Keressen minket

Természetvédelem

Szomszédunk a fehér gólya

Print Friendly, PDF & Email

Ki ne ismerné a fehér gólyát? És ha azt kérdeznénk, tényleg jól ismered-e, vajon mit felelnél? Sajnos egyre többen vannak, akik még soha életükben nem láttak fehér gólyát (Ciconia ciconia). Pedig a gólya mindent elkövet, hogy láthassuk, amikor nálunk tartózkodik.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Ki ne ismerné a fehér gólyát? És ha azt kérdeznénk, tényleg jól ismered-e, vajon mit felelnél? Sajnos egyre többen vannak, akik még soha életükben nem láttak fehér gólyát (Ciconia ciconia). Pedig a gólya mindent elkövet, hogy láthassuk, amikor nálunk tartózkodik.

Fehér gólya a Kiskunsági Nemzeti Park területén (Kép: Lóki Csaba)

Ő afféle időszakos szomszédunk, hiszen hosszútávú vonuló madár. Az első madarak egyike volt, ami a kutatókat arra sarkallta, hogy kiderítsék, hová is költözik a hideg közeledtével. Az már régen is köztudott volt, hogy augusztus-szeptember hónapban elhagyja a Kárpát-medencét, sőt Európa déli területeit is, de azt sokáig nem tudta senki, hogy pontosan hol is telel.

Történt egyszer, 1822-ben, hogy tavasszal, a vonulásból visszaérve egy gólya nyílvesszővel a nyakában érkezett meg fészkére. A nyílvesszőn látszott, hogy egy afrikai népcsoport készíthette a vadászataihoz. Aki ezt felismerte, korábban, kutatóként már járt azon a déli területen, így felfedezése megkönnyítette a fehér gólyák téli telelő területeinek pontosabb meghatározását, és egyben a madárgyűrűzés alapjait is elindította. A madárgyűrűzés során a madarakra sorszámozott, egyedi jelölő gyűrűt tesznek, melynek ismételt leolvasása információval szolgál az adott fajról (pl. vonulásról, mozgásról, populációváltozás).

A madárgyűrűzésnek köszönhetően is fontos információkhoz jutottunk a gólyák vonulásáról, azonban a modern jeladóval végzett vizsgálatok egyre pontosabban mutatják a fehér gólyák téli telelőterületeit.

Gólyamadár a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén (Kép: Ledács Kiss Gábor)

Gólyáink lakhatási problémái

De maradjunk most a fehér gólya hazánkban töltött időszakánál, amikor is szomszédságunkban él ez a hatalmas, „lepedőszárnyú”, kelepelő madár. Sok évszázada kezdődött az az urbanizációs folyamat, amelynek végére a gólya az emberi településekhez kötötte a költését. Amikor az emberi települések közelségét választotta ma élő gólyánk őse, a házak kéményei még sokkal robosztusabbak és oldalfüstölős kiképzésűek voltak. A gólyapár erre könnyen megrakta kocsikerék méretű, akár mázsányi súlyú gallyfészkét. Az idő múlásával aztán lassan eltűntek az oldalfüstölős kémények, a kisebb méretűek pedig már nem tartották meg a fészket, sőt komoly kockázatot is jelentettek, ha azok torkát a gólyák „ledugózták” hajlékukkal.

Madarunk a fészkét jelenleg leginkább villanyoszlopokra építi. De, lássuk be, ez is sok bonyodalmat okoz az áramszolgáltatóknak, és a természetvédelemnek is. Mégis mi készteti a gólyát, hogy ott költsön? A választ a változó világunkban keressük. A falvak elektromos árammal történő ellátása után, az 1970-es évektől, a gólya egyre gyakrabban költözött át a települések villanyoszlopaira. Az áramvezetékeket érő nyomás sok balesetet idézett elő az áramellátásban, ezzel egyidejűleg rengeteg madár pusztulását okozta áramütés. A természetvédők ekkor léptek a tettek mezejére: kidolgoztak egy úgynevezett gólyakosarat, mely valójában egy fészekmagasítás, ami megemeli a gallyfészket, hogy az ne érhessen hozzá a tartóoszlop elektromos vezetékeihez. Sajnos ez sem bizonyult teljesen biztonságos megoldásnak, előfordul, hogy a felnövekvő és kirepülés előtt álló fiókák sokszor (az első repülés alkalmával) egyből a vezetékek csapdájában lelik halálukat. Így az oszlopok szigetelése egy folyamatos feladat.

A mai modern, drága háztetők tulajdonosai és a gólyák közt gyakran alakul ki konfliktus. Az emberek sokszor azt sérelmezik, hogy a gólyák a híg ürülékükkel károsítják a tetőt, ezért többen is követelték már a gólyafészkek áttelepítését. Sőt arra is volt már sajnos példa, hogy szándékosan elűzték a madarakat, leverték a fészküket.

Hot találunk ma fehérgólya-fészket?

Minden faluban – felelnék régi öregjeink, és ez korábban tényleg így is volt. Akkor még több mint 8500 költőpár élt hazánkban, napjainkra viszont a költőállomány nagysága ennek alig a fele. Számuk folyamatosan csökken, melynek számos oka van. A gólyák táplálkozóhelyeinek drasztikus csökkenését elsősorban a nedves gyepek kiszáradása, valamint azok megszüntetése, szántóvá alakítása, beerdősítése idézi elő. Korábbi, elsősorban hüllőkből és kétéltűekből származó táplálékbázisának megfogyatkozása – emiatt a gólyák rovartáplálékra való fokozatos áttérése – sok esetben nem teszi lehetővé a nagyobb (4-5 fiókából álló) fészekalj felnevelését. Helyzetüket tovább nehezíti a hosszú vándorlás közepette őket érő támadás, vadászat – elsősorban a Közel-Keleten –, a vonulási útvonalon nagy jelentőséggel bíró pihenőhelyek élőhelyeinek eltűnése, a klimatikus változások okozta szélsőséges időjárásról nem is beszélve.

Segítsünk nekik!

Mit tehetünk fehér gólyáinkért, hogy még sokáig szomszédainknak tudhassuk őket? Ahol lehetőségünk van rá, kísérjük figyelemmel költésüket. Ha tényleges veszélyt észlelünk, azonnal jelezzük a település önkormányzatának, ők pedig hivatalból megkeresik az illetékes nemzeti park igazgatóság munkatársait. A gazdálkodók a gyepes élőhelyek védelmével, esetleg gyepesítéssel is aktívan tudják segíteni a madarak sikeres fészkelését, ezzel segítve az adott településen való tartós megmaradásukat.

Tudnunk kell, hogy csak addig gyönyörködhetünk a településünkön fészkelő fehér gólyák látványában, csak addig hallgathatjuk semmihez nem fogható kelepelésüket, amíg olyan táplálkozóterületeket találnak a közelben, amelyből minden évben fel tudják nevelni a fészekaljakat.

Gyakran megfigyelhetünk olyan gólyákat, akik lábán gyűrű van, sőt, olyan is előfordul, hogy a fém gyűrű mellett nagy karakterekkel ellátott műanyag gyűrűt látunk. Ezt a módszert azért használják a madárgyűrűzők, hogy a madarakat megfogásuk nélkül, nagytávolságból is azonosítani tudjuk. Bárki, aki sikeresen leolvassa a gyűrűket és elküldi annak színkombinációját és feliratát a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek (MME) hozzájárul ahhoz, hogy többet tudjunk meg a fajról, mozgásáról, vonulásáról. Az MME az adott egyed összes megfigyelési adatát megküldi a megfigyelőnek, ennek köszönhetően mi is jobban ismerjük majd a szomszédunkat.

Forrás: Magyar Nemzeti Parkok

Természetvédelem

Tanyaromok: ahol egykor gyerekek játszottak, ott most madarak nevelik fiókáikat

Print Friendly, PDF & Email

A madarak visszafoglalták az elhagyatott tanyákat a Csanádi pusztákon

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csanádi pusztákat járva még napjainkban is láthatók az egykori tanyasi élet nyomai – igaz, már csak romokban. Az udvarok zöldellő fáin és a romos padlásokon azonban ma is van élet: a hajdani lakhelyek most madaraknak adnak otthont.

Fotó: Balla Tihamér – KMNP

Manapság már nagyon kevesen adják arra a fejüket, hogy a településektől távol, tanyán éljenek. Nem is olyan régen, néhány évtizede azonban még kifejezetten általános volt a tanyasi életforma, kiterjedt tanyavilág működött az egész magyar Alföldön, így a Csanádi puszták térségében is.

Megbízható távcsövet keresel? Távolságmérős távcsövek és minden, ami a megfigyeléshez kell – > FROMMER Fegyverbolt! Kattints a fényképre!

Bár sok tanya teljesen eltűnt már a föld színéről, néhányuknál a valamikori tanyaudvart megkímélték a beszántástól, műveléstől, így az ott régen ültetett fák még megvannak, sok esetben sűrű bozót nőtte be a tanyahelyeket. Ezek a pusztákba, szántóföldekbe beékelődő kis facsoportok jelzik a hajdani otthonokat.  Az egyébként igencsak fátlan vidéken ezek, a régi tanyasiak által ültetett fák felértékelődnek, pihenő-, kilátó-, fészkelőhelyet biztosítanak például a térség ragadozó madarainak, egerész- és pusztai ölyveknek, parlagi sasoknak.

Fotó: Balla Tihamér – KMNP

Nemcsak a tanyaudvarok fái, de maguk az épületek, a régi otthonok is élőhelyet jelentenek számos védett madárfaj számára. Ezek a tanyaépületek még természetes anyagokból, sárból, szalmából, nádból épültek. Mióta nem lakják, és nem tartják karban őket, lassan omladoznak, összedőlnek, végül újra eggyé válnak a földdel. A tetők beszakadnak, az omladozó falakban számos üreg keletkezik. Ezeket a helyeket keresi például több bagolyfaj is. Egyik legimpozánsabb megjelenésű éjjeli ragadozónk, a gyöngybagoly például előszeretettel rakja tojásait a romos épületek padlásaira, ahol védett körülmények között nevelkedhetnek fiókái. A lakott emberi településeket is kedvelő kuvikok szintén szívesen választják költőhelyül a romok falainak üregeit, padlásait. Vörös vércsékkel is találkozhatunk, ha a tanyaromokon találnak olyan alkalmas párkányt, üreget, ahol költeni tudnak. A színpompás szalakóták és búbosbankák is gyakran költenek ezeken a helyeken, a nagyszámú mezei veréb és seregély mellett. Az énekesmadarak közül még a házi rozsdafarkúra jellemző a romos épületekben való fészkelés. Nem egyszer előfordul, hogy az épületekben maradt, korhadó, poros bútorokban találkozunk madárfészkekkel.

A pusztákat járva épp ezért érdemes alaposabban szemügyre venni egy-egy régi tanyahelyet. Az udvarok, melyeken nem is oly rég még gyerekek játszhattak, ma már madárzsivajtól hangosak.

Forrás: KMNP

Tovább olvasom

Természetvédelem

Szemétszedés a Júlia úton a „Tavaszi Nagytakarítás” kampány keretében

Print Friendly, PDF & Email

Erdészek és önkéntesek szemetet szedtek a Síkvidéki Erdészet területén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Jelentős mennyiségű hulladékot szedett össze a több mint ötven fős csapat a Júlia út környékén.

Fotó: TAEG Zrt.

A TAEG Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. az AÖFK Tavaszi Nagytakarítás Kampányához csatlakozva hulladékgyűjtést szervezett április 9-re a Síkvidéki Erdészet Júlia út környéki területére. Az erdőgazdaság helyi és soproni személyzete kiegészülve a Soproni Egyetem két karáról – Erdőmérnöki Kar, Benedek Elek Pedagógiai Kar – érkező hallgatókkal és oktatókkal jelentős mennyiségű hulladékot gyűjtött össze a közutak és az erdőkbe vezető utak környezetéből.

Fotó: TAEG Zrt.

A nagyobb „gócpontokból” platónyi gumi és elektronikai hulladék is kikerült, de a begyűjtött kommunális hulladék többségét a műanyagflakonok és az alumíniumdobozok adták. Köszönjük a résztvevők lelkesedését és segítségét! Kérünk minden erdőlátogatót, hogy saját hulladékát ne az erdőterületen helyezze el, mivel az nem csak a természetre, de az erdőben kiránduló vagy ott munkát végző embertársainkra is veszélyt jelenthet!

Forrás: TAEG Zrt. 

Tovább olvasom

Természetvédelem

Halászmadarak az apaji halastavakon

Print Friendly, PDF & Email

Gyenge László természetfotós Apajon fényképezett.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Gyenge László természetfotós Apajon fényképezett. Élményeiről számolt be lapunknak:

Miután véget ért az északi kárókatonák inváziója, fő halpusztítónak maradtak a szürke gémek (a nálunk költő kárókatonák mellett). Mindkét faj hazai állománya nagyjából 3000 költőpár. És természetesen ott koncentrálódnak, ahol sok a hal, például a halastavakon.

Fotó: Gyenge László – Agro Jager News

Apaj határában van egy nagy halastórendszer, ahová rendszeresen járok madarakat fotózni. Az üzemvitel része, hogy egyes tavakat lehalászás után időnként leeresztenek. A tómeder mélyebb gödreiben mindig marad valamennyi víz és benne persze halak is, amelyek szinte vonzzák a hallal élő madarak sokaságát. Az említett apaji tavak térségében mostanában vagy 200 szürke gém, tucatnyi vörös gém, kárókatona, néhány fehér és fekete gólya, rétisas, halászsas, búbosvöcsök és számtalan sirály igyekszik éhségét csillapítani, többnyire a sekély vízben megrekedt halakból.

Fotó: Gyenge László – Agro Jager News

Képeimen a szürke gémek halászatát illusztráltam. Erős csőrvágásukkal ők bizony kilós vagy annál is nagyobb pontyokat képesek megszigonyozni, aztán zsákmányukat vagy le tudják nyelni, vagy sem. Ha túl nagynak bizonyul számukra valamely halálra szúrt hal, annak teteméből leginkább a sirályok lakmároznak.

Írta és fényképezte: Gyenge László

Tovább olvasom