Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Fényképezőgéppel Gemencen

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Október van. Az erdő észrevétlenül kiszínesedett és a nyirkos ködfátyolba burkolódzó, vizek felett messzire száll a vadlibák panaszos szava. A holtág sötét tükrén sárga nyárfalevelek mozaikja. Valahonnét a túlsó parti erdő szederindás sűrűjéből egy erőtlen, elnyújtott szarvasbőgést hoz valami fuvallat.

Lezajlott az erdőn a hetekig tartó szarvaslakodalom, alig szólnak már a bikák. Esténként az erdőből hazafelé tartva, nem hallok már távoli, visszhangzó puskalövést, véget ért a nagy vadászat. Agancsokkal „felékesített” autóikon elutaztak a messziről jött vadászok és így talán, az itthon maradt alkalmi kísérőik, a hivatásos vadászok is megpihenhetnek. Az erdő mélyén elrejtezkedő vadászházak személyzete is kifáradt, nem bánják, hogy újból otthon tölthetik az estéket, a családdal.

Ilyenkor már korábban sötétedik. A látszólag a Dunába alámerülő Napot, vöröslő korongja előtt húzó récecsapat búcsúztatja. Naplemente után, az alkonyi légmozgás egyre hűvösebb levegőt hoz és hidegek az éjszakák. Délelőtt pedig csak nem akarnak felszáradni a harmatos legelők. Évtizedek óta, minden évben néhány napot kint töltök bőgés idején, puska nélkül Gemencen.

Napközben a rétek, vízpartok melletti eldugottabb helyeken figyelem a madarakat, állatokat, vagy a szélre is ügyelve óvatoskodom a nyiladékokon, vallatom az erdőt, hogy merre járnak a szarvasok. Estefelé felkapaszkodom egy ígéretesnek vélt magaslesre – ahol tudom, aznap nem fognak ülni vadászok –, vagy ritkás bokrok rejtekébe telepedek le az erdőszélen.

Néhány hivatásos vadász szívesen veszi, ha a vadat nem zavarva járom, figyelem a területet és alkalmi segítőjükként elmondom, hogy hol, mit láttam. Ezt szarvasbőgés idején egyeztetni tanácsos velük – már csak a balesetveszély miatt is. Baja környékén szarvas egyébként mindenütt van az ártéri erdőben. De velük nekem sincs mindig szerencsém: Vagy nem jönnek elég közel a leshelyemhez, vagy árnyékban maradnak, esetleg a közben kiváltó vaddisznók miatt állnak odébb. Ha fénykép nem is lesz mindig a zsákmányom, azért sokat hallok, látok – az állatvilág egy-egy mulatságos pillanatának ellesése is emlékezetes élmény marad. Egy ilyen, szeptemberi délutánról mesélnék most:

„Széncinegék bujkálnak a les körüli bokrok ágai között. Sokáig nem történik semmi, csak a leveli békák hangoskodnak, így időnként távcsővel vallatom a vadföld túloldalán az erdőszegélyt. Most fekete rigó riad fel a közelből, majd egy róka óvatoskodik át a nyílt területen. Középen kicsit megáll és a földhöz szorított orral szaglászik, aztán nyoma vész a szemközti, gyüricés sűrűben.

Egy barátposzáta is átvizsgálja a galagonyákat, somokat, később a kéklő égen cikázó, könnyű röptű gyurgyalagok szórakoztatnak el. Fekete harkály röpül át a fiatalos felett, s míg nézem, valahonnét vaddisznó terem előttem a réten. Nemsokára hangoskodó malacai és tavalyi süldők is kibújnak a szederből. Átvonul előttem a népes konda, elől anyu, mögötte a csíkosok. Egy kismalac valahol lemaradt, most égre meredő farokkal, némán iszkol a család után.

Alig tűnnek el a disznók, szemből szarvastehén lép ki a fák alól. Sokáig fürkészi a környéket, de végül meg-megállva legelni kezd. Borja csatlakozik hozzá, így most már ketten vannak. Nem, már hárman. És végre megszólal a bika is, valahol mögöttük az erdőben. Röviden, érces hangon bőg, hangja elnyomja a távoli Dunáról hallatszó motorcsónak egyhangú moraját. Mire végre ő is kilép, teheneit követve, azok már négyen vannak. Két borjúval és egy nyársas bikával kiegészülve legelésznek, időnként fel-felkapva a fejüket.

A fel-felerősödő tücsökciripelést elnyomva a koronás nagyot bődül és a kis bika jobbnak látja kissé eltávolodni a csapattól. A nagyobb bika ez erdő széléig követi, kétszer is megállva, rövideket bőgve. Fakó színű állat, sötétebb nyakkal. Sáros oldala elárulja, hogy nem régen dagonyázott. Hosszú szemágú, páratlan tizennégyes, de agancsa nem szabályos. Középkorúnak vélem. Most visszafordul, felemelt fejjel próbál szagot fogni, majd a tehenek felé indul.

Majdnem a lesem előtt megáll, kapar, nekem háttal lefekszik és röviden bőg. Most meg, mintha bóbiskolna. De nem, feláll és a vadföld túloldalán eltünedező háreme után ered. Arrafelé, ahol az erdőbe beváltanak, felmordul egy másik bika is, mire ez meglódul és összezárul mögötte a sötét erdő.

Visszatapsolnám, de közben árnyékba borult előttem a kiürült „színpad”, így én is készülődöm. A cserkészúton kifelé haladva vagy négy helyről is hallok szarvasbőgést, sőt az esti, erdei neszekbe, a nyiladék tájékán agancs-csattogás is vegyül.

Gyorsan sötétedik, a Nap már régen nincs az égen. A Duna felől lassan úszik be a tisztás felé a mindent elrejtő nagy fehérség. Belevesznek a verekedő szarvasok, már csak a szétváló bikák agancsa úszik a páratenger felett. Kanalas gém csapat húz el felettem és a szürkületben egymás után toccsannak a kacsák lármás csapatai a közeli Öreg-Cserta vízén.

No, ideje indulni. Útközben azért megállok, hogy egy vadkan kagylóvacsoráját megfigyeljem a magas parti útról. Talán húsz méterre lehet, de a fotózáshoz elegendő fény már régen nincs. Rám se hederít. Úgy látom a kagyló után a következő fogás a sulyom. A szürke gém viszont már régen „kiszúrt”, még egy lépés és hangos méltatlankodással fel is rebben. Vele tart, egy bakcsó is.

A túlsó parton egy fiatal bika dagonyázik önfeledten, nem törődik a gémek riasztásával. Majd disznók ugranak meg előttem, kelletlenül a diósnál, ahol az autót hagytam. Ma nem volt szerencsém a fotózással, sőt öreg, nagy agancsú szarvasbikát sem láttam. De azt a középkorú, farkaságast megemlítem a kerületvezető vadásznak, hátha érdekli. Elég soká mutogatta fejdíszét bőgés közben, nem volt nehéz lerajzolni.”

* * *

(Megjegyzés: Ha Gemencen szarvasbőgéskor szeretnénk fényképezni, nem kell megvárni a szeptembert. Augusztus közepén már „orgonálnak” a bikák, huszadika után már zeng az erdő. Nagy előny, hogy ennek a hónapnak a végén a puska sem szól még. A java bőgés általában szeptember elseje és tizedike között zajlik. Gemencen napközben, a nyílt területeken is látni lehet vadat. Ha fotózni akarunk és ismerjük is a területet, azért tanácsos nem csak a hivatásos vadászokkal, a természetvédelmi őrökkel is előtte egyeztetni, esetenként a fotózáshoz a kért engedélyeket beszerezni.

Ha sem vadászni, sem fényképezni nem szándékozunk, de kíváncsiak vagyunk a szarvasbőgésre, akkor elég, ha „java bőgéskor”, például a délutáni kisvasúttal Pörbölyről kimegyünk a Malomtelelő-tóhoz és felkapaszkodunk a megfigyelő toronyba.

Míg az esti vonattal visszatérünk, általában elég alkalom kínálkozik a bőgést hallgatni, vagy a rétre kiváltó állatokban gyönyörködni. Talán még jobb helyszín erre a – szintén Pörböly közelében, a gátőrháznál található – másik tanösvény, illetve megfigyelő torony, a Duna Nyéki-holtágánál. Az 55-ös úttól csak húszperces sétára van és itt a kisvonat sem jár, csendesebb környék. De holtágparton horgászva, a vízen csendben evezve, vagy a „kék túra” útvonalán gyalogolva is sok állathoz, madárhoz kerülhetünk közel – ha ügyesek és szerencsések vagyunk.)

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom