Vadászat
Vaddisznókat hoztak terítékre Nagyrédén
Zsoltész Gábor tűzoltó főtörzsőrmesterként dolgozik Gyöngyösön és egyben vadász is Nagyrédén. Ha a teheti, szabadidejében, a Szőlőskert Vadásztársaság területét járja.

Zsoltész Gábor tűzoltó főtörzsőrmester hozta teítékre a fényképen látható vaddisznókat a Szőlőskert Vadásztársaság területén (Kép: Zsoltész Gábor – Agro Jager News)
A Heves-megyei település mindig egy fontos kereskedelmi csomópont volt a magyar történelemben. A település történelme messzire nyúlik vissza, először 1275-ben kerül említésre villa Rede inferior (Alsóréde falu) néven. A terület birtokosa ekkor az Aba nemzetség Rédey ága volt. A 16. században, a török hódoltság, idején a település kihalt. A törökök kiverését követően a Rákóczi-család vette birtokba a települést. A település a szőlőültetvényeiről, és az állatállományáról volt ismert.
Nagyrédét délről a 3-as főút, valamint az M3-as autópálya szegélyezi, északon pedig a Mátra magasodik. Az itteni vaddisznóállomány szigetszerűen túlélte az afrikai sertéspestis pusztítását. Az elmúlt évek során csak két tetemet találtak a helyi vadászok. Délről az autópálya miatt nem tudják más egyedek behurcolni a gyilkos kórt. Északon, bár a kór látványosan pusztít, mégsem került Nagyrédére eddig. Minden terítékre hozott minta eddig negatív volt, amelyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei ellenőriztek.
A helyi tagsággal rendelkező vadász, egyéni vadászata során, már több alkalommal vaddisznónyomokat látott a Barna-árok területrészen. 2022. január 4-én magaslesen várakozva, késő esti órákban, körülbelül 11 órakor, egy vaddisznókonda bukkant elő a semmiből a kora tavaszt idéző melegben. A magasles előtt álló elhanyagolt földet dúrták a disznók, rágcsálók és férgek után kutatva. A fegyverlámpa fényében volt lehetősége a bírálásra, mivel az az erős fegyverlámpa fényében a disznók nem zavartatták magukat.

A búgási időszakban a remetekanok sok esetben óvatlanná válnak (Kép: Zsoltész Gábor – Agro Jager News)
Ekkor vett észre az egyik koca közelében egy nagyobb testű vaddisznókant, amit gyors határozást követően terítékre hozott. Az állat a 30-06-os fegyverből leadott lövést követően, azonnal tűzben rogyott. A lövés hatására egy háromlábú koca kezdett el bicegni a magasles irányába. A rálövést követően a koca is azonnal tűzben rogyott. Az utánkeresés gondolota még szóba sem jöhetett, mert a szomszédos területet egy 100 hektáros sűrű, ember számára szinte áthatolhatatlan akácos szegélyezi.

A kan nagyagyara 17 centiméter nagyságú volt (Kép: Zsoltész Gábor – Agro Jager News)
Mivel már majdnem este 11 óra volt, senkit nem akart felébreszteni a vadászbarátai közül. A közösségi médiában viszont egy jó barátja, Péter, még ébren volt és segített haza vinni a terítékre hozott vaddisznókat. Így sem volt egyszerű feladat, mert a vaddisznókoca körülbelül 70 kilogramm, a vaddisznókan megközelítőleg 130 kilogrammot nyomott. Az afrikai sertéspestis miatt fontos a hatályos jogszabályok szerint a vaddisznóállomány csökkentése – összegezte tapasztalatait Zsoltész Gábor negyrédei vadász.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely – Agro Jager News
Mezőgazdaság
Újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a fertőzés kapcsán
Nyilatkozott Nagy István agrárminiszter:
Magyarországon újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a ragadós száj- és körömfájás-fertőzés kapcsán – mondta pénteki videóüzenetében Nagy István.
Az agrárminiszter a közösségi oldalán bejelentette, hogy a legutóbb fertőzött két telep, a dunakiliti és a darnózseli telep felszámolása ezekben az órákban is zajlik. Megfeszített munkát diktál az Operatív Törzs a helyszíni munkánknak, így a hétvégén, várhatóan már szombaton véget érhet a fertőzött telepek mentesítése. Ebben részt vesznek az állatorvosok, rendőrök, katonák, katasztrófavédők, a hatósági munkatársak.

Fotó: AM
A tárcavezető hozzátette, hogy a telepek kiürítése után a hatóságok vezénylésével alapos takarítás és fertőtlenítési munka kezdődhet. A két telep felszámolásával a védekezés nem ér véget, hiszen a betegség rendkívül veszélyes és könnyen terjed, lappangási ideje két hét. Nem kizárt, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírusát mesterségesen tenyésztették – jegyezte meg.
Nagy István felhívta az állattartók és az állattelepeken dolgozók figyelmét, hogy a szabályok betartása az egész országban továbbra is ugyanolyan fontos, a helyzetet nagyon komolyan kell venni, az óvintézkedéseket a saját érdekükben szigorúan követniük kell. Az intézkedéseknek köszönhető, hogy egy sertéstelep sem fertőződött meg, így elindulhat a sertések mielőbbi feldolgozása.
A kormány nem hagyja cserben az állattartókat, a kártalanításról szóló kormányrendelet már megjelent – jelezte a tárcavezető. Az érintett gazdaságokban a veszély elmúltával, a megfelelő mentesítési védekezési protokoll végrehajtása mellett támogatják majd az állományok újratelepítését, valamint a járványügyi fejlesztéseket.
Az a célunk, az az érdekünk, hogy minél hamarabb újra tudjon indulni a termelés – hangoztatta Nagy István.
Forrás: AM
Vadászat
Nagy György nyerte a NYÍRERDŐ erdészversenyét
A Nyírerdő Zrt. háziversenyt szervezett
A NYÍRERDŐ Zrt. Baktalórántházi Erdészete adott otthont pénteken az „Év Erdésze” megmérettetés háziversenyének. A szakmai feladatokban az erdészeti társaság nyolc erdésze mérte össze tudását. A versenyzőknek elméleti kérdésekből összeállított teszt kitöltésével, erdei növény és állatfajok felismerésével, lövészettel, választékolással, gyérítési munka kijelölésével és más szakmai feladatok elvégzésével kellett bizonyítani felkészültségüket.

Fotó: Nyírerdő Zrt.
A győzelmet végül Nagy György, a Hajdúhadházi Erdészet kerületvezető erdésze szerezte meg. A második Som Árpád, a Debreceni Erdészet munkatársa, a harmadik Simkó Milán, a Nyíregyházi Erdészet erdésze lett.
Az Országos Erdészeti Egyesület által meghirdetett „Év Erdésze” verseny országos döntőjének a Szombathelyi Erdészeti Zrt. lesz a házigazdája. A 2024. április 24-én és 25-én, a Káld-Hidegkúti Ökoturisztikai Központban megrendezésre kerülő döntőn Nagy György képviseli majd a NYÍRERDŐ Zrt.-t.
Forrás: Nyírerdő Zrt.
Mezőgazdaság
Felhívás! A ragadós száj- és körömfájás járvány megelőzésére
Az elrendelt hatósági intézkedések köre folyamatosan bővül
Tisztelt Erdőlátogatók!
A Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) járvány kapcsán elrendelt hatósági intézkedések köre, amely területi érvényét tekintve a védő- és megfigyelési körzetekre is érvényes, egyelőre folyamatosan bővül. Naprakész információ a portal.nebih.gov.hu oldalon érhető el. Győr-Moson-Sopron Vármegye egész területe a “korlátozás alatt álló körzet” területi kategóriába esik, ahol az erdészeti és vadgazdálkodási szakszemélyzet tevékenyen hozzájárul a monitorozási és megelőzési munkához. A ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat érinti, beleértve a szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét. A vadon élő párosujjú patások (szarvasfélék és vaddisznó) is fogékonyak a vírusra, ezért járványügyi szempontból fontos a vadállomány megfigyelése.

Fotó: NÉBIH
A vírus képes tartósan fennmaradni a környezetben, és átkerül ragályfogó tárgyakra, például járművekre, az emberek ruhájára, cipőjére. A kirándulók is tehetnek a betegség megállítása érdekében, azzal, hogy elkerülik az állattartó telepeket és a legelő állatokat, illetve túrázás előtt és után fertőtlenítik a ruházatukat és cipőjüket.
A fentiek alapján az erdőgazdaság határozatlan időre – a korlátozások feloldásáig – a következő intézkedéseket hozza a vadállomány védelmében és az RSzKF terjedésének megakadályozása miatt:
– Az Erdő Háza Ökoturisztikai Látogatóközpont és vadaspark zárva tart.
– A TAEG Zrt. a Soproni Parkerdő területére meghirdetett programjait felfüggeszti.
Ne adjunk lehetőséget se az RSzKF védő-, és megfigyelési körzet területéről származó esetleges további fertőzésnek! Ezért a következő felhívással fordulunk az erdőlátogatók felé:
– Minimalizáljuk az autós közlekedést! Ne hajtsunk földes erdei útra! Ne parkoljunk erdőterületen személygépkocsival, csak szilárd burkolatú utat, illetve parkolóhelyet használjunk!
– Kerékpárral csak a közlekedésre kijelölt szilárd burkolatú utakat használjuk!
– Ne szervezzünk nagy létszámú rendezvényeket az erdőterületre!
– Kérjük az erdei területre érkezés előtt vagy fertőtlenítsük, vagy használjunk külön lábbelit, öltözetet és egyéb felszerelést, amelyet nem használunk máshol!
– Kutyát csak pórázon sétáltassunk! Ne térjünk le a kijelölt utakról!
– Ne helyezzünk el semmi nemű biológiai hulladékot erdőterületen, se kiskertből származó talajt!
Mindannyiunk közös érdeke, hogy ennek az erősen fertőző, nagy gazdasági kárt okozó betegségnek a terjedését megelőzzük, ezért kiemelt jelenőséggel bír az elrendelt szigorú hatósági intézkedések és a vadállományért felelős gazdálkodó kéréseinek betartása.
Érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a hatósági tájékoztatást és betartani az előírásokat annak érdekében, hogy minimalizáljuk a vírus terjedésének kockázatát, védve ezzel a vadállományt és a háziállatokat. A bevezetett tiltások enyhítése fokozatosan történik majd, a járványügyi helyzet kedvező alakulásának függvényében.
Kérjük az erdőlátogatók türelmét, amint a korlátozások fokozatosan enyhülnek, saját csatornáinkon is értesítést fogunk adni!
Forrás: TAEG