Keressen minket

Mezőgazdaság

Megnyílt a 2025. év AGROmashExpo

+1

Megnyílt a 43. AGROmashEXPO nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép kiállítás.

+1

Közzétéve:

+1

A magyar mezőgazdaság klíma-ellenállóképességét erősíteni kell, és ebben a kormány támogatja a gazdálkodókat – hangsúlyozta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerdán Budapesten, az AGROmashExpo 43. nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép kiállítás megnyitóján.

Fotó: AM

A kiállítást megnyitó beszédében az államtitkár szólt arról, hogy 65,8 milliárd forint keretre termelői öntözésfejlesztési felhívásokat tettek közzé, ezekre februárban, illetve március elejétől lehet pályázni.

Az eddigi fejlesztéseknek köszönhetően 2018 óta 47 százalékkal nőtt a magyarországi öntözhető területek nagysága, elérte a 229,5 ezer hektárt – tette hozzá.

Feldman Zsolt elmondta, hogy folytatódik a precíziós átállást ösztönző mezőgazdasági támogatási konstrukció is, erre a célra 2025-ben 100 milliárd forintot terveznek fordítani.

Az államtitkár szerint a 2025-ös év sok tekintetben a generációváltásról is fog szólni. Jelezte, hogy kitisztultak a gazdaságátadást segítő jogszabályok, meg fog jelenni a felhívás 79 milliárd forint keretösszeggel a fiatal mezőgazdasági termelők indulásának, beruházásainak támogatására, és el fognak készülni a gazdaságátadáshoz kapcsolódó pályázati konstrukciók is.

Feldman Zsolt felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon a növénytermesztés kibocsátása 13,3 százalékkal esett vissza 2024-ben az előző évhez képest, a 2022-es tragikusan száraz év után tavaly “is ütött egyet rajtunk a nyári aszály”. Hozzátette: ennél még nagyobb ütést kapott Románia, Bulgária, sőt Dánia és Franciaország is, ott sem a gazdálkodók felejtettek el gazdálkodni egyik évről a másikra, hanem a klimatikus nehézségek okoztak problémát.

Ganczer Gábor, a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója köszöntőjében elmondta, hogy a kiállításon a mezőgazdaság fejlődését segítő innovatív megoldásokat mutatják meg. A kiállítással kaput nyitnak a holnap mezőgazdaságába, a most bemutatott termékek a jövőben a szántóföldeken dolgoznak majd, és az új technológiák a mindennapi élet részévé válnak.

Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke azt emelte ki, hogy a magyar kormány 80 százalékos nemzeti társfinanszírozásával a 2027-ig tartó mostani európai uniós támogatási ciklusban jelentős forrás kerül a mezőgazdasági ágazatba.

A megnyitón átadták a 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési Díj pályázat elismeréseit, 2 pályázat nyert nagydíjat, 5 különdíjat kapott, heten pedig prémium oklevélben részesültek. Hazai Termékfejlesztési Nagydíjat kapott gépesítés kategóriában az ABZ Drón Kft. az ABZ Innovation L30 LiDAR-ral felszerelt permetező drónja. Nemzetközi Termékfejlesztési Nagydíjas lett gépesítés kategóriában az Austro Diesel GmbH. cég Massey Ferguson 9S.425 Dyna-VT Exclusive traktorja. Hazai Termékfejlesztési Különdíjban részesült gépesítés kategóriában az Optigép Kft. hengeres szárkezelő rendszer napraforgó adapterekhez terméke, valamint a Patento Termékfejlesztő Kft. Patento szemestermény szárítója.

Nemzetközi Termékfejlesztési Különdíjas lett digitalizáció kategóriában a KUHN Mezőgazdasági Gép Kft. KUHN SMART SOIL TECHNOLOGY (SST) OPTIMER rövidtárcsákhoz terméke, gépesítés kategóriában az Amazonen-Werke Kft. Amazone Cirrus Grand 9004 kombinált vetőgépe, valamint a CHH Műszaki Kft. Cimbria Sea.IQ Plus optikai osztályozója.

A 43. AGROmashEXPO nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép kiállítás 2025. január 22-25. között tart nyitva. Az eseményen 15 országból érkezett mintegy 200 kiállító mutatja be termékeit, szolgáltatásait 50 ezer négyzetméteren a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.

Forrás: AM

+1

Mezőgazdaság

KITEKINTŐ: Hollandia – Félnek a vidéki családok a farkastól

Published

on

+1

Egy holland kecsketenyésztő nem engedi a gyerekeit biciklizni a farkas miatt: “Kicsi az esély, de a kockázat nagy” – mondja. A hétgyermekes leusdeni De Kruijf gazdálkodó család hónapok óta csak autóval közelkedik a az iskola és a házuk között. Ahová korábban a gyerekek mentek egyedül biciklivel, addig mára – főleg – a legkisebbeket autóval viszik a szüleik iskolába és egyéb tevékenységekre. Félnek a farkastól és ez közvetlen hatással van mindennapi életükre.

Nem engedik a szüleik biciklivel a gyerekeket a városba. Fotó: RTV Utrecht

Martijn és Fenna de Kruijf Leusdenben élnek, és van egy kecskefarmjuk, mintegy ezer kecskével. Hét gyermekük közül három Scherpenzeelben jár általános iskolába. Ősz óta kocsival hozzák őket haza.

„Akkor kezdődött, hogy bejött egy üzenet, hogy egy iskolás fiú azt mondta, hogy több farkas vette körül” – mondja Fenna miközben az RTV Utrecht ,munkatársával beülnek az autóba, hogy elhozzák a gyerekeket az iskolából. A fiú tavaly novemberben azt mondta, hogy látott egy farkasfalkát Leusden és Scherpenzeel között. “Ha ott állnék és lenne egy farkas, nem tudnám, mit csináljak, ha három kisgyerekem lenne velem. Hogyan viselkednél?”

Leusden Hollnadia sűrűn lakott részén található. Forrás: Google Map

Sok időbe telik

Gyakran Fenna hozza és viszi fel a gyerekeket. Körülbelül tizenöt perces autóútra van. Néha hetente nyolcszor oda-vissza vezet. Iskolába, találkozni és a templomba. Időnként Martijn elviszi a gyerekeket.

“Most sokkal többet kell figyelnie az órát, hogy időben eljussanak a gyerekek. Különben maguktól jönnének haza. Ez csak a nap egy részét foglalja el” – mondja. Azt is szégyennek tartja, hogy a gyerekek ma már sokkal kevesebbet mozognak a szabadban. “Most már kevésbé lehetséges, hogy kiszellőztesse a fejét egy kerékpáron.”


Martijn és Fenna reméli, hogy hamarosan világos és reális politikát dolgoznak ki a farkas kezelésére és a problémás farkasok kezelésére. Februárban Leusdenben részt vettek egy tájékoztató találkozón a farkasról.

“Akkoriban a farkassal való együttélésről volt szó. De még az este után is az az érzésem, hogy a farkasnak szabad keze van, és nekünk kell alkalmazkodnunk. Azt hiszem, ez túl őrültség ahhoz, hogy szavakat lehessen mondani.” – mondja.

Agro Jager News

Mindig legyünk éberek a farkasra

Martijn nyárára már előre vetít egy problémát is: az ezer kecskét mindig az istállóban tartják, így ez addig védelmet is nyújt, de a nyári hónapokban a gazda valójában ki akarja nyitni az istálló ajtaját nappal és éjszaka is egyaránt. Érthető, mert ennyi állatra szellőztetni kell.

“Kell kerítést készíteni azokhoz az ajtókhoz? – kérdezi. Az istálló ajtaja négy méter magas. És naponta hússzor kell ki-be mennem az istállóból. Működőképesnek kell maradnia.”

A leusdeni gazda megérti, hogy ott van a farkas. De nem hiszi, hogy a jelenlegi politika olyan helyzetet teremtene, hogy jól együtt tudjunk élni a farkassal.

“Akár megszokjuk, akár nem, kicsi a támadás esélye, de a kockázat nagy. És ez nem változik, ezért mindig ébernek kell maradnunk a farkasra.”

Most érkeztünk haza Leusdenbe az iskolásokkal – mesélik az RTV Utrecht mnunkatársának. De Fennának nem ez volt a nap utolsó autóútja.

Templomba megyünk még az este s ezért ma még kétszer oda-vissza fogok vezetni Scherpenzeelbe, pedig mehetnénk biciklivel is…

Forrás: RTV Utrecht

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Gyomirtási lehetőségek a ciroktermesztésben

+1

A ciroktermesztés egyik legnagyobb nehézségének mondható a gyomok elleni küzdelem

+1

Published

on

+1

A ciroktermesztés egyik legnagyobb nehézségének mondható a gyomok elleni küzdelem, ugyanis a kezdeti gyomelnyomó képessége elmarad a kukoricáétól. Cirok kultúrában sok alternatíva közül választhatunk a vegyszeres gyomirtási eljárásokon belül, amelyek lehetnek vetést követően azonnal kijuttatható (preemergens), vagy a kikelt növény fejlettségi állapotától függően (posztemergens) alkalmazható megoldások.

Fotó: Pixabay

A gabonafélékhez sorolható cirok a kukorica alternatívájának tekinthető, de annál szárazságtűrőbb és jóval ellenállóbb a kedvezőtlen időjárási viszonyokkal szemben. Ez a növény lehetőséget és megoldást jelenthet a gazdáknak arra, hogy aszályos körülmények között, gyengébb adottságú termőhelyeken is biztos jövedelmet nyújtson.

A ciroktermesztés legnagyobb nehézségének mondható a gyomok elleni küzdelem, ugyanis a kezdeti gyomelnyomó képessége a kukoricáétól elmarad, így mindenképpen gyomirtani kell.
Cirok kultúrában sok alternatíva közül választhatunk a vegyszeres gyomirtási eljárásokon belül a PRE/POST kezelésekre. Az engedéllyel rendelkező készítmények felhasználása kizárólag az engedélyokiratokban foglaltak betartása mellett történhet. A felhasználásra és a hatékonyságra vonatkozó további információk szintén megtalálhatók a készítmények engedélyokirataiban.

Az engedéllyel rendelkező készítmények listája és további részletes információk a következő cikkben elérhetőek: https://portal.nebih.gov.hu/-/a-cirok-kultura-gyomirtasi-technologiai-es-engedelyezett-keszitmenyei

Forrás: NÉBIH

+1
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A száj és körömfájás megállításához minden állattartó fegyelmezettsége kell

+1

Nyilatkozott Nagy István agrárminiszter:

+1

Published

on

+1

Órákon belül felszámolják a ragadós száj- és körömfájásvírussal fertőzött rábapordányi állattartó telepet – jelentette be Nagy István agrárminiszter szombati sajtótájékoztatóján, Budapesten. Hozzátette: a vírus megállításához minden állattartó fegyelmezett együttműködésére van szükség.

Fotó: Google

A miniszter elmondta, hogy a hatóságok hatalmas munkát végeznek a telepen, 875 szarvasmarha leölése megtörtént. Hozzátette: mivel sertések is voltak a telepen – bár náluk nem találtak fertőzést -, a marhák közelsége miatt elkerülhetetlen, hogy az egész sertésállományt is felszámolják. Ennek nagy része már megtörtént, estére minden állatot leölnek, vasárnapra pedig elföldelik őket – jelezte. A tárcavezető szavai szerint a sertések “vírusgyárakká” válhatnak, ha rájuk is átterjedne a fertőzés. “Nincs más lehetőség, bármennyire is fáj a szívünk, minél előbb el kell földelni őket azért, hogy a többi állatot meg tudjuk menteni” – fogalmazott Nagy István.

A miniszter köszönetet mondott az állategészségügyi szakembereknek, a rendőröknek, a katasztrófavédőknek, a polgárőröknek, a katonáknak és a kormányhivatalok munkatársainak is, hogy “a családot és az ünnepet hátrahagyva éjjel-nappal dolgoznak.” Nyomatékosította ugyanakkor: a védekezés nem csak a hatóságok feladata. Az országban minden állattartó felelőssége, hogy sikerüljön megállítani ezt a vírust – hívta fel a figyelmet, hozzátéve: ha az állattartók fegyelmezetlenek és felelőtlenek, ez a vírus nem fog megállni. “Aki most nem figyel, az holnap már nem tud mit megmenteni” – húzta alá. Azt mondta: minden ember, minden jármű vagy telepre érkező eszköz potenciális vírushordozó lehet. Jelezte azt is, hogy nem volt dolgunk ezzel a vírussal ötven éve, ezért sokan nem érzik a veszélyt. Nagy István rögzítette: a lakosság semmilyen veszélyben nincsen, a vírus emberre nem veszélyes. A tárcavezető felhívta a figyelmet a dögtemetők körüli lakossági és politikai hangulatkeltésre is. Azt mondta, érthető a lakosság ellenérzése, de ezek a helyszínek pont azért vannak kijelölve, mert a legalkalmasabb, legbiztonságosabb helyek az elföldelésre. “Kellő mélységbe tudjuk temetni az állatokat, de a talajvíztől messze” – mutatott rá.

Közölte: a biztonságot szolgálja az is, hogy a helyszíneken ivóvíz-monitoring kutakat működtetnek. Az állattartóknak pedig telepnapló vezetését is előírták – jegyezte meg. Nagy István hangsúlyozta: a felesleges hangulatkeltés lassítja a védekezési folyamatot, és esélyt teremt a vírus továbbterjedésére, ezt pedig mindenképpen el kell kerülni. “Közös érdekünk, hogy a ragdós száj- és körömfájás vírust minél hamarabb le tudjuk győzni” – jelentette ki.

Forrás: AM
+1
Tovább olvasom