Keressen minket

Mezőgazdaság

Minden, amit az alternáló kasza fotózásáról tudni kell

Print Friendly, PDF & Email

A Magyar Államkincstár cikket közölt a alternáló kasza fotózásának szabályairól

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A mobilGazda alkalmazásban a Fényképkészítés saját felhasználásra menüpontban önállóan elkészítendő fényképek készíthetőek az alternáló kaszáról. Feladat nem fog rá érkezni, a gazdálkodónak önállóan kell elkészítenie és csatolnia a fényképet. Elegendő a gyakorlathoz földhasználati kategóriánként (Natura 2000 gyep és egyéb gyep) egyetlen fénykép elkészítése is az alternáló kaszáról, bármelyik vállalt tábla bármelyik kaszálásának bejelentéséhez.  Amíg nem készít el legalább egy fényképet, addig az egységes kérelem beadófelületen nem jelenik meg a „Kérelemhez csatolt fényképek” dosszié.

Fotó: Youtube

A mobilGAZDA bejelentkezéshez portál bejelentkezés szükséges. Amennyiben cégnek készítenének képet, a belépéshez külön GYIK-ot találnak.

Belépés után válassza ki a „Fényképkészítés saját felhasználásra” funkciót. Nyomja meg a „+” gombot a fényképkészítés elindításához. Álljon az egyik területére, melyre AÖP keretében az alternáló kasza használata gyakorlatot vállalta, majd készítse el a fényképet az alternáló kaszáról úgy, hogy azon látszódjon a kaszálóeszköz és annak vágófelülete is. A kaszának nem kell épp kaszálnia, ilyen fénykép készítése nem elvárás! Akár kaszálás előtt vagy után is elkészíthető a fotó, de azon nem szükséges a teljes területnek látszódnia, csak az egyik tábla területén kell lennie az eszköznek. Nem szükséges az összes vállalt területen lefényképezni az alternálót kaszát, elegendő egyetlen táblán is.

A fénykép elkészítése után szükséges egy ún. „irányvektor” elkészítése, hogy a fénykép georeferált lehessen: ehhez haladjon a fényképezendő objektum, tehát a kasza irányába, majd nyomja meg a továbblépéshez a fejlécben található nyilat.

Töltse ki a „Megjegyzés” mezőt, majd nyomja meg a fejlécben található pipát.

Az elkészített fényképnél először nyomja meg az „Ellenőrzés”, majd a „Feltöltés” gombot. Ezután jelentkezzen be Ügyfélkapun keresztül, majd miután ez megtörtént, nyomja meg a „Beadás” gombot, mellyel a Kincstár szerverére feltölti így a képet. A fényképkészítés menete ezzel véget ér, de még szükséges csatolni a fotót az egységes kérelemhez a kaszálás bejelentésével együtt!

A fénykép ezután elérhető lesz az egységes kérelem benyújtó felületén csatolható fényképként.

A „Kérelemhez csatolt fényképek dossziéban” a „Fénykép kiválasztása” gombra kattintva megjelennek azok a fényképek, amelyek a mobilGAZDA alkalmazás „Fényképkészítés saját felhasználására” menüpontban lettek elkészítve. A felugró ablakban a fényképek megjelennek a készítés idejével és a hozzájuk tartozó megjegyzéssel ellátva. A „fényképezőgép” ikonra kattintva a fényképek megtekinthetőek, a „Kiválaszt” checkbox-ot kipipálva választhatja ki, hogy hozzá kívánja adni a kérelemhez a fényképet további ügyintézés céljából. A továbblépés a „Fényképek hozzáadása a kérelemhez” gombot megnyomva lehetséges.

Miután a kiválasztott fényképek hozzáadásra kerültek a kérelemhez, a Térképnézeten van lehetőség arra, hogy hozzárendeljük őket egyes táblákhoz. Egy fénykép csak egy táblához kapcsolható hozzá, de egy táblához több fénykép is hozzárendelhető. A Térképnézeten a „Fényképek” menüpontra kattintva jeleníthetjük meg a kérelembe felvett fényképeket. A „Kérelemhez csatolt fényképek” panelen az egyes sorokra kattintva a térképen automatikusan a fényképkészítés helyére ugrik a felület, megjelenítve a fényképkészítés során felvett irányvektorokat. A panelen látszódnak a felvett fényképek sorszámai (a sorszámozás automatikus), a készítés ideje, a fényképhez fűzött megjegyzés, az objektumhoz hozzárendelés vagy megszüntetés gomb, illetve a fényképek újra megtekinthetőek a „fényképezőgép” ikonra kattintva. Ahhoz, hogy a fényképet a táblához kapcsolja, kattintson a „Hozzárendelés” gombra.

Ha egy fényképet hozzárendelt egy táblához, de meggondolta magát, és inkább megszüntetné a kapcsolatot, kattintson a „Megszüntetés” gombra.

Miután a kérelemhez csatolt fényképeket hozzárendelte az egyes táblákhoz/másodvetésekhez/agrotechnikákhoz, a „Kérelemhez csatolt fényképek” dossziéban lehetőség van hosszabb szöveges megjegyzést is megadni az egyes fényképekhez.

Figyelem! A Dokumentum fülre becsatolt, jpeg/png formátumú, nem a mobilGAZDA alkalmazással készített nem georeferált fényképek nem vehetőek figyelembe az AÖP ügyintézése során!

Forrás: MVH

Mezőgazdaság

Aszályindex információk: 2024. május 9.

Print Friendly, PDF & Email

Az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén aszály pusztít

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A mögöttünk álló egy hétben elég változékony időben volt részünk, hétfő kivételével minden nap hullott csapadék valahol az országban. A délnyugati országrészben és a Szamosközben 20-50 mm-t mérhettünk, ugyanakkor a Dunántúl északkeleti tájain és az Alföld középső és keleti részén sokfelé a 3 mm-t sem érte el a csapadék mennyisége.

Ábra: MET

A felszín közeli talajréteg az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén valamint a Dunántúl északi, északkeleti területein kritikusan száraz állapotban van, míg délen, délnyugaton és északon, északkeleten kellő mennyiségű nedvességet tartalmaz. A középső talajréteg nedvességtartalma a legtöbb helyen még kielégítő, bár előbbi területeken sokat száradt az elmúlt egy hét során, míg a fél méternél mélyebb rétegben bőven van nedvességtartalék egy esetleges nyári aszály idejére.
A még sekélyen gyökerező nyári növények az Alföldön és a Kisalföldön többfelé aszályos körülmények között, az optimálisnál gyengébben fejlődnek.
Az előttünk álló egy hétben nagyrészt száraz időre van kilátás jellemzően sok napsütéssel. A talajok nedvességtartalma országszerte csökken, a nyári növényekre vonatkozó aszály területi kiterjedése az Alföldön és a Dunántúl északkeleti felén nőni fog.
Forrás: MET
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A baromfihúsimport 21 százalékkal csökkent

Print Friendly, PDF & Email

Adatokat közölt az AKI

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja 17 százalékkal 171 ezer tonnára emelkedett 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az unió legnagyobb célországa az Egyesült Királyság volt. A közösség baromfihúsimportja 27 százalékkal 85 ezer tonnára emelkedett ezzel egy időben. Az import több mint fele Brazíliából és Ukrajnából származott.

Fotó: AKI

A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 10 százalékkal 35 ezer tonnára nőtt 2024 első két hónapjában 2023 azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a csirkehús kivitele 7 százalékkal 24 ezer tonnára, a pulykahúsé 25 százalékkal 4 ezer tonnára emelkedett. A baromfihús legnagyobb célpiacai Románia és Bulgária voltak. Magyarország baromfihúsimportja 21 százalékkal 12,5 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. Ezen belül a csirkehús beszállítása 29 százalékkal 9 ezer tonnára esett vissza, míg a pulykahúsé 36 százalékkal 831 tonnára bővült. A legtöbb baromfihús Lengyelországból és Romániából érkezett.

A vágócsirke havi termelői ára

Ábra: AKI

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 19,9 százalékkal 412,6 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 14,9 százalékkal 596,9 forint/kilogrammra csökkent 2024 első tizenhét hetében az előző év azonos időszakához képest.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 9. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Fontos tudnivalók az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

Print Friendly, PDF & Email

Közlemény a TMR-rendszerről:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság előírásai miatt a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni a Sentinel műholdcsalád felhasználásával működő területi monitoring rendszert, azaz TMR-rendszert.

Fotó: Pixabay

A rendszer alkalmazása az uniós elvárások okán 2024-ben bővül a tavalyi esztendőhöz képest és minden területalapú agrár- és vidékfejlesztési támogatás azon jogosultsági feltételeire ki kell terjednie, ahol a műholdfelvételek vizsgálata és értékelése alapján nagy bizonyossággal megítélhetőek azok teljesítése.

Az alábbi letölthető szakmai tájékoztató a gazdálkodók munkájának és döntéseinek segítése érdekében, az öntözött területek azonosításáról és az abból fakadó következményekről ad iránymutatást az érintetteknek.

Forrás: AM

Tovább olvasom