A kiállítást megnyitó beszédében az államtitkár szólt arról, hogy 65,8 milliárd forint keretre termelői öntözésfejlesztési felhívásokat tettek közzé, ezekre februárban, illetve március elejétől lehet pályázni.

Az eddigi fejlesztéseknek köszönhetően 2018 óta 47 százalékkal nőtt a magyarországi öntözhető területek nagysága, elérte a 229,5 ezer hektárt – tette hozzá.

Feldman Zsolt elmondta, hogy folytatódik a precíziós átállást ösztönző mezőgazdasági támogatási konstrukció is, erre a célra 2025-ben 100 milliárd forintot terveznek fordítani.

Az államtitkár szerint a 2025-ös év sok tekintetben a generációváltásról is fog szólni. Jelezte, hogy kitisztultak a gazdaságátadást segítő jogszabályok, meg fog jelenni a felhívás 79 milliárd forint keretösszeggel a fiatal mezőgazdasági termelők indulásának, beruházásainak támogatására, és el fognak készülni a gazdaságátadáshoz kapcsolódó pályázati konstrukciók is.

Feldman Zsolt felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon a növénytermesztés kibocsátása 13,3 százalékkal esett vissza 2024-ben az előző évhez képest, a 2022-es tragikusan száraz év után tavaly “is ütött egyet rajtunk a nyári aszály”. Hozzátette: ennél még nagyobb ütést kapott Románia, Bulgária, sőt Dánia és Franciaország is, ott sem a gazdálkodók felejtettek el gazdálkodni egyik évről a másikra, hanem a klimatikus nehézségek okoztak problémát.

Ganczer Gábor, a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója köszöntőjében elmondta, hogy a kiállításon a mezőgazdaság fejlődését segítő innovatív megoldásokat mutatják meg. A kiállítással kaput nyitnak a holnap mezőgazdaságába, a most bemutatott termékek a jövőben a szántóföldeken dolgoznak majd, és az új technológiák a mindennapi élet részévé válnak.

Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke azt emelte ki, hogy a magyar kormány 80 százalékos nemzeti társfinanszírozásával a 2027-ig tartó mostani európai uniós támogatási ciklusban jelentős forrás kerül a mezőgazdasági ágazatba.

A megnyitón átadták a 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési Díj pályázat elismeréseit, 2 pályázat nyert nagydíjat, 5 különdíjat kapott, heten pedig prémium oklevélben részesültek. Hazai Termékfejlesztési Nagydíjat kapott gépesítés kategóriában az ABZ Drón Kft. az ABZ Innovation L30 LiDAR-ral felszerelt permetező drónja. Nemzetközi Termékfejlesztési Nagydíjas lett gépesítés kategóriában az Austro Diesel GmbH. cég Massey Ferguson 9S.425 Dyna-VT Exclusive traktorja. Hazai Termékfejlesztési Különdíjban részesült gépesítés kategóriában az Optigép Kft. hengeres szárkezelő rendszer napraforgó adapterekhez terméke, valamint a Patento Termékfejlesztő Kft. Patento szemestermény szárítója.

Nemzetközi Termékfejlesztési Különdíjas lett digitalizáció kategóriában a KUHN Mezőgazdasági Gép Kft. KUHN SMART SOIL TECHNOLOGY (SST) OPTIMER rövidtárcsákhoz terméke, gépesítés kategóriában az Amazonen-Werke Kft. Amazone Cirrus Grand 9004 kombinált vetőgépe, valamint a CHH Műszaki Kft. Cimbria Sea.IQ Plus optikai osztályozója.

A 43. AGROmashEXPO nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép kiállítás 2025. január 22-25. között tart nyitva. Az eseményen 15 országból érkezett mintegy 200 kiállító mutatja be termékeit, szolgáltatásait 50 ezer négyzetméteren a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.

Forrás: AM