Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Életem kanja

Print Friendly, PDF & Email

Vadkant hoztak terítékre a Mátrában

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

2004. július 2-án Gáborral tartottunk egy közös barátunk és egykori iskolatársunk, Endre Mátrában lévő vadászterületére. Még erdészeti középiskolában szerettük meg a vadászatot, és azóta is hódolunk szenvedélyünknek lehetőségeinkhez képest. Már régóta terveztünk egy közös vadászatot, ám csak mostanra jött össze.

Fotó: Agro Jager News

Vendéglátónk kicsit késve érkezett Pásztóra, de a kötelező adminisztráció és egy közeli kis faluban lévő szállásunk elfoglalása után azonnal indultunk a területre. Endre több lest szór disznóknak, így már előre eltervezte, kit hova ültet. Nekem egy olyan les jutott, amelytől jobbra búzatábla feküdt, a les előtt illetve balra sűrű, nagy kiterjedésű galagonyás bozóttenger burjánzott. Balra a lestől úgy 70 méterre volt egy szóró, ami egy kisebb tisztáson volt kialakítva.

Még világosban sikerült elfoglalni a helyünket, így maradt időm a természetben gyönyörködni. Hamarosan megjelent egy szép suta a szórón, evett pár szem kukoricát. Perceken keresztül néztem a keresőtávcsőben, majd szép csendben, komótosan tovább állt. Nem vett észre, örömmel konstatáltam, hogy nincs rossz szelem, reméltem, így is marad.

Már jócskán sötét volt, amikor a búzában tőlem elég messze feltűnt egy szarvas. A 7×50-es orosz keresőtávcsővel jól láttam a sziluettjét, viszont ivarát megállapítani nem tudtam, feltételeztem, hogy egy tehén. Ebben megerősített Gábor sms-üzenete, aki a tehéntől nem messze ült és jól látta. Láttam már két vadat, lelki örömöm egyre csak fokozódott. Ekkor úgy éreztem, hogy ha nem is látok már más vadat, akkor is megérte kijönni.

Úgy éjfél körül hallottam, hogy a galagonyásban mozgolódás kezdődik. Minden idegszálammal a zaj irányába és azonosítására figyeltem. A hang egyre erősödött, ráadásul többfelől hallottam. Pár perc múlva egyértelműen felismertem, hogy disznók okozzák a zörgést. Bíztam benne, hogy először kijönnek a szóróra, mielőtt bemennek a gabonába elemózsiázni.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Reményeim valóra váltak, mert a konda kijött a szóróra. A keresőben jól láttam a feketén „világító” kocák és a kisebb, szürkébb malacok alakját. Kocát a társaságnál nem volt szabad lőni, így egy nagyobb malacot vagy süldőt kerestem a kondában. A szóró szélén láttam is két, egyértelmű szürke foltot, amint a szélen lévő kukoricát eszegeti. A 7×64-es ZKK-t a vállamhoz vettem és a 7×50-es Meoptában megkerestem a két süldőt.

Azaz kerestem volna, mert nem ment olyan könnyen. Bár telihold volt, a felhők takarták Luna Asszonyt, így elég rosszak voltak a látási körülmények. A puskalámpát természetesen meg otthon felejtettem. Végre megtaláltam kiszemeltjeimet, és mozgás alapján megcéloztam az egyiket.

Hangos dörrenés szakította félbe az éji természet nyugalmát. A konda azonnal szélnek eredt, ismételni szemernyi esélyem sem maradt. Füleltem, hátha hallok valami egyértelmű hangot, hörgést, ami alapján biztos lehetek magamban. Becsapódást nem hallottam, ezért felhívtam a közelben ülő Gábort, de ő sem hallotta azt a jellegzetes, buffanó hangot.

Igazából most voltam mérges magamra, amiért otthon hagytam a lámpát. Önvádaskodás közben jött Endre telefonja, hogy rálőtt egy disznóra, talált is vérnyomot, húsdarabokat, de aztán nem talált több nyomot. Megbeszéltük, hogy reggel keresünk utána, illetve tájékoztattam a velem történtekről.

A lövésem után egy-másfél órával hatalmas ágreccsenésre és egy fácánkakas jajveszékelésére lettem figyelmes, amely balról jött. Lankadó figyelmem azonnal megélénkült és a hang irányába koncentráltam. Csak félve mertem reménykedni Diana kegyeiben. A hang okozója szép lassan, de közeledett felém. Folyamatosan füleltem, de hirtelen megszűnt a növényzet zörgése.

Már-már lemondtam volna a lövésről, amikor megütötte fülemet a kukorica ropogtatásának számomra oly’ kedves hangja. A keresőben egyből megtaláltam a nagy szürke foltot. A disznó szép lassan eszegetett, nem érezte magát veszélyben.

Izgatottan vártam picit, hátha véletlenül koca és malacokkal van, de percek múlva is csak egyedül lakmározott. Felvettem a puskámat és megkerestem a szálkereszttel a disznót. Már biztos voltam benne, hogy kan és abban is, hogy ekkorát még életemben nem lőttem.

Mikor szépen megmutatta a jobb oldalát, gondos célzás követően meghúztam a ravaszt. Szinte egy időben ezzel hallottam egy puffanó hangot. Füleltem, de semmilyen zörgést, zajt nem hallottam. A becsapódás hangja miatt biztos voltam benne, hogy találtam.

Hívtam Gábort, ő is jól hallotta a becsapódást, de menekülő zörejeket nem. Egyre biztosabb voltam benne, hogy sikerült elejtenem.

Nemsokára megjöttek a barátaim, velük néztük meg a szórót. Lámpafénynél találtunk is vérnyomot, de nekem nem tűnt meggyőzőnek. Továbbá a kan feltételezett mérete miatt is úgy döntöttünk, hogy majd reggel folytatjuk az keresést.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Reggel először Endre disznóját kerestük meg. Nem volt egyszerű, mert többször is megszűnt a vérzés. Végül közel félórás keresés után a rálövés helyétől kb. 40 méterre, az erdőszélén találtuk meg a szív és tüdőlövéses emsét.

A töret átadása és a zsigerelés után felpakoltuk a zsákmányt a platóra és elindultunk az én disznóm felkutatására.

Hamar megtaláltuk az esti utolsó nyomot, azonban utána megszűnt a vér. Hárman kerestük három irányban. Én találtam is a rálövéstől lefelé néhány cseppet, de utána semmi. Végtelennek tűnő percek után Gábor kiáltott fel. Megvan a disznó!

Pont a sűrű szélén feküdt el, szerencsénk volt, hogy nem ment beljebb. A szájából kiálló ékességekből egyből tudtam, hogy ez életem eddigi legnagyobb disznója!

Zsigereléskor kiderült, hogy a lövés blatton találta el, a 11,2 grammos S&B gellert kapva végigment a vitális szerveken és a bal hátsó combjában állt meg. A rálövés helyétől úgy tizenöt-húsz métert ment el. Zsigerelve 102 kg nyomott.

A bal nagyagyar 17,2 a jobb 16 cm hosszúnak bizonyult, sajnos mindkettő enyhén sérült volt. A kisagyarak körmérete 7 illetve 6,8 centi.

Hihetetlen boldog voltam, ezt az érzést csak azt tudja megérteni, aki vadászik, aki már átélt hasonlót. Különösen azt tette számomra emlékezetessé a vadászatot, hogy két jó barátom társaságában hozhattam terítékre életem kanját.

Másfél hónappal később beszéltem Endrével, aki azt mondta, hogy megtalálták a másik disznómat is, korának megfelelő állapotban.

Előző este felült a lesre és kijött neki egy konda. Rálőtt egy süldőre, de a sötétben nem találta meg. Másnap kimentek kutyákkal, de azok egy tetemhez vezették őket. Azóta a lesen nem vadászott (legálisan) senki, ezért nagy százalékban valószínűsítették, hogy az általam lőtt disznó lehet az. A galagonya sűrűjében feküdt, úgy tíz méterre a másiktól.

Végül aztán a kutyák megtalálták a barátom disznóját is. Azóta az a les és szóró még jobban belopta magát a szívembe.

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom