Keressen minket

Mezőgazdaság

145 ezer gazdálkodó kapott támogatási előleget november végéig

Lezárult a Közös Agrárpolitika új időszakának második előlegfizetési időszaka

Közzétéve:

Lezárult a Közös Agrárpolitika új időszakának második előlegfizetési időszaka, amelynek keretében 145 ezer gazdálkodó részesült 317,8 milliárd forint támogatásban. A kifizetett terület- és állatalapú agrártámogatások elsősorban a gazdálkodók mezőgazdasági tevékenységének jövedelmezőségét negatívan befolyásoló, de környezeti szempontból előnyös kötelező termelési előírások betartásáért nyújtanak kompenzációt.

A fénykép illsuztráció. Fotó: Pixabay

Az utóbbi évek gazdasági nehézségei – mint az inputköltségek jelentős emelkedése, a magas hitelkamatok, az alacsony termelői árak vagy éppen az idei aszály – miatt kiemelt jelentőségű, hogy 2024-ben a gazdálkodók számára minden eddiginél több előleg került kiutalásra. Mindez annak köszönhető, hogy a kormányzat megteremtette a szükséges pénzügyi és szakmai feltételeket.

Az idén tavasszal benyújtott egységes kérelmek után – a 2024. október 16. és november 30. közötti előlegfizetési időszakban – 17 jogcímen, összesen 317,8 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár. Ez az összeg 123,7 milliárd forinttal, azaz 64 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőttit. A kifizetések a kérelmezők 92 százalékához, mintegy 145 ezer termelőhöz jutottak el, akiknél sikeresen zárultak le a kifizetésekhez kötelező módon kapcsolódó ellenőrzési folyamatok. Egy új agrártámogatási ciklus esetében az első év mindig tanulóév, így 2023-hoz képest az idei évben már bejáratottabb intézményi mechanizmusok segíthették az előlegfizetést.

A legnagyobb összeg, 166,8 milliárd forint alaptámogatási jogcímen került kifizetésre közel 142,2 ezer termelő részére. Újraelosztó támogatás jogcímen a Magyar Államkincstár 141,7 ezer gazdálkodónak utalt 48 milliárd forintot, amely a kisebb gazdaságok első hektárjaira nyújt plusztámogatást. Előleget lehetett folyósítani még a fiatal mezőgazdasági termelőknek kiegészítő jövedelemtámogatás formájában. Továbbá kilenc termeléshez kötött támogatási jogcím keretében a szántóföldi zöldség, a gyümölcs, a húsmarha, a tej és a juh ágazatok összesen 25,3 ezer termelője jutott 26,1 milliárd forinthoz.

Az egységes kérelem keretében igényelt, terület- és állatalapú vidékfejlesztési támogatások közül három esetében volt előlegfizetés. A Vidékfejlesztési Program részeként működtetett agrár-környezetgazdálkodási program által 11,4 ezer termelő 48,7 milliárd forintot, az ökológiai gazdálkodás támogatása keretében 2,7 ezer termelő 13,5 milliárd forintot kapott. Az őshonos állatok tartását 1,7 milliárd forint előleg kifizetése segítette.

Az előlegfizetési időszak lezárulta után a Magyar Államkincstár decemberben rész-, valamint végkifizetéseket teljesít majd.

Forrás: AM

Mezőgazdaság

Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát

Adatokat közöltek a napraforgó piacáról:

Published

on

Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal kisebb, 53,7 millió tonna napraforgómag-termésre számítanak világszinten a 2024/2025. gazdasági évben. A várható felhasználás 55,4 millió tonna, a termény zárókészlete pedig 2,8 millió tonna lehet.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A Tallage tájékoztatása szerint az Európai Unióban 8,4 millió tonna (–15 százalék) napraforgómagot takaríthatnak be az idén. Franciaországban a csapadékos időjárás miatt elhúzódott az aratás. Az összes termés 1,6 millió tonnára tehető, ami 21 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. Romániában 20 százalékkal 1,7 millió tonnára, Bulgáriában pedig 18 százalékkal 1,5 millió tonnára csökkent a kibocsátás az idén.
Magyarországon az AM tájékoztatása szerint 2,5 tonna/hektáros termésátlaggal 1,7 millió tonna napraforgómagot takarítottak be a gazdák az idén. Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) 224,7 ezer forint/tonna (+63 százalék), a nagy olajtartalmút (LO) 206,4 ezer forint/tonna (+62 százalék) áron vásárolták a feldolgozók és a kereskedők november utolsó hetében. Az ipari napraforgómag (magas olajsavas napraforgómaggal együtt) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 214 ezer forint/tonna (+62 százalék) volt.

A napraforgómag heti termelői ára Magyarországon (2022-2024)

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 24. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Megjelent az egyedi szaktanácsadási szolgáltatásokat támogató kiírás

Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel

Published

on

Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel a gazdálkodóknak nyújtott egyedi szaktanácsadási szolgáltatások támogatására, ezzel segítve az ágazati szereplőket a klimatikus, piaci és technológiai tényezők miatt mind gyorsabban változó körülmények közötti helytállásban – jelentette be Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Az „Egyedi tudásátadási szolgáltatások támogatása” című felhívás középpontjában azon egyéni szaktanácsadók, szaktanácsadó szervezetek támogatása áll, amelyek a mezőgazdasági termelők és a KAP-támogatások egyéb kedvezményezettjei részére egyedi tanácsadás keretében szaktanácsadási szolgáltatást nyújtanak.

Feldman Zsolt tájékoztatása szerint a szaktanácsadás szakmai tudást, kutatási eredményeket, digitális megoldásokat, valamint jó gazdálkodási gyakorlatokat közvetít a gazdák felé. A tudásátadás kulcsszerepe abban rejlik, hogy a mezőgazdaság, az erdészet és az élelmiszeripar területén is a szakmai és technológiai ismeretek bővítésére van szükség, elősegítve a gazdaságok fejlődését, termelékenységük optimalizálását.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy legfeljebb 214 millió forint támogatás biztosítható egyéni szaktanácsadók, valamint szaktanácsadó szervezetek részére, 100 százalékos támogatási intenzitás mellett. A gazdálkodók a támogatott szaktanácsadást térítésmentesen vehetik igénybe különböző tématerületeken, mint például precíziós gazdálkodás, ökológiai gazdálkodás, vízgazdálkodás, öntözésfejlesztés, erdőgazdálkodás.

A támogatási kérelmek benyújtására 2025. február 5-től lesz lehetőség, de a támogatott tevékenység korábban is megkezdhető, ugyanis a 2024. december 7-től folytatott szaktanácsadás is elszámolható. A kiírás és a hozzá kapcsolódó tájékoztató anyagok, mellékletek az Agrárminisztérium tematikus weboldalán, a https://kap.gov.hu felületen találhatók.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A mezőgazdasági gépberuházások 52 százalékát erőgépekre fordították

Az AKI adatokat közölt a mezőgazdasági gépbeszerzésekről:

Published

on

Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 135,2 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024. január–szeptember időszakban, ez 41 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre 70,1 milliárd forintot fordítottak, ami 3 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest.

Fotó: AKI

A vizsgált időszakban a végfelhasználóknak történő import beszerzésű és hazai gyártású mezőgazdasági gép- és eszközértékesítések 66 százalékát tíz forgalmazó szervezet bonyolította le, közülük a három legnagyobb gépkereskedő kezében összpontosult az összes magyarországi mezőgépeladás fele. A 2024. január–szeptemberi időszakban az első tíz cég és a három legnagyobb vállalkozás részesedése 8, illetve 9 százalékponttal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

A mezőgazdasági termelők a jelentős visszaesés ellenére továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbb pénzt, ez a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 52 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a vezérgépek közül a traktorok 30, a gabonakombájnok pedig 10 százalékos részarányt képviseltek.

A mezőgazdasági végfelhasználóknak értékesített erő- és munkagépek megoszlása (értékben) 2024. I–III. negyedévben

További információk e témában a Mezőgazdasági gépek forgalma 2024. I-III. negyedév című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 4. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom