Természetvédelem
Napelem-szemét krízis van készülőben?
Neokohn: Egy új, az amerikai Energiaügyi Minisztérium által finanszírozott kutatási projekt a napenergia egyik legnagyobb kihívását igyekszik megoldani: mit tegyünk a napelemekkel, miután azok elhasználódnak?
A napenergia kulcsfontosságú az klímaváltozási kormányprogramokban, de ahhoz, hogy maga a technológia fenntartható legyen, újrahasznosíthatónak kell lennie. Sajnos, ha ma egy napelem elpusztul, valószínűleg kétféle sors vár rá: az aprítógépben vagy a hulladéklerakóban – írta meg a Verge cikke alapján a Neokohn.
Az Arizonai Állami Egyetem (ASU) kutatói azt remélik, hogy ez megváltozik egy új újrahasznosítási folyamat révén, amely vegyi anyagokat használ a nagy értékű fémek és anyagok, például az ezüst és a szilícium visszanyerésére, így az újrahasznosítás gazdaságilag vonzóbbá válik. A csapat reményei szerint három éven belül kikerül egy kísérleti újrahasznosító üzem létrehozása.
Ha minden jól megy, a tisztább és költséghatékonyabb napenergia-újrafeldolgozási eljárás éppen akkor kerülhet piacra, amikor a napelemek első hulláma a hulladékáramba kerül. Ha nem akkor várhatóan komoly problémát fog jelenteni a “napelem szemét”.
Bár viszonylag kevés napelem érte már el élettartamának végét, a szakértők szerint a legtöbb napelem a hulladéklerakókban végzi, ahol a bennük lévő értékes fémek és anyagok elvesznek.
Meng Tao, az ASU napenergia fenntarthatóságával foglalkozó kutatója, aki az új újrahasznosítási erőfeszítések vezetője, úgy becsülte, hogy a világnak fém és ezüst hiánnyal kell szembenéznie, jóval azelőtt, hogy az összes napelemet megépítenénk, amelyre a fosszilis tüzelőanyagokról való átálláshoz szükség van.
A napelemes szilícium előállítása ugyanakkor óriási mennyiségű energiát igényel, és a többszöri felhasználása fontos ahhoz, hogy a napenergia-ipar villamosenergia-igénye – és szén-dioxid-kibocsátása – alacsony maradjon.
Még ha a napelemeket újrahasznosítják is, ezeket az anyagokat ritkán hasznosítják. Ehelyett az újrahasznosítók általában eltávolítják a panelt összetartó alumíniumkeretet, eltávolítják a rézhuzalokat a hátoldalról, és magát a panelt is felaprítják, így egy napelemes hasábot hoznak létre, amelyet zúzott üvegként értékesítenek – írja a lap. A probléma az, hogy sokkal olcsóbb ez a megoldás mint kinyerni az anyagokat.
A több fémet és ásványi anyagot visszanyerő új napelemes újrahasznosítási eljárások jelentősen javíthatják a gazdaságosságot. A Verge cikke szerint Tao és kollégái egy ilyen eljárást javasolnak.
Tao azt állítja, hogy a TG Companies már kifejlesztett egy olyan technológiát, amellyel a napelemekben lévő ezüst, ón, réz és ólom 100 százalékát vissza lehet nyerni.
A Verge által megkérdezett Karsten Wambach, a PV CYCLE napelem-újrahasznosító nonprofit szervezet alapítója elmondta a lapnak, hogy a napelemekben lévő összes ezüst és más nyomfémek visszanyerése “nem biztos, hogy teljes mértékben elérhető” a szilíciumcellák polimerektől és más anyagoktól való elválasztása során fellépő veszteségek miatt.
Forrás: Neokohn
Nem a Mátra alján, hanem a bihari határ mentén, Pocsajon, a falu szélén lakik az öreg néne, aki két éve fogadta magához a sete-suta őzgidát, mely mindeddig boldogan élt a kertben, kutyával, tyúkokkal, kacsákkal, libákkal békességben.
Egy nem túl szép napon az eddig barátságos kutya megharapta az őz fejét, ahogy megugrott, a lába beszorult egy vaskarám alá, és a hátulsó lába lábtő ízületén nyílt ficam keletkezett. A bőr 12 cm-en felszakadt, és a csont kifordult. Az őz azon járt, mely szennyeződött, fertőződött, ha azonnal nem kap műtéti ellátást, amputálni kell. Gazdája egy nyolcvan éves öreg néni nem tudta elsősegélyben részesíteni, másnak az őzike nem hagyta magát megközelíteni.
A debreceni speciális állatmentők aznap nem tudták szállítani, altatás nélkül nem is lehet. Azonnal kocsiba ültem munkatársammal, és egy bő óra alatt odaértünk Pocsajra. Altató injekció az ólban a combjába, majd mosás, fertőtlenítés, antibiotikum, sínbe rakás, lepedőbe göngyölés és a Duster hátsó ülésén munkatársunk vigyázott rá útközben. Ha mozdult, kapott még egy kis altatót, mert mintegy fél óra a hatása, az út pedig 100 km. Hortobágyon még egy adag, mely már kockázatos volt, mert kérődzők hosszú altatás során felfúvódhatnak, de szükséges, mert azonnal meg kellett operálni.
Mosás, fertőtlenítés, antibiotikumos lemosás még egyszer, csak jobban, szalagok, ízületi tok és bőr varrása után sínezés. Egy folyosót almoztunk be neki, a redőnyös falú kórtermeket összetörte volna, ha nekiugrik. Nem ugrál, de áll, járkál, eszik, iszik, és a gazdái másnaponta látogatják. Öreg néne simogatja, becézgeti, szeretgeti, két hét múlva hazaviszi.
Forrás: Dr. Déri János – Hortobágyi Madárpark
Természetvédelem
1 éve történt… A madárinfluenza pusztított
Dr. Déri János beszámolója 2023-ból:
Tavaly a madárinfluenza miatt a daruállomány 10%-a elpusztult.
Éppen egy éve tört ki a darvak között a madárinfluenza. Tavaly talán a világon a legtöbb daru gyűlt össze Hortobágyon, közel 200 000 madár. Táplálkozni a kukorica tarlókon százas-több ezres csoportokban, és éjszakázni alacsony vízállású, leeresztett halastavakban tízezrével.
Valahol 20 ezer, valahol 60 ezer egy tóban, ahol könnyen terjed a vírus. Hortobágyon pár ezer hullott el, innen a szegedi Fehér tóhoz vonulók közül közel 20 ezer. Az egész állománynak a 10 %-a! A hullák nem kerültek összeszedésre, még februárban sem, mert nem volt gazdája. Sem az állategészségügy, sem a természetvédelem nem tudott, vagy nem akart ezzel foglalkozni.
A daruvész során érdekes módon pár nagyliliken kívül nem volt más madárfaj az áldozatok között. Még a korábbi járványok alatt leginkább érzékeny hattyúk is kimaradtak belőle, bár előtte a nyár folyamán több gólya, egerészölyv is fertőződött.
De az összes nagyüzemi házibaromfi állomány elkapta és kártalanítás mellett mindet ki kellett irtani. A tavaszi vonulással a darvak már nem hullottak, a vadludak sem, de a házi baromfiállományok igen, melyeket ismét ki kiellett irtani.
A vírus endémiássá vált, nem kell már behurcolni, itt terem. Bár idén a vadmadarakat megkímélte a betegség, most újra dühöng a házi baromfiállományok között, és nem biztos, hogy nem jelentkezik vadon élőkben újra. Néhány nyári lúdban már megjelent Hortobágyon és a környéken.
Ha találkozik valaki túl szelíd, emberi közelséget elviselő, esetleg remegő, fejét rázó, tekerő vízimadárral, akkor a tavalyi protokoll szerint nem kell hozzá nyúlni, ott kell hagyni, ahol van, és a hatósági állatorvosnak kell szólni. Ha mi tudunk róla, megoldjuk a karanténozását, a tampon minta vételét és vizsgálatra küldését. Ha valaki akár közvetlenül, akár közvetve érintkezett velük, azonnali teljes személyi fertőtlenítés, ruhacsere szükséges, és ne menjen madarak közelébe!
Forrás: Dr. Déri János – Hortobágyi Madárpark
Természetvédelem
Erdőfürdő a kidobott kanapé
Az I. és a II. rendű vádlott közel 75 köbméternyi hulladékot helyezett el Mátraháza határában.
Az I. és a II. rendű vádlottak egymástól függetlenül több köbméternyi építési törmeléket, háztartási hulladékot, míg másikuk egy kanapét is elhelyezett a Mátraháza külterületén található tájvédelmi körzetben. Az illetékes kormányhivatal által a földterület megtisztítására kötelezett vétlen tulajdonosok közel 1.600.000 forintot fizettek az évek során felhalmozódott hulladék elszállításáért.
A bíróság által megállapított tényállás szerint az I. rendű vádlott 2022. március 3-án a használatában lévő tehergépkocsival öt fordulóval hatósági engedély nélkül, és a tulajdonosok tudtán kívül 0,5 m3 vegyes, veszélyes anyagnak nem minősülő – tégladarabokat, egy pozdorja darabot, szigetelőanyag darabokat, nagyobb vastagságú üvegdarabokat tartalmazó – építési-bontási hulladékot, valamint 7 m3 települési hulladékot helyezett el a tulajdonosok márkházi külterületi ingatlanán.
Az I. rendű vádlott által kihelyezett 0,5 m3 építési-bontási hulladék alkalmas volt a föld, a víz, illetve azok összetevői veszélyeztetésére.
A II. rendű vádlott 2021. szeptember 13. és 2021. október 14. napja között, pontosan meg nem határozható időpontban ugyancsak hatósági engedély nélkül, és a tulajdonosok tudtán kívül veszélyes faanyagot tartalmazó kanapét helyezett el hulladékként ugyanott. A II. rendű vádlott által engedély nélkül elhelyezett kanapé veszélyes hulladéknak minősült.
A Márkháza külterületén található, tájvédelmi körzethez tartozó földterületen korábban egy szakadék volt található, amelyet az évek során – illegálisan – veszélyes hulladékot is tartalmazó hulladékkal töltöttek fel ismeretlenek. Az illetékes kormányhivatal a terület tulajdonosait a hulladék elszállítására kötelezte. Az összesen közel 75 köbméternyi hulladék elszállítása a tulajdonosoknak 1.600.000 forintjába került.
A Salgótarjáni Járásbíróság a 2024. október 7-én megtartott előkészítő ülésen hulladékgazdálkodás rendje megsértése bűntette miatt az I. rendű vádlottat 180 óra közérdekű munka büntetésre, míg a II. rendű vádlottat 1 év, végrehajtásában 1 év 6 hónap próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte.
A bíróság döntése fellebbezés hiányában a kihirdetést követően jogerőre emelkedett.
Forrás: Magyarország Bíróságai