Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Horgászat

A Nébih nem javasolja a Sajóból kifogott halak fogyasztását

Print Friendly, PDF & Email

A NÉBIH nem javasolja a Sajóból kifogott halak fogyasztását

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a rendelkezésre álló információk, valamint a laboratóriumi vizsgálatok alapján nem javasolja a Sajóból kifogott halak fogyasztását. Akut kockázat nem áll fenn, valamint a határértékkel szabályozott toxikus nehézfémek esetében is negatívak az eredmények. A vizsgált halakban kimutatott arzéntartalom miatt azonban indokolt az elővigyázatosság.

Fotó: NÉBIH

Az Észak-Magyarországi Horgász Egyesület hívta fel a Nébih figyelmét azon közösségi média hírre, amely szerint a szlovák hatóság arzénszennyezettség miatt megtiltotta a Sajóból kifogott halak fogyasztását. A Nébih haladéktalanul felvette a kapcsolat a szlovák élelmiszer-ellenőrzésért felelős hatósággal, majd mintát vett a Sajó határhoz közeli részéből származó növényevő és ragadozó halakból toxikus nehézfémek jelenlétének vizsgálata céljából.

A laboratóriumi mérések határértékkel szabályozott toxikus nehézfémet (ólmot, higanyt, kadmiumot) nem mutattak ki a kifogott halakból. Az Európai Unióban arzénszennyezettségre vonatkozó határérték halak esetében jelenleg nincs. Egyeztetési szakaszban van egy rendelettervezet, amely az édesvízi halakra is megállapítana arzénra vonatkozó maximális szintet, érvényes jogi alap hiányában azonban a hatósági minták jelenleg nem minősíthetőek. A Sajóból kifogott halak esetében ugyanakkor elmondható, hogy az idősebb, növényevő egyedekben mért arzéntartalom meghaladta a tervezet szerinti határértéket. A fiatalabb, ragadozó halak mintái határértékhez közeli, vagy azt kismértékben meghaladó arzénmennyiséget tartalmaztak.

A rendelkezésre álló információk és vizsgálati eredmények alapján a Nébih nem javasolja a Sajóból kifogott halak elfogyasztását. Kiemelendő, hogy a halhús nem tartalmaz olyan mennyiségű arzént, ami akut mérgezést okozna! Az arzén kis koncentrációban, de hosszan tartó bevitele azonban már egészségügyi kockázattal járhat, ezért indokolt újabb értesítésig mellőzni a Sajó halállományának étkezési célú felhasználását.
A Nébih a továbbiakban is figyelemmel kíséri a nemzetközi és hazai eseményeket és folytatja érdemi változás esetén megismétli a vizsgálatokat.

Az arzén jelenléte a mindennapokban
A környezetben való általános elterjedtsége miatt az arzén igen kis mennyiségben mindenkinek a szervezetébe bekerül. A terhelés mértéke elsősorban a táplálkozási szokásokkal függ össze. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) adatbázisa szerint a gabona alapú termékek, a rizs és rizsalapú termékek, a tej és a tejtermékek, valamint az ivóvíz teszik ki az európai fogyasztók szervetlen arzén bevitelének nagy részét. A hazai adatok azt mutatják, hogy összességében az arzén bevitel nem jelent kockázatot a fogyasztókra. Az arzén forrása Magyarországon az ivóvíz, azonban a vízkezelésnek köszönhetően a kifogásolt ivóvíz aránya jelentősen lecsökkent, határérték túllépése esetén az ivóvíz nem fogyasztható. A Nébih ellenőrzései során egyéb minták esetében nem fordult elő arzén miatt kifogásolt termék.

Forrás: NÉBIH

Horgászat

Kapitális busát fogtak az RSD-n

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Bilisics Csaba 15 éves horgász, a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség területén pergetett, a Makád Parkerdő területrészen. A szerencsés horgász beszámolt az élményeiről lapunknak:

Fotó: Bilisics Csaba – AJN

2024. szeptember 19.-én késő délután sikerült megakasztanom egy 5-28 grammos Delphin Zandera bottal és egy 4000 Shimano stella fj orsóval, 20 mm-es fonott zsinórral, a fényképen látható kapitális busát. A csalim egy lurefrans x70 volt. A farokúszója tetejébe akadt a csali. Két nagy koppanást éreztem, miközben a víz alján tekertem a csalit.

Miután megakasztottam a halat, egyből lehúzott egy 80 méter zsinórt: Csónakkal mentünk utána és körülbelül 10 perc volt a fárasztási idő. Enyhén fújt a szél, kisebb hullámok voltak aznap az RSD-n.  A hal hossza elérte a 130 centimétert. A súlya megközelítőleg 65-70 kilogramm lehetett.

Nagyon szépen köszönöm édesapámnak a segítségét és tanácsait, amelyekkel mindenben támogatott a fárasztás során – zárta beszámolóját Bilisics Csaba.

Írta és fényképezte: Bilisics Csaba

 

További részletek a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetségről itt érhető el
Tovább olvasom

Horgászat

Magyar bucó (Zingel zingel) a Tisza-tóban

Print Friendly, PDF & Email

Megjelent a magyar bucó a Tisza-tóban

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Tisza-tó Sarudi-medencéjének nyugati szélén húzódik a Tiszának egy csatornaszerű mellékága, az Eger-patakot és a Laskót is befogadó Kis-Tisza, melynek árkában egy-két méterrel mélyebb a víz, mint a medence szomszédos részein. A kiskörei duzzasztás miatt azonban gyakorlatilag ez a meder is a tározótér részének tekinthető, mert benne szinte ugyanolyan lassan mozog a víz, mint mellette.

A Tisza-tó Sarudi-medencéjében fogott magyar bucó (Fotó: Juhász Máté)

Ennek az ároknak a Sarudhoz közeli szakaszán (koordinátái: 47.574937, 20.611515) törpeharcsa-gyérítés céljából elhelyezett varsák egyikéből 2024. március 9-én – nagy meglepetésünkre – egy magyar bucó (Zingel zingel) került elő, melynek faji azonosságát az alakja és mintázata mellett az első hátúszó 13 úszósugara is megerősítette.

Ez az erősen áramláskedvelő faj a Tisza-tónak erről a részéről még sosem került elő. Megjelenése valószínűleg ugyanazoknak a téli áradásoknak köszönhető, amelyek nyomán a Tisza folyó medrében is gyakoribbá váltak a reofil fajok.

Forrás: Magyar Haltani Társaság

Tovább olvasom

Horgászat

Baráti találkozó Ohaton

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Pintye Róbert, a Bad Cat Fishing Team tagja baráti meghívásnak eleget téve feleségével Hortobágyon harcsákra horgászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

A napokban rendeztek egy baráti harcsafogó találkozót az Ohati horgászparadicsomban. Ahova meghívást kaptunk a feleségemmel, az ongai harcsafogó kupákról már jól ismert, Szabó Jánostól és családjától. Velük, az ott töltött első versenyünk óta, szoros barátságot ápolunk. Két éve indultam először az általuk rendezett versenyeken és teljes magával ragadott.

Fotó: Pintye Róbert – Bad Cat Fishing Team  – AJN

Nagyon családias a légkör és szinte el is felejti a horgász, hogy egy versenyen van. Maga a bányató egy igazi vadregényes és nem könnyű pálya a harcsavadászok számára, ami még izgalmasabbá teszi. Idén sikerült elhoznunk az első helyet és a dobogó legfelső fokárá állni. Természetesen elfogadtam a meghívást és már tűkön ülve vártuk ezt a néhány napot. Előtte pontosítottunk még néhány fontos dolog tekintetében, de végül minden a helyére került.

Eljött a nagy nap. János barátommal megbeszéltünk egy találkozópontot, majd onnan együtt folytattuk az utunkat. Délelőtti órákban már ott is voltunk. Rövid bemutatkozás után következett egy szektorhúzás! Mi a 3-s szektort húztuk, ami a visszatérő horgászok szerint egy egész jó kis hely. Ezen felbuzdulva elindultunk a táborhelyünk felé. Egy egész jó kis küzdőtér tárult elénk. Első körben az általunk hozott csalihalakat helyeztük biztonságba, mivel rajtuk múlt ez a néhány nap. Aztán nekifogtunk a táborhelyünk kialakításának. Jobb csalihal reményében közben bevetettem egy finom szerelékes horgászbotot.

Fotó: Pintye Róbert – Bad Cat Fishing Team  – AJN

Míg alakult a táborhelyünk, sikerül néhány szebb dévért fognom, 1-1.5kg súlyúakat.. Ahogy minden a helyére került, rövid tanakodás után elkezdtük a készségeinket a helyükre juttatni. Még fényváltás előtt sikerült mindent a megbeszélt helyükre behelyeznünk. Ahogy besötétedett, iszonyat táplálkozásba kezdtek a harcsák. De sajnos egy rontott kapáson kívül nem volt értékelhető halunk.. Reggel újabb tanácskozás és feltérképezés után, néhány botot új helyre helyeztünk, más módszerekkel. A víz átlagmélysége nem túl nagy, így már egy kisebb eltérés az átlagmélységtől eredményhez vezethet.. Ez így volt most is.. Jani barátommal, tőlünk jobbra, egy fahíd lábainál, az átlagmélységtől majd egy 1,5 méterrel, mélyebb gödrött találtunk, amiben szebb halat sejtettünk. Nem sokáig haboztunk és az egyik készségem odahelyeztem, spanolós módszerrel, fél vízen, dupla hallal.. Eljött az éjszaka, amit már nagyon vártunk. Az első hal Jani barátomnál jelentkezett, egy 13-14 kg harcsa formájában. Aztán nekem volt egy kapásom a nagy halas készségemre, amin 1,5 kg dévér volt a csali, de sajnos elmaradt..pedig nagyon jó halnak tűnt..

Az estét sajnos ennyivel sikerült megúsznunk. Reggel újabb tanácskozásba kezdtünk és elindultunk lefrissíteni a készségeket.. Már a parttól lehetünk egy pár méterre, amikor iszonyatos kapás lettünk figyelmesek. Végre gazdára talált a gödörben elhelyezett csalim! Feleségem gyorsan lereagálta a dolgot és bevágott a halnak. Már a csónakból látva jó halnak tűnt .

Nem volt kérdés, hogy csónakbol folytatom a fárasztást, mivel ott volt a fahíd és nagyon valószínűnek tartottam, hogy át akar majd menni a lábai között.. Ami így is lett. Mire a hal közelébe értünk, már két hídlábon is keresztül ment. Rövid ügyeskedés után sikerült átvennem az irányítást és távol tartani a menedéket nyújtó híd lábaitól a giga bajszost! Azután következett még egy néhány perces harc, de sikerült csónakba emelnem a tó egyik öreg srácát. Hamar a partra sietünk vele, néhány fotó és mérés után visszaadtuk a tónak az öreg harcost.

A súlyát nem mértük, mivel nem akartuk sokáig vízen kívül tartani, de a hossza 220 cm volt. Hosszához képest igen vastag és jó súlyban lévő hal volt. Igazi csapat munka volt. A többiek segítsége nélkül nem valószínű, hogy sikerült volna. Nagyon jól éreztük magunkat ebben a pár napban. Nagyon hálásak vagyunk János barátomnak és a családjának a meghívásért. Sajnos az őszi ongai harcsafogó kupán nem tudok részt venni, de tavasszal ott leszek és megpróbálok újra a dobogó legfelső fokárá felállni. Addig is kívánok sok sikert minden csapatnak a versenyen!

 

Írta és fényképezte: Pintye Róbert

 

További részletek a Bad Cat Fishing Team-ről itt érhető el

Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

 

Tovább olvasom