Horgászat
Három szürkeharcsát fogtak egy éjszaka alatt Heves megyében
A vadászat és horgászat nemzedékről nemzedékre öröklődik génjeinkben. A horgászatban is sokan megtalálják a maguk örömeit: egyesek a téli fagyos időben menyhalakra horgásznak, mások keszegezni szeretnek.
Néhány horgász azonban nagyobb ellenfélre vár a vizek mellett. Ők a szürkeharcsahorgászok, akik sokszor emberméretű halakat fognak ki hazánk folyóiból és tavaiból. Judák Imre a kora tavaszi időszakban egy éjszaka alatt három szürkeharcsát akasztott meg. A részletekről kérdeztük a szerencsés horgászt.
Kérlek mesélj a szenvedélyedről és a szürkeharcsa horgászatáról!
Én is, mint jó néhány „elvetemült” magyar horgász ,gyerekkorom óta űzöm ezt a szenvedélyt. Többet szeretnék horgászni, de a munkám és a családom miatt nem „sűrűn” jutok ki a vízpartra. Erre éves szinten megközelítőleg hét-nyolc alkalommal kerül sor.Egyik pillanatról a másikra azt vettem észre, hogy egyre többet gondolkodom a szürkeharcsa horgászatról. Időt és energiát nem kímélve, hazánk egyik legnagyobb szürkeharcsa horgászától tanultam meg az alapokat egy szervezett tábor keretein belül. Hozzám hasonló érdeklődésű sorstársaimmal próbáltuk ellesni a praktikákat, trükköket. Szürkeharcsázni az elmúlt öt-hat évben kezdtem el. Az eredmény elég rapszódikusra sikeredett: volt olyan évem is, amikor „nulláztam”… Ez így van rendjén, kevés horgásznak van olyan nagy szerencséje, hogy azonnal kapitális halat foghat. A kisebb sikerek azonban nem kerültek el. Az elmúlt évek alatt körülbelül 10 darab szürkeharcsát fogtam. A legnagyobb is alulról karcolta a 10 kilogrammot. Engem is utolért a harcsások végzete….A fehérhalak fogása többszörösen megnehezedett. Nem felejtem el soha, hogy sokszor erőmön felül kellett teljesítsek ahhoz, hogy „értelmes” csalihalat tudjak kivarázsolni a vízből… Az igazsághoz tartozik az is, hogy volt olyan alkalom, amikor elmaradt a harcsázás, mert a csalihal fogása sem jött össze. Mivel csak időnként jutok ki horgászni, ezért inkább maradtam és nem indultam haza. Ekkor jött a B terv, maradok a békés halaknál, vagy megpróbálok kisebb ragadozóhalakat zsákmányolni.
A 2022-es év azonban már teljesen másképp alakult. Professzionális meteorológussá és adatelemzővé váltam az elmúlt években. Olvastam és hallottam, hogy megkezdődik a tavaszi felmelegedés. Ellenőriztem a teliholdas éjszakákat, közben szabadnapot vettem ki. Elköszöntem a családomtól és kiválasztottam a megfelelő helyet valahol Heves-megyében. A botjaim és felszerelésem már kora tél óta bevetésre készen álltak. Éreztem, hogy valami most történni fog. Vibrált a levegő, már amikor elindultam otthonról. Miután sikeresen elfoglaltam a horgászhelyemet, elkezdtem aggódni a csalihalak miatt, ami az elmúlt években elég sok idegeskedést és bonyodalmat okozott nekem. Előkerültek a feeder botjaim is, prémium minőségű etetőanyaggal landolt a vízben a csonti és giliszta a horgaimon. Kicsit aggódtam, hogy mi lesz ebben a szép kora tavaszi meleget idéző napon. Joggal… Olyan hatalmas csalihalakat fogtam, hogy az összes eddigi rekordomat megdöntöttem. Tepsi méretű dévérkeszegek jöttek egymás után, amelyek akkorák voltak, hogy egy nílusi krokodil is megfordulna értük. A korábbi évek hibáiból tanulva, nem kockáztattam. Már déltől vallattam a vizet, és óriási erőfeszítések árán, hat darab normális méretű „tenyeres” csalihalat fogtam. Késő délután megnyugodtam… Most már csak a harcsákon múlt a 2022-es szezon első napja. Mi, szürkeharcsások, körülbelül annyira fanatikusak vagyunk, mint a menyhalhorgászok. Vélhetően, ők edzettebbek a hideg miatt, mi pedig a szúnyoggal szemben lettünk immunisak. Egy-két kóbor egyedet leszámítva ilyenkor tavasszal ez a vérszívó még nem zavarja a horgászatot.
Késő délután kiválasztottam két jó helyet. Behúztam a felszerelésemet, visszamentem a partra. A botjaimat gondosan rögzítettem, mert időnként hallani rémtörténeteket, hogyan tűnik el minden egy szempillantás alatt. Szép csöndben besötétedett, én pedig vártam. Az az érzés, hogy valami történni fog, folyamatosan ott volt velem a parton. Este 20 óra fele hallottam egy cuppanást. Harcsa! A szívem elkezdett jobban verni. Az adrenalin megindult. A pillanat amire évek óta várok, egy karnyújtásnyire volt tőlem. Majd hatalmas csönd lett… Valami történt, gondoltam. Majd szinte a semmiből, a csalihalam irányából, óriási zaj verte fel a csöndes éjszakát. A vízfelszín megremegett. A botom mellettem annyira meghajlott, akkora terhelést kapott, amit el se tudtam eddig képzelni. Csak ámultam. Tudtam eljött az én időm. Kiemeltem a botot, és teljes erőmből bevágtam „valaminek”, amit elsőre egy óriásnak éreztem . Tapasztaltabb horgászok ilyenkor még egyszer bevágnak, nehogy a hal megforduljon és utat törjön magának. Ezt a tanácsot megfogadtam. Még egy bevágás következett. A hal előretört körülbelül 20 métert. Próbáltam lassítani, de esélyem sem volt. Majd hirtelen megállt… Ezt a kis szünetet kihasználva el is indultam a csónakba. Mindenre amire előzetesen fel lehetett készülni azt megtettem. Kapkodásra ilyenkor már nincs idő. Ha hiba csúszik a számításaimba, vesztek… A következő pillanatban a fejlámpa fénye a csónak elejét világította meg. Indultam be a halért. Egyedül voltam, egy árva lélek sem volt a közelben. Ekkor elindultak a fárasztás hosszú és idegörlő percei. Féltem, vajon meglátom-e egyáltalán a halat, ami elsőre nagynak és erősnek tűnt. Ilyenkor lehetetlen megmondani mekkora hal van a mélyben. Közelebb érve, hirtelen megláttam, hogy a másik szerelékem irányába van életem nagy harcsája. Szinte imádkoztam, hogy a két szerelék ne találkozzon. Mindkét damil fonott zsinór, esélyem sem lett volna bármit is tenni. Majd tovább bírkózva a bottal, hirtelen a harcsa fölött találtam magam. Elindult a fárasztás második része. Ekkor már, ha a felszerelés nem adja meg magát, semmi baj nem történhet. Öregebb harcsások azonban még ilyenkor is inkább kivárnak. A botom a fárasztás végén furcsa hangokat adott ki magából majd hirtelen eltört. A hal alá fordult a csónaknak és ezt már nem viselte el a botom. Szinte összefolyt az idő, nem tudom hány perc telhetett el. Végig azon gondolkoztam, vajon meg tudom-e oldani így a fárasztást. Ha ez a hal elmegy, biztos többet nem horgászok semmire. Hogy harcsára nem, az is biztos!
Majd hirtelen feltűnt a semmiből egy akkora hal, hogy magam is beleborzongtam a látványába. A botom szerencsére a végén tört el, a harcsa addigra elfáradt. Egy óriás hal nézett rám a vízből, félig elfáradva, feladva a küzdelmet. Megpaskoltam a fejét, többször kitört, majd egyszer csak megnyugodott. Feladta a küzdelmet… Úgy mint én. Amikor be akartam emelni, nem sikerült. Olyan érzésem volt, mintha egy tömör vasdarabot próbálnék átemelni egy kerítésen. Nem értettem, ennyire nehéz lenne a hal ?!
Igen, pontosan ezért. Egy kézzel soha nem lehetett volna beemelni. Másodjára került be a csónakba. Mindent megtettem azért, hogy ne érezze a kiemelést problémásnak. Remegtem a csónakban ,közben a harcsa kis gombszemei figyeltek . Ez a ragadozó hal annyi ideig élhet mint egy ember. Bár nem tudjuk, mit gondol, ravaszsága nem vitás. Főleg, ha már találkozott horgásszal. A ragadozóból préda lett. Furcsa érzés lehet. Szerencsére ezt nekem nem kell megélnem.
A hal teljes testhossza elérte a 193 centimétert, becsült tömege körülbelül 55 kilogramm volt. Mivel esélyem sem volt lemérni, meg sem kockáztattam. A hal egészsége mindig az első! Úgy éreztem, hogy végre elértem a csúcsra. Azonban az a bizonyos megérzés még mindig ott volt a fejemben. Ez az este még nem ért véget – hallottam egy belső hangot. Másnap persze kihívások hada várt rám, de úgy éreztem, hogy maradnom kell. És milyen jól döntöttem!
Újból felcsaliztam, bevittem a szereléket és vártam. Másfél óra telt el, a bot és kis csengettyű megszólalt. Tudtam, hogy ez egy másik harcsa. Ha egyszer ilyet átél az ember, azonnal tudja, érzi, hogy bizony ez egy összetéveszthetetlen harcsa kapása. Más erre nem képes… Most már, mint egy vérbeli profi indultam be a tó közepére a második szürkeharcsáért. A három hal közül ez volt a legkisebb. A 113 centiméter hosszúságú hal nem okozott sok problémát. Újból a parton találtam magam a második zsákmányommal. Elmúlt este 10 óra… Hogyan legyen tovább? – tettem fel magamnak a kérdést. A szakik mindig azt mondják, ha este 10-g nem jön meg a harcsa, aludjunk egyet, mert hajnal háromig nem történik semmi… Az a bizonyos megmagyarázhatatlan érzés azonban továbbra sem múlt el. Szentül hittem abban, hogy ez az éjszaka történései nekem most nem értek véget. Hajnal háromig a sötétségben próbáltam feldolgozni az élményeimet. Nem akartam elhinni, hogy ez velem megtörténhetett. Hajnali három óra után szinte vártam a kapást. Megérzésekkel eddig csínján bánt a sors velem, de most mindenért kárpótolt. Alig telt el három óra, a bot szinte a kezemben volt, amikor hirtelen a semmiből újból kapásom érkezett. Mivel előzetesen tudtam, hogy nádfal és más akadók is vannak, újból a torkomban dobogott a szívem . Ez a harcsa mindent megtett, hogy egy nádfolt és egy tuskó körül elszakítsa a szerelékemet. Teljes erőmből téptem vissza a halat, ami nem volt messzebb egy méterre az akadóktól. Egy olyan küzdelem kezdődött el, amit a másik két halnál nem tapasztaltam. Éreztem a horgászbotomon keresztül, hogy kerüljön bármibe, ő nem akarja elhagyni a védett vízi világát. Mindent meg is tett érte. Ha nincs a csónakom, biztos, hogy veszítek. A szemem előtt egy 178 centiméter hosszúságú szürkeharcsa tekeredett, mint egy nagy kígyó. Az örömöm leírhatatlan volt, tudtam, hogy most olyan élményekkel gazdagodtam, amit lehet többször nem élek át. Erre nem lehet felkészülni, ezt nem lehet megvenni. Ez vagy megtörténik, vagy csöndben eltelik az éjszaka. Ha nincs szerencsénk, akkor nullázunk egy éjszaka, rosszabb esetben egy egész évben.
A halaimat mélységesen tisztelve, egy közös fénykép elkészítése után mindegyiket szabadjára engedtem. Belenézve a kis gombszerű szemeikbe, tudták, hogy szabadok lesznek nemsokára.Ki kell várni a fogság végét. És, hogy újra találkozunk-e mind a négyen egyszerre?? Erősen kétlem. Ezek a halak most sokat tanultak, és ha valami gyanúsan könnyű falatot találnak, a jövőben jó messzire elkerülik – zárta beszámolóját Judák Imre szürkeharcsahorgász.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Horgászat
Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság – Kezdődik a Tisza-tó “téliesítése”
A Tisza-tó téli vízszintjének beállítását ezúttal két lépcsőben tervezik végrehajtani. Első lépcsőben a tározó vízszintjét az alacsonyabb téli vízszintre, tehát Kisköre-felső: 560 plusz-mínusz 10 cm-re csökkentik a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. és a KÖTIVIZIG együttműködése alapján készített monitoring terv alapján. A vízszintcsökkentés végrehajtását természetesen befolyásolhatja, módosíthatja egy esetleges tiszai árhullám – tájékoztatott a Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság.
A november 4-én kezdődő első lépcsőben kezdetben napi 10 cm-es, majd napi 7-8 cm-es ütemben csökkentik a tározó vízszintjét, így várhatóan november 24-én érik el a Kisköre-felsőn mért 560 plusz-mínusz 10 cm-es vízállást. A Tisza-tó téli vízszintje beállításának második lépcsőjéről, amelyben az alacsonyabb téli vízszintet a magasabb téli vízszintre állítják be, tehát Kisköre-felső: 620 mínusz 10 cm, itt külön tájékoztatót adnak ki.
A Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság felhívja az érintettek figyelmét arra, hogy a vízi eszközök (hajók, csónakok, úszóművek, stégek) üzemeltetésénél, illetve lekötésénél, továbbá a kompok üzemeltetésénél a várható jelenségekre (vízszintváltozás) fokozottan számítsanak, és a szükséges intézkedéseket tegyék meg.
Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság
Fotó: Téli Tisza-tó, Tóth Gábor
Spanyol és francia rendőrök közösen csaptak le nemzetközi csempészhálózatok csoportjaira, és lefoglaltak 5 tonna üvegangolnát, melynek feketepiaci értéke meghaladja a 30 millió eurót. Az európai angolnák fiatal példányainak kilójáért már 7 ezer eurót is megadnak ázsiai tenyésztők, és ennél jóval többet a vendéglők.
A biológusok már a 80-as években megkongatták a vészharangot, hogy a folyók túlhalászása, szennyezése, savasodása és vízerőművek létesítése miatt végveszélybe került az európai angolna, amelyet a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 2009-ben vett fel a kihalással fenyegetett fajok listájára. Azóta sok országban kvótákkal védik a halászatát, és 2010-ben az Európai Unió tagállamaiban betiltották az exportját, amitől még magasabbra szökött a feketepiaci ára. Ázsia keleti és délkeleti felén az angolnatenyésztők ma már 7 ezer eurót, azaz több mint 2,8 millió forintot is megadnak egyetlen kiló európai üvegangolnáért. A vendéglők ennek a többszörösét fizetik nekik a vágykeltőként is számontartott hal kifejlett példányaiért, melyek nyersen, főleg szusiként feldolgozott változata a luxusvendéglők egyik legnépszerűbb és legdrágább előétele.
Több bűnözői hálózat is specializálódott európai angolnák Ázsiába, főleg Kínába csempészésére. Ezek között kis csoportok is vannak, de egyvalamiben mindannyian megegyeznek: bőröndökbe rejtve viszik ki a vén kontinensről a faj fiatal, apró méretű képviselőit, az úgynevezett üvegangolnákat. A nagyobb bűnszervezetek tagjai Európából először Afrikába – jellemzően Mauritániába és Szenegálba – csempészik az üvegangolnákat, és onnan repülnek velük Ázsiába, mert a nouakchotti és a dakari nemzetközi repülőtéren kevésbé kell a lebukástól tartaniuk. Egy ilyen bőröndbe, vízzel teli műanyag zacskókba átlagosan 30 kiló üvegangolnát pakolnak, ami azt is jelenti, hogy egy ilyen halcsempészkoffer 200 ezer eurót, azaz 80 millió forintot is érhet. A tenyésztők nyereségkulcsa hozzávetőleg tízszeres, mert egyetlen kilogramm üvegangolna kb. 3000 példánynak felel meg.
Ígéretesnek tűnik a faj megmentésére szakosodott biológusok indukált ivarérési eljárása, de a bűnözői körök továbbra is az angolnákhoz alkalmazkodnak, amelyek az Atlanti-óceán nyugati felén, az áramlatokkal szegélyezett Sargasso-tenger 200–500 méteres mélységében ikráznak. Onnan a lárvák legnagyobb tömege a Golf-áramlattal sodródik Délnyugat-Európa, onnan pedig a Földközi-tenger partvidékére, ahonnan folyótorkolatokon úsznak fel édesvizekbe. Akkor is halásszák őket, amikor ezeken a folyókon visszatérnek a tengerbe, és a zughalászat elleni küzdelmet nehezíti, hogy a csempészek jellemzően középkori módszert alkalmaznak: a halászok csónakkal viszik ki a fogást a partszakasz járművel megközelíthetetlen részére, ahol a bűnözők szamárhátra pakolva, úttalan utakon szállítják zsákmányukat a járművükhöz.
A 2010-es exporttilalom óta az Europol hangolja össze az angolnázó bűnszervezetek elleni küzdelmet, amely 2017-ben az Interpol belépésével szintet lépett. Nemzetközi együttműködés körvonalazódott, amelyben ma már több mint 30 állam vesz részt. Azóta világszerte 85 tonna európai angolnát foglaltak le, és 850 ember ellen indult büntetőeljárás, de továbbra is a spanyol és a francia rendőrök vannak a küzdelem frontvonalában. Nemrég hatalmas sikerről számoltak be, összehangolt rajtaütések során 5 tonna üvegangolnát foglaltak le, majd szakemberek bevonásával folyótorkolatok közelében engedtek vissza természetes élőhelyükre. Feketepiaci áron számolva ezzel 30 millió eurós, azaz 12 milliárd forintos illegális bevételtől estek el a bűnszervezetek. A szél-, illetve vízimalomharc folytatódik, amelyet tovább nehezít az éghajlatváltozás. Becslések szerint a 21. században legalább 75 százalékkal csökkent az európai angolna egyedszáma, miközben ázsiai vendéglőkben a mai napon is rengeteg példánya kerül tányérra.
Forrás: Rendőrség
Horgászat
Nyári horgászat a Balatonon
Gulyás László és Táncos Roland a Balatonon horgásztak június elején. Élményeikről beszámoltak lapunknak:
Történetünk egy nyár eleji baráti nyaralással kezdődött. Június 10-én reggel indultunk útnak egy balatonfüredi apartmanba családommal, gyermekkori barátommal és természetesen az ő családja is velünk tartott.
Szinte már két héttel előtte lehetett tudni, hogy az időjárás nem kedvez a családi programoknak, ezért úgy döntöttünk, hogy a botokat semmiképpen nem hagyjuk otthon. Amíg a csajok és a gyerekek otthon traccspartiznak és játszanak, mi hajnalban kiugrunk egy nap a “tihanyi gödrösre” és megpróbálunk süllőkre vadászni. De ezt meg kellett alapoznunk, nem szeretünk úgy kiérni a horgászhelyünkre, hogy nincs csalihalunk. Első nap, egy kirándulás végeztével, úgy döntöttünk, hogy megállunk Alsóörsön kishalazni. A Vitorlás Pizzéria mellett folyik egy kis befolyó a Balatonba, úgy gondoltuk, ez lesz mi helyünk. Sajnos egy dologról mindkettőnk megfeledkezett, nem hoztuk magunkkal vödröt… Jött az ötlet vérbeli vendéglátósként, kérek egy tejfölös vödröt a pizzériából 😂 szokták mondani, a magyar ember leleményes😀 Szerencsére a vendéglátóegység nagyon jól fogadta kérésem és tudtak is segíteni. Ezután lesétáltunk a partra, ahol többen is horgásztak dobós fenekező készséggel. Mi két spiccbotot vittünk magunkkal, némi etetőanyagot és csontit. Öt perccel a horgászat megkezdése után már tudtuk, hogy szerencsés horgásztunk lesz. Közvetlenül a befolyó torkolatánál próbáltunk horgaszni, a parttól kb egy méterre. Rengeteg sügeret, küszt, gébet és még tenyeres méretű keszegeket is sikerült fognunk, természetesen a sügereket és a keszegeket visszaengedtük. A sikeres horgászat után visszaindultunk a szállásunkra, a bezsebelt csalihalainkkal együtt.
Mivel másnapra már rosszabb időt jósoltak, azért reménykedtünk benne, hogy nem fog szakadni az eső. Gyorsan el is jött a reggel, jómagam keltem fel először, izgatottan várva, mit fog szólni a horgásztársam a borongós, szeles reggelhez. Hála istennek őt sem tántorította a helyzet, gyors öltözködés, készülődés után már útra is keltünk Tihany felé. A parton autózva a tihanyi horgászbeugrók mellett, nem sokat gondolkoztunk, egy korábban már általam és párom által horgászott helyet választottam, ami ezúttal sikeresebb lett, mint azt először gondoltam. A horgászhely bal oldalán, a vízben, egy nádas helyezkedett el. Én erre az oldalra tettem ki először a bottartóimat, gondolva arra, hogy az egyik botommal a nád tövében próbálok szeremcsét. A másikkal pedig középtájt. Roland barátom természetes szintén középre és értelemszerűen jobbra dobált.
Próbálkoztunk többféle fenekezős módszerrel is, mint pl. a sima, egyszerű hurokból kötött szerelék vagy búvárúszós módszerrel is.
Mivel nagy volt a szembeszél, így a hullámok szinte teljesen feltörtek a kőgát tetejéig, sokszor még mi is kaptunk belőle. Laposan induló horgászatunk közben volt időm szemrevételezni, hogy a hullámok a küszöket teljesen kisodorták a kövek közé, gyakorlatilag egy szákkal lehetett volna meríteni belőlük.
Eközben a társam kapásjelzője csattanásig emelkedett egy laza beakasztás után, meg is lett az első szép süllőnk, majd a második is őt illette. Ezután jött az a kapás a búvárúszós botomon, ami szintén a karika csattanásával járt, de ez más volt mint a legelső. Mire odaléptem, már indult a fék. Akasztás után már éreztem, hogy megvagyok, majd egyszer csak mintha leakadtam volna. Majd újra megindult. Erőteljes rángatást éreztem, pár perc fárasztás után jött a meglepetés: egy “balatoni angolna”.
Aki már találkozott vele a horgászata során, az biztos tudja, hogy egy angolna megszákolása vicces dolog tud lenni, ha ügyetlenkedsz. Szerencsénkre mi ketten voltunk, de még ígyis megizzasztott bennünket.🙂
Írta és fényképezte: Gulyás László
Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre