Keressen minket

Horgászat

Készül Magyarország nagy busatérképe

0

A busák elterjedését vizsgálják a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet Halászati Kutató Központjának (HAKI) munkatársai. A cél, hogy feltérképezzék, természetes vizeinkben milyen mértékben van jelen ez a két invazív halfaj: a fehér és a pettyes busa. A kutatásban a horgászok tapasztalataira is számítanak -közölte a Pecaverzum.

0

Közzétéve:

0
A busák elterjedését vizsgálják a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet Halászati Kutató Központjának (HAKI) munkatársai. A cél, hogy feltérképezzék, természetes vizeinkben milyen mértékben van jelen ez a két invazív halfaj: a fehér és a pettyes busa. A kutatásban a horgászok tapasztalataira is számítanak -közölte a Pecaverzum.
Készül Magyarország nagy busatérképe

Hazánkban egyre több bajt okoz a busa, mivel zooplanktont fogyaszt. Sajnos az őshonos halfajaink ivadékának is ez a tápláléka (Kép: Pecaverzum.hu)

Mennyit fognak évente ezekből a halfajokból a horgászok? Mióta okoz gondot az adott vízterületen a busák jelenléte? Milyen évszakban találkoznak leggyakrabban ezekkel az invazív halfajokkal a horgászok? Többek között ezekre a kérdésekre is keresik a választ a HAKI kutatói abban a kérdőívben, amely fontos eleme annak a munkának, aminek az végeredményeképpen létrejön Magyarország busatérképe.

Vitál Zoltán, a HAKI munkatársa évek óta foglalkozik már a hazai busaállomány vizsgálatával. „Már a doktorim témája is a busa volt. Akkor egy balatoni kutatásba kapcsolódtam be, most pedig a HAKI munkatársaként foglalkozom a folyóvízi busák kutatásával” – tudta meg a Pecaverzum Vitál Zoltántól.

Egyre nagyobb a baj

De egyáltalán miért is van szükség arra, hogy a busák elterjedését vegyék górcső alá? A válasz kézenfekvő: mert ez a két invazív halfaj – a fehér és a pettyes – egyre nagyobb problémát jelent a hazai vizekben. „A busák állati és növényi planktont szűrnek a vízből, ezzel táplálkoznak. A különböző kutatások alapján kijelenthető, hogy főleg a zooplankton-fogyasztás a jelentős. Ezzel az a probléma, hogy minden egyes őshonos halfajunk ivadékának ez a tápláléka” – magyarázta a kutató.

Vagyis, így szépen lassan a busa kiszoríthatja hazai halainkat a Dunából, a Tiszából és azok nagyobb mellékfolyóiból. Ha a probléma gyökerét szeretnénk felkutatni, egészen a hatvanas évekig kell visszanyúlnunk. Akkor hozták be ugyanis a busákat hazánkba.

„Az 1960-as években a busák mesterséges szaporításának megoldását követően megkezdődtek a világszintű honosítási kísérletek. Hazánkba 1963-ban érkezett az első fehér busa szállítmány. A tógazdaságokból kiszökés útján és direkt telepítésekkel – mint például a Balaton esetében – kerültek természetes vizeinkbe. A halfaj hamar megtelepedett hazánkban. 1973-ban az egyik Tisza-menti elöntött kubikgödörben nagyon sok ivadékot találtak, amelyek csak szaporodás következtében kerülhettek oda.”

A szakember rámutatott, a terepi tapasztalatok és a horgászok beszámolói alapján is azt látják, hogy egyre gyakoribb a busa a hazai vizekben. Ennek oka lehet egyrészt, hogy a klímaváltozással egyre gyakoribbak lehetnek a sikeres szaporodásukhoz alkalmas körülmények, de nagyon jelentős hatása van a halászat betiltásának is. „Míg 2013 előtt csupán a Balatonból száztonnás nagyságrendben halásztak le busát évente, 2019-ben a hazai vizekből összesen 14,7 tonnát fogtak ki a horgászok, ökológiai halászatok során pedig 4,3 tonna került ki. A Balatonra és vízrendszerére vetítve 2019-ben az összes horgászfogás mindössze 370 kilogramm volt. Azonban minden egyes ivarérett egyed, ami a vízben marad akár egymillió ikrát is beszórhat a vízbe szaporodáskor. Ezért van szükség a gyérítésükre.”

A horgászok segítségét kérik

Mivel a busákat kutatóhalászati módszerrel nagyon nehéz megfogni, ezért kevés adat áll rendelkezésre. A horgászok azonban szándékosan és véletlenül is gyakran horogra akasztják. Innen jött az ötlet, hogy a kutatók a pecások segítségét kérjék, nem csak a kérdőív során. „Olyan vizsgálatokhoz gyűjtünk mintákat, amikkel az alapvető életmenetet tudjuk vizsgálni: például a kort, a növekedést és a szaporodást, melyek a további kutatásokhoz szükséges alapvető információkat biztosítják. Ehhez szükségünk van a gerincoszlop fej felőli első tíz csigolyájából körülbelül ötre, ezen kívül a mellúszónak az első kemény sugarára, valamint pikkelyre és a teljes ivarszervre. Ezen kívül kérjük a horgászokat, hogy mérjék le a hal tömegét, hosszát és készítsenek nekünk róla egy fotót oldalnézetből. A mintákat le kell fagyasztani, és mi gyűjtjük be. De ha a listából valamelyik kimarad vagy hibásan van lemérve, akkor az egész erőfeszítés kárba veszhet, így kérem, hogy aki szeretne mintát adni, az keressen meg a vital.zoltan@uni-mate.hu címre írt üzenetben, hogy átküldhessem a mintavételi protokollt.”

A kutatók munkáját tehát segíthetjük azzal is, ha a kifogott busákból eltesszük a kért részeket, valamint kitölthetjük a kérdőívet is, amit eddig már több mint kilencszázan meg is tettek. Azoknak a horgászoknak a válaszaira is számítanak, akik nem szoktak busát látni vagy fogni, ugyanis ez is fontos adat a kutatók számára. A kérdőív ITT érhető el.

A válaszok értékelése után a kutatás végső eredményei 2022 elején jelenhetnek meg, előzetes publikáció viszont már idén ősszel várható.

Forrás: Pecaverzum

0

Horgászat

Sétálgatunk? Sétálgatunk?

+1

Varga Szilárd élménybeszámolója:

+1

Published

on

+1

A laikusokat és kételkedőket ki kell ábrándítanom, mert a következőkben nem egy hóbortos, céltalan parti kószálgatásról fogok értekezni, hanem egy célzott, pergető technikát szeretnék bemutatni az olvasók számára.

Mint azt mindannyian tudjuk, kifejezetten sikeresek lehetünk a rablóhalak felkutatásában a különböző mesterséges építmények, kikötői oszlopok és vasfalak közvetlen közelében. Az ilyen tereptárgyak mindig kiemelt haltartó képességgel rendelkezhetnek, amit érdemes szem előtt tartanunk. A vasfalak aljában a halak előszeretettel bújnak meg, különösen, ha a fal szegélye védett a napsütéstől, tehát árnyékos. A rablóhalak viselkedésére jellemző, hogy előnyben részesítik azokat a területeket, ahol kilétük rejtve maradhat. Tipikus példa erre a csapósügér, amely tökéletesen kihasználja a kikötők védfalai által biztosított rejtekhelyeket.

Fotó: Varga Szilárd – Absolute Fishing

Az ilyen vasfalakat mindig azon az oldalon, vagy olyan időpontban érdemes felkeresni, amikor a fal tövét nem éri közvetlen napsütés. Többféle módszerrel is próbálkozhatunk a rablóhalak becserkészésére, és a megfelelő montázs kiválasztása több szempont mérlegelését igényli.

A műcsali vezetése a következőképpen történik: magunk mellett függőlegesen leengedjük a csalit, majd amikor teljesen leér, lágy pöccintésekkel kezdjük el kutatni a mederben tartózkodó ragadozókat. A gumicsalit néhányszor meglibbentve próbáljuk meggyőződni arról, hogy tartózkodik-e az adott ponton zsákmányra leső rablóhal. Ha nincs kapás, egy lépést tovább haladva folytatjuk a műcsali pattogtatását, így igyekezve felkutatni a csíkos bélpoklosokat. Ezzel a módszerrel végigsétálhatunk a védfalak mentén, és nagy eséllyel találkozhatunk egy-két sügérrel.

A különböző technikák alkalmazásával még eredményesebbek lehetünk, például a Ned-Rig, a Drop Shot vagy egy egyszerű jiges gumihalas módszer is hatékony lehet. Mivel a csalink közvetlenül alattunk helyezkedik el, finoman emelgetve hosszabb ideig tarthatjuk egy adott ponton, anélkül hogy elsodródna a célhelyről. Ha megbizonyosodtunk arról, hogy az adott ponton nincs rablóhal, akkor egy lépéssel tovább haladva ismételten nekilátunk a műcsali emelgetésének. Ezzel a lassú, részletes módszerrel szinte végigtapogathatjuk a védfalak alját, és jó eséllyel rábukkanhatunk egy sügérre.

Az emelgetés magasságának megválasztása is fontos tényező. Tapasztalataim szerint általában 30-50 cm-es felugrasztás bőven elegendő, de a víz hőmérséklete is befolyásolja ezt. Lehűlő vízben akár 20 cm-es fellibbentés is elegendő lehet, ilyenkor a csalit hosszabb ideig érdemes egy helyben tartani, és türelmesen kivárni a sügér támadását. Télen a csapósügér lassabban reagál, ezért a visszahullás végén akár 4-5 másodpercig is várhatunk a következő mozdulat előtt. Nyáron ezzel szemben a melegebb víz miatt nincs szükség erre a türelmesebb technikára, ilyenkor intenzíven és folyamatosan táncoltatva vezethetjük a csalit. Ha sügér van a közelben, biztosan lecsap rá.

A megfelelő csali kiválasztása szintén kulcsfontosságú, és széles skálán mozoghat. Én például a Hiki és a Fanatik UL csalijaitól kezdve a Zander Pro Shadig szinte mindenféle plasztikkal próbálkozom. A legfontosabb tényező azonban a megfelelő helyszín és időpont megválasztása. Fontos, hogy akkor próbálkozzunk, amikor a vasfal vagy egyéb műtárgy szegélye árnyékban van, hiszen ilyenkor nagyobb eséllyel találunk ott sügért.

Próbáljátok ki Ti is ezt az igazán érdekes és élvezetes pergetési módot, és garantáltan nem fogtok csalódni!

Görbüljön mindenkinek!

Írta és fényképezte: Varga Szilárd – Absolute Fishing

Érdekel a pergetés világa? Csatlakozz te is az Absulte Fishing közösségéhez!

+1
Tovább olvasom

Horgászat

26 tonna háromnyaras pontyot telepítenek Békés vármegyében

Published

on

0

Orosháza térségében már februárban, a háromnyaras pontytelepítések folytatásaként megkezdte a Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége a többi vízterületük horogérett, 2-2,5 kg átlagsúlyú pontyokkal történő tavaszi frissítését. Ennek során a Király és Társa Kft. öcsödi telepéről 6.200 kg, a Fish-Coop Kft. dénesmajori telepéről 9.200 kg pontyot vásároltak és helyezeztek ki, illetve jövő héten további 11.000 kg halat várnak a Biharugrai Halgazdaság Kft-től. A telepítés a KHESZ önerejéből és a MOHOSZ ÁPFE-VII/2/2025. számú támogatásából valósul meg közölte a Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége.

Békés vármegye megannyi vizébe került méretes ponty! Forrás:  Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége

A haltermelő partnereiktől beszerezett pontyok mellett megkezdték az Ecsegfalvi Halgazdaságukban történő lehalászási munkálatokat is, amelyek további egészséges, kiváló minőségű pontyállománnyal gazdagítják vizeinket.
A kedvező halasítási körülményeknek köszönhetően április első hetéig mindegyik KHESZ vízterület részesülni fog háromnyaras pontytelepítésből.

Több halgazdaságból jelentős mennyiségű ponty került a Békés vármegyei vizekbe. Forrás:  Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége

A Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége közleményben fejezte ki MOHOSZ támogatását, a termelő és a telepítésben közreműködő kollégáik munkáját és támogatását.

Forrás:  Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége

Van egy jó története, egy szép élménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

0
Tovább olvasom

Horgászat

Horgászhelyeket takarítottak a Fekete-, és a Kettős-Körös mentén

Published

on

0

Irány Békés vármegye! Január hónapban a Fekete- és Kettős-Körös mentén a folyóparti horgászhelyek megközelíthetősége és használhatósága érdekében zöldterületi munkálatokat végzett a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége. A munkák a Fekete-Körös jobb partján Sarkad térségétől lefelé a Gyula-Sarkad vasúti hídig, a Kettős-Körös bal partján Békéscsaba-Doboz közúti hídig, majd a jobb parton a Békéscsaba-Doboz közúti hídtól lefelé a duzzasztóműig történtek.
A vízparti horgászhelyeket érintő zöldterületi tevékenységek leginkább a folyóvízi medreket övező elburjánzott ámorakácra terjedtek ki. A munkákat a KÖVIZIG engedélyével és folyamatos felügyelete mellett végezték a horgászok.
A Fekete-Körös mentén összesen 68, a Kettős-Körösön az összefolyás és a dobozi híd között 36, a Kettős-Körösön a dobozi hídtól a békési duzzasztóig 76 helyet hoztak rendbe, vagy alakítottak ki.
A munkák eredményeként az egyes helyeket szinte teljesen benövő ámorakác gépi ledarálásra került, megteremtve ezzel a lehetőséget egy széles bejárón át a vízpartok kényelmesebb megközelítéséhez és horgászcélú használatához.

Forrás: 
Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

0
Tovább olvasom