólintanak egymásnak. Na, nem nagyot, csak úgy tisztességesen, éppen akkorát, köszönnek a másiknak, mint amennyit kapnak, no meg, amennyi kijár…
A fal körbe tényleg telis tele régi dolgokkal, betyárbútor, -holmi, miegymás, fokos. Na, az még valami. Juhászkampó nemigen van, annak nagy a szeme, az nem szokott kikerülni a családból, csak akkor, ha megszakad a család. A gazdája, olyankor keres néki új tulajdonost, aki megbecsüli, aki majd vigyázz rá akkor is, ha már nem lesz. Az itteni ember megbecsüli, amilye van, így nevelték, ebben nőtt fel s itt, a pusztában sohasem volt könnyű az élet…
Nekünk Móricz tálat, amoda Bogár Imre tálját hozzák, de ezen van Bogár Imre kedvence is – így tartják. Eltelik ez a kaland is, lassan vége lesz ennek a vadászatnak is és menni kell. Megfordítom a lovakat én is, de nem Szegedre, Rózsa Sándor nyomában, hanem most vissza Biharba megyek. Nem kerülve, hanem át, rendesen azon az úton, ami a Sárréten keresztül visz innen a régi Sóútról először Bucsának, majd onnan be Gyarmatnak, Füzesgyarmatnak. Arra, amerre Vitális Imre, az utolsó bihari betyár járt…
A Franchi Horizonja, a KONUS EL30-asa már régen a tokban lapul, ahogyan a svéd Aim Sport hangtompítója is. Teljesen más dimenziókba lépett a vadászat és igaz, ami igaz: bent a lőtéren hangosnak tűnhetett, de mikor hangtompító nélkül sütöttük el, mindenki kapkodott a fültokokhoz. Itt, meg idekint, a bánhalmai határban, a búzamezőkön meg alig hallható, hogy elsütöttük a .243-ast. Teljesen másképp szól szabad területen, a hajnali párás időben, mint zárt falak között.
Teljesen más és abban biztos vagyok, hogy így összelőve, belőve, nem is fogjuk megbontani ezt az egységet. Azt hiszem joggal mondhatom, hogy a FRANCHI gyár és kiterjesztve az anyavállalattal, a BERETTA Holdinggal jó döntést hozott, amikor a KONUS céltávcsöveket ajánlotta ehhez a 155 éves fegyvermárkához s hogy sokat jártak utána, hogy melyik hangtompítót ajánlják a magyar vadászoknak, az biztos.
Néhány dologra azért figyeljünk, mert a 6000 lövést elviselő Aim Sport hangtompítóra azért vigyázni is kell és 30-40 lövésenként takarítsuk ki, vásároljunk hőálló zsírt, mikor felcsavarjuk és akkor sokáig elkísér bennünket. A svédek úgy tartják, hogy akár egy életre is elég egy ilyen hangtompító s ha csak a Volvojukra gondolok, meg néhány mezőgazdasági eszközre, ami embertelen körülmények után is még vet, akkor nem hiszem, hogy csalódni fog az aki ezeket az eszközöket vásárolja vagy rendeli meg a FROMMER-ben. Albert Jutka elmondta, hogy minden típusból tartanak készleten és aki belép a Szenes Iván téri üzletbe, biztosan tud választani, biztosan tudnak megfelelő típust adni a puskára. Ha nincs rajta menet, két nap alatt azt is vágatnak a csőre. Szóval nincs lehetetlen a pestieknek, csak most én jussak át a Kis-Sárréten… Irány Bihar!
Írta és fényképezte:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Frommer
FEGYVERMESTER: Nagygolyós lőszer kínálat a Frommertől – ÁRAKKAL
Beköszöntött az ősz és ezzel kezdetét vette a nagyvadvadászat. Megérkeztek a várva várt esők és úgy mondták a Mátrában az erdészek, hogy jó ködökkel találkoztak a napokban. Néhány nagybika már a terítéken fekszik, de, ha egy-egy „szellem bika” egy-egyismertlen vagy rendellenes, de lőhet bika kerül elénk, akkor mindannyiunk szíve bizony megdobogósodik. Kapuban a dámbarcogás is és ha egy jó kan elénk kerül, ismerjük az érzést, hogy annak meg kell lenni, ha már a blattján „ül” a szálkereszt. Ehhez azonban megbízható és jó lőszerekre van szükségünk, ezért benéztünk a FROMMER Fegyverbolt Szenes Iván téri üzletébe, hogy megnézzük milyen kaliberekhez, milyen lőszereket kaphatunk és vannak-e már a pesti üzletben újdonságok? Nem titkok, hogy 2024. szeptember 30-ig vagy a készleterejéig a cikkben szereplő árak garantáltak!
Előző cikkünkben a sörétes lőszereket mazsoláztuk át, most pedig a nagygolyós lőszerek kerülnek terítékre. No nem mind, mert mindösszesen 324 típus sorakozik, várakozik a polcokon. Lényegében minden kaliberhez tartunk mondja Albert Attila, a Frommer Fegyverbolt kereskedelmi igazgatója, miközben Tibori Ádám már hozza is azokat a lőszereket, azokat a kalibereket, amelyek a legnépszerűbbek, no és amelyek a legérdekesebbek és legkülönlegesebbek, mert megérkezett a Norma Silencere és van már ólom nélküli golyós töltény is! Lám, lám…
NORMA 8×57 JS – 1360 Ft/db
Vulkan 12,7 g / 196 gr
A NORMA a megbízhatósága és a lőszer stabilitása miatt vált olyan népszerűvé, hogy nagyon sokan töltik ezzel a fegyvereiket. Híres arról, hogy több gyártási cikluson keresztül is egyforma minőséget vásárolhatunk. Ezen belül a VULKAN magtípusa, a lövedék specifikációja azt teszi lehetővé, amely vége nyitott, hogy a ballisztikája nem sérül akkor sem, ha valaki zsebben tartja, hordja a használatig. Ez a lövedék igen jól gombásodik és jó sebcsatornát vág, bővérzéssel ejthetjük el a vadat. Azt tudni kell, hogy 770 m/s indulással, 3677 J energia szabadul fel. Bár nem egy távlövő kaliber és ez a lőszer sem az, mégis szívesen használják. Szóval messzire nem érdemes ezzel lőni, mert, ha 100 méterre lőttük be a fegyvert, akkor 200 méteren 16,8 centimétert esik, miközben energiája 2653 J-ra csökken, de nem is ezért szeretjük, hanem amit 100-150 méteren tud! Kelendő.
SAKO 9,3x 62 – 1750 Ft/db
Hammerhead 18,5 g / 286 gr
A SAKO ez a típusa egy hagyományos ”soft point”. A lőszer kezdősebessége 710 m/s. 100 méteren 3611 Joulet tud. Ezt a kalibert főképpen ott szeretik, ahol nagyvadas területen vadásznak. Ez a kaliber rövid távokra jó és ahol arra van szükség, hogy minden körülmények között célt érjen a lövedék. Nem lehetetlen a nagyobb táv ezzel a kaliberrel, de tudni kell, hogy 150 méteren 6,8 centimétert esik – ám aki ezt a kalibert választja már teljesen tisztában van azzal mire képes ez a hatalmas kaliber. Abba a kaliber családba tartozik, ahol a nagy energiájú és a nagy energiájú tömegű kaliberek „laknak”. Ám ezeknek a kalibereknek a ballisztikai görbéje íveltebb és jut eszembe.
Hornady .300WIN Magnum – 1650 Ft/db
Precision Hunter ELD-X®
Ez egy speciálisabb maggal szerelt lövedék a Hornadytól. A ELD-X® kivitel a Hornady saját fejleszetése és szabadalommal védett. Ennél az a legfontosabb, hogy a rézköpenyben egy ólom rész található, amit egy tippel a mag végén szerelnek össze. Ennek a hatására a gombásodás még erőteljesebb. Ezt a kalibert, azok a vadászok használják, akik nagyobb távokra is képesek lőni. A vadászok arról számolnak be, hogy 100-250 méterig gyakorlatilag nincs célpontáthelyezés. Érdekes, hogy a Börzsönyben szeretik a leginkább a közel 13 grammos lövedékkel szerelt lőszert. Persze a csőtorkolati energia és a távolság vonatkozásában is kiemelkedő teljesítménnyel bír.
Norma 7X64 – 1235 Ft/db
Plastic Point 11.0 g / 170 gr
A 11 grammos mag különlegessége az, hogy ugyanúgy néz ki, mint a „soft”, de műanyag véggel látták el. Nem annyira sérülékeny miközben 3791 J csőtorkolati energiával indít és 834 m/s kezdősebességel kezd a lövedék. Emiatt, ha 100 méterre lőttük be a fegyvert, akkor 150 méteren alig 4,3 centimétert esik a lővedék, míg 200 méteren 13,4 centimétert. Ez a kaliber a tapasztalt vadászok körében közkedvelt. Akkor futott fel a karrierje, amikor a .30-06-os is, amikor nem lehetett olyan nagy kaliber választékot elérni és azért mégiscsak egy nagyon jó megbízható kaliber. Ma széles lőszerválasztákkal érhető el.
PPU 7,62X54R – 725 Ft/db
SP BT 180 gr / 11,7 g
Soft Point Boat Tail – csónak alakú a lövedék. 11,7 gramm. Ma is nagyon kedvelt hadikaliber, ez a géppuska lőszer. Nagyon sok lőszer volt hozzá mindig, viszont ennek a lövedéknek a kialakítása, tökéletesen elegendő az összes nagyvadfaj elejtéséhez. Társai a .30-06, a .308WIN, a .300WIN. Nem véletlen, mert a „300-as” családba tartozik. Ez egy inkább kicsit megszokott kaliber, annak ellenére, hogy a csőtorkolati energiája semmivel sem marad el a többi, a „300-as” családba tartozó kaliberétől. Egyedül a szekrénytáras kialakítású fegyvereknél lehet probléma, hogy a hüvely külső peremes kialakítása miatt előfordulhat, hogy ismétlésnél akadály jelentkezik. Ennek ellenére nagyon kedvelt és láthatjuk, hogy nagyon kedvező az ára.
Hornady .243WIN – 1068 Ft/db
V-MAX® – 58 gr
A V-Max® ugyanazt tudja, amit az eddigi, azaz a rézköpenyen, belül ólommal töltött, műanyag hegyű lövedékek, amelynek hátuljára egy polimer tippet helyeztek el. Ezzel a megoldással erőteljesebben gombásodik becsapódáskor – ugyanúgy, ahogyan a többi kaliber lövedéke. Főképpen hivatásos vadászok szeretik a .243WIN kalibert. Még pedig azért, mert jó dúvadozni és akkor sincsenek megijedve, ha éppen egy vaddisznó lép ki a nyiladékra.
Pontlövő kaliber és használata gyakorlatot igényel. 200 méterig tudja is ezt, de azzal a felütéssel, hogy 200 méteren jelentősen csökkenhet a lövedék energiája, amit nagyvad esetében szem előtt kell tartani.
NORMA .308WIN – 1940 Ft/db
ECO Strike 9,7 g / 150 gr
Érdekesség, hogy ez a lőszer nem tartalmaz ólmot. A röppályát stabilizáló hornyokat vágtak a lövedék palástjába, amit mi nem láthatunk, mert a hüvely nyaki részében süllyesztették. Ugyanúgy műanyag heggyel szerelték, de különlegességéről a zöld színe árulkodik. Persze ezen belül is egy tippet helyeztek el, hogy becsapódáskor okozott rombolása erőteljes legyen. 860 m/s kezdősebesség, 3589 J 100 méterre belőtt puskánál 200 méteren már 12,3 centiméter esés mutat. Ez a kaliber ma Magyarországon a legkedveltebb kaliberek között szerepel és minden harmadik vadász ezt használja, nemcsak a ballisztikai tulajdonosága miatt, hanem azért is, mert a legnagyobb lőszerkínálatot ennél a kalibernél érhetünk el. Az Eco Strike Magyarországon még nem annyira elterjedt, de elérhető és a fejlesztéseket a NORMA meglépte, így össze lehet lőni a puskáinkat ezzel a lőszerrel is – a döntés csak rajtunk áll.
Hornady .30-06 Springfield – 1206 Ft
SST® 180 gr
Réz köpeny, ólom belső és egy tipp belül, no meg a műanyag hegy, amit a Hornady adott hozzá ehhez az öreg, de annál inkább megszokott veteránhoz. Ha 200 yardra lőttük be a puskánkat, akkor 300 méteren -7,6 inchet esik a mag, tehát a 300 yard 274,3 méter és itt 19,3 centiméterrel kell kalkulálni. Persze nem is lövünk ilyen messze és aki egyszer beleszeretett a „30-06”-osba nem vált másikra – tudjuk ezt jól. A Hornady saját fejlesztésű magja különösen eredményes, a sebcsatorna olyan erőteljes, ami megállítja a vadat.
NORMA .308WIN – 1820 Ft/db
ORYX Silencer 10,7 g / 165 gr
Ha „nyugaton” avagy a tőlünk nyugatabbra fekvő országokban megszokott, nekünk még is új, ami nem azt jelenti, hogy mi nem fogjuk jól használni, de a lényeg, hogy ezt kifejezetten hangtompítókhoz fejlesztett lőszertípus. 820 m/s a kezdeti sebessége, amely 3599 J csőtorkolati energiával párosul. A titok a lőpor összetételében rejlik, amely gyorsabban ég el. Így nem fordulhat elő, hogy részlegesen a hangtompítóban is égne a lőpor. Az expanzió a hangtompítót elérve – a gyár állítása szerint – az égés már lezajlik és már „csak” a hanghatást kell elnyelnie. Ez a megjelenésében is egyedülálló lőszer azért került be a FROMMER választékába, mivel engedélyezték a hangtompítók használatát és akik .308WIN fegyverükre szerelt hangtompítót kímélnék.
Kérdése van? Leadná régi fegyverét és új fegyverben gondolkozik? Akkor keresse Albert Attilát, a FROMMER Fegyverbolt kereskedelmi igazgatóját telefonon, a +36 30 251 2228-as telefonszámon vagy kattintson az alábbi képre és látogasson el a FROMMER Fegyverbolt honalpjára.
Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Frommer
FRANCHI: Hogyan tisztítsuk meg a sörétes puskát?
A sörétes puska tisztítása egy olyan része a vadászatnak, amelyet nem szabad alábecsülni, ha azt szeretnénk, hogy fegyverünk mindig olyan állapotban legyen, hogy bármikor elindulhassunk vadászni. A puska tisztításának elsajátítása minden vadász számára elengedhetetlen, hogy a vadászat után a legjobb állapotban várakozzon a fegyverszekrényben. A vadászat sok apró dologból áll össze: érzelmek és adrenalin, a természet közelsége és az élővilág tisztelete, a vadásztársakkal megosztott pillanatok, valamint a magányos séták a vadászkutyánkkal s végül, de nem utolsó sorban a vállunkon, a kezünkben ott kell lennie szeretett fegyverünknek is, amellyel, ahogyan minden mással, törődnünk is kell. Cikkünk, – amelyet Albert Attila, a FROMMER kereskedelmi igazgatója fordított – az olasz fegyvergyár, a 155 éves FRANCHI útmutatását tartalmazza és néhány tippet kaphatunk, hogyan végezzük el a „terepi” karbantartást, hogy a vadászpuskáink mindig csillogóan tiszták legyenek!
A sörétes puska tisztítása ugyan egy apróság a vadászat élményében, de megkerülhetetlen. Ahogy minden tapasztalt vadász tudja, ezt nem lehet elhanyagolni és valljuk be, fegyverünk gondozása, ha valóban szeretjük ezt a szenvedélyt, igazán jó érzést ad. Sokan beszámoltak már erről s persze ki ne ismerné azt a megnyugtató érzést, mikor végeztünk a művelettel.
Hogyan tisztítsuk a félautomata sörétes puskát?
Először is, végezzünk megfelelő karbantartást. Számos tényező fenyegeti a vadászfegyverek állapotát, ezért nagy figyelmet kell fordítani a karbantartásra. Különösen az új engedéllyel rendelkező vadászok számára fontos, hogy tiszta fegyvereik legyenek és ennek érdekében jó szokásokat alakítsanak ki!
Egy vadásznap, legyen az rövid vagy egész napos, számos külső tényezőt hozhat, ami veszélyeztetheti a puska integritását. A lőpor robbanása miatt keletkező maradványok és lerakódások, a növényi szennyeződések, levéldarabok, harmatcseppek, nedvesség vagy eső, sár, izzadt tenyérlenyomatok és egyéb külső tényezők is veszélyeztethetik a vadászfegyver épségét.
Fontos, hogy a sörétes puskákat a tisztítás előtt szedjük szét. Mielőtt bármilyen karbantartást elkezdenénk, elengedhetetlen, hogy gondosan szétbontsuk a puska fő részeit és az ismereteinknek megfelelően megvizsgáljuk.
Hogyan olajozzunk a félautomata sörétes puskát?
Szedjük szét, vegyük le a csövet és tárat. Hasonlóképpen járjunk el a bock vagy dupla fegyvereknél is és a fődarabok szintjéig bontsuk szét a puskáinkat – ahol az ejektor részeit alaposan tisztítsuk meg.
Az elsütőszerkezet más történet, mivel az a tusában marad, így azt általában terepi karbantartáskor nincs lehetőségünk megbontatni.
A bock puskáknál, miután eltávolítottuk az előagyat, a csövet, az első lépést már teljesítettük is, miközben a félautomata sörétes puskák szétszedése után mélyebb tisztításra nyílik lehetőségünk, szemben a hagyományos dupla vagy bock puskákkal.
Ezenkívül a Franchi vadászfélautomata puskák, amelyeknek inercia mechanizmusa elöl helyezkedik el, a visszarugó pedig az előagy alatti csőre van szerelve, még könnyebben tisztíthatóak. Elég csak eltávolítani az előagyat, és már hozzá is férünk! Még a legapróbb porszemek is elérhetők… például egy fogkefével!
Általánosságban elmondható, hogy az Affinity 3 és Affinity 3.5 félautomata puskák, az elülső inercia működési rendszerrel, kevesebb karbantartást igényelnek, így könnyítve a vadász dolgát.
Miután a puska szétszerelésre került, a tisztítást gondosan meg kell kezdeni.
Hogyan tisztítsuk meg a hagyományos sörétes puskákat?
Miután a puskát szétszereltük, el kell távolítani minden szennyeződést, ami a vadászat során rakódott le. Puskatisztító pálcák, rongyok, fogkefék vagy kefék, mind megfelelő eszközök erre a célra!
Különös figyelmet kell fordítani a cserélhető choke-ok és a csövek tisztítására.
Először, miután szétszereltük és eltávolítottuk őket, durva ronggyal és acéltisztítóval kell megtisztítani, amíg az összes szennyeződést le nem szedtük a csövek belső felületéről. Nagyon fontos megtisztítani a csövet ott is, amely a choke-okat tartja. Addig folytassuk, amíg minden lerakódás el nem tűnik.
A sörétes fegyverek töltényűrjeit se felejtsük el: gondosan meg kell tisztítani, mivel ez az első olyan terület, ahol a korrózió elindulhat. Ha van előrelátásunk és nem várunk túl sokáig, ha két-három vadásznaponta megtisztítjuk a csöveket, a munka viszonylag minimális lesz.
Célszerű minden alkalommal áthúzni egy tisztító pálcát a csövön, majd végül egy zsíros, “vastagabb” olajjal befejezni a műveletet, hogy a fémet szigeteljük a levegőtől.
Tisztító pálcák minden fegyvertisztító készletben megtalálhatók a fegyverboltokban.
Fokozott figyelemmel járjunk el akkor, ha gyöngygolyót használtunk – vaddisznóhajtások esetén.
Ezt azért szükséges megtenni, mert a golyó nagy szennyeződést okoz, így az első szabály: ne várjunk túl sokáig!
Miért szükséges olajozni a sörétes puskát?
A vadász az a fajta ember, aki nem hátrál meg és még a nehéz környezeti és időjárási körülmények között is elindul, mert a vadászat izgalma az oka annak, hogy bármilyen esős, nyirkos és hideg idő van, a vadászat nem marad el. Egyébként, ha a puska tisztításáról van szó, a legfőbb ellenség mindig ugyanaz: a víz! Hogyan védhetjük meg tehát a sörétes fegyvereinket?
A fegyver szárítása sajnos önmagában nem elegendő, mivel olajréteg nélkül nincs semmilyen védelem a nedvesség ellen. Már egyetlen vízcsepp, nedves környezet is problémát jelenthet,vagy ha a forró fegyvert visszarakják a tokba és olyan kondenzáció keletkezik, amelyek végeredményben a korrózióhoz vezet.
Minden félautomata puska, amely terepmintás (camo) bevonattal vagy még jobb esetben Cerakote bevonattal rendelkezik, nagyobb ellenállást garantál az időjárási hatásokkal szemben és ideális extrém vadászati körülmények között, például vízivadak vadászatánál.
A Cerakote egy ultrafinom kerámia alapú festék, amely kiváló ellenállást biztosít az időjárási hatásokkal szemben.
Alternatívaként, a barnított puskákat gondosan olajozva kell tartani vadászat után, és ennyi… alapvetően ezzel a művelettel kész is vagyunk!
Végül, de nem utolsó sorban: hogyan ápoljuk a farészeket?
Valljuk be, amikor vállra vesszük a puskát és érezzük az alatta melegedő faanyagot, az mindig különös élmény, bármilyen korúak a vadászok. Vannak vitrinpuskák, amelyek szinte túl szépek, hogy igazak legyenek, és vannak azok a fegyverek, amelyek velünk járják a legkülönbözőbb kalandokat.
Ha egy vadásznak ilyen típusú puskája van, amely talán gyönyörű fatusával rendelkezik, akkor néhány „csata” nyomával is számolnia kell. A szenvedélyes, romantikus vadászok még térképnek is tekinthetik ezeket, amelyek megörökítik a puskáinkkal az összes közösen átélt vadászatot.
Mivel a fa élő anyag, az első dolog, amit szem előtt kell tartani, hogy sérülhet használat közben. Bár nincs rá varázsital, vannak apró lépések, amiket megtehetünk.
Ha lakkozott fafelülettel van dolgunk, karbantartásra nincs szükség, viszont ha megsérül, nagyon nehéz helyreállítani. Az olajozott fa azonban közvetlenül a vadász által is karbantartható, anélkül, hogy szakemberhez kellene fordulni.
Amennyiben nincsenek mély repedések, elegendő a fegyverboltban kapható olajjal kezelni a fát és az visszanyerheti eredeti megjelenését és fényét.
Ez az olajozott tusák valódi szépsége, mert mindig újra vissza lehet állítani őket az eredeti állapotukba!
Összegzésként
Ezek a hasznos tippek, amelyek segítségével a félautomata sörétes puskát, illetve általában a puskákat tisztíthatjuk és gondozhatjuk. Ugyanakkor igaz, hogy a Franchi puskák valóban a vadász szolgálatára vannak tervezve.
Mert nem a szép fa vagy a szép gravírozás az, ami különbséget tesz, amikor a bozótosban járunk, a mocsaras vizekben vadászunk, vagy amikor a sár már a csizmánkig ér! A különbség abban rejlik, hogy olyan eszköz van a kezünkben, amely felejthetetlen érzelmeket ad nekünk!
Így, miután elvégeztük a munkát és odafigyeltünk a puskánkra… talán ideje újra vadászni indulni!
Fordította: Albert Attila | FROMMER Kft.
H-1089 Budapest, Szenes Iván tér 10.
Telefon: +36 1 210 3506
Mobil: +36 30 213 7334
Frommer
FEGYVERMESTER: milyen sörétes lőszert vigyek gerlézni, kacsázni?
Kapuban az apróvad vadászati idénye, hiszen augusztus 15-én kezdődik a gerle, a réce vadászata. Ki-kivesszük már ilyenkor a söréteseket a szekrényből, hogy, ne aznap hajnalban érjen bennünket a meglepetés. Nyitogatjuk és forgatjuk a lőszeres táskánkat, forgatjuk a lőszereket, hogy na, ez is megmaradt a télről, tavalyról. De mit is vigyek holnap? Milyen lőszert használjak? Milyen lőszerek kaphatóak és persze mennyibe is fog ez kerülni? Megannyi kérdés, de egy biztos: Aligha van olyan, aki minden kérdésre választ tudna adni. Mindenesetre mi, beugrottunk a FROMMER Fegyverbolt Szenes Iván téri üzletébe, ahol Albert Attila, a cég kereskedelmi igazgatója kiterítette a FROMMER sörétes lőszereinek kínálatát. Tizenkettesből 50 féle, tizenhatosból, huszasból 11 féle s ráadásként kerültek elő 28/70-es és .410-es patronok is. Itt az idő! Kezdődik az apróvad vadászati idénye!
Itt-ott még sárga gabonatarlók várnak bennünket, de ahol lehetett, már feltörték a gazdák a földeket, mert fel kell. Ki kell keleszteni az elszóródott búzaszemeket, meg kell pattannia a gyommagvaknak, hogy azok is kicsírázzanak. A szármaradványokat is be kell keverni a földdel, hogy mindent le tudjanak bontani a gombák, hogy ne maradjon fenn semmi, ami a következő kultúrát megbetegíthesse. A gombák egy része a szármaradványokon telel át – a hírhedt fuzárium gomba is ilyen. A jó hír azonban embernek és vadnak, ha meg is kell művelni a földet, sok helyen nem szabad mélyen forgatni, csak tarlóhántani. A talaj felső rétegeit megtörjük, bekeverjük az ott maradt, mulcsozott szalmával. Nincs új a nap alatt. Szilágyi nagyapám, már az 1930-as években gruberezett, ami nem más, mint lándzsákból álló eszközzel felsértette a tarlót. Működött és működik ma is. Aszályok, szárazságok akkor is voltak s ha a másik nagyapám, Bay nagyapám naplóját felütöm, akkor keserves esztendőkről adnak tanúságot a régi, sárga papírlapok. Az aszály, a hét szűk esztendő fogalma mindig ismert volt, bár lehet nekünk nehezebb dolgunk van. Ki tudja? De jó lenne beszélni a régi öregekkel, de az biztos, hogy elcsodálkoznának, mennyi és mekkora sörétes lőszer választék közül szemezgethetünk…
Albert Attilával pár napja beszéltünk telefonon és várt már, mikor az üzlet pesti kilincsét lenyomtam! A pulton pedig terítve, különféle sörétes lőszerek! Na, ezt látnák a haverok! Nem is maradna egy sem a pulton!
Hogy minden vadász igényét, kérését ki lehessen elégíteni, hatalmas raktárkészlettel készültek. Elől a prémium márkák és az árban kedvező lőszerek. Akik félautomata, magas hüvelyes, talpperemű lőszert keresnek, azoknak megint másik kell.
Tapasztalatokból, visszajelzésekből tudják, hogy a szórásképe például B&P lőszereknek jobb és egy energia-elnyelős rugós kosár miatt a visszarúgást csökkenti. A prémium kategóriába sorolhatjuk, a ma már elérhető, FOB lőszereket is, mert kedvelt az olimpiákon és a világversenyeken szerepelnek.
Az RC-t nem kell bemutatni senkinek, hogy az egyik legjobb sport- és vadászlőszer. Világviszonylatban is a legismertebb, legkeresettebb és legprofibb, de akkor menjünk sorban!
FOB 12/70
A FOB egy 100 darabos, papírkofferes változattal rukkolt elő. A VIRI név alatt négy darab 25 darabos papírdobozhoz juthatunk. A csomagolás gazdaságos és ezzel kedvezőbb az ár, azért olcsóbb, – mondja Attila, mert csak a koffer festett, a benne lévő dobozok már egyszínűek. A VIRI-t egyébként 12/70-es 36 grammos töltettel hozták forgalomba. Sorszámozottak a dobozok, így a vadászaton sem tudjuk összekeverni, persze a nyomon követés miatt nyomtatta rá a gyár. A sörét mérete 3,25 mm. Ólomsörét. Tavaly érkezett és nagyon kedvelt, amelyet most tavalyi áron 232 Ft-ért vihetünk haza – persze augusztus 31-ig, vagy a készlet erejéig.
Az importőr állítja, hogy nagyon szeretik a vadászok. A franciák ezzel nagyon szívesen versenyeznek. A koffer egyébként meglepően strapabíró, de környezetbarát és vigyáznunk kell, nehogy elázzon.
FOB Viper
Az új Viper lőszerek most érkeztek. Tesztelik, kóstolgatja a magyar piac az acélsörétet. Az új szabályozásnak megfelelően már csak ezekkel lehet vadászni vizes élőhelyeken. Az RC is gyárt acélsöréttel lőszert és most már a FOB is. 2023-ban érkezett pár dobozzal és utána többen keresték is. Most nekik és az új, az innovatív lőszerek után érdeklődő vadászoknak rendeltünk belőle! Persze piacvezetők Franciaországban.
SAGA
12, 16, 20-os kaliberekben lehet megvásárolni. 4,5-2,0 mm sörétátmérőkkel, többféle súlyban és méretben. Az elit lőszerek esetében, amelyek prémium vonalat képviselnek, a hüvely vonala magasabb.
Azért annyira sikeres a SAGA Magyarországon is, mert az összes konkurens lőszergyártó alatt tudja tartani az árait. 158 Ft/ darabáron kezdődik és a prémium 220 Ft/db áron megáll. Ez most a legkedvezőbb ár 34 grammos kategóriában.
SAGA TOP Export – 220 Ft-os 34 grammos!
Színvilága a régi NIKE lőszereket idézi. TOP EXPORT 34 gramm. Középméretű, LONG. Dúvadozni, libázni, nehezebb körülmények közé, nehéz, távoli lövésekre nagyon kedvelt, azoknak különösen, akik messzebbre is el mernek nyúlni a vadért. Aki közelebbre lőne, annak pedig ott van a 32 grammos. Mindegyikből van ilyen is, olyan is – lehet válogatni – teszi hozzá Albert Attila, a FROMMER kereskedelmi igazgatója.
SAGA – Star 625 Ft
Kiváló minőségű „Slug” lőszer – azaz gyöngygolyó. A hivatalos külföldi megnevezése SLUG, de itthon: gyöngygolyó. Aki disznóra megy és sörétese van ezt választja vagy ha utánkereső – teljesítménye páratlan. Ebből nagyon sokféle áll rendelkezésre. A golyó barázdált, szépen megvezeti a cső. Súlya pedig félelmetes, hiszen 31 grammos.
Pegoraro – Tiro Dinamico
Ez egy spanyol lőszer. Ők gyártják a legolcsóbb slug lőszert. A dobozban 25 darabot csomagoltak. A lövedék súlya 28 gramm. Sportlövők is szeretik és aki költséghatékonyan szeretne vadászni, azok választják.
Mirage Super Magnum – 620 Ft.
Aki az erőt, a távoli lövéseket kedveli, azok a 66grammos, 12/89 űrméretű fegyvereket keresik. Ma már a Benelli félautomatái több ilyen puskát is lehoztak a FROMMER-be, amelyek képesek az összes kisebb hüvely hosszúságú lőszert kilőni a fegyver károsodása nélkül, illetve képesek a kisebb energiájú lőszereket is kilőni. Nem kötelezően kell beletenni, de minden kisebb töltényt biztonsággal elsüthetünk az új Benellikben. Keresik, mert több lehetősége van a vadászoknak. Egy puska több lehetőség és ha külföldön vadászunk, sem kell letenni, fegyvert váltani, mert a Benelli ezt is tudja.
Egy igazi csemege: a Sellier & Bellot – 382 Ft
Avagy, ahogyan a magyarok keresztelték el: „Saller Béla”. Ez a különleges lőszer 12/65 méretben, papírhüvelyes formában is elérhető. Régi idők fegyvereinek ajánlják. Vannak olyan vadászaink, akik még mindig ilyen fegyverrel vadásznak, hogy tudjunk nekik ilyen lőszert biztosítani, a FROMMER készleten tartja. Meglepő, de mindig kérnek tőlünk ilyen lőszert, mi meg nagy örömmel tesszük le a pultra.
A lőszermárkákon belül a kaliberek és a sörétméretek vonatkozásában szinte végeláthatatlan variácók állnak rendelkezésünkre. Megfigyelések szerint gerlézni, sokszor a nagyon aprószemű sörétet is viszik, egészen alacsony töltetekkel. Van benne ráció, mert egy jó húzás sokszor olyan, mint egy-egy jó verseny. Persze récézni, már keményebb, erősebb töltényeket visznek a vadászok, amelyek aztán jók lesznek a téli libázásokra, keményebb dúvadhajtásokra is. Mindenki eredményesen szeretne vadászni, de mi szoktuk javasolni, hogy a fegyverhez is illő lőszereket vásároljunk. Nemcsak egy szép fegyver, hanem a lőszer is arról árulkodik, mifélénk vagyunk. Persze a szép vadászstílus jól áll az öltönyhöz, a nyakkendőhöz is, de milyen jól áll egy avett vadászkalaphoz és egy öreg, sok időt megélt puskához is, amellyel együtt öregszik meg az ember…
Albert Attila, a FROMMER Fegyverbolt kereskedelmi igazgatója Budapesten, a Szenes Iván téren.
Megint eltelt egy év és megint mögöttünk van egy esztendő. Jobban, jobban nyúlnak az éjszakák, mert közeleg az ősz…Jönnek már északról a gerlék és a madárvonulás kérlelhetetlenül elindul. Hát megfordult az idő…
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.