Vadászat
Élménybeszámoló Alaszkából
Részletek alaszkai naplómból, amit a tábori sátram előtt a Nowitna folyó partján írtam: Átölel a csend, szinte beleolvadok a tájba, a mozdulatlanságba, mely körülvesz és átjárja minden porcikám. Valótlan érzés, távoli, talán túlvilági, amely néha riasztó, félelmet keltő, máskor pedig megnyugvással tölt el és felszabadít olyan érzéseket, melyek valahol nagyon mélyen bennem vannak. Mintha egy lassított felvétel részese lennék, süketen…
Az első pár napban az európai utazó keresi a helyét, idegennek, betolakodónak, az egység és harmónia megbontójának látja magát. Majd ahogy telnek a napok, egyre inkább úgy érzi, hogy ez az, ami otthon sokszor hiányzik neki: a megnyugtató, örömteli csend, a természet ölelése. Itt minden egyszerű és kiszámítható: béke van.
Jó hogy tíz napra jöttünk. Idő kell átállni, felvenni a ritmust és hátrahagyni azt a sok civilizációs kényszert, törvényt, megfelelést és időbeosztást, amiknek itt nincs jelentősége.
Vadászként sokszor ezt a megnyugvást keresem otthon is, amikor magam cserkelek vagy pár lopott órát egy lesen töltök, de sajnos egyre ritkábban találom meg. Talán utoljára Édesapám kíséretével gyerekként éltem át hasonló érzést… Rég volt.
Vendégemmel, Lajossal és helyi vadászkísérőnkkel, Tommal a hetedik vadásznap reggelén ereszkedünk le csónakunkkal a kanyargós, de viszonylag sebes folyású Nowitna folyón. A hajnali fagy, a víz feletti pára és a sűrű hóesés, mint jeges zuhany járja át testünket.
Mintha egy nagyon szép természetfilm szereplői lennénk, ahol minden mozdulatlan és csak a mi ladikunk halad irányt mutatva a folyónak.
A két part egymástól átlagosan 40–50 méterre fut, de ahol kiszélesedik a folyómeder, ott a száz métert is eléri. Fenyőerdők és nyírfák szegélyezik és ezernyi kisebb – nagyobb holtág, tó és elmocsarasodott ártér követi.
A hegyekből lezúduló csapadék vékony ereken keresztül nagy vízhozamú folyóvá duzzad, mely lassan de magabiztosan alakítja környezetét. A part melletti fák sorsa elkerülhetetlen: csak idő kérdése hogy a gyökerük alatti talajt mikor mossa ki végleg a vízrengeteg és hajolnak meg, majd dőlnek bele, a folyó hordalékát növelve.
Álmosan igyekszünk figyelni a víz alatt megbúvó fatörzsekre, melyekre a sodrás változása figyelmeztet. Ilyenkor lapátjainkkal nagyot taszítunk a csónakon, hogy elkerüljük az ütközést. Aztán újra síri csend, amit csak néha a szorgos hódok farokcsapásai törnek meg, ahogy közelségünket már tovább nem tűrik. Rengeteget látni belőlük.
A hódok mellett gyakori a vidra és a nyest, jelen van a rozsomák, a hiúz és nagyon sok a ragadozó madár, elsősorban az amerikai címermadár, a fehér fejű rétisas.
Már ötödik napja, hogy nem láttunk jávorszarvast, egy borjú kivételével, amely a folyóparton az utolsó lővilágnál egy sűrű bozótosban állt. Valószínű, hogy a tehén is vele volt, aminek jelenlétére csak az ágak mozgásából következtettünk. Pedig a jávorbőgés leginkább ajánlott tíz napjában, szeptember második felében vagyunk. Mégis az első két nap látványos élményei az öt üres nap után már nagyon távolinak tűnnek.
Kezdetben még az időjárás is kedvünkre valóbb volt: sütött a nap és a hideg idő ellenére a napsugarak bársonyosan simogatták arcunkat, jóleső érzést, melegséget nyújtva. A szezon első dekádjának, az első vadászati periódusnak utolsó fényei voltak ezek, hisz a helyiek elmondása szerint túl meleg volt a minket megelőző terminus.
A bőgésnek sokkal kedvezőbb hideg hajnalok megvárták érkezésünket. Hajnali fagypont alatti hidegek, egész napos esők, gyakori havazások és felhős idő jellemezte napjainkat. Bőgésre kiváló, mondták a tapasztalt prémvadász kísérőink!
A legelső alaszkai jávorbikánk egy tehén társaságában az első vadásznap délutánján, közvetlenül a folyóparton állt és az első agancsú bika szinte szájtátva figyelte a tőle tizenöt méterre elhaladó bárkánkat. Valószínű az első ember lehetett, akit valaha látott. Nagy örömmel köszöntöttük és bizakodással tekintettünk a következő vadásznapok elé.
A második napon négy bikát tudtunk megfigyelni, ebből egy hívásunkra mozdult ki a völgy mélyéből. Mindegyikük azonos korosztályú, 3-4 éves kisiskolás, de ígéretes lapátos volt, a törvény által megszabott minimális méret alatti. A vadászati szabályzat kimondja, hogy minimum 50 inch (127 cm) terpesztésű vagy az elő lapátján legalább az egyik oldalon négy ágú bika ejthető el. A kísérők ezt nagyon alaposan ellenőrzik is mielőtt a lövésre az engedélyt kiadják.
A terület fedettsége miatt szinte elképzelhetetlen a távoli lövés, a jávorok nagy részével közvetlenül a folyóparton vagy egy-egy holtág, belső tó mellett futhat össze a vadász. A tehenek a táplálék miatt a hegyekből a völgybe, a folyókat övező galériaerdőkbe vonulnak le, ahova a bikák követik őket. A felajzott agancsosok az üzekedő tehenek után nagy távolságokat is megtesznek és a területek „gazdái” gyakorta cserélődnek.
A „bőgés” kifejezés és annak elképzelt intenzitása – ahogy azt mi magyarok a hazai gímbika vadászatból kiindulva értelmezzük – távol áll a valóságtól. Sokak számára ez a hívó hang első hallásra csalódást is okoz, hisz messze nem az a vehemens, libabőrös harsona, mint amit a jávor méretéből adódóan várnánk.
A faj üzekedése nagyon rapszodikus, az alacsony populációsűrűség és a hatalmas területek miatt csak lokálisan lehetnek csúcspontjai és nagyban befolyásolja az időjárás. E mellett a bika hangja csak viszonylag közelről hallható és ritkán is kérkedik vele. Sokszor az agancsok koppanása, az ágak roppanása, a fák természetellenes törése, kilengése árulkodóbb. A felsorolt okok miatt sok csalódott vadász mondja utólag, hogy rossz időben ment, mert bőgés nem volt. Az esetek többségében pedig csupán arról van szó, hogy nem volt szerencséjük, de az üzekedés természetesen rendben végbement a területen.
Egyik kísérőnk fogalmazta meg jól a jávor vadászat lényegét: légy jó időben (Alaszkában szeptember 5–25.), jó területen, és várd a szerencséd.
Vadászat
Szebenye-pusztán találkoztak a bélusvölgyi vadászok
Észak-Csereháton, a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában szervezte meg az ide trófeamustráját, amelyen mintegy 36 gímbika trófeáját lehetett megtekinteni, illetve ekkor vehették át ünnepélyes keretek között az elejtők. Kövér János, a vadásztársaság elnöke kiemelte, hogy amellett, hogy ismét egy forró, csapadékszegény, aszályos nyár után köszöntött be a szeptemberi szarvasvadászat, egy meglehetősen eredményes bőgést zárhattak. Eredményeikre büszke, az elért sikerek mögött pedig pontos és tapasztalt, gondos vadgazdálkodást láthatott minden vendég a területen. A munka tovább folytatódik, amelybe, a vadásztársaságon túl, a térség vadgazdálkodóinak összefogása is ott rejlik – tájékoztatta az Agro Jagert Oravecz Attila.
Egy vadásztársaság életében a trófeamustra mérföldkő. Egy-egy ilyen szemlén, nemcsak a társaság, aktuális helyzetét, lehetőségeit láthatjuk, hanem a hivatásos vadász, a vadőr is mérlegre kerül. Míg a múlt héten a Drávamentén tapasztalhattuk meg, hogy a társaság kitárta a kapuit, addig most itt Észak-Csereháton tekinthetünk körbe, hogy valójában mire képes a szarvas és körülötte az ember.
A Bélusvölgye vadásztársaság ezen a napon megmutatta és akinek kedve tartotta, kilátogathatott Szebenye-pusztára, hogy milyen gímbikák estek 2024-ben. Oravecz Attila kiemelte: örömmel fogadták, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal vadászati szakigazgatásában dolgozó felügyelők elfogadták a meghívásukat, ami visszajelzés számukra, hogy a kormányhivatalban is fontos, mi történik, nemcsak itt, hanem a környező társaságok területén.
A szarvas kettős életet él. Napjainkban számokban, íróasztalok felett is megjelennek, de igazán csak a terepen, egy-egy társaság, egy-egy térség egészében lehet megérteni, hogy mit jelent egy-egy populációval gazdálkodni, őrizni. Egy állományt nem lehet pár ezer hektárra beszorítani, azzal integráltan, egységesen kell gondolkodni. Ha jó is a kapcsolat, ha 20 éves barátságok kötik össze az itt dolgozó vadőröket, hivatásos vadászokat és működik az együttgondolkodás, azonban a jogszabályi előírásoknak meg kell felelni. Ez azonban akkor működik igazán jól, ha egy-egy térség lehetőségeire, szaknyelven fogalmazva, a vadeltartó képességére illesztik és nem egy egységes, országos direktívának kell megfelelni.
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Úgy gondolom, hogy ehhez időszerű lesz bevezetni egy új fogalmat is, amely a földtulajdonosok irányába mutat, miszerint mire képes, mit képes megtenni a szarvasért, a vadért a gazdaember? Szerencsés együttállás, ha vadászik, de még szerencsésebb eset, ha az agrárszektor stabil lábakon és kiszámíthatóan működik – nyugodtabb gazdasági helyzetben minden szereplő nyugodtabban reagál.
A gazdákkal, a földtulajdonosokkal való kommunikációban a Bélusvölgye vadásztársaság vonatkozásában kétoldalú kapcsolat rajzolódik ki, melyet mi sem példáz jobban, hogy egy terület bokros, elhagyatott részeit kitisztítva, Oravecz Attila megkereste a földtulajdonost, hogy ha lehetne és a tervezett munkában nem hátráltatná, akkor mentsék meg a régi almafákat. Személyes sikere Oravecz Attilának, de amellett, hogy régi almák maradtak meg a gyümölcsnemesítőknek, az erdőjáró embernek, de ott maradtak az öreg fák, amelyeket minden évben felkeres a vad is. Ez a terület kitakarítása után sem változott meg. Sőt!
Oravecz Attila kiemelte, hogy mire beköszöntött az ősz, a leseket kijavítgatták, a sózókat feltöltötték és a vadföldeket előkészítették. Ez utóbbi kapcsán sok-sok éves gyakorlat, hogy a vadföldekbe őszi árpát vetnek, amit nem takarítanak be, hanem lábon hagynak. Azon úgy bagózik a szarvas, a vaddisznó és minden vadja az erdőnek, ahogyan csak szeretné, mikor már tejesen érik. Mikor aztán odakerül a sor, hogy aratni kellene, sem vágják le. Aki ismeri az árpát, tudhatja, hogy érés után csakhamar összetörik, összeborul. Nyár közepén aztán nehéz tárcsával leforgatják, bekeverik azokat a szemeket, amit a vad elhagy, ami kipergett. Vetésre, több, mint elég. Az első augusztusi esők hatására aztán kicsírázik és őszre nemcsak bokáig érő, hanem már szárba szökkent árpa várja a szarvasokat, de jó legelője minden vadnak.
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
A szarvas az elmúlt években jobban helyben maradt az Észak-Cserehátban – folytatja Oravecz Attila és a kollégákkal, vadőr barátokkal egyre kevesebbszer állunk meg egy-egy trófea előtt: Na, ezt láttam én is! Sokat beszélgettünk erről – teszi hozzá, de arra jutottunk, hogy a tarvadnak kedvezve, az sem mozdul ki messzire s a rudlikat a bikák sem keresik. Ilyen megfigyeléseket szűrtünk le, amelyet érdemes lenne itt is tudományos eredményekkel igazolni, mert tapasztalataink erre mutatnak.
A 2024-es bőgés nagyon jól indult és sem a meleg, sem a száraz idő nem vetette vissza a bikákat – meg is szólaltak! Szeptember 2-án terítékre került az első gímbikánk és azután sorban szólt a vadászkürt a szarvasok felett. Az összes kolléga is dolgozott a szomszédban, néha-néha tudtunk beszélni, s ha már nem hallottunk egymásról, akkor fogtuk a telefont és összecsörögtünk. Persze az utánkeresések megadták a közös hangot, mert mi is, a szomszédok is át-átmentünk a szomszéd területére. Akkor már hívtuk is a kollégát, hogy szükségünk van a segítségükre, mert nagyon úgy tűnik, hogy „vendégvadászatra” érkezünk. Ez megszokott, mindennapos – együttműködés nélkül nem tudnánk ilyen eredményeket elérni.
Sokan kérdezik, hogy a bőgőhelyeket, hogyan gondozzuk? Mi azt látjuk, hogy az a legjobb, ha az ősi beállóhelyekre mi egyáltalán nem megyünk be – semmilyen eszközzel. Azt a birodalmat meghagyjuk a szarvasnak. Ha azt választotta, akkor mi tiszteletben tartjuk s ha a királynak megfelel, akkor mi nem akarjuk, hogy jobb legyen. Viszont körülötte, azért kedveskedünk neki. Aztán meg: mindig örülünk, ha augusztusban újra és ugyanott megszólalnak a bikák, hiszen jelzés, hogy valamit csak „eltaláltunk” idén is…
A trófeamustra idei legjobb gímbikáját 12 évesre bírálták és 9,37 kilogrammot nyomott. Remélem nem gondolja senki, hogy nagyképűség a társaságunk részéről, de ez a bika „csak” egy mellékbikája volt egy csapatbikának, „akit” lehetőségeink miatt nem hoztunk terítékre. Talán ilyet még a társaság soha nem tett, de meghagytuk. Elnök úrral sikerült egyeztetni és megmaradt nekünk jövőre, megmaradt a teheneknek. Mondhatom, lehet, hogy a valaha lőtt legjobb gímbikánk lesz. Keveset láttuk, de annál többet hallottuk. Úgy gondoltam, ha ez a bika maradhatna még egy évet, akkor olyan erős genetikával fordulhatunk rá a következő évtizedre, ami meghatározó lehet a gazdálkodásunkban.
Hogy találkozunk-e ezzel a bikával? Hogy jövőre ide fog-e beállni? Senki sem tudja. Egy viszont biztos: jó pár csatát megnyert ezen az őszön és láttuk, ahogy terelgeti a teheneit. Kell egy ilyen új dolog és nem szeretnénk ezekből az elképzeléseinkből engedni. Újat, változást szeretnénk s legyen ennek a szarvasnak az erdő az otthona, legyen még a mienk. Neveljen az erdő, neveljen az Észak-Cserehát még szarvast: sokkal jobbat! Mi, amit tudunk, megadjuk a szarvasnak. Sokkal többet már nem tehetünk hozzá, maradt hát az önmérséklet.
vendégekkel, tagtársakkal, a kollégákkal jól telt a Szebenye-pusztai napunk. Szükségünk is volt erre, mert a nap, nap utáni vadászatok elfárasztottak mindannyiunkat. Korai kelések, késői fekvések és napközben a rengeteg munka, nemcsak a vadászházban, hanem területen is. Trófeakikészítések, út a kormányhivatalba, a kamarához. Krotália igénylések, dokumentációk, papírmunka, megannyi feladat, amit nem görgethetünk napról napra, azt el kell végeznünk minden nap. S arról még nem is beszéltem, hogy a tacskókopóinkkal is foglalkozni kell, mert hát a napi tréning mindenkinek kell, embernek, állatnak egyaránt.
Panaszra egyáltalán nincs okunk, itt, a Bélusvölgye vadásztársaság területén, feladat viszont bőven terem. Hozzá kell tenni, hogy az érmes arányunk 40%-os, az érmes bikák átlagsúlya 7 kilogrammot ért el. A korosítás és a minőségi szelekció felé mozdultunk el és a fiatal, már láthatóan gyenge adottságú szarvast is vadásztuk a bőgésben – új vonulat, de nem engedtük el, ha találkoztunk. Meglátjuk, milyen eredmények jönnek, ami persze egy, két év alatt biztosan nem fog látszódni, mint ahogy az az eredmény sem, hogy a trófeamustrán annyi gyerek játszott a Szebenye-pusztán, hogy sokszor keresni kellett, kinek, merre van a sráca. S ha meg is mosolyogtuk a gyerekricsajt, azért tudni kell, hogy belőlük lesznek a következő generáció hajtói és apukájuk, a nagyapjuk, a nagybácsijuk mellett válnak olyan vadásszá, akik mellett majd mi is leállunk egy-egy standra vagy beülünk melléjük majd az autóba, mikor megállnak a házunk előtt, hogy gyerünk ki a hegyre, oda, ahová régen mi vittük őket – mesélt Oravecz Attila az Agro Jagernek a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában…
Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fényképezte: Oravecz Attila és Szabó Róbert
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Célkeresztben az orvvadászat
A Rendőrmúzeum 2024-ben egy vadászat, orvvadászat témájú roll-up kiállítást szervezett
A Készenléti Rendőrség Rendőrmúzeumának kiállítása is része volt az október 26-án, Vásárosnaményban megrendezett Vadásznap és Trófeamustra rendezvénynek.
A Rendőrmúzeum 2024-ben egy vadászat, orvvadászat témájú roll-up kiállítást szervezett, melynek célja, a természet iránt érdeklődők részére betekintést nyújtani a vadászat világába, illetve különböző bűnügyek ismertetésével felhívni a figyelmet az orvvadászat jogellenességére és a vadászat veszélyeire. A kiállítás 2024 szeptemberében az Európai Unió vadászati főigazgatóinak informális ülése keretében debütált, melynek a Vásárosnaményban megtekinthető Hunor Vadászati és Természeti kiállítás adott otthont.
A kiállítás 2024. október 26-án, a megyei Vadásznap és Trófeamustra rendezvény keretében nyílt meg a nagyközönség előtt. Ezen a napon az érdeklődők a múzeum könyvtárának vadászati tematikájú könyveibe is belelapozhattak, továbbá a vitrinekben – orvvadász bűncselekmények elkövetésénél használt, a rendőrség által lefoglalt – házi készítésű, átalakított fegyvereket is megtekinthették. Látható volt egy olyan különleges szarvasagancs is, amibe szinte „belenőtt” egy dróthuzal, ezzel jól szemléltetve a hurkolás pusztítását.
A tárlatot a Rendőrmúzeum vezetője, Kékiné Rozsnyai Éva nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy egy új típusú kiállítás megvalósítása volt a cél, amely a vadászati szakma és a vadászok számára is hasznos információkat nyújt, ugyanakkor a laikus látogatóknak is érdekes lehet. Emellett rávilágít arra, hogy a vadászat messze túlmutat a trófea megszerzésén, hiszen a törvények által szabályozott, fenntartható vadászat szerves része a vadgazdálkodásnak és a vadvédelemnek.
A vadászatra jogosult szervezetek – zömében vadásztársaságok – által végzett és az állami szervek által felügyelt vadászat segít megőrizni a fauna természeti egyensúlyát és biológiai sokféleségét, megelőzve egyes fajok túlszaporodását, vagy más fajok eltűnését. A délután folyamán a vadásznaphoz kötődően több nyilvános kerekasztal beszélgetésre is sor került, amelyen többek között a vadászati bűncselekményekről is szó esett.
Kreitz Zsuzsanna r. alezredes asszony a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Műveleti Szolgálat Bűnügyi Technikai Főosztály vezetője gyakorlati tapasztalatokkal látta el a hallgatóságot, az áldozattá vagy elkövetővé válás megelőzése érdekében.
Forrás: Rendőrség
Vadászat
Továbbképzést tartottak vármegyénk szakembereinek
A Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor a Heves vármegye hivatásos vadászai kötelező éves továbbképzésére.
2024. október 28-án Hatvanban a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor a Heves vármegye hivatásos vadászai kötelező éves továbbképzésére.
Szűcs Iván hivatásos vadász alelnök köszöntőjét követően Kovács István János tirkár ismertette a napi programot. Elsőként Dr. Kovács Imre a 310. Mátra-alja-Dél-hevesi Vadgazdálkodási Tájegység tájegységi fővadásza tartott előadást A vadkár térítési eljárás szabályai és gyakorlata címmel.
Őt követte a Magyar Madártani Egyesülettől Deák Gábor, aki az új Kerecsen Life programot mutatta be, és ismertette a már lezárult Helikon Life program eredményeit. A harmadik előadásban a Kite Zrt. képviselője, Nagy Gábor mutatta be a Mavic 3 Thermal hőkamerás drónt és ismertette a használati lehetőségei a vadgazdálkodásban.
Az előadásokat követően Lakatos Anna igazgatóhelyettes és Kőmíves-Rab Barbara tárlatvezető kalauzolta körbe a hivatásos vadászokat a múzeumban. A program egy közös ebéddel zárult a hatvani Svéd Korona Étteremben.
Forrás: Kovács István János s.k. titkár – OMVK
You must be logged in to post a comment Login