Mezőgazdaság
Bizakodóbbak a magyar gazdák a jövőt illetően
Világgazdaság: Az előző negyedévi, 30,5-es értéktől 31,8-re emelkedett a Takarék AgrárTrend Index értéke. A tavalyi év legnagyobb nyertesei a növénytermesztők, ugyanis a gabonaárak öt éves csúcsokon járnak, ahogyan a fehérje- és olajos növényeké is. Az előbbieket feldolgozó piaci szereplők azonban borúsan látják a jövőt: kettős árnyomásra számítanak: a pandémia miatti lezárások, illetve az állatbetegségek miatti túlkínálatos piacon kénytelenek helyt állni – írja a Takarékbank közleményében.
Világgazdaság: Az előző negyedévi, 30,5-es értéktől 31,8-re emelkedett a Takarék AgrárTrend Index értéke. A tavalyi év legnagyobb nyertesei a növénytermesztők, ugyanis a gabonaárak öt éves csúcsokon járnak, ahogyan a fehérje- és olajos növényeké is. Az előbbieket feldolgozó piaci szereplők azonban borúsan látják a jövőt: kettős árnyomásra számítanak: a pandémia miatti lezárások, illetve az állatbetegségek miatti túlkínálatos piacon kénytelenek helyt állni – írja a Takarékbank közleményében.
A Takarék AgrárTrend Index értéke 2020 utolsó negyedévének végén 31,8 pontra emelkedett a 48 pontos skálán, ami 1,3 ponttal magasabb az előző negyedévinél.
A várakozások jellemzően a növénytermesztési termékpályákon emelkedtek, viszont azon állattenyésztési termékpályák, ahol magas a vásárolt takarmány függőség (baromfihús, sertés, tojás) pesszimistábban látják a 2021-es évet a gazdálkodók.
A szőlő-bor termékpályán a harmadik negyedévhez képest stagnálást látható ez szorosan összefügg a koronavírus második hulláma miatti újbóli lezárásokkal. Összességében elmondható, hogy 2020-ban példaértékűen helyt állt a magyar élelmiszergazdaság, azonban az állati fehérjét előállító termékpályák nehéz év elé néznek 2021-ben.
A tavalyi év legnagyobb nyertesei a növénytermesztők, ugyanis a gabonaárak öt éves csúcsokon járnak (Kép: Ilya Naymushin / Sputnik)
A pénzintézet agrárügyfeleinek december végi megkérdezése alapján készült összegzésben a hitelintézet agrárelemzői megállapították, hogy a szántóföldi növénytermesztőknél a kibocsátási árak lényegesen nagyobb mértékben nőttek, mint az inputoké és ez jótékonyan hatott a jövedelmezőségükre.
A tavaszi fagykárok a gyümölcstermesztőknek jelentős terméskiesést okozott, ezek következtében a tavalyinál 20-30 százalékkal magasabb értékesítési árak 2020 utolsó negyedévében is velünk maradtak.
A tojáságazatban továbbra is kielégítő felvásárlási árakról és keresletről számoltak be az ügyfelek, ám a takarmányárak emelése már az utolsó negyedévben is kifejtette hatását.
A bank agrárelemzői elkészítették 2021-es kibocsátási várakozásaikat, eszerint az élelmiszergazdaság 3-6 százalékos bővülésével számolnak idén.
Előrejelzésükben azzal kalkulálnak, hogy 2021 júliusától a belföldi turizmus részlegesen újraindul, továbbá az élelmiszer árak inflációja (elsősorban a magas bázis miatt) az első félévben lassul, némi áremelkedésre az év második felében lehet számítani. Fontos kitétel, hogy várakozásaik szerint, az élelmiszer kiskereskedelem legalább a tavalyi év szintjén fog teljesíteni.
A 2020-as év sikerének kulcsa az alkalmazkodás volt, 2021-é a hatékonyság lehet
A tavalyi év rendkívül mozgalmas év volt a magyar agráriumban is: az afrikai sertéspestis továbbra is meghatározó mértékben alakította az agrárpiaci folyamatokat, emellett alkalmazkodni kellett a koronavírus járvány okozta kihívásokhoz, továbbá a madárinfluenza és a kedvezőtlen tavaszi időjárás is nehéz feladat elé állította az élelmiszergazdaságot – írja a közlemény.
Ennek ellenére termékpályánként eltérően, de a magyar agrárium kiváló helytállásról tett tanúbizonyságot, s ismét bizonyította, hogy továbbra is a leginkább válságálló ágazatról beszélhetünk.
Ábra: Takarékbank
A gabona- olaj és fehérjenövény termékpályákon a tavaszi aszály körüli bizonytalanság után az utolsó negyedévre, elsősorban a kialakult piaci áraknak és a kielégítő termésmennyiségnek köszönhetően kiemelkedő jövedelmezőségről számoltak be az alapanyag termelők, ugyanez a hatás a feldolgozóknál negatív irányú – írták.
A tejágazatban továbbra is kielégítő átvételi árak látthatóak, a megnövekedett hazai feldolgozó kapacitások pedig olyan értelemben hatottak pozitívan az ágazatra, hogy az esetlegesen szűkölő exportlehetőségeket a termelők fel tudták váltani hazai kapcsolatokkal. A húsmarha termékpálya szereplői alapvetően a kedvező árfolyamhatásokat élvezik, nem mutatnak számottevő keresletcsökkenést, ám az éttermek újbóli bezárása rájuk negatívan hatott.
Egyes takarmánynövények árában a szarvasmarhát tenyésztők is némi áremelkedést várnak, azonban fontos megjegyezni, hogy előbbi ágazatokban az állattenyésztési divízió mellé jellemzően saját takarmánytermő terület is párosul, így kevésbé kitettek a takarmánypiaci folyamatoknak.
Ezzel szemben a baromfihús-, sertés- és tojás termékpályákon a 2021-es évben a piaci szereplők kettős árnyomástól tartanak. Európában 2020 utolsó negyedévében Belgiumban, Franciaországban, Hollandiában, Németországban és Lengyelországban is regisztráltak madárinfluenzás eseteket, korábban Németország távol-keleti sertéshús exportlehetősége megszűnt, így mind a baromfi- mind pedig a sertés esetében átmenetileg túlkínálatos európai piacon kénytelenek helytállni a feldolgozók.
Bátran kijelenthető, hogy 2021-ben a magyar élelmiszergazdaságban a siker kulcsa a hatékonyság lesz, kiváltképp az állattenyésztők esetében. Az egyes állati fehérjét előállító termékpályák szereplői tényként kezelik, hogy hamarosan a takarmányköltségek rendkívüli módon emelkedni fognak. Előbbi kockázat többféleképpen kezelhető, ám a leginkább sikeresnek a hatékonyság növelése tekinthető, hiszen ezzel érhető el a költségek csökkentése, amivel némileg kiküszöbölhető az input ár emelkedése, hosszú távon pedig magasabb jövedelmezőséget eredményezhet – írja a bank.
Jelen piaci körülmények között felerősödik a támogatások szerepe, mind a jövedelempótló, mind pedig a hatékonyságnövelést célzó beruházás ösztönzőké. Jelen piaci körülmények között egyéb kockázatkezelési eszközök térnyerésére is számíthatunk, ezt példázza a 2021 februárjában induló új krízisbiztosítási rendszer is, amelyhez immár az állattenyésztők is csatlakozhatnak, ennek célja kifejezetten az idei év várható negatív hatásainak részleges kiküszöbölése.
Forrás: Világgazdaság
Mezőgazdaság
VIDEÓ: Ragadós száj- és körömfájás vírus aktualitások
Nyilatkozott Pásztor Szabolcs országos főállatorvos:
Beszélgetés Pásztor Szabolcs országos főállatorvossal az aktuális helyzetről: állattartók, állattenyésztők teendői, vakcinázással kapcsolatos kérdések, védekezéshez szükséges erőforrások, export-ügyek.
Forrás: NAK
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás
Két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha telepen igazolták a vírust
Két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha telepen igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. A Darnózseli és Dunakiliti településeken található állományokban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget 2-án reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.

Fotó: NÉBIH
Március 11-én és 21-én is negatív laboratóriumi eredményei voltak annak a két szarvasmarha állománynak, amelyekben szerda reggel igazolta az RSzKF vírus jelenlétét a Nébih. A Darnózseli településen lévő telepen 1000, míg a Dunakilitin található gazdaságban 2500 szarvasmarhát tartanak. Április 1-jén mindkét állományban azonosították a betegség klasszikus tüneteit, ezért a kormányhivatal hatósági állatorvosai soron kívül mintát vettek az állatokból, amelyekben a Nébih laboratóriuma kimutatta a vírust.
Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte a telepeken lévő szarvasmarhák vakcinázását, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. A kitörések közül a hatóság védő- és megfigyelési körzetet állít fel, amelyekben a szigorított előírások lépnek életbe. A járványügyi nyomozás elindult. Ennek során a hatósági szakemberek mindenekelőtt a fertőzött telepekkel kapcsolatban álló kontaktgazdaságok felkutatására koncentrálnak, de a fertőzés lehetséges forrását is vizsgálják.
A ragadós száj- és körömfájás járvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalók és információk a Nébih tematikus aloldalán olvashatóak: https://portal.nebih.gov.hu/rszkf
Forrás: NÉBIH
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
KITEKINTŐ: Még vasárnap összeült a válságstáb, felmerült a fertőzés gyanúja egy újabb településen
Vasárnap 19 órakor összeült a válságstáb a Szlovákiában kitört száj- és körömfájás-járvány miatt.
Vasárnap 19 órakor összeül a válságstáb a száj- és körömfájás járvánnyal kapcsolatos intézkedések koordinációja érdekében – tájékoztatta a Paramétert a belügyminisztérium sajtóosztálya. A TA3 információi szerint egy újabb szlovákiai településen merült fel a száj- és körömfájás fertőzés megjelenésének gyanúja.
Konkrétan egy Malacky közelében található farmáról van szó, kevesebb mint 50 kilométerre a cseh határtól – közölte Marek Výborný cseh mezőgazdasági miniszter az X közösségi oldalon.
A miniszter szigorított intézkedések bevezetését jelentette be a Břeclav-Brodské határátkelőnél, a D2-es autópályán, Lanžhot közelében, a Břeclav járásban. A gyanú a Plavecký Štvrtok község melletti farmra vonatkozik.
Szlovákiában a fertőzés miatt mintegy 2600 állatot, főként szarvasmarhát kellett leölni – mondta Richard Takáč földművelésügyi miniszter (Smer) az STVR vasárnapi műsorában. „A károk több tízmillió euróra rúgnak” – tette hozzá.
A járvány négy nagy tenyészetet érintett, de az intézkedések a kisebb gazdákat is sújtották. A miniszter szerint az állatok kényszervágása nem lesz hatással az élelmiszerek vagy a tej árára.
A minisztérium jelenleg kártérítési programot indít a kisebb gazdák számára, akik elsősorban házi vágásra tartották az állataikat. A nagyobb farmok számára kidolgozott támogatási rendszer „hetekig, akár hónapokig” is eltarthat – írja a DenníkN.
„Feltételezzük, hogy ezt a támogatást részben az Európai Unió rendkívüli eseményekre létrehozott alapjából, illetve egy korábbi vidékfejlesztési programból finanszírozzuk. Emellett állami forrásból is tervezünk támogatási programokat” – tette hozzá Takáč.
Mostanáig a száj- és körömfájást a Dunaszerdahelyi járás négy településének állattartó telepein igazolták, Medvén, Csiliznyáradon, Bakán és Lúcson.
Kedden Csiliznyárad polgármesterét, Lukács Józsefet kérdeztük a kialakult helyzet jelenlegi állásáról, míg a szintén gócpontként számon tartott Baka községben helyi lakosokkal beszélgettünk:
Azt követően, hogy kedden negyedik gócpontként a kislúcsi mezőgazdasági szövetkezetnél is megjelent a száj- és körömfájás megbetegedés, szerdán kora délutánra egy demonstrációval felérő összejövetelt tartottak Lúcson a környékbeli kisgazdák. Az eseményen megjelent egy fiatal állattartó, Zsemlye Tamara is, aki a média jelenlévő képviselői előtt mesélte el megrázó történetét az állataik embertelen lemészárlásáról:
Csütörtökön egy hivatalosan bejelentett demonstrációra került sor, szintén a lúcsi telep előtt:
Pénteken pedig már a kormány székhelye elé hívott össze tüntetést a Pro Regio Danubia civil szervezet. A megmozduláson részt vettek azok a csallóközi gazdák is, akiknek az állatait a száj- és körömfájás járvány megfékezése végett ölték le. Azt követelik, az egészséges állatokat ne kelljen megsemmisíteni.
A szigorú intézkedések most is érvényben vannak, de Lúcson egyelőre csak mintákat vesznek az állatoktól ezáltal időt nyerhettek az állattartók. Részletek…
Forrás: Paraméter