Keressen minket

Horgászat

Márna a Kákafoki-holtágból

Print Friendly, PDF & Email

Kovács Dávid pergetve márnát fogott a Kákafogi-holtágon.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Az Alföld szívében Békés vármegyében, Szarvas-Békésszentandrási Holt-Körös vidékén járunk. A Tisza vízrendszerében lévő, legnagyobb ármentesített holtmeder, méretében és halgazdagságában egyedülálló. A holtág teljes hossza megközelítőleg 29 kilométer, átlagos szélessége körülbelül 70 méter. A vízterület nagysága több mint 200 hektár. A vízügyi szakemberek, a Mezőtúr-Szarvas komp melletti szivornya segítségével, a Hármas-Körösből folyamatosan friss vízzel táplálják.

Kákafoki-holtág, amelyet a helyiek Bikazugi-holtágnak is hívnak, régiószinten a közkedvelt horgászhelyek egyike, ahol nyaranta sokan érkeznek, még a fővárosból is, szerencsét próbálni. Igazi vadvíz, ahol sokszor még a profi sporthorgászoknak is nehéz eredményeket felmutatniuk.

Kovács Dávid ismert nagyszénási horgász, aki pergetve szeret vadvizeken halakra vadászni. Evvel a horgászati móddal szinte bármilyen halat horogra lehet csalni. Dávid jól ismeri a helyi adottságokat, mivel gyerekkorától kezdve szeret ide lejárni. Egyes helyeken több száz fő is perget egy hét leforgása alatt. A holtág egyes frekventált részein a ragadozóhalak színkódok alapján felismerik a felkínált wobblereket.  A halak rutinosok, főleg azok az idősebb egyedek, amelyeket már kifogtak és egy fénykép erejéig kikerültek a vízből.

Megbízható távcsövet keresel? Távolságmérős távcsövek és minden, ami a megfigyeléshez kell – > FROMMER Fegyverbolt! Kattints a fényképre!

A legutolsó horgászatakor, nem messze a Körös-Maros Nemzeti Igazgatóság épületétől, az Anna-ligeti híd szomszédságában micro jiggel horgászott, aminek a súlya nem több min 0,2 gramm. Az ultra-light horgászatnak is meg van a maga előnye és hátránya. Mivel a felkínált csali rendkívül kicsi, ezért csak közelre tudunk dobálni – kezdte beszámolóját Kovács Dávid. A híd miatt a víztömeg összeszűkül, emiatt a holtág többi részéhez viszonyítva a sodrás rendkívül erős. A híd egyben fontos vízgazdálkodási műtárgy is, mert a zsilippel szabályozzák a holtág vízszintjét. Jelentős közlekedési híd is, ahol erős az autósforgalom. A hely jól ismert a pergetőhorgászok körében. A kedvező feltételek ellenére a halakat itt is nehéz megtéveszteni. A délutáni órákban ragadozóhalakra pergetett, mivel süllő, balin, csuka szép számmal él a holtágban.

Aznap még sikerült egy kisebb márnát is megakasztania Kovács Dávidnak.

Az esetek döntő többségében a sikeres fogás érdekében csali méretével, színével és a hely megválasztásával lehetséges sikereket elérni. A híd közvetlen közelében főleg süllőt, és balint foghatunk. A csendesebb részeken, főleg a területüket védő csukákat akaszthatjuk meg. A nappali órákban érdemesebb nagyobb, élethűbb csalikat alkalmazni.

A mostani horgászat is jól kezdődött. Alig néhány dobás után hirtelen egy hatalmas ütést érzett. Dávid  először süllőre gondolt, de a hal annál jóval vehemesebben védezett, sőt nem is akart könnyen elfáradni. Érezte a fárasztás közben, hogy egy nagyobb halat sikerült megakasztania. Délután 16 óra fele járhatott az idő, mire a hal elég fáradtá vált ahhoz, hogy megmutassa magát. Egy hatalmas márnát pillantott meg a vízben, ami még többször kitört. Európában, a Pireneusoktól a Dnyeper vízgyűjtőjéig, található él ez a halfaj, amely Magyarországon is őshonos. Elsősorban a gyors vizű folyók lakója, homokos, kavicsos, márgás agyagos fenéken érzi jól magát.  A hal rendkívül izmos, mivel a gyors sodrású részeken érzi jól magát. Magyarországon gyakori halfajok egyike, amelyet tilalmi idő, méret- és mennyiségi korlátozás is véd. Kákafogi-holtágban csak nagy szerencsével és nagyon ritkán találkozhat egy horgász egy ekkora márnával. Ez a halfaj egész nap aktív, bármikor, bármilyen napszakban horogra csalható a Körösök-vidékén.

A ritka fogásnak hamar híre ment Szarvason. Itt a Kákafogi-holtágban éves szinten maximum négy-öt egyedet akasztanak meg a horgászok, amely most pergetve is sikerült – zárta beszámolóját Kovács Dávid.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Fotó: Kovács Dávid

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

 

 

Horgászat

IV. Országos Harcsafogó Bajnokság I. forduló

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Országos harcsafogó bajnokság első fordulója, ami a Tiszalúci Holt-Tiszán került megrendezésre, ahol 34 csapat indult. Ha pontosak az értesüléseim, 18 csapat fogott harcsát, összesen több mint 40 körüli a darabszám, ebből közel 31 kg-os a legnagyobb harcsa. 16 csapatnak viszont nem sikerült az első fordulóban értékelhető halat fogni.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Mi, sajnos az utóbbiak táborát erősítjük, pedig mi is a legjobb tudásunk szerint próbáltunk helytállni, ahogy minden résztvevő csapat. Az időjárás nem volt kegyes a versenyzőkhöz, a felmelegedő idő után, a verseny első napján, egy komolyabb hidegfront érkezett esővel, lehűléssel, ez sajnos a harcsák kapókedvét visszavetette. Ennek ellenére több versenyző, köztük mi is, rengeteg radar által érzékelt harcsáról, vagy szemmel látható harcsára utaló jelekről számolt be, több nagytestűről is.

Köszönjük a lehetőséget, hogy egy ilyen színvonalas versenyen vehettünk részt, egy csodálatos, vadregényes helyszínen. Nagyon jól éreztük magunkat, remek embereket, csapatokat ismertünk meg, nagyon jó volt barátokkal horgászni, sokat tanultunk ismét. Jó peca volt, még annak ellenére is, hogy értékelhető harcsát nem fogtunk, de sok más halfajhoz volt szerencsénk. A második fordulóra jobban összeszedjük magunkat és bízunk a kegyes időjárásban. Gratulálunk minden résztvevő csapatnak, főleg a dobogósoknak.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Még egyszer köszönjük a szervezőknek, a MOHOSZ nak, Tamás Véghnak, de főleg Tiszalúcnak, a helyi horgászoknak, stégtulajdonosoknak az önzetlen segítséget és a hatalmas bizalmat, amit még szinte sosem tapasztaltunk. Magasra tette a lécet a remek szervezéssel Tiszalúc.

Minden horgásznak csak ajánlani tudjuk ezt a horgászvizet, aki még nem ismeri, nem fog csalódni, ha ellátogat a Tiszalúci Holt-Tiszára. Nem ismertük még ezt a vizet, de ezek után biztos, hogy vissza fogunk még jönni horgászni. Reméljük hogy jövőre is itt lesz megszervezve a harcsafogó bajnokság valamelyik fordulója.
Sok harcsát! Jó fogásokat! Görbüljön mindenkinek!

 

A cikk publikálást a szerző engedélyezte az Agro Jager News részére

Írta és fényképezte: Zsolna Mihály, a Vác Dunakanyar Catfish Team tagja

A Vác Dunakanyar Catfish Team Facebook oldala itt érhető el 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom

Horgászat

IV. Harcsafogó OB. első forduló, Tiszalúc

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Harcsafogó OB. első fordulója

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Bár az utolsó éjszaka sem hozta meg a harcsák étvágyát, a versenyzők mégha fáradtan is, de feltöltődve várták az utolsó órákat. A Tiszalúci Holt-Tisza vadregényes világa és a soha nem tapasztalt vendégszeretet megismételni való élményként él a versenyzőkben.

Fotó: MOHOSZ

Az utolsó 24 órában már csak azok a csapatok tudtak harcsát fogni, akik az adott szakaszon megtalálták éppen azokat a halakat, amelyek hajlandók voltak kellő intenzitással táplálkozni. Ez legjobban a címvédő HEBOSZ-MADCAT csapatának sikerült (Bodnár János, Sárvári Mátyás Márk, Sós János), akik címvédőként az utolsó éjjelen megfogott 28 kilogramm feletti harcsával végül magabiztosan nyerték az idei OB első fordulóját.

Fotó: MOHOSZ

Második helyen végzett a Yuki Fighters Team (Pokoraczki Adrián, Pokoraczki István, Takács Tibor) akik remekül kihasználták azt a rövid időszakot, amikor a harcsák még aktívan táplálkoztak. A harmadik helyezett Catfish Boys Team (ifj. Pölöskei Tibor, Megyesi Attila) is gyorsan megfogta halait a B szektorban, ahol a verseny második felében már egyáltalán nem táplálkoztak a harcsák.

Az első forduló végeredménye itt érhető el

Forrás: MOHOSZ

Tovább olvasom

Horgászat

Óriás csuka Szurdokpüspökiben

Print Friendly, PDF & Email

Szurdokpüspökiben 1,22 méteres csukát fogtak:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Báthy Attila vagyok és imádok horgászni, már négy éves korom óta ez a hobbim. Egy számomra kedves helyen, a 21-es főút melletti Szurdokpüspökinél található kis tóra mentem vasárnap reggel Boros Zsolt tógazdához. Ez a kis tó nagyon különleges nekem, sok emlékem kötődik hozzá. Régebben itt, ezen a csodás helyen sikerült egy 7 kg-os csukát fognom pergetve. Most vasárnap pontyra mentem horgászni. Felszerelésem egy három librás bojlis bot, féder szerelék, 4-es horog, csalitüske és gumikukorica.

Fotó: Boros Zsolt tógazda – Agro Jager News

A tó egy kis “csücskének” nevezett helyéről dobáltam, mert ott volt a legjobb esélyem a pontyok elkapására. És tényleg, sikerült fognom két gyönyörű pontyot, egy 5 kg-ost és egy 7 kg-ost, de miután megcsodáltam őket, visszaengedtem mindkettőt a tóba és folytattam a pecát. Délben aztán egy nagyobb kihívással találkoztam. Egy hatalmas hal ráharapott a horogra és azonnal húzni kezdett. Sokáig tartott, mire sikerült megfárasztanom, de megérte! Mivel egyedül voltam, így Boros Zsolti bácsi sietett a segítségemre. A szák kicsinek bizonyult, mert többször is kiszaladt belőle a hal, de nem adtuk fel. Zsolti bácsi hozott egy nagyobb merítőhálót és az már elegendőnek bizonyult.

A halnak hatalmas feje és szemei voltak, nem is csoda, hiszen 1,22 méter hosszú és 11,5 kg volt a súlya! Nagyon boldog voltam, hogy sikerült megfognom ezt az álomhalat. Természetesen a mérés és fényképezés után a halat visszaengedtük a tóba, méltó helyére. Köszönettel tartozom Zsolti bácsinak, aki kiskorom óta mindig is szívesen fogadott e fantasztikus helyen. Kívánom mindenkinek, hogy ilyen szép fogásokkal lepje meg őket a tó, ami téged is vár!

Sok sikert és jó horgászatot mindenkinek!

Báthy Attila korábbi fogásai:

 

Írta:  Báthy Attila sporthorgász

Boros Zsolt tógazda elérhetősége: sprinter033@freemail.hu

 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom